losum microcrystallinum (mikrokryštalická celulóza), lactosum monohydricum (monohydrát laktózy), silica methylata (metylovaný oxid kremičitý), magnesii stearas (magnéziumstearát).
Charakteristika
Po perorálnom podaní sa perindopril rýchlo vstrebáva. Perindopril sám je neúčinnou látkou a v tele sa premieňa na účinný perindoprilát, ktorý sa vylučuje močom. Maximálny antihypertenzný účinok sa dosiahne 4 – 6 hodín po podaní. Pri dlhodobom podávaní dochádza k zníženiu zhrubnutia srdcovej steny a veľkých ciev a zvyšuje sa ich pružnosť. U pacientov so srdcovým zlyhaním perindopril znižuje tlak v srdci, odpor v cievnom riečisku, mierne znižuje tep a zvyšuje množstvo krvi vypudenej zo srdca. Perindopril ukázal svoju účinnosť v redukcii kardiovaskulárnych rizík spojených so stabilnými formami ischemickej choroby srdca.
Farmakoterapeutická skupina
Antihypertenzíva, ACE inhibítor.
Indikácie
Prestarium sa používa u dospelých:
-na liečbu vysokého tlaku krvi
-na liečbu srdcového zlyhania
-na zníženie rizík kardiovaskulárnych príhod u pacientov so stabilnými formami ischemickej choroby srdca.
Kontraindikácie
Liek sa nesmie užívať v prípade známej alebo predpokladanej precitlivenosti na liečivo alebo pomocné látky alebo na iný ACE inhibítor a v prípade, že sa u pacientov v minulosti vyskytol angioneurotický edém (opuch vznikajúci na rôznych miestach tela, prevažne alergického pôvodu). Liek nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy.
V prípade akýchkoľvek pochybností, alebo ak sa stavy uvedené v tomto odstavci u vás vyskytnú až v priebehu užívania lieku, informujte o tom svojho ošetrujúceho lekára.
Nežiaduce účinky
Liek je obvykle dobre znášaný. U niektorých pacientov sa počas užívania lieku môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ktoré sú väčšinou mierne a dočasné. Počas užívania lieku sa môžu vyskytnúť zníženie tlaku krvi, dýchacie ťažkosti ako kašeľ a dýchavičnosť, žalúdočné a črevné ťažkosti ako nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, poruchy chuti, dyspepsia, hnačka a zápcha, kožné vyrážky, svrbenie, nervové ťažkosti ako bolesť hlavy, závraty, parestézie (mravčenie), alebo iné ako tinnitus (hučanie v ušiach), poruchy videnia, asténia (telesná slabosť), kŕče. Výnimočne sa môže objaviť obličková nedostatočnosť, kŕčovité stiahnutie priedušiek, angioneurotický edém, žihľavka, potenie, sucho v ústach, poruchy nálady a spánku, sexuálne poruchy. Veľmi vzácne sa vyskytuje erytém, zmätenosť,
pankreatitída, poruchy kardiovaskulárneho systému ako arytmie, angína pektoris, infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda (u vysokorizikových pacientov v dôsledku nadmerného zníženia tlaku krvi), pneumónia, rinitída, hepatitída, akútne zlyhanie obličiek.
Môžu sa objaviť zmeny niektorých hodnôt pri laboratórnom vyšetrení.
Prípadný výskyt nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií oznámte ošetrujúcemu lekárovi.
Interakcie
Účinky lieku Prestarium a iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré súčasne užívate, alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis i bez neho. Poraďte sa preto so svojím ošetrujúcim lekárom, než začnete súčasne s liekom Prestarium užívať akýkoľvek iný liek, a to na lekársky predpis i bez neho.
Súčasné podávanie liekov na odvodnenie (diuretiká), ktoré šetria draslík alebo soli, ktoré draslík obsahujú, nie je vhodné, vzhľadom na zvýšenie množstva draslíka v krvi. Zvláštna opatrnosť je potrebná, ak sa spolu s Prestariom užívajú nasledujúce lieky: diuretiká, lítium, protizápalové lieky, iné antihypertenzíva a vazodilatanciá, antidiabetiká, anestetiká, antipsychotiká a antidepresíva, sympatomimetiká.
