k/pečene
Tafluprost sa neskúmal u pacientov s poruchou funkcie obličiek/pečene, a preto sa má u týchto pacientov používať s opatrnosťou.
Spôsob podávaniaPacienti majú byť poučení o správnej manipulácii s fľašou. Pri prvom použití, predtým, než si pacient kvapne do oka, má si najprv vyskúšať použitie fľaše pomalým stlačením tak, aby sa priamo do oka dostala jedna kvapka. Pacient má skúšať dovtedy, až kým nebude mať istotu, že do oka podá na jediný raz jednu kvapku. V opačnom prípade môže byť lepšou alternatívou rovnaký liek bez obsahu konzervačných látok v jednodávkovom obale.
Aby sa zabránilo možnej kontaminácii roztoku, pacienti sa nesmú dotýkať očných viečok, okolia očí ani iných povrchov pri manipulácii so špičkou aplikátora fľaše. Zvyšná kvapalina, ktorá po aplikácii očných kvapiek zostane v špičke kvapkadla sa má odstrániť bezprostredným potrasením fľaše smerom nadol. Špičky kvapkadla sa netreba dotýkať a nemá sa utierať.
Aby sa znížilo riziko stmavnutia kože očného viečka, pacienti si majú zotrieť všetok prebytočný roztok z kože. Tak ako pri akýchkoľvek iných očných kvapkách, sa odporúča nazolakrimálna oklúzia alebo jemné zatvorenie viečka po podaní. Toto pomôže znížiť systémovú absorpciu liekov podávaných do oka.
Po použití potrebného množstva lieku počas 28 dní zostane vo fľaši zvyšný objem približne 1 ml. Pacient sa nemá snažiť vyprázdniť celú fľašu.
Ak sa používa viac ako jeden topický očný liek, každý z nich sa má podať s odstupom aspoň 5 minút.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPred začiatkom liečby musí byť pacient informovaný o možnom raste rias, stmavnutí kože na očných viečkach a zvýšení pigmentácie dúhovky. Niektoré z týchto zmien môžu byť trvalé a môžu viesť k rozdielnemu vzhľadu očí, pokiaľ bolo liečené iba jedno oko.
Zmena pigmentácie dúhovky nastáva pomaly a niekoľko mesiacov nemusí byť viditeľná. Zmena farby oka bola zaznamenaná prevažne u pacientov so zmiešanou farbou dúhovky, napr. modrohnedou, sivohnedou, žltohnedou a zelenohnedou. Riziko doživotnej heterochrómie medzi očami v jednostranných prípadoch je zrejmé.
Existuje možnosť rastu ochlpenia na miestach, kde dochádza ku opakovanému kontaktu roztoku tafluprostu s povrchom kože.
K dispozícii nie sú žiadne skúsenosti s tafluprostom pri neovaskulárnom glaukóme, pri glaukóme s uzavretým uhlom, pri glaukóme so zúženým uhlom alebo pri vrodenom glaukóme. K dispozícii sú iba obmedzené skúsenosti s tafluprostom u afakických pacientov a pri pigmentovom alebo pseudo-exfoliatívnom glaukóme.
Odporúča sa obozretnosť pri používaní tafluprostu u afakických pacientov, pseudofakických pacientov s natrhnutým zadným puzdrom šošovky alebo šošovkami prednej komory alebo u pacientov so známymi rizikovými faktormi pre vznik cystoidného makulárneho edému alebo iritídy/uveitídy.
K dispozícii nie sú žiadne skúsenosti u pacientov s ťažkou astmou. Títo pacienti majú byť preto liečení s opatrnosťou.
4.5 Liekové a iné interakcieNeočakávajú sa žiadne interakcie u ľudí, pretože systémové koncentrácie tafluprostu po podaní do oka sú extrémne nízke. Preto sa neuskutočnili špecifické interakčné štúdie tafluprostu s inými liekmi.
V klinických štúdiách sa tafluprost používal spolu s timololom bez preukázania interakcií.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaŽeny v plodnom veku/antikoncepciaTAFLOTAN 15 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia sa nesmie používať u žien v plodnom veku/u žien, ktoré môžu potenciálne otehotnieť, pokiaľ sa nezavedú primerané antikoncepčné opatrenia (pozri časť 5.3).
GraviditaNie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití tafluprostu u gravidných žien.
Tafluprost môže mať škodlivé farmakologické účinky na graviditu a/alebo plod/novorodenca.
Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Preto sa má TAFLOTAN 15 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia používať počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch
(v prípade, ak nie sú dostupné iné metódy liečby).
