uje jeho absorpcia. Počas liečby je nutné naďalej pokračovať v diéte.
Účinnosť liečby je potrebné monitorovať stanovením hodnôt lipidov v sére. Počas liečby SUPRELIPom dochádza k rýchlemu poklesu hladiny sérových lipidov. Ak sa počas troch mesiacov nedosiahne adekvátny terapeutický efekt, odporúča sa podávanie lieku prerušiť.
Podávanie SUPRELIPu deťom je kontraindikované (pozri časť 4.3).
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na fenofibrát alebo na niektorú z pomocných látok SUPRELIPu.
SUPRELIP je kontraindikovaný u detí, počas gravidity a laktácie (pozri časť 4.6). Jeho podanie je kontraindikované u pacientov s ťažkým poškodením funkcie funkcie pečene alebo obličiek, s ochorením žlčníka, pri známej fotoalergii alebo fototoxickej reakcii počas liečby fibrátmi alebo ketoprofénom.
Všeobecne sa neodporúča kombinovať liek SUPRELIP s inhibítormi HMG-CoA reduktázy alebo s inými fibrátmi.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Porucha funkcie obličiek:
Pri poruche renálnych funkcií je potrebné znížiť dávkovanie v závislosti na hodnote klírensu kreatinínu.
U starších osôb s poruchami obličkových funkcií treba tiež zvážiť zníženie dávkovania.
Sérové transaminázy:
U niektorých pacientov boli zaznamenané počas liečby fibrátmi zvýšené hladiny sérových transamináz, čo však je iba zriedkavo dôvodom na prerušenie liečby. Napriek tomu sa odporúča kontrolovať hladinu transamináz v sére pravidelne každé tri mesiace počas prvých 12 mesiacov liečby. Liečba SUPRELIPom sa má prerušiť, ak sa aktivita AST a ALT zvýšila na 3-násobok hornej hranice normálneho rozmedzia.
Účinok na svaly
V súvislosti s podávaním fibrátov bolo zaznamenané poškodenie svalov vrátane ojedinelých prípadov rabdomyolýzy. Výskyt tohto poškodenia sa zvyšuje u pacientov s hypoalbuminémiou a obličkovou nedostatočnosťou. Na možnosť poškodenia svalov upozorní difúzna myalgia, zvýšená citlivosť sprevádzaná bolesťami alebo výrazné zvýšenie CPK svalového pôvodu (hladiny päťnásobne presahujúce normálne hodnoty). V takýchto prípadoch sa má liečba prerušiť.
Riziko svalového poškodenia sa okrem toho zvyšuje aj v prípadoch, keď sa liek užíva v kombinácii s ďalšími fibrátmi alebo v kombinácii s inhibítormi HMG-CoA reduktázy (pozri časť 4.5).
Keďže SUPRELIP obsahuje sacharózu, je kontraindikovaný u pacientov s intoleranciou fruktózy, malabsorpciou glukózy a galaktózy a deficitom izomaltázy sacharózy.
Podobne ako u iných fibrátov, bol aj u pacientov, užívajúcich fenofibrát zaznamenaný výskyt pankreatitídy. Tento jav sa vysvetľuje zlyhaním účinnosti u pacientov s ťažkou hypertriacylglyceridémiou priamym účinkom lieku alebo sekundárnym efektom sprostredkovaným kameňom alebo tvoreným "pieskom" v spoločnom žlčovode.
U hyperlipidemických pacientov, liečených estrogénmi alebo kontraceptívami obsahujúcimi estrogény, má byť zistené, či je hyperlipidémia primárnej alebo sekundárnej povahy (možné zvýšenie hladiny lipidov vyvolané perorálnymi estrogénmi).
4.5 Liekové a iné interakcie
Perorálne antikoagulanciá – u pacientov, ktorí sú liečení perorálnymi antikoagulanciami, je potrebné pri začatí liečby SUPRELIPOM znížiť dávkovanie približne o jednu tretinu. Podľa potreby je možné dávkovanie antikoagulancií postupne upravovať.