Dávkovanie a spôsob podávania
Presné dávkovanie lieku určuje vždy lekár. Tablety sa užívajú v jednej dávke ráno pred jedlom, prehĺtajú sa celé a zapíjajú vodou.
Vysoký krvný tlak:
Odporúčaná počiatočná dávka je 4 mg denne užité ráno. Ak je po jednom mesiaci účinok liečby nedostačujúci, je možné zvýšiť dávkovanie na 8 mg denne v jednej dávke užitej ráno.
U starších pacientov sa liečba začína dávkou 2 mg denne. Ak je to potrebné, dávka môže byť zvýšená na 4 mg denne po jednom mesiaci, potom až na 8 mg denne v jednej dávke užitej ráno.
Srdcové zlyhanie:
Liečba sa zvyčajne začína dávkou 2 mg denne užité ráno, najmenej po dvoch týždňoch liečby je možné dávkovanie zvýšiť až na 4 mg denne užité ráno.
Zníženie rizík kardiovaskulárnych príhod u pacientov so stabilnými formami ischemickej choroby srdca: Odporúčaná počiatočná dávka je 4 mg denne počas dvoch týždňov, potom by dávka mala byť zvýšená na 8 mg denne. U starších pacientov je odporúčaná počiatočná dávka 2 mg denne počas jedného týždňa, potom 4 mg denne ďalší týždeň, aby mohla byť dávka zvýšená na 8 mg v treťom týždni.'
Pacientom s nedostatočnou funkciou obličiek sa dávkovanie upravuje s ohľadom na závažnosť
ochorenia.
Pacientom s nedostatočnou funkciou pečene nemusí byť dávkovanie upravované.
Ak ste zabudli užiť jednu alebo niekoľko tabliet, odporúča sa pokračovať v bežnom užívaní lieku a nezvyšovať dávku nasledujúci deň po vynechaní tablety.
Upozornenie
Doteraz sa neuskutočnili klinické štúdie u detí, preto sa Prestarium neodporúča na liečbu detí. Rovnako ako pri všetkých liekoch na zníženie krvného tlaku by mala byť liečba kontrolovaná pravidelnými lekárskymi prehliadkami. Počas liečby môžete byť pravidelne žiadaní o vyšetrenie krvi. Liek môže hlavne na začiatku liečby v súvislosti s poklesom tlaku krvi nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, koordináciu pohybov a rýchle rozhodovanie (napr. vedenie motorových vozidiel, obsluha strojov, práca vo výške a pod.). Tieto činnosti by ste mali vykonávať iba so súhlasom lekára.
Liek obsahuje 31,39 mg laktózy. Pri užití podľa odporučeného dávkovania obsahuje každá dávka maximálne 31,39 mg laktózy. Liek je nevhodný pre pacientov s nedostatkom laktázy (enzým štiepiaci laktózu), s galaktosémiou (vrodená porucha látkovej premeny galaktózy) a glukózo-laktózovým malabsorpčným syndrómom (porucha trávenia glukózy a laktózy).
Predávkovanie:
Príznakmi predávkovania môžu byť zníženie krvného tlaku, obehový šok, poruchy elektrolytov v krvi, zlyhanie obličiek, poruchy dýchania a srdcového rytmu, závraty, úzkosť a kašeľ.
V prípade predávkovania alebo náhodného požitia lieku dieťaťom okamžite informujte svojho lekára a poskytnite mu potrebné informácie: požité množstvo, či bol liek podaný spoločne s iným liekom alebo s alkoholom a čas, kedy k predávkovaniu došlo.
Varovanie
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale. Liek sa musí uchovávať
mimo dosahu detí.
Balenie
10, 14, 30 alebo 90 tabliet. Nie všetky veľkosti balenia sú dostupné.
Uchovávanie
Uchovávajte pri obyčajnej teplote (15 – 25°C).
Dátum poslednej revízie
Február 2005