DojčenieNie je známe, či sa tafluprost alebo jeho metabolity vylučujú do ľudského mlieka. Štúdia na potkanoch preukázala vylučovanie tafluprostu a/alebo jeho metabolitov do materského mlieka po topickom podaní (pozri časť 5.3).
Preto sa tafluprost nemá používať v období dojčenia.
FertilitaSchopnosť párenia a fertilita samcov a samíc potkanov nebola ovplyvnená intravenóznymi dávkami tafluprostu do 100 μg/kg/deň.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeTafluprost má malý vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ak sa počas podania instilácie objaví prechodné rozmazané videnie, pacient musí počkať s vedením vozidla alebo s obsluhovaním strojov, pokým sa mu zrak nevyjasní.
4.8 Nežiaduce účinkyV klinických štúdiách, ktoré zahŕňali 1 400 pacientov, sa tafluprost s obsahom konzervačných látok podával buď ako monoterapia alebo ako prídavná liečba k 0,5 % timololu. Najčastejšie uvádzaným nežiaducim účinkom liečby bola hyperémia oka. Vyskytovala sa približne u 13 % pacientov, ktorí sa zúčastnili klinických štúdií s tafluprostom s obsahom konzervačných látok v Európe a v USA. Hyperémia bola u väčšiny prípadov mierna a viedla k prerušeniu liečby v priemere u 0,4 % pacientov, ktorí sa zúčastnili pivotných štúdií. V 3-mesačnej štúdii vo fáze III v USA, ktorá porovnávala tafluprost bez obsahu konzervačných látok s timololom bez obsahu konzervačných látok, sa hyperémia oka vyskytla u 4,1 % (13/320) pacientov liečených tafluprostom.
Nasledujúce nežiaduce účinky spojené s liečbou boli zaznamenané počas klinických skúšok s tafluprostom v Európe a USA s maximálnou dobou sledovania 24 mesiacov:
V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky uvedené v poradí klesajúcej frekvencie.
Poruchy nervového systémuČasté (³1/100 až <1/10): bolesť hlavy
Poruchy okaČasté (³1/100 až <1/10): svrbenie oka, podráždenie oka, bolesť oka, konjunktiválna/očná hyperémia, zmeny na očných riasach (zväčšená dĺžka, hrúbka a počet rias), suchosť oka, pocit cudzieho telieska v očiach, zmena farby rias, erytém očného viečka, povrchová bodkovaná keratitída (PBK), fotofóbia, zvýšená lakrimácia, rozmazané videnie, znížená ostrosť videnia a zvýšená pigmentácia dúhovky.
Menej časté (³1/1 000 až <1/100): pigmentácia mihalníc, edém očných viečok, astenopia (rýchla únava očí), konjunktiválny edém, očný výtok, blefaritída, bunky prednej očnej komory, očný diskomfort, začervenanie prednej očnej komory, pigmentácia spojoviek, spojovkové folikuly, alergická konjunktivitída a nezvyčajný pocit v oku.
Neznáme (z dostupných údajov): iritída/uveitída, prehĺbenie ryhy viečka (lid sulcus), makulárny edém/cystoidný makulárny edém.
Prípady kalcifikácie rohovky v súvislosti s používaním očných kvapiek s obsahom fosfátu boli hlásené veľmi zriedkavo, u niektorých pacientov s významným poškodením rohovky.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastínaNeznáme (z dostupných údajov): zhoršenie astmy, dyspnoe.
Poruchy kože a podkožného tkanivaMenej časté (³1/1 000 až <1/100): hypertrichóza očného viečka.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePredávkovanie pri očnom podaní je nepravdepodobné.
Ak dôjde ku predávkovaniu, liečba má byť symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: antiglaukómové lieky a miotiká, prostaglandínové analógy,
ATC kód: S01EE05
Mechanizmus účinkuTafluprost je fluoridovaný analóg prostaglandínu F
2α. Kyselina tafluprostová, biologicky aktívny metabolit tafluprostu, je vysoko účinný a selektívny agonista ľudského prostanoidného FP receptora. Kyselina tafluprostová má 12-násobne vyššiu afinitu k FP receptoru ako latanoprost. Farmakodyna-mické štúdie na opiciach naznačujú, že tafluprost znižuje vnútroočný tlak zvýšeným odtokom komorového moku uveosklerálnou cestou.
Farmakodynamické účinkyExperimenty u opíc s normálnym a vysokým očným tlakom preukázali, že tafluprost je účinná látka znižujúca vnútroočný tlak (IOP). V štúdii, ktorá skúmala účinok metabolitov tafluprostu na znižovanie tlaku, významne znižovala IOP len kyselina tafluprostová.