Inhibítory HMG-CoA reduktázy – všeobecne sa neodporúča vzájomná kombinácia s fenofibrátom, pretože existuje riziko výskytu toxického účinku na svaly, najmä v prípade už existujúceho ochorenia svalov. Preto má byť kombinovaná terapia fenofibrátom a statínmi vyhradená len pre pacientov so závažnou kombinovanou dyslipidémiou a vysokým rizikom výskytu kardiovaskulárnej príhody a bez akéhokoľvek predošlého poškodenia svalov. Možné nežiaduce účinky sa majú starostlivo monitorovať.
Počas súčasného podávania fenofibrátu a cyklosporínu boli zaznamenané závažné prípady reverzibilného poškodenia renálnych funkcií. Preto musí byť funkcia obličiek u týchto pacientov starostlivo sledovaná a v prípade vážnej zmeny laboratórnych parametrov má byť liečba fenofibrátom ukončená.
Iné liekové interakcie - klinické interakcie fenofibrátu s inými liekmi neboli doteraz zistené a potvrdené, hoci štúdie in vitro naznačili možnosť vytláčania fenylbutazónu z väzbových miest na plazmatických bielkovinách. U potkanov fenofibrát, podobne ako iné fibráty, indukuje syntézu mikrozomálnych oxidáz, katalyzujúcich metabolizmus mastných kyselín a môže interagovať s liekmi, ktoré sú metabolizované týmito enzýmami.
Všeobecne sa neodporúča kombinovať fenofibrát s perorálnymi antidiabetikami, fenylbutazónom a inhibítormi MAO.
4.6 Gravidita a laktácia
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame teratogénne pôsobenie fenofibrátu. Určité známky embryotoxického pôsobenia sa zistili u potkanov. Pre nedostatok údajov z klinickej praxe je podávanie fenofibrátu počas gravidity kontraindikované a neodporúča sa podávať tento liek počas laktácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Výskyt nežiaducich účinkov u pacientov liečených SUPRELIPom nie je častý (2 - 4%). Nežiaduce účinky bývajú väčšinou prechodné, nezávažné a nevyžadujú prerušenie liečby.
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastina: veľmi zriedkavo sa vyskytli intersticiálnej pneumónie;
Poruchy a ochorenia gastrointestinálnej sústavy: žalúdočné a črevné poruchy dyspeptického charakteru; pankreatitída
Ochorenia pečene a žlčových ciest: hepatitída, žlčové kamene;
Poruchy kože a podkožného tkaniva: kožné alergické reakcie - vyrážky, pruritus, urtikária alebo prejavy fotosenzitivity - erytém, papuly, vezikuly alebo ekzematoidné eflorescencie na oblastiach kože exponovaných slnečnému žiareniu alebo umelému UV-svetlu (napr. "horské slnko"), alopécia;
Poruchy nervového systému: závrat;
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva: difúzna myalgia, svalová slabosť, myopatia, rabdomyolýza;
Celkové ochorenia a reakcie v mieste podania: únava, sexuálna asténia, bolesť hlavy;
Abnormálne laboratórne alebo funkčné vyšetrenia: zvýšenie hladiny sérového kreatinínu a urey, mierne zníženie hladiny hemoglobínu a leukocytov.
Podobne ako u iných liekoch ovplyvňujúcich lipidový metabolizmus, vyskytli sa prípady svalového poškodenia (difúzna myalgia, citlivosť svalov sprevádzaná bolesťou a slabosťou svalov) a ojedinele aj rabdomyolýza. Pacientov, u ktorých je riziko poškodenia svalov, alebo u ktorých sa zistili príznaky svalovej toxicity, treba starostlivo sledovať a kontrolovať aktivitu kreatínfosfokinázy. V prípade, že sa objaví myopatia alebo ak sa aktivita kreatínfosfokinázy desaťnásobne zvýši oproti hornej hranici normálnych hodnôt, treba liečbu fenofibrátom prerušiť.
