kej oftalmie nebola stanovená.
Starší pacienti
Nie je potrebná úprava dávkovania.
Spôsob podania
Okulárne použitie
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo levofloxacín, na iné chinolóny alebo ktorúkoľvek pomocnú látku, napr.:
benzalkóniumchlorid. (pozri aj časť 6.1.)
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
OFTAQUIX sa nesmie aplikovať subkonjunktiválne. Roztok sa nesmie podávať priamo do prednej očnej komory.
Systémové fluorochinolóny sa spájajú s reakciami precitlivenosti, dokonca aj po jednorazovej dávke. Pokiaľ vznikne alergická reakcia na levofloxacín, liečba sa musí prerušiť.
Rovnako ako u iných protiinfekčných liečiv, dlhodobé použitie môže viesť k premnoženiu necitlivých mikroorganizmov, vrátane húb. Pokiaľ dôjde k zhoršeniu infekcie, alebo sa nezaznamená klinické zlepšenie v zodpovedajúcom čase, použitie treba prerušiť a začať alternatívnu liečbu. Kedykoľvek to klinický stav vyžaduje, pacienta treba vyšetriť pomocou zväčšujúcich techník, ako je biomikroskopia štrbinovou lampou, keď je to vhodné aj farbenie fluoresceínom.
Pacienti s vonkajšími očnými infekciami nesmú nosiť kontaktné šošovky. Oftaquix 5 mg/ml očná roztoková instilácia obsahuje benzalkónium chlorid, ktorý môže spôsobiť podráždenie oka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Špeciálne štúdie liekových interakcií s OFTAQUIX-om sa neuskutočnili.
Vzhľadom na to, že maximálne plazmatické koncentrácie levofloxacínu po okulárnej aplikácii sú najmenej 1000 násobne nižšie ako tie, ktoré boli hlásené po štandardných perorálnych dávkach, nie je pravdepodobné, že interakcie popisované po systémovej aplikácii sú klinicky relevantné pri použití OFTAQUIXu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita:
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití OFTAQUIX-u u gravidných žien.
Štúdie na zvieratách neposkytujú dostatok údajov o účinkoch počas gravidity
a embryonálneho/fetálneho vývoja a pôrodu a postnatálneho vývoja (pozri časť 5.3). Nie je známe potenciálne riziko u ľudí.
Oftaquix 5 mg/ml očná instilácia sa má používať počas gravidity len vtedy, keď je potenciálny prínos vyšší ako potenciálne riziko pre plod.
Laktácia:
Levofloxacín sa vylučuje do materského mlieka. Nepredpokladá sa však žiaden vplyv na dojčené dieťa po použití terapeutických dávok Oftaquix-u. Oftaquix 5 mg/ml očná instilácia sa má používať počas gravidity len vtedy, keď potenciálny prínos je je vyšší ako potenciálne riziko pre dojčené dieťa.
.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Pacienta treba poučiť, že ak sa objavia akékoľvek prechodné poruchy videnia, má s vedením motorových vozidiel alebo obsluhou strojov počkať, kým uplynú.
4.8 Nežiaduce účinky
Predpokladá sa, že u približne 10% pacientov sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky. Reakcie sú zvyčajne mierne až stredné, prechodné a vo všeobecnosti lokalizované na oko.
Vzhľadom na obsah benzalkóniumchloridu sa môže objaviť kontaktný ekzém a/alebo podráždenie spôsobené liečivom alebo touto konzervačnou prísadou.
Nasledujúce nežiaduce účinky boli zaznamenané počas klinických štúdií
a postmarketingových skúseností a boli vyhodnotené ako majúce definitívny, pravdepodobný alebo možný vzťah k liečbe Oftaquix 5 mg/ml očnou instiláciou.
Ochorenia oka
Časté (>1/100, <1/10):
pálenie očí, zhoršené videnie a hlienové vlákna.
Menej časté (>1/1,000, <1/100):
zhrubnutie viečka, chemóza, konjunktiválna papilárna reakcia, edém viečka, očný dyskomfort, svrbenie očí, bolesť očí, konjunktiválna injekcia, konjunktiválne folikuly, suchosť očí, erytém viečka
a fotofóbia.
