Selincro obsahuje liečivo nalmefén.
Selincro sa používa na znižovanie spotreby alkoholu u dospelých pacientov so závislosťou od alkoholu, u ktorých pretrváva vysoká spotreba alkoholu dva týždne po prvej návšteve u lekára.
Alkoholová závislosť je stav, keď je človek telesne alebo duševne závislý od pitia alkoholu.
Za vysokú spotrebu alkoholu sa považuje pitie viac ako 60 g čistého alkoholu denne u mužov a viac ako 40 g čistého alkoholu denne u žien. Napríklad fľaša vína (750 ml; 12 % alkoholu v objeme) obsahuje približne 70 g alkoholu a fľaša piva (330 ml; 5 % alkoholu v objeme) obsahuje približne 13 g alkoholu.
Váš lekár vám predpísal Selincro, pretože sám ste neboli schopní znížiť spotrebu alkoholu. Váš lekár vám bude poskytovať svoje rady, aby vám pomohol vytrvať v liečbe, a tak znížiť vašu spotrebu alkoholu.
Selincro napomáha znižovať vašu spotrebu alkoholu tým, že ovplyvňuje procesy v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vašu naliehavú potrebu pokračovať v pití alkoholu.
Vysoká spotreba alkoholu je spojená so zvýšeným rizikom zdravotných a sociálnych problémov. Selincro vám môže pomôcť znížiť množstvo alkoholu, ktoré vypijete a udržať si túto zníženú úroveň spotreby alkoholu.
Nehrozí žiadne riziko vzniku závislosti od Selincra.
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Bolo hlásených niekoľko prípadov vedľajších účinkov ako videnie, počutie alebo vnímanie vecí, ktoré neexistujú, alebo stav odpútania od svojej vlastnej osoby. Frekvencia týchto nežiaducich účinkov sa však nedá odhadnúť z dostupných údajov.
Vedľajšie účinky hlásené pri užívaní Selincra boli zväčša mierne alebo stredne ťažké, objavovali sa na začiatku liečby a trvali niekoľko hodín až niekoľko dní.
Ak pokračujete v liečbe Selincrom alebo znovu začnete liečbu po dočasnom prerušení, vedľajšie účinky sa u vás pravdepodobne neobjavia.
V niektorých prípadoch môže byť ťažké odlíšiť vedľajšie účinky od príznakov, ktoré môžete pociťovať, keď znižujete svoju spotrebu alkoholu.
Pri užívaní Selincra sa zaznamenali nasledujúce vedľajšie účinky: Veľmi časté, ktoré môžu postihnúť viac ako 1 z 10 osôb:
- nevoľnosť,
- závraty,
- neschopnosť spať,
- bolesť hlavy.
Časté, ktoré môžu postihnúť 1 z 10 osôb:
- strata chuti do jedla,
- poruchy spánku, zmätenosť, pocit nepokoja, znížená sexuálna žiadostivosť,
- ospalosť, zášklby tela, pocit zníženia bdelosti, zvláštne kožné vnemy ako mravčenie, zníženie hmatového vnímania,
- prudko bijúce srdce, pocit rýchleho, silného alebo nepravidelného tepu srdca,
- vracanie, sucho v ústach,
- nadmerné potenie,
- svalové kŕče,
- pocit vyčerpania, slabosť, nepohodlie alebo pocit neistoty, zvláštne pocity,
- pokles telesnej hmotnosti.
Ďalšie vedľajšie účinky:
- videnie, počutie alebo vnímanie vecí, ktoré neexistujú,
- stav odpútania od svojej vlastnej osoby.
V súčasnosti nie je možné z dostupných údajov odhadnúť frekvenciu výskytu týchto vedľajších účinkov.