Keď boli králiky liečené 4 týždne 0,0015 % očným roztokom tafluprostu jedenkrát denne, hlavný krvný tok optického nervu sa významne (15 %) zvýšil v porovnaní s východiskovým stavom pri meraní metódou „laser speckle flowgraphy“ (laserová bodková prietokometria) na 14. a 28. deň.
Klinická účinnosťZníženie vnútroočného tlaku začína 2 až 4 hodiny po prvom podaní a maximálny účinok sa dosiahne približne 12 hodín po instilácii. Účinok pretrváva najmenej 24 hodín. Pivotné štúdie s tafluprostom obsahujúcim konzervačnú látku benzalkónium chlorid preukázali, že tafluprost je účinný ako monoterapia a má aditívny účinok, keď sa podáva ako prídavná liečba k timololu: v 6-mesačnej štúdii tafluprost vykazoval signifikantný účinok znižovania vnútroočného tlaku (IOP) o 6 až 8 mmHg v rôznom čase počas dňa v porovnaní so znížením o 7 až 9 mmHg u latanoprostu. V druhej 6‑mesačnej klinickej štúdii tafluprost znížil IOP o 5 až 7 mmHg v porovnaní so znížením o 4 až 6 mmHg u timololu. Účinok tafluprostu znižujúci vnútroočný tlak IOP sa udržal v predĺžení týchto štúdií až 12 mesiacov. V 6-týždňovej štúdii bol účinok tafluprostu na zníženie IOP porovnaný s jeho vehikulom, keď bol použitý súbežne s timololom. V porovnaní s východiskovými hodnotami (meranými po 4‑týždňovom podávaní timololu) boli ďalšie účinky na zníženie IOP o 5 až 6 mmHg v skupine timolol-tafluprost a 3 až 4 mmHg v skupine timolol-vehikulum. Tafluprost v zložení s konzervačnou látkou a bez konzervačných látok ukázali podobné zníženie IOP o vyše 5 mmHg v malej skríženej štúdii so 4-týždňovou liečebnou periódou. Navyše, v 3-mesačnej štúdii v USA, ktorá porovnávala formu tafluprostu bez konzervačných látok s formou timololu bez konzervačných látok, bol účinok tafluprostu na zníženie tlaku v rozličných časových bodoch medzi 6,2 a 7,4 mmHg, kým pri timolole kolísal medzi 5,3 a 7,5 mmHg.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaPo podaní jednej kvapky 0,0015 % očných kvapiek tafluprostu bez konzervačných látok jedenkrát denne do oboch očí počas 8 dní boli koncentrácie kyseliny tafluprostovej v plazme nízke a mali podobné profily na 1. a 8. deň. Plazmatické koncentrácie dosiahli maximum 10 minút po podaní a klesli pod dolnú hranicu detegovateľnosti (10 pg/ml) do hodiny od podania. Stredné hodnoty C
max (26,2 a 26,6 pg/ml) a AUC
0-posledný (394,3 a 431,9 pg*min/ml) boli podobné na 1. a 8. deň, čo naznačuje, že stabilná koncentrácia lieku sa dosiahla počas prvého týždňa podávania do oka. Neboli zistené žiadne štatisticky významné rozdiely v systémovej biologickej dostupnosti medzi zloženiami s obsahom a bez obsahu konzervačných látok.'
V štúdii na králikoch bola absorpcia tafluprostu do komorového moku porovnateľná s jednorazovou očnou instiláciou 0,0015 % očného roztoku tafluprostu s konzervačnými a bez konzervačných látok.
DistribúciaU opíc nenastala žiadna špecifická distribúcia rádioaktívne značeného tafluprostu v dúhovkovo-ciliárnom teliesku alebo v cievnatke, vrátane sietnicového pigmentového epitelu, čo poukazuje na nízku afinitu k melanínovému pigmentu. V autorádiografickej štúdii celého tela na potkanoch sa najvyššia koncentrácia rádioaktivity pozorovala v rohovke, potom v očných viečkach, sklovci a dúhovke. Okrem oka bola rádioaktivita distribuovaná do slzného aparátu, podnebia, pažeráka a gastrointestinálneho traktu, obličiek, pečene, žlčníka a močového mechúra.
Väzba kyseliny tafluprostovej na ľudský sérový albumín
in vitro bola pri 500 ng/ml kyseliny tafluprostovej 99 %.