V klinických štúdiách sa nepozorovali žiadne precipitáty v rohovke.
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé (>1/10,000, <1/1,000): alergické reakcie mimo oka, vrátane vyrážky na koži
Veľmi zriedkavé (< 1/10,000), vrátane izolovaných hlásení: anafylaxia
Poruchy nervového systému
Menej časté (>1/1,000, <1/100): bolesť hlavy
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Menej časté (>1/1,000, <1/100): rinitída
Veľmi zriedkavé (< 1/10,000), vrátane izolovaných hlásení: edém laryngu
4.9 Predávkovanie
Celkové množstvo levofloxacínu nachádzajúce sa vo fľaši očnej instilácie je príliš malé na to, aby indukovalo toxické účinky po náhodnom prehltnutí. Ak je to potrebné, pacient môže byť klinicky sledovaný a môžu sa prijať podporné opatrenia. Po lokálnom predávkovaní OFTAQUIXom sa oko môže vymyť čistou vodou (z vodovodu) izbovej teploty.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: oftalmologikum, antiinfektívum, syntetické antibakteriálne látky fluorochinolónovej skupiny
ATC kód: S01AX19
Levofloxacín je L-izomér racemického liečiva ofloxacínu. Antibakteriálnu aktivitu ofloxacínu má primárne jeho L-izomér.
Mechanizmus účinku
Levofloxacín, ako fluorochinolónové antibakteriálne liečivo inhibuje bakteriálny typ II
topoizomeráza-DNA gyrázy a topoizomerázy IV. Cieľom levofloxacínu je prednostne DNA gyráza u
Gram-negatívnych baktérií a topoizomeráza IV u Gram-pozitívnych baktérií.
Mechanizmus rezistencie
Bakteriálna rezistencia na levofloxacín sa môže primárne vyvinúť dvomi mechanizmami, a to znížením
vnútrobakteriálnej koncentrácie liečiva alebo zmenou cieľových enzýmov, ktoré interagujú s liečivom.
Zmena cieľového miesta je výsledkom mutácií na chromozomálnych génoch, ktoré kódujú DNA gyrázu (gyrA a gyrB) a topoizomerázu IV (parC a parE; grlA a grlB u Staphylococcus aureus). Rezistencia, pri ktorej dochádza k zníženiu vnútrobakteriálnej koncentrácie liečiva vzniká buď dôsledkom zmeny porínov vonkajšej membrány (OmpF), čo vedie ku zníženému prechodu fluorochinolónov u Gram-
negatívnych baktérií alebo dôsledkom zemny efluxnej pumpy. Rezistencia podmienená efluxným mechanizmom bola popísaná u pneumokokov (PmrA), stafylokokov (NorA), anaeróbov a Gram-
negatívnych baktérií. Nakoniec plazmidami sprostredkovaná rezistencia na chinolóny (determinovaná
gnr génom) bola popísaná u Klebsiella pneumoniae a E. coli.
Skrížená rezistencia
Medzi fluorochinolónmi môže vzniknúť skrížená rezistencia.. Jednoduchá mutácia nemusí mať klinický význam, ale výsledkom viacnásobných mutácií je obecne klinická rezistencia na všetky liečivá fluorochinolónovej skupiny. Zmenené poríny vonkajšej membrány a efluxné systémy môžu mať širokú substrátovú špecifickosť k niekoľkým skupinám antibakteriálnych liečiv a vedú
k multirezistencii.
