Pozor, ak máte poruchu funkcie obličiek

Poznáte to. Vonku je nádherne slnečno, tráva rastie, peľ je všade, kam sa obzriete a vy by ste najradšej zostali zavretí doma v bezpečí. Už len pri otvorení okna vás začne svrbieť v nose, nasleduje kýchanie a vodnatý sekrét, ktorý nedokážete zastaviť. Nie, nie je to obyčajná nádcha, to už dávno viete. Ide o sezónnu nádchu.

Na zmiernenie príznakov sezónnej, ale aj celoročnej alergickej nádchy pomáhajú antialergiká s obsahom účinnej látky cetirizín. Cetirizín sa používa aj na zmiernenie nevoľnosti, napríklad pri cestovaní. Okrem úľavy vám však môže spôsobiť aj neveľmi príjemné vedľajšie príznaky, ako napríklad bolesti hlavy, sucho v ústach či útlm.

Voľnopredajné lieky s obsahom účinnej látky CETIRIZÍN registrované v SR sú:

Zodac tbl flm 7x10 mg

Zodac tbl flm 5x10 mg

Zyrtec tbl flm 7x10mg

Zyrtec tbl flm 4x10mg

Zyrtec tbl flm 1x10mg

Zyrtec tbl flm 5x10mg

Livoreactine 10 mg tbl flm 7x10mg

Cetirizin Dr.Max 10 mg tbl flm 7x10mg

Cetirizin Zentiva 10 mg tbl flm 5x10mg

Cetirizin Zentiva 10 mg tbl flm 7x10mg

Cetirizin – Ratiopharm 10 mg tbl flm 7x10mg

Cetirizin Sandoz 10 mg tbl flm 7x10mg

Cetixin 10 mg tbl flm 7x10mg

Upozornenie!

Cetirizín môže zvýšiť riziko retencie moču. Pri pacientoch s miernym až stredne ťažkým poškodením funkcie obličiek alebo s poškodenou funkciou pečene je preto potrebná opatrnosť. Liečbu by mal zvážiť lekár.

Požitie cetirizínu u pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek s klírensom kreatinínu menším ako 10 ml/min. je kontraindikované.

Dôležitá informácia na záver

Nezabudnite informovať lekára alebo lekárnika o všetkých liekoch, aj voľnopredajných, ktoré užívate, aby posúdil možnosť interakcií medzi nimi.

23 mája 2015
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.