Na čo sa SIRANALEN používa?
Siranalen patrí do skupiny liekov, ktoré sa používajú na liečbu epilepsie, neuropatickej bolesti a generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD) u dospelých.
Periférna a centrálna neuropatická bolesť: Siranalen sa používa na liečbu dlhotrvajúcej bolesti vyvolanej poškodením nervov. Periférnu neuropatickú bolesť môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, ako napríklad diabetes (cukrovka) alebo pásový opar.
Pocity bolesti môžu byť popisované ako horúčosť, pálenie, pulzovanie, vystreľujúca bolesť, bodanie, rezanie, kŕče, bolestivosť, brnenie, zníženie citlivosti alebo mravčenie. Periférna a centrálna neuropatická bolesť môže byť tiež spojená so zmenami nálady, poruchami spánku, únavou a môže mať vplyv na telesné a sociálne funkcie a celkovú kvalitu života.
Epilepsia: Siranalen sa používa na liečbu určitej formy epilepsie (parciálne záchvaty so sekundárnou generalizáciou alebo bez nej, čiže záchvaty postihujúce najskôr určitú časť mozgu, ktoré sa neskôr môžu, ale nemusia, šíriť do ďalších častí mozgu) u dospelých. Váš lekár vám predpíše Siranalen, aby vám pomohol pri liečbe epilepsie, ak vaša súčasná liečba nedokáže celkom upraviť vaše ochorenie. Siranalen sa má užívať ako doplnok k vašej súčasnej liečbe. Siranalen sa nemá užívať samostatne, ale má sa vždy používať v kombinácii s ďalšími liekmi na liečbu epilepsie.
Generalizovaná úzkostná porucha: Siranalen sa používa na liečbu generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD). Príznakmi generalizovanej úzkostnej poruchy sú dlhotrvajúca nadmerná úzkosť a obavy, ktoré sú ťažko kontrolovateľné. Generalizovaná úzkostná porucha môže tiež spôsobiť nepokoj alebo pocit uzavretosti alebo napätia, náchylnosť k únave (vyčerpanosti), problémy so sústredením sa alebo výpadky pamäti, pocit podráždenosti, svalové napätie alebo poruchy spánku. Tieto stavy sú odlišné od stresov a záťaže každodenného života.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 pacienta z 10)
- závraty, ospalosť, bolesť hlavy
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 pacienta z 10)
- zvýšená chuť do jedla
- pocit eufórie (pocit povznesenej nálady), zmätenosť, dezorientácia, zmeny sexuálneho záujmu, podráždenosť
- poruchy pozornosti, neobratnosť, zhoršenie pamäti, tras, ťažkosti s rozprávaním, pocit brnenia, útlm, ľahostajnosť, nespavosť, únava, neobvyklý pocit
- rozmazané videnie, dvojité videnie
- vertigo (nepríjemný pocit otáčania sa svojho okolia alebo vlastného tela), problémy s rovnováhou, pády
- sucho v ústach, zápcha, vracanie, plynatosť, pocit na zvracanie, hnačka, nafúknuté brucho
- problémy s erekciou
- opuchy tela vrátane končatín
- pocit opitosti, neobvyklý spôsob chôdze
- prírastok telesnej hmotnosti
- svalové kŕče, bolesti kĺbov, bolesť chrbta, bolesť v končatinách
- bolesť hrdla
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať až 1 pacienta zo 100)
- strata chuti do jedla, úbytok telesnej hmotnosti, nízka hladina cukru v krvi, vysoká hladina cukru v krvi
- zmena vo vnímaní seba samého, nepokoj, depresia, pohybový nekľud, zmeny nálady, ťažkosti pri hľadaní slov, halucinácie, neprirodzené sny, záchvaty paniky (náhle vzniknutá silná úzkosť až hrôza), apatia, agresivita, povznesená nálada, porucha mentálnych funkcií, ťažkosti s rozmýšľaním, zvýšenie sexuálneho záujmu, problémy so sexuálnymi funkciami vrátane neschopnosti dosiahnuť sexuálne vyvrcholenie, oneskorená ejakulácia