Kritické hodnoty MIC
Kritické MIC, ktoré oddeľujú citlivé od stredne citlivých organizmov a stredne citlivé od rezistentných organizmov podľa komisie pre kritické hodnoty EUCAST (Europen Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) sú nasledovné:Pseudomonas spp., Staphylococcus spp., Streptococcus A,B,C,G:
citlivé ≤ 1mg/L, rezistetné > 2mg/l
Streptococcus pneumoniae: citlivé ≤ 2mg/L, rezistetné > 2mg/l
Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis: citlivé ≤ 1mg/l, rezistetné > 1mg/l
Všetky ostatné patogény: citlivé ≤ 1mg/L, rezistetné > 2mg/l
Antibakteriálne spektrum
Výskyt získanej rezistencie pre jednotlivé druhy môže byť rozdielny v závislosti od geografickej polohy a času. Miestne informácie o rezistencii sú potrebné hlavne pri liečbe závažných infekcií. Preto ďalej uvedené informácie predstavujú len približný návod k tomu, či mikroorganizmy budú citlivé na levofloxacín alebo nie. Niekedy môže byť potrebná rada experta, keď je prevalencia rezistencie
v takom rozsahu, že prospešnosť liečiva môže byť aspoň u niektorých typov infekcií môže otázna.
V nasledujúcej tabuľke sú uvedené len tie bakteriálne druhy, ktoré obvykle spôsobujú vonkajšie očné infekcie ako je konjunktivitída.
Antibakteriálne spektrum – charakteristika kategórií citlivosti a rezistencie podľa EUCAST
Kategória I: Zvyčajne citlivé druhy
|
Aeróbne Gram-pozitívne mikrorganizmy
|
Staphylococcus aureus (MSSA)*
|
Streptococcus pneumoniae
|
Streptococcus pyogenes
|
Viridans group streptococci
|
Aeróbne Gram-negatívne mikrorganizmy
|
Escherichia coli
|
Haemophilus influenzae
|
Moraxella catarrhalis
|
Pseudomonas aeruginosa
| (izolované z bežného prostredia)
|
|
Iné mikrorganizmy
|
Chlamydia trachomatis
| (Liečba pacientov s chlamýdiovou konjunktivitídou vyžduje súbežnú systémovú antimicrobiálnu liečbu)
|
Ketegória II: Druhy, u ktorých môže byť problémom získaná rezistencia
|
Aeróbne Gram-pozitívne mikrorganizmy
|
Staphylococcus aureus (MRSA)**
|
|
Staphylococcus epidermidis
|
|
Aeróbne Gram-negatívne mikroorganizmyPseudomonas aeruginosa (Nemocničné izoláty)
* MSSA = meticilín-citlivé kmene
Staphylococcus aureus** MRSA = meticilín-rezistetné kmene
Staphylococcus aureusÚdaje o rezistencii uvedené v tejto tabuľke pochádzajú z multicentrickej štúdie (oftalmologická štúdia), ktorou sa sledovala prevalencia rezistencie medzi izolátmi baktérií získaných od pacientov s infekciami očí v Nemecku, v júni až novembri 2004.'
Citlivosť kmeňov na levofloxacín sa klasifikovala na základe citlivosti
in vitro a plazmatických koncentrácií, ktoré sa dosiahli po systémovej terapii. Pri lokálnej terapii sa dosahujú vyššie maximálne koncentrácie ako sú v plazme. Nie je však známe či alebo ako kinetika liečiva po lokálnej aplikácii do oka môže modifikovať antibakteriálnu aktivitu levofloxacínu.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiPo okulárnej aplikácii sa levofloxacín dobre udržiava v slznom filme.
Stredná koncentrácia levofloxacínu v slznom filme meraná štyri a šesť hodín po lokálnom podaní mala u zdravých dobrovoľníkov hodnoty 17,0 respektíve 6,6 μg/ml. U piatich zo šiestich skúmaných jedincov bola koncentrácia 2 μg/ml alebo vyššia v priebehu 4 hodín po aplikovaní dávky. U štyroch zo šiestich jedincov, sa táto koncentrácia udržala aj v priebehu 6 hodín od podania dávky.
Plazmatická koncentrácia levofloxacínu sa stanovila u 15 zdravých dospelých dobrovoľníkov v rôznych časových intervaloch počas 15 dňovej liečby OFTAQUIXom. Stredná plazmatická koncentrácia levofloxacínu 1 hodinu po podaní sa pohybovala od 0,86 ng/ml v 1. dni po 2,05 ng/ml v 15. dni. Najvyššia maximálna koncentrácia levofloxacínu 2,25 ng/ml sa namerala na 4. deň, po 2 dňovom podávaní každé dve hodiny, celkom 8 dávok denne. Maximálna koncentrácia levofloxacínu sa zvýšila z 0,94 ng/ml v 1. dni na 2,15 ng/ml na 15. deň, čo je viac ako 1 000 násobne nižšia ako sú koncentrácie zaznamenané po štandardnom perorálnom dávkovaní levofloxacínu.
