Serevent Inhaler N obsahuje liečivo salmeterol.
Pravidelné užívanie Serevent Inhaler N pomôže zabrániť aj dýchacím problémom spôsobeným inými ochoreniami hrudníka, napr. chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP).
Serevent Inhaler N pomáha zabrániť záchvatu dýchavičnosti a piskotu.
Serevent sa dodáva v inhalátore. Liek vdychujete priamo do pľúc.
Alergické reakcie: môžete spozorovať, že Vaše dýchanie sa po použití Sereventu náhle zhorší. Môžete mať silný piskot a kašeľ. Môžete spozorovať aj svrbenie a opuch (zvyčajne tváre, pier, jazyka alebo hrdla). Ak sa u Vás vyskytnú tieto účinky alebo ak sa vyskytnú náhle po použití Sereventu, okamžite to povedzte svojmu lekárovi. Alergické reakcie na Serevent sú veľmi zriedkavé (vyskytujú sa u menej ako 1 osoby z 10 000).
Nižšie sú uvedené ďalšie vedľajšie účinky.
Časté (vyskytujú sa u menej ako 1 osoby z 10):
- Svalové kŕče.
- Pocit rozochvenosti; rýchly alebo nepravidelný tlkot srdca (palpitácie), bolesť hlavy; trasúce sa ruky (tras). Tras sa pravdepodobnejšie vyskytne, ak užívate viac ako dve inhalácie dvakrát denne. Tieto vedľajšie účinky netrvajú dlho a pri pokračujúcej liečbe Sereventom k nim dochádza menej často.
Menej časté (vyskytujú sa u menej ako 1 osoby zo 100):
- Vyrážka.
- Veľmi rýchla srdcová frekvencia (tachykardia). Jej výskyt je pravdepodobnejší, ak užívate viac ako dve inhalácie dvakrát denne.
- Pocit nervozity.
Zriedkavé (vyskytujú sa u menej ako 1 osoby z 1000):
- Pocit závratu.
- Neschopnosť spať alebo ťažkosti so spánkom.
- Znížená hladina draslíka vo Vašej krvi (môžete mať nepravidelný tlkot srdca, svalovú slabosť, kŕče).
Veľmi zriedkavé (vyskytujú sa u menej ako 1 osoby z 10 000):
- Dýchacie ťažkosti alebo piskot, ktoré sa zhoršia okamžite po užití Sereventu. Ak k tomuto dôjde,
prestaňte používať Váš Serevent Inhaler N. Na uľahčenie dýchania použite Váš rýchlo pôsobiaci „záchranný“ liek a okamžite to povedzte svojmu lekárovi.
- Nepravidelný tlkot srdca alebo údery srdca naviac (arytmie). Ak k tomuto dôjde, neprestaňte používať Serevent, ale povedzte to svojmu lekárovi.
- Zvýšenie hladiny cukru (glukózy) v krvi (hyperglykémia). Ak máte cukrovku, môžete potrebovať častejšiu kontrolu hladiny cukru v krvi a možno bude potrebná aj úprava Vašej obvyklej liečby cukrovky.
- Bolestivá ústna dutina alebo hrdlo.
- Pocit na dávenie (nevoľnosť).
- Bolestivé, opuchnuté kĺby alebo bolesť na hrudníku.