Riziko vážneho poškodenia svalov sa zvyšuje, ak sa fenofibrát podáva spolu s inhibítormi HMG-CoA-reduktázy (statíny) alebo s inými fibrátmi.
4.9 Predávkovanie
Doteraz neboli hlásené žiadne prípady predávkovania. Neexistujú špecifické antidotá a liečba akútneho predávkovania je symptomatická. V nevyhnutnom prípade je možné vykonať výplach žalúdka s ďalšou vhodnou podpornou liečbou. Fenofibrát nie je možné odstrániť hemodialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: hypolipidemikum (látka redukujúca cholesterol a triacylglyceroly), fenofibrát.
ATC kód: C10AB05
Kapsuly SUPRLIPU obsahujú mikronizovanú formu fenofibrátu s obsahom 200 mg vysoko biologicky dostupného fenofibrátu.
Podávanie fenofibrátu vedie ku zníženiu hladín aterogénnych frakcií cholesterolu (VLDL a LDL) a ku zvýšeniu frakcie s vysokou hustotou (HDL).
Fenofibrát je derivát kyseliny fibrovej, ktorého podávanie znižuje hladiny sérových lipidov aktiváciou receptora PPARa (Peroxisome Proliferator Activated Receptor typu a). Týmto mechanizmom aktivuje fenofibrát lipoproteínovú lipázu a znižuje tvorbu apoproteínu C-III, čo má za následok zvýšenie lipolýzy a eliminácie častíc s vysokým obsahom triacylglycerolov z plazmy.
Aktiváciou PPARa receptora fenofibrátom sa zvyšuje taktiež syntéza apoproteínov A-I a A-II. Vyššie spomenuté účinky fenofibrátu vedú k zníženiu frakcie s veľmi nízkou a nízkou hustotou (VLDL a LDL), obsahujúcich apoproteín B, a ku zvýšeniu frakcie s vysokou hustotou (HDL), obsahujúcou apoproteín AI a AII.
Fenofibrát je schopný znížiť hladinu celkového cholesterolu o 20 až 25%, hladinu triacylglycerolov o 40 až 50% a zvyšuje hladinu proaktívneho HDL cholesterolu o 10 až 30%.
Bol dokázaný vzťah medzi hypercholesterolémiou a aterosklerózou a rizikom vzniku ochorenia koronárnych ciev. Nízka hladina HDL toto riziko zvyšuje. Vysoká hladina triglyceridov je spojená so zvýšeným rizikom vaskulárnych príhod, ale závislosť nebola ešte úplne objasnená. Naviac triglyceridy môžu ovplyvňovať proces aterogenézy a taktiež trombogenézy.
Výsledky štúdie DAIS (Diabetes Atherosclerosis Intervention Study) ukázali, že fenofibrát signifikantne znižuje progresiu koronárnej aterosklerózy u pacientov s diabetom II. typu. V tejto dvojito zaslepenej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii so 418 pacientmi s diabetom II. typu a priemernou dobou liečby 38 mesiacov vyústila liečba fenofibrátom v signifikantné spomalenie progresie ložiskových aterosklerotických lézií o 40% pri koronarografickom hodnotení. I keď štúdia DAIS nebola zameraná na sledovanie ovplyvnenia klinických udalostí, liečba fenofibrátom v skúmanej populácii vyústila v 23% zníženie klinických kardiovaskulárnych príhod (štatisticky nesignifikantné).'
Pri dlhotrvajúcej liečbe fenofibrátom, ktorá je sprevádzaná výrazným znížením hladiny sérového cholesterolu môže dôjsť ku zmenšeniu až úplnému vymiznutiu ložísk extravaskulárneho ukladania cholesterolu (xantómy).
