OFLOXIN 200 tbl flm 14x200 mg (blis.PVC/Al)

infekcie obličiek, močových ciest, pohlavných orgánov, gonorea

Prevencia infekcií patogénmi citlivými na ofloxacín (profylaxia infekcie selektívnou črevnou dekontamináciou) u pacientov s výrazným oslabením odolnosti voči infekciám (napr. neutropenické stavy).

4.2. Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie závisí od typu a závažnosti infekcie a klinického stavu pacienta a riadi sa nasledujúcimi odporúčaniami:

Indikácie: Denná dávka: Nekomplikované infekcie dolných