Saxenda je liek na zníženie telesnej hmotnosti, ktorý obsahuje liečivo liraglutid. Podobá sa prirodzene sa vyskytujúcemu hormónu GLP-1, ktorý sa po jedle vylučuje v črevách. Saxenda pôsobí na receptory v mozgu, ktoré regulujú chuť do jedla tak, že máte pocit nasýtenia a menší pocit hladu. To vám môže pomôcť prijímať menej potravy a znižovať telesnú hmotnosť.
Saxenda sa používa na zníženie telesnej hmotnosti ako doplnok k diéte a cvičeniam u dospelých pacientov vo veku 18 rokov a starších, ktorí majú
- BMI 30 alebo viac (obézni) alebo
- BMI 27 alebo menej ako 30 (nadváha) a zdravotné ťažkosti súvisiace s telesnou hmotnosťou (ako sú diabetes (cukrovka), vysoký krvný tlak, abnormálne hladiny tuku v krvi alebo problémy s dýchaním počas spánku, tzv. „obštrukčné spánkové apnoe“).
BMI (Index telesnej hmotnosti) je údaj o telesnej hmotnosti vo vzťahu k výške.
Pokračujte v používaní lieku Saxenda len vtedy, ak úbytok telesnej hmotnosti po 12 týždňoch používania dávky 3 mg/deň, je najmenej 5 % z vašej východiskovej telesnej hmotnosti (pozri časť 3). Spýtajte sa lekára predtým, ako budete pokračovať.
Lekár vám určí diétu a program cvičení. Počas používania lieku Saxenda dodržiavajte tento program.
Závažné vedľajšie účinky
U pacientov liečených liekom Saxenda boli hlásené zriedkavé závažné alergické reakcie (anafylaxia). Ak sa u vás objavia príznaky, ako sú problémy s dýchaním, opuch tváre a hrdla a rýchly tep srdca, okamžite vyhľadajte lekára.
U pacientov liečených liekom Saxenda boli hlásené menej časté prípady zápalu pankreasu (pankreatitída). Pankreatitída je vážny, potenciálne život ohrozujúci zdravotný stav.
Prestaňte používať liek Saxenda a ihneď sa obráťte na lekára, ak spozorujete niektorý z nasledujúcich závažných vedľajších účinkov:
- Silná a pretrvávajúca bolesť brucha (oblasť žalúdka), ktorá môže prechádzať do chrbta, ako aj nutkanie na vracanie a vracanie, pretože to môžu byť prejavy zápalu pankreasu (pankreatitída).
Ďalšie vedľajšie účinky
Veľmi časté: môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb
- žalúdočná nevoľnosť (nauzea), vracanie, hnačka, zápcha – zvyčajne pominú po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.
Časté: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb
- problémy so žalúdkom alebo črevami, napr.: problémy s trávením (dyspepsia), zápal sliznice žalúdka (gastritída), žalúdočná nevoľnosť, bolesť v hornej časti žalúdka, pálenie záhy, nadúvanie, vetry (plynatosť), grganie, sucho v ústach
- pocit slabosti alebo únavy
- zmenené vnímanie chuti
- závrat
- problémy so spánkom (nespavosť). Vyskytuje sa zvyčajne v prvých 3 mesiacoch liečby
- žlčové kamene
- reakcie v mieste podávania injekcie (ako modriny, bolesť, podráždenie, svrbenie a vyrážky)
- nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia). Varovné prejavy nízkej hladiny cukru v krvi sa môžu objaviť náhle a môžu zahŕňať: studený pot, studenú bledú pokožku, bolesť hlavy, rýchly tep srdca, žalúdočnú nevoľnosť, silný pocit hladu, poruchy zraku, ospalosť, pocit slabosti, nervozitu, úzkosť, zmätenosť, poruchy koncentrácie a chvenie (triaška). Lekár vám povie, ako liečiť nízku hladinu cukru v krvi a čo robiť, ak spozorujete tieto varovné prejavy.
Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb
- strata tekutín (dehydratácia). Najpravdepodobnejší výskyt je na začiatku liečby a môže byť spôsobený vracaním, žalúdočnou nevoľnosťou (nauzea) a hnačkou
- zápal žlčníka
- alergické reakcie vrátane kožných vyrážok
- celkový pocit nepohody
- rýchlejší tep.
Zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 1000 osôb
- znížená funkcia obličiek,
- akútne zlyhanie obličiek. Medzi prejavy môže patriť zníženie objemu moču, kovová chuť v ústach a ľahká tvorba modrín.