Pri podávaní fenofibrátu sa preukázalo signifikantné zníženie hladín fibrinogénu a Lp(a) u pacientov, u ktorých boli tieto parametre zvýšené. Pri liečbe fenofibrátom sa znižujú ďalšie zápalové markery, ako je napr. C reaktívny proteín.
U hyperlipidemických pacientov, hlavne v skupine pacientov s dyslipidémiou typu IV, dochádza ku zvýšeniu plazmatickej hladiny kyseliny močovej. Podávaním fenofibrátu sa tento účinok prejaví znížením plazmatickej hladiny kyseliny močovej v priemere o 25%.
Liečba fenofibrátom vedie k zvýšeniu hladiny apoproteínu A a k zníženiu hladiny apoproteínu B, ktorých pomer je tiež odporučený na hodnotenie miery rizika vzniku aterosklerózy.
U fenofibrátu bol dokázaný u zvierat a následne v priebehu klinických skúšok i u ľudí antiagregačný účinok na krvné doštičky. Prejavuje sa zníženou agregáciou trombocytov pôsobením ADP, adrenalínu a kyseliny arachidónovej.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
V plazme sa nenachádza nemetabolizovaný fenofibrát. Hlavným plazmatickým metabolitom je kyselina fenofibrová. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne priemerne 5 hodín po užití lieku. Pri podávaní 1 kapsuly SUPRELIPu denne sa priemerná plazmatická koncentrácia pohybuje okolo 15 mg/ml. Počas kontinuálnej liečby sú plazmatické koncentrácie stabilné. Kyselina fenofibrová sa vysoko viaže na plazmatické bielkoviny, kde môže vytesniť antagonistov vitamínu K z ich väzbových miest a zvýšiť tak ich antikoagulačný účinok (pozri časť 4.5).
Plazmatický polčas
Plazmatický polčas vylučovania kyseliny fenofibrovej je približne 20 hodín.
Metabolizmus a vylučovanie
Fenofibrát sa vylučuje hlavne močom ako kyselina fenofibrová a jej glukuronidový konjugát. Prakticky celé množstvo účinnej látky sa vylúči počas 6 dní.
Farmakokinetické štúdie uskutočnené po podaní jednotlivej dávky a po kontinuálnej liečbe dokázali, že nedochádza k hromadeniu fenofibrátu v organizme.
Kyselina fenofibrová sa neeliminuje hemodialýzou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Štúdie chronickej toxicity sa uskutočnili na potkanoch, psoch a opiciach druhu rhesus. V štúdiách na potkanoch bolo pozorované zvýšenie hodnôt pečeňových enzýmov a hmotnosti pečene.
Mutagénne účinky neboli dokázané ani v testoch in vitro, ani v testoch in vivo.
Rovnako tak štúdie na myšiach, potkanoch a králikoch nedokázali teratogénne účinky. Embryotoxické účinky boli pozorované pri dávkach pohybujúcich sa v oblasti toxicity pre matku. Pri vysokých dávkach bolo pozorované predĺženie gravidity a problémy pri pôrode. Neboli pozorované žiadne prípady ovplyvnenia fertility.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Sacharóza*, kukuričný škrob*, hypromelóza, nátriumlaurylsulfát, 35% dimetikonová emulzia 35 %, simetikonová emulzia 30 %, mastenec.
*látky sú prítomné vo forme mikrogranúl
Zloženie obalu kapsuly: želatína, oxid titaničitý E171, žltý oxid železitý E 172.
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C. Uchovávajte v pôvodnom obale.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
PVC/Al blister, písomná informácia pre používateľov, papierová škatuľa.
Veľkosť balenia: 30 alebo 100 kapsúl.
Nie všetky balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Bristol-Myers Squibb spol. s r.o., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO:
31/0001/02-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE:
31.01.2002
10.DÁTUM REVÍZIE TEXTU:
Apríl 2008
[O1]Suprelip je chráneným nazvom v SR