u stavu pacienta.
Odporúčané dávkovanie je nasledovné : obyčajne postačuje dávka 500 ml PK-Merz®infúzie
1x alebo 2x denne (t.j. 200 – 400 mg amantadíniumsulfátu/deň), ale môže sa zvýšiť na 500 ml
PK-Merz®infúzie 3x denne (t.j. 600 mg amantadíniumsulfátu/deň).
PK-Merz®infúzia má byť podávaná intravenózne počas troch hodín (55 kvapiek/min.)
U starších pacientov, obzvlášť u tých so stavmi agitovanosti a zmätenosti ako aj zastreného vedomia, by mala byť iniciálna dávka nižšia.
Pri kombinovanej liečbe spolu s inými antiparkinsonikami musí byť dávka individuálne primerane upravená.
V prípade zníženia renálnych funkcií je nutné redukovať udržiavaciu dávku podľa nasledovnej schémy:
Glomerulárna filtrácia (ml/min)
| Dávka (mg amantadínsulfátu/deň)
| Dávkovací interval
|
80 – 60
| 100
| 2 x denne
|
60 – 50
| 150
| 1 x denne
|
50 – 30
| 100
| 1 x denne
|
30-20
| 200
| 2 x týždenne
|
20-10
| 100
| 3 x týždenne
|
< 10 a hemodialyzovaní pacienti
| 150
| 1x týždenne alebo 1x za 2 týždne
|
Na odhad hodnoty glomerulárnej filtrácie môže poslúžiť výpočet podľa nasledovného vzorca:
ClKr = (140 – vek) x hmotnosť
72 x kreatinín
ClKr = klírens kreatinínu (ml/min)
kreatinín = hodnota hladiny kreatinínu v sére
Vypočítaná hodnota ClKr je aplikovateľná na pacientov mužského pohlavia a pre odhadnutie hodnoty GFR, ktorej normálna hodnota je u dospelých pacientov 120 ml/min sa môže porovnať s hodnotou inulin klírens. U žien je to 85% tejto hodnoty.
Amantadíniumsulfát je len čiastočne dialyzovateľný (približne 5%).
4.3 Kontraindikácie
Absolútne kontraindikácie:
Precitlivenosť na amantadíniumsulfát.
Relatívne kontraindikácie:
Pacienti s renálnou dysfunkciou, adenómom prostaty, glaukómom s úzkym uhlom, stavmi agitovanosti a zmätenosti, predelirantné alebo delirantné stavy, prípadne anamnestické údaje o týchto stavoch; liečba memantinom.
Dávka amantadíniumsulfátu by sa nemala zvyšovať z dôvodu jeho súčasného užívania v indikácii chrípkovej prevencie, pretože by mohlo dôjsť k jeho predávkovaniu.
4.4 Špeciálne upozornenia
Renálna dysfunkcia môže viesť k predávkovaniu.
Opatrnosť si vyžaduje liečba pacientov s demenciou, je možné zhoršenie niektorých symptómov ochorenia.
Náhle ukončenie liečby PK–Merz®infúznym roztokom môže viesť u pacientov s Parkinsonovou chorobou k zhoršeniu porúch hybnosti až k vývoju akinetickej krízy.
Pri náhlom vysadení liečby PK–Merz®infúznym roztokom sa u pacientov súčasne liečených neuroleptikami môže rozvinúť neuroleptický syndróm.
Pacienti s rizikom vzniku kardiovaskulárnej insuficiencie alebo náhlych kardiovaskulárnych príhod majú byť počas liečby PK-Merz®infúziami nepretržite pod lekárskym dohľadom.
4.5 Liekové a iné interakcie
Iné antiparkinsoniká:
Liečba PK-Merz®infúznym roztokom môže byť kombinovaná s liečbou inými antiparkinsonikami. Aby sa predišlo rozvoju nežiaducich účinkov, je potrebné zníženie dávky ostatných súčasne podávaných antiparkinsoník alebo ich kombinácie.
Diuretiká:
Súčasná liečba s diuretikami kombinovaného typu triamteren/hydrochlorthiazid môže viesť
k toxickým sérovým koncentráciám amantadíniumsulfátu.
Anticholinergiká:
Účinok i nežiaduce účinky anticholinergík sú pri liečbe PK–Merz®infúziami posilňované (napr. trihexyphenidyl, benzatropin, scopolamin).
Memantín:
Účinok a nežiaduce účinky amantadíniumsulfátu sú memantínom zosilňované.
4.6 Použitie v gravidite a počas laktácie
Nakoľko nie je k dispozícii dostatok údajov o liečbe amantadíniumsulfátom u žien počas gravidity, nemal by sa podávať obzvlášť v prvom trimestri. Výnimku tvoria nevyhnutné prípady.
Amantadíniumsulfát sa vylučuje do materského mlieka. Doposiaľ neboli stanovené zdravotné riziká pre dojča súvisiace s liečbou matky. Dieťa by malo byť sledované a v prípade potreby je nutné zastaviť dojčenie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Nedá sa vylúčiť vplyv PK-Merz®infúzneho roztoku, tiež v spojitosti s inými antiparkinsonikami na bdelosť a akomodáciu. Hlavne na začiatku terapie môže byť – na dôvažok k obmedzeniam, ktoré prináša ochorenie samo o sebe – ovplyvnená schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje. Obzvlášť to platí pri kombinácii s alkoholom.
4.8 Nežiaduce účinky
Zriedkavo sa vyskytujú poruchy spánku, motorický nepokoj a nervozita, pri adenóme prostaty sa môže rozvinúť retencia moču a to hlavne pri kombinovanej liečbe s inými antiparkinsonikami ako napr. s levodopou, bromokriptínom a memantínom. Obzvlášť u predisponovaných starších pacientov môže byť spustená paranoidná exogénna psychóza spojená s vizuálnymi halucináciami.
Zriedkavo sa môže vyskytnúť livedo reticularis (obraz mramorovanej kože) niekedy je tento stav spojený s opuchom kĺbov ruky.
Zriedkavo až príležitostne sa vyskytujú nauzea, vertigo, suchosť v ústach a ortostatické poruchy.
Zriedkavo až veľmi zriedkavo sa rozvíja rozmazané videnie.
Boli opísané jednotlivé prípady prechodnej straty zrakovej ostrosti, zvýšenej senzitivity na svetlo a dysfunkcií srdcového rytmu spojených s tachykardiou.
V jednotlivých prípadoch, a to hlavne v spojení s podávaním vyšších dávok ako je odporúčané, bol opísaný výskyt epileptických záchvatov.
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie sa prejavuje nasledovnými príznakmi:'
Nauzea, vomitus, agitácia, tremor, ataxia, zhoršenie zraku, letargia, depresia, poruchy reči, epileptické záchvaty. Bol opísaný jeden prípad s výskytom malígnej srdcovej arytmie.
Liečba predávkovania:
Dávka sa má znížiť na najnižšiu možnú mieru pri zachovaní účinku na akinézu, bradypsychizmus, rigiditu a tremor. Odporúča sa prídavná terapia nízkymi perorálnymi dávkami clopenthixolu. Pri tejto sprievodnej neuroleptickej terapii sa môžu opäť mierne zvýšiť dávky antiparkinsoník, takže sa môže pokračovať v ambulantnej terapii.
Špecifické antidotum využiteľné pri predávkovaní nie je dostupné. Ak sú prítomné symptómy neurotoxicity, môže sa u dospelých pacientov pomaly intravenózne podať každé dve hodiny 1 až 2 mg fyzostigmínu; u detí 0,5 mg fyzostigmínu každých 5 až 10 minút do maximálnej dávky
2 mg/hod. Pacientov so život ohrozujúcou intoxikáciou je potrebné umiestniť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Je potrebné zabezpečiť – ak je to nutné parenterálnou formou - zvýšený príjem tekutín. Keďže sa amantadíniumsulfát rýchlejšie eliminuje pri zvýšenej kyslosti moču, je vhodné podať látky, ktoré vyššiu aciditu navodia.
5. Farmakologické vlastnosti
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antiparkinsonikum
ATC kód: N04BB01
Okrem toho, že amantadíniumsulfát pôsobí preventívne proti infekcii chrípkovým vírusom, ovplyvňuje tiež symptómy Parkinsonovej choroby.
Predpokladá sa, že antivírový účinok je založený na zablokovaní penetrácie vírusu do bunky a zamedzení uvoľňovania nukleových kyselín z už penetrovaných vírusov.
Mechanizmus účinku na Parkinsonovu chorobu je podmienený jeho funkčným dopaminergným účinkom. 1-adamantamín je antagonista N-Methyl-D-Aspartátového receptora spojeného s iónovým kanálom v bazálnych gangliách. Preto 1-adamantamín vyrovnáva dysbalanciu medzi glutamátovým a dopaminergným systémom.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Väzba na plazmatické proteíny je približne 67%. Amantadíniumsulfát preniká cez placentárnu bariéru a je vylučovaný do materského mlieka.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Doposiaľ neboli pozorované riziká s ohľadom na mutagénny, teratogénny alebo karcinogénny účinok.
6. Farmaceutické informácie
6.1 Zoznam pomocných látok
natrii chloridum, aqua ad iniectabilia
6.2 Inkompatibility
Nie sú uvedené
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov.
6.4 Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Uchovávať pri teplote do 25 °C.
6.5 Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Infúzna fľaša z plastickej hmoty so štítkom, závesné zariadenie, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka
2 x 500 ml
10 x 500 ml
7. Meno a sídlo držiteľa rozhodnutia o registrácii
Merz Pharmaceuticals GmbH D – 60318 Frankfurt am Main
Nemecko
8. Registračné číslo
27/0179/95-S
9. Dátum registrácie/Dátum predĺženia registrácie
19.4.1995/bez časového obmedzenia
10. Dátum poslednej revízie textu
November 2006