Na čo sa PREGAMID používa?
Pregamid patrí do skupiny liekov na liečbu epilepsie, neuropatickej bolesti a generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD = Generalised Anxiety Disorder) u dospelých.
Periférna a centrálna neuropatická bolesť: Pregamid sa používa na liečbu dlhotrvajúcej bolesti vyvolanej poškodením nervov. Rôzne ochorenia, ako sú cukrovka alebo pásový opar, môžu byť príčinou periférnej neuropatickej bolesti. Pocity bolesti môžu byť popísané ako teplo, pálenie, pulzovanie, vystreľovanie, bodanie, rezanie, kŕče, bolesť, štípanie, zníženie citlivosti, mravčenie. Periférna a centrálna neuropatická bolesť môže tiež súvisieť so zmenami nálady, poruchami spánku, vyčerpaním (únavou) a môže mať vplyv na telesné a sociálne funkcie a celkovú kvalitu života.
Epilepsia: Pregamid sa používa na liečbu určitej formy epilepsie (parciálne záchvaty so sekundárnou generalizáciou alebo bez nej) u dospelých. Váš lekár vám predpíše Pregamid, aby vám pomohol pri liečbe epilepsie, ak vaša súčasná liečba nie je dostatočne účinná pre vaše ochorenie. Pregamid musíte užívať ako doplnok k vašej súčasnej liečbe. Pregamid sa nemá užívať samostatne, ale musí sa vždy používať v kombinácii s liečbou inými antiepileptikami.
Generalizovaná úzkostná porucha: Pregamid sa používa na liečbu generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD). Príznaky GAD sú dlhotrvajúca nadmerná úzkosť a obava, ktoré sú ťažko kontrolovateľné. GAD môže tiež spôsobiť nepokoj alebo pocit nervozity alebo napätia, náchylnosť k vyčerpanosti (únave), problémy so sústredením sa alebo výpadky pamäti, pocit precitlivenosti, svalové napätie alebo poruchy spánku. Tieto stavy sú odlišné od stresu a záťaže každodenného života.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Veľmi časté: môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb:
- Závraty, ospalosť, bolesť hlavy
Časté: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb:
- Zvýšená chuť do jedla.
- Pocit eufórie, zmätenosť, strata orientácie, pokles sexuálneho záujmu, podráždenosť.
- Poruchy pozornosti, ťažkopádnosť, zhoršenie pamäti, strata pamäti, tras, rečové ťažkosti, mravčenie, znížená citlivosť, útlm, letargia, nespavosť, únava, neobvyklý pocit.
- Rozmazané videnie, dvojité videnie.
- Závraty, problémy s rovnováhou, pády.
- Sucho v ústach, zápcha, vracanie, nadúvanie, hnačka, nutkanie na vracanie, nafúknuté brucho.
- Problémy s erekciou.
- Opuch tela vrátane končatín.
- Pocit opitosti, neobvyklý spôsob chôdze.
- Prírastok hmotnosti.
- Svalové kŕče, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, bolesti v končatinách.
- Bolesť hrdla.
Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb:
- Strata chuti do jedla, strata hmotnosti, nízka hladina cukru v krvi, vysoká hladina cukru v krvi.
- Zmena vnímania osobnosti, nepokoj, depresia, agitácia, kolísanie nálady, ťažkosti s hľadaním správnych slov, halucinácie, nezvyčajné sny, záchvat paniky, apatia, agresivita, pozdvihnutá nálada, mentálne poškodenie, ťažkosti pri rozmýšľaní, zvýšenie sexuálneho záujmu, poruchy sexuálnych funkcií vrátane neschopnosti dosiahnuť sexuálne vyvrcholenie, oddialená ejakulácia.
- Zmeny v schopnosti videnia, neobvyklé pohyby očí, zmeny vo videní vrátane tunelového videnia, svetelné záblesky, trhavé pohyby, znížené reflexy, zvýšená aktivita, závraty pri vstávaní, citlivá pokožka, strata chuti, pocit pálenia, tras pri pohybe, znížené vedomie, strata vedomia, mdloby, zvýšená citlivosť na hluk, pocit nepohodlia.
- Suché oči, opuch očí, bolesti očí, unavené oči, slzenie, podráždenie očí.
- Poruchy srdcového rytmu, zrýchlenie srdcového tepu, nízky tlak krvi, vysoký tlak krvi, zmeny srdcového rytmu, srdcové zlyhávanie.
- Sčervenanie, návaly horúčavy.
- Ťažkosti pri dýchaní, suchý nos, upchatý nos.
- Zvýšená tvorba slín, pálenie záhy, znecitlivenie okolo úst.
- Potenie, vyrážka, zimnica, horúčka.
- Svalové zášklby, opuch kĺbov, svalová stuhnutosť, bolesť vrátane bolesti svalov, bolesti krku.
- Bolesť prsníkov.
- Ťažkosti pri močení alebo bolestivé močenie, neschopnosť zadržať moč.
- Slabosť, smäd, pocit zovretia na hrudníku.
- Zmeny vo výsledkoch krvných a pečeňových testov (zvýšená kreatinínfosfokináza v krvi, zvýšená alanínaminotransferáza, zvýšená aspartátaminotransferáza, znížený počet krvných doštičiek, neutropénia, zvýšenie kreatinínu v krvi, pokles draslíka v krvi).
- Precitlivenosť, opuch tváre, svrbenie, žihľavka, výtok z nosa, krvácanie z nosa, kašeľ, chrápanie.
- Bolestivá menštruácia.
- Pocit chladných rúk a nôh.
Zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 1000 osôb:
- nezvyčajné vnímanie vôní, rozkolísané videnie, zmenené vnímanie hĺbky, zmeny jasu, strata zraku.
- Rozšírené zrenice, škúlenie.
- Studený pot, stiahnuté hrdlo, opuchnutý jazyk.
- Zápal pankreasu (podžaludková žľaza).
- Ťažkosti pri prehĺtaní.
- Pomalý alebo znížený pohyb tela.
- Ťažkosti pri správnom písaní.
- Nahromadená tekutina v brušnej dutine.
- Tekutina v pľúcach.
- Kŕče.
- Zmeny v elektrokardiograme (EKG), ktoré zodpovedajú poruchám srdcového rytmu.
- Svalové poškodenie.
- Výtok z prsníkov, neprirodzený rast prsníkov, rast prsníkov u mužov.
- Prerušované obdobia menštruácie.
- Zlyhávanie obličiek, zmenšené množstvo moču, zadržiavanie moču.
- Pokles počtu bielych krviniek.
- Neprimerané správanie.
- Alergické reakcie (ktoré môžu zahŕňať sťažené dýchanie, zápal očí (keratitídu) a závažnú kožnú reakciu, ktorá sa prejavuje vyrážkou, pľuzgiermi, odlupovaním kože a bolesťou.
Ak u vás dôjde k opuchnutiu tváre alebo jazyka, alebo ak vaša koža sčervenie a začnú sa na nej tvoriť pľuzgiere alebo sa začne odlupovať, musíte vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.
Niektoré vedľajšie účinky môžu byť častejšie, ako je ospalosť, pretože pacienti s poškodením miechy môžu užívať iné lieky na liečbu, napríklad bolesti alebo kŕčovitosti, ktoré majú podobné vedľajšie účinky ako pregabalín a závažnosť týchto účinkov sa môže zvýšiť, keď sa užívajú spolu.