BiotransformáciaHlavná metabolická cesta tafluprostu u ľudí, ktorá bola testovaná
in vitro, je hydrolýza na farmakologicky aktívny metabolit, kyselinu tafluprostovú, ktorý sa ďalej metabolizuje glukuronidáciou alebo beta-oxidáciou. Produkty beta-oxidácie, kyseliny 1,2-dinor a 1,2,3,4-tetranor tafluprostovej, ktoré sú farmakologicky neaktívne, môžu byť glukuronidované alebo hydroxylované. Cytochrómový enzýmový systém P450 (CYP) sa nezúčastňuje metabolizmu kyseliny tafluprostovej. Na základe štúdie tkaniva rohovky u králikov a s purifikovanými enzýmami je hlavnou esterázou zodpovednou za hydrolýzu esteru na kyselinu tafluprostovú karboxylesteráza. K hydrolýze môže tiež prispevať butylcholínesteráza, nie však acetylcholínesteráza.
ElimináciaPo podávaní
3H-tafluprostu (0,005 % očný roztok; 5 μl/oko) jedenkrát denne počas 21 dní do oboch očí u potkanov sa približne 87 % celkovej rádioaktívnej dávky objavilo v exkrementoch. Percento celkovej dávky vylúčenej v moči bolo približne 27‑38 % a približne 44‑58 % dávky bolo vylúčených v stolici.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Tak ako u iných PGF2 agonistov, opakované lokálne očné podanie dávky tafluprostu opiciam vyvolalo ireverzibilné účinky na pigmentáciu dúhovky a reverzibilné zväčšenie palpebrálnej fisúry.
Zvýšené kontrakcie maternice sa pozorovali
in vitro pri koncentráciách kyseliny tafluprostovej, ktoré presiahli 4‑násobok u potkanov a 40‑násobok u králikov, maximálne plazmatické koncentrácie kyseliny tafluprostovej u ľudí. Uterotonický účinok tafluprostu sa netestoval na preparátoch ľudskej maternice.
Štúdie reprodukčnej toxicity boli vykonané na potkanoch a králikoch pri intravenóznej aplikácii. U potkanov sa nepozorovali žiadne nežiaduce účinky na fertilitu alebo skorý embryonálny vývoj pri systémovej expozícii, ktorá je viac ako 12 000‑násobok maximálnej klinickej expozície založenej na C
max alebo vyššej ako 2 200-násobok založenej na AUC.
V konvenčných embryo-fetálnych vývojových štúdiách tafluprost spôsobil redukcie telesných hmotností plodov a zvýšenie postimplantančných strát. Tafluprost zvýšil výskyt skeletálnych abnormalít u potkanov, ako aj výskyt malformácií lebky, mozgu a chrbtice u králikov. V štúdii na králikoch plazmatické hodnoty tafluprostu a jeho metabolitov boli pod úrovňou kvantifikácie.
V štúdii prenatálneho a postnatálneho vývoja u potkanov sa pozorovala zvýšená mortalita narodených mláďat, znížená telesná hmotnosť a oneskorený vývoj ušníc u potomstva pri dávkach tafluprostu väčších ako 20-násobok klinickej dávky.
Experimenty na potkanoch s rádioaktívne značeným tafluprostom preukázali, že asi 0,1 % lokálne aplikovanej dávky do očí prešla do mlieka. Keďže polčas aktívneho metabolitu (kyselina tafluprostová) v plazme je veľmi krátky (nedetegovatelný po 30 minútach u ľudí), väčšinu rádioaktivity pravdepodobne reprezentovali metabolity s nízkou alebo žiadnou farmakologickou aktivitou. Súdiac podľa metabolizmu liečiva a prirodzených prostaglandínov sa predpokladá, že perorálna biologická dostupnosť bude veľmi nízka.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokglycerol
dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
dinátrium edetát
polysorbát 80
kyselina chlorovodíková a/alebo hydroxid sodný (na úpravu pH)
voda na injekciu
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky.
Po prvom otvorení fľaše: 28 dní.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia Priehľadné fľaše z polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE) a bielym Aptar OSD systémom (polyetylén, polypropylén, termoplastický elastomér) s modrým polyetylénovým viečkom, zabalené v hliníkovom/polyetylénovom fóliovom vrecku potiahnutom PET. Každá fľaša má objem náplne 3 ml.
Dostupné veľkosti balenia: škatuľky s obsahom 1 alebo 3 fliaš s objemom 3 ml, zabalené vo vrecku.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomVšetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIISanten Oy
Niittyhaankatu 20
33720 Tampere
Fínsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO64/0302/18-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU09/2018