- zmeny zraku, neobvyklé pohyby očí, poruchy videnia vrátane tunelového videnia, záblesky svetla, trhavé pohyby, zníženie reflexov, zvýšená aktivita, závraty pri vstávaní, citlivá pokožka, strata chuti do jedla, pocit pálenia, tras pri pohybe, znížené vedomie, mdloby, zvýšená citlivosť na hluk, pocit, kedy sa necítite dobre
- suché oči, opuch očí, bolesti očí, slabozrakosť, slzenie, podráždenie oka
- poruchy srdcového rytmu, zrýchlený tep srdca, nízky krvný tlak, vysoký krvný tlak, zmeny srdcového tepu, srdcové zlyhávanie
- sčervenanie, návaly horúčavy
- dýchacie ťažkosti, bolesť v hrdle, sucho v nose, upchatý nos
- zvýšená tvorba slín, pálenie záhy, znecitlivenie okolo úst
- potenie, vyrážka, triaška, horúčka
- svalové zášklby, opuch kĺbov, svalová stuhnutosť, bolesť vrátane bolesti svalov, bolesti krku
- bolesť prsníkov
- problémy s močením alebo bolestivé močenie, neschopnosť zadržať moč
- slabosť, smäd, zvieranie na hrudníku
- zmeny vo výsledkoch krvných a pečeňových testov (zvýšená hladina kreatínfosfokinázy, alanínaminotransferázy alebo aspartátaminotransferázy v krvi, zníženie počtu krvných doštičiek, neutropénia (zníženie počtu určitého typu bielych krviniek), zvýšená hladina kreatinínu v krvi, znížená hladina draslíka v krvi)
- precitlivenosť, opuch tváre, svrbenie, žihľavka, nádcha, krvácanie z nosa, kašeľ, chrápanie
- bolestivá menštruácia
- pocit studených rúk a nôh
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 pacienta z 1 000)
- zmeny čuchu, rozkolísané videnie, zmenené vnímanie hĺbky, zmeny jasu, strata zraku
- rozšírené zrenice, škúlenie
- studený pot, stiahnuté hrdlo, opuch jazyka
- zápal slinivky brušnej (pankreasu)
- ťažkosti pri prehĺtaní
- pomalý alebo zhoršený pohyb tela
- problémy so správnym písaním
- hromadenie tekutiny v brušnej dutine
- tekutina v pľúcach
- kŕče
- zmeny vo výsledkoch vyšetrenia srdca (elektrokardiograme EKG), ktoré zodpovedajú poruchám srdcového rytmu
- poškodenie svalov
- výtok z prsníkov, neobvyklý rast prsníkov, zväčšenie prsníkov u mužov
- prerušované obdobia menštruácie
- zlyhanie obličiek, znížený objem moču, zadržiavanie moču
- zníženie počtu bielych krviniek
- neprimerané správanie
- alergické reakcie (môžu zahŕňať dýchacie ťažkosti, zápal očí (zápal rohovky, keratitída) a závažné kožné reakcie, ktoré sa prejavujú vyrážkou, pľuzgiermi, olupovaním kože a bolesťou
Ďalšie vedľajšie účinky hlásené po uvedení lieku na trh zahŕňajú zlyhávanie srdca, zmeny vo výsledkoch vyšetrenia srdca (EKG), ktoré zodpovedajú poruchám srdcového rytmu, tekutina v pľúcach, strata vedomia, kŕče, precitlivenosť a alergické reakcie (ktoré môžu zahŕňať opuch tváre, opuch jazyka, ťažkosti s dýchaním, svrbenie, zápal oka (keratitída), stratu zraku a závažné kožné reakcie charakterizované vyrážkou, tvorbou pľuzgierov, olupovaním kože a bolesťou), zhoršenie mentálnych funkcií, agresivitu, zadržiavanie moču, zväčšenie prsníkov u mužov, hnačku, pocit na zvracanie a pocit, kedy sa necítite dobre.
Ak sa u vás vyskytne opuch tváre alebo jazyka, alebo ak vaša pokožka sčervená a začnú sa na nej tvoriť pľuzgiere alebo sa začne lúpať, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Niektoré vedľajšie účinky , ako je napr. ospalosť, sa môžu vyskytovať častejšie, pretože pacienti s poranením miechy môžu k liečbe bolesti alebo kŕčovitosti užívať iné lieky, ktoré majú podobné vedľajšie účinky ako pregabalín. Závažnosť týchto účinkov sa môže pri súčasnom užívaní zvýšiť.