Doposiaľ nie je známa hodnota plazmatickej koncentrácie levofloxacínu po aplikácii do infikovaných očí.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické účinky OFTAQUIXu sa pozorovali iba po použití dávky, ktorá výrazne prevyšovala maximálnu dávku pre človeka, čo poukazuje iba na malú závažnosť pre klinické použitie.
V štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že inhibítory gyrázy spôsobujú poruchy rastu kĺbov nesúcich váhu.
Kataraktogénny potenciál sa nedá vylúčiť vzhľadom na nedostatok špecifických sledovaní. Na základe súčasných poznatkov sa s určitosťou nedajú u zvierat vylúčiť vizuálne poruchy.
Reprodučná toxicita
Levofloxacín nemal u potkanov teratogénny účinok ani pri perorálnych dávkach – 810 mg/kg/deň. Keďže sa dokázalo, že levofloxacín sa úplne absorbuje, kinetika je lineárna. Nezaznamenali sa žiadne rozdiely vo farmakokinetických parametroch medzi jednorazovými a viacpočetnými perorálnymi dávkami. Systémová expozícia u potkanov, ktorým sa podala dávka 810 mg/kg/deň je približne 50 000 násobne vyššia ako tá, ktorá sa dosiahne u ľudí po 2 kvapkách OFTAQUIXu do obidvoch očí. Teratogénny účinok sa nepozoroval u králikov po perorálnych dávkach až do 50 mg/kg/deň alebo po intravenóznej aplikácii 25 mg/kg/deň.
Levofloxacín nespôsobil poškodenie fertility alebo reprodukcie u potkanov po perorálnych dávkach
360 mg/kg/deň, po ktorých sú plazmatické koncentrácie približne 16 000 násobne vyššie ako tie, ktoré sa dosiahnu u ľudí po 8 dávkach aplikovaných do oka.
Genotoxicita
Levofloxacín neindukoval génové mutácie v bakteriálnych ani cicavčích bunkách, ale indukoval chromozómové aberácie in vitro v bunkách pľúc čínskeho škrečka (CHL) pri dávke 100 μg/ml alebo vyšších pri absencii metabolickej aktivácie. V in vivo testoch sa genotoxický potenciál nedokázal.
Fotoxický potenciál
Štúdie na myšiach po perorálnom aj intravenóznom dávkovaní dokázali, že levofloxacín má fototoxickú aktivitu iba po veľmi vysokých dávkach. Po aplikácii 3% očného roztoku levofloxacínu na oholenú kožu morčiat sa nepozoroval potenciál pre fotosenzibilizáciu ani fototoxický potenciál na koži. Levofloxacín nemal genotoxický potenciál vo fotomutagénnych testoch a redukoval vývoj nádorov v testoch fotokancerogenity.
Kancerogénny potenciál
V dlhodobých štúdiách kancerogenity na potkanoch nemal levofloxacín žiaden kancerogénny ani tumorogénny potenciál po dennej aplikácii až do 100 mg/kg/deň v priebehu 2 rokov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
roztok benzalkóniumchloridu, chlorid sodný, zriedený roztok hydroxidu sodného alebo zriedená kyselina chlorovodíková, voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
36 mesiacov
Po prvom otvorení: použiť do 28 dní.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie. Obal vždy pevne uzatvorte.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
5 ml roztoku v 5 ml bielej polyetylénovej fľaši s nízkou hustotou (LDPE) s hrotom kvapkadla z LDPE
a svetlohnedým polyetylénovým skrutkovacím uzáverom s vysokou hustotou (HDPE).
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Santen Oy
Niittyhaankatu 20,
33720 Tampere
Fínsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
64/0180/05/-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
13.7.2005
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Február 2007