acientov, ktorí sú už liečení infúziami PK–Merz®.
Odporúča sa nasledovná schéma dávkovania:
Počas prvých 4 – 7 dní 1 tableta denne (100 mg amantadíniumsulfátu/deň). Dávka sa môže následne pomaly zvyšovať až na dávku od 1 do 3 tabliet 2x denne ( 600 mg amantadíniumsulfátu/deň). Dávku možno zvyšovať o 1 tabletu každý týždeň. Nemala by však byť prekročená maximálna denná dávka 6 tabliet na deň (600 mg amantadíniumsulfátu/deň). Pri kombinovanej liečbe spolu s inými antiparkinsonikami musí byť dávka individuálne primerane upravená.
U starších pacientov, obzvlášť u tých, ktorí mávajú stavy agitovanosti a zmätenosti alebo stavy zastreného vedomia, by mala byť iniciálna dávka nižšia.
Posledná denná dávka sa odporúča užiť neskoro popoludní, aby sa predišlo možnému výskytu porúch spánku u senzitívnych pacientov.
Akútne zhoršenie príznakov Parkinsonovej choroby, ako je napr. akinetická kríza, si vyžaduje liečbu s PK–Merz®infúziami.
U pacientov so zníženými renálnymi funkciami je nutné redukovať udržiavaciu dávku podľa nasledovnej schémy:
Glomerulárna filtrácia (ml/min)
| Dávka (mg amantadíniumsulfátu/deň)
| Dávkovací interval
|
80 – 60
| 100
| 2 x denne
|
60 – 50
| 150*
| 1 x denne
|
50 – 30
| 100
| 1 x denne
|
30-20
| 200
| 2 x týždenne
|
20-10
| 100
| 3 x týždenne
|
< 10 a hemodialyzovaní pacienti
| 150*
| Týždenne alebo každý 2. Týždeň
|
* dávku 150 mg dosiahneme tak, že alternujeme dávku 100 mg a 200 mg
Na odhad hodnoty glomerulárnej filtrácie (GFR) môže poslúžiť výpočet podľa nasledovného vzorca:
ClKr = (140 – vek) x hmotnosť
72 x kreatinín
ClKr = klírens kreatinínu (ml/min)
kreatinín = hodnota sérovej hladiny kreatinínu (mg/100ml)
Vypočítaná hodnota ClKr je aplikovateľná na pacientov mužského pohlavia a pre odhadnutie hodnoty GFR, ktorej normálna hodnota je u dospelých pacientov 120 ml/min sa môže porovnať s hodnotou inulin klírens. U žien je to 85% tejto hodnoty.
Amantadíniumsulfát je dialyzovateľný len obmedzene (približne 5%).
4.3 Kontraindikácie
Absolútne kontraindikácie:
Precitlivenosť na amantadíniumsulfát.
Relatívne kontraindikácie:
Pacienti s renálnou dysfunkciou, adenómom prostaty, glaukómom s úzkym uhlom, stavmi agitovanosti a zmätenosti, predelirantné alebo delirantné stavy, prípadne anamnestické údaje o týchto stavoch; liečba memantinom.
Dávka amantadíniumsulfátu by sa nemala zvyšovať z dôvodu jeho súčasného užívania v indikácii chrípkovej prevencie, pretože by mohlo dôjsť k jeho predávkovaniu.
4.4 Špeciálne upozornenia
Renálna dysfunkcia môže viesť k predávkovaniu.
Opatrnosť si vyžaduje liečba pacientov s demenciou, je možné zhoršenie niektorých príznakov ochorenia.
Liečba PK–Merz®tabletami nemá byť náhle prerušená, pretože u pacientov s Parkinsonovou chorobou môže dôjsť k zhoršeniu porúch hybnosti až k vývoju akinetickej krízy.
Pri náhlom prerušení liečby PK-Merz®tabletami sa u pacientov súčasne liečených neuroleptikami môže rozvinúť neuroleptický syndróm.
Pacienti s rizikom vzniku kardiovaskulárnej príhody alebo kardiovaskulárnej insuficiencie by mali byť počas liečby PK-Merz®tabletami nepretržite pod lekárskym dozorom.
4.5 Liekové a iné interakcie
Iné antiparkinsoniká:
Liečbu PK–Merz® tabletami možno kombinovať s liečbou inými antiparkinsonikami.
Aby sa predišlo rozvoju nežiaducich účinkov, je potrebné zníženie dávky ostatných súčasne podávaných antiparkinsoník alebo ich kombinácie.
Diuretiká:
Súčasná liečba diuretikami typu kombinácie triamteren/hydrochlorthiazid môže viesť
k toxickým sérovým koncentráciám amantadíniumsulfátu.
Anticholinergiká:
Účinok i nežiaduce účinky anticholinergík (napr. trihexyfenidyl, benzatropin, skopolamin) sú v kombinácii s liečbou PK–Merz® tabletami zosilňované.
Memantín:
Účinok a nežiaduce účinky amantadíniumsulfátu sú memantínom zosilňované.
4.6 Použitie v gravidite a počas laktácie
Nakoľko nie je k dispozícii dostatok údajov o liečbe amantadíniumsulfátom u žien počas gravidity, nemal by sa, obzvlášť v prvom trimestri podávať. Výnimku tvoria nevyhnutné prípady.
Amantadíniumsulfát sa vylučuje do materského mlieka. Doposiaľ neboli stanovené zdravotné riziká pre dojča súvisiace s liečbou matky. Dieťa by malo byť sledované a v prípade potreby je nutné zastaviť dojčenie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Nedá sa vylúčiť vplyv PK-Merz® tabliet, tiež v spojitosti s inými antiparkinsonikami na bdelosť a akomodáciu. Hlavne na začiatku terapie môže byť – na dôvažok k obmedzeniam, ktoré prináša samotné ochorenie – ovplyvnená schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje. Obzvlášť to platí pri kombinácii lieku s alkoholom.
4.8 Nežiaduce účinky
Občasné poruchy spánku, motorický a psychický nekľud, pri adenóme prostaty môže dôjsť k retencii moču a to hlavne pri kombinovanej liečbe s inými antiparkinsonikami ako napr. s levodopou, bromokriptínom a memantínom. Najmä u predisponovaných starších pacientov môže byť spustená paranoidná exogénna psychóza spojená s vizuálnymi halucináciami.
Zriedkavo sa môže vyskytnúť livedo reticularis (obraz mramorovanej kože). Niekedy je tento stav spojený s opuchom predkolenia.
Zriedkavo až príležitostne sa vyskytujú nauzea, vertigo, suchosť v ústach a ortostatické poruchy.
Zriedkavo až veľmi zriedkavo dochádza k rozmazanému videniu.
Boli opísané jednotlivé prípady prechodnej straty zrakovej ostrosti, zvýšenej senzitivity na svetlo a dysfunkcie srdcového rytmu spojenej s tachykardiou.
V jednotlivých prípadoch, a to hlavne v súvislosti s podávaním vyšších dávok ako je odporúčané, došlo k vyvolaniu epileptických záchvatov.
4.8 Predávkovanie
Predávkovanie sa prejavuje nasledovnými príznakmi:
Nauzea, vomitus, agitovanosť, tremor, ataxia, neostré videnie, letargia, depresia, poruchy reči, epileptické záchvaty. Bol opísaný jeden prípad výskytu malígnej srdcovej arytmie.'
Liečba predávkovania
Špecifické antidotum neexistuje. Liečba intoxikácie spočíva vo vyvolaní vracania a výplachu žalúdka. Ak sú prítomné symptómy neurotoxicity, môže sa u dospelých pacientov pomaly intravenózne podať každé dve hodiny 1 až 2 mg fyzostigmínu; u detí 0,5 mg fyzostigmínu každých 5 až 10 minút do maximálnej dávky 2 mg/hod. Pacientov so život ohrozujúcou
intoxikáciou je potrebné umiestniť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Je potrebné zabezpečiť zvýšený príjem tekutín – ak je to nutné aj parenterálnou formou. Keďže sa amantadíniumsulfát rýchlejšie eliminuje pri zvýšenej kyslosti moču, je vhodné podať látky,
ktoré vyššiu aciditu navodia.
5. Farmakologické vlastnosti
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antiparkinsonikum
ATC kód: N04BB01
Okrem toho, že amantadíniumsulfát pôsobí preventívne proti infekcii chrípkovým vírusom typu A, ovplyvňuje tiež symptómy Parkinsonovej choroby. Predpokladá sa, že antivírový účinok je založený na zablokovaní penetrácie vírusu do bunky a zamedzení uvoľňovania nukleových kyselín z už penetrovaných vírusov.Mechanizmus účinku na Parkinsonovu chorobu je podmienený jeho funkčným dopaminergným účinkom. Amantadín je antagonista N-Methyl-D- aspartátového receptora spojeného s iónovým kanálom v bazálnych gangliách. Preto amantadín vyrovnáva dysbalanciu medzi glutamátovým a dopaminergným systémom.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Amantadíniumsulfát je rýchlo a kompletne absorbovaný z gastrointestinálneho traktu. Maximálna sérová koncentrácia sa po jednotlivej dávke dosahuje v rozmedzí od 2 do 8 hodín.
Väzba na plazmatické proteíny je približne 67%. Amantadíniumsulfát preniká cez placentárnu bariéru a je vylučovaný do materského mlieka.
Polčas eliminácie je medzi 10 až 30 hodinami, v priemere 15 hodín, v závislosti od veku
pacienta. U starších mužov vo veku od 62 do 72 rokov narastá eliminačný polčas približne na
30 hodín. U pacientov s renálnou insuficienciou môže eliminačný polčas dosahovať až hodnotu 68 hodín. Amantadíniumsulfát sa vylučuje takmer nezmenený močom (90%
jednotlivej dávky) a len malé množstvo sa vylúči stolicou.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxikologické riziká, najmä s ohľadom na mutagénny, teratogénny alebo karcinogénny efekt zatiaľ neboli pozorované.
6. Farmaceutické informácie
6.1 Zoznam pomocných látok
Lactosum monohydricum, cellulosum microcrystallinum, solani amylum, gelatina, talcum, povidonum, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas, carmellosum natricum, titanii dioxidum, flavum orangeatum, copolymerum methacrylatum
6.2 Inkompatibility
Neudávané.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Uchovávať pri teplote do 25 °C.
6.5 Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Blister AL/PVC, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka
30 x 100 mg
90 x 100 mg
100 x 100 mg
7. Meno a sídlo držiteľa rozhodnutia o registrácii
Merz Pharmaceuticals GmbH D – 60318 Frankfurt am Main Nemecko
8. Registračné číslo
27/0180/95-S
9. Dátum registrácie/Dátum predĺženia registrácie
19.4.1995/bez časového obmedzenia
10. Dátum poslednej revízie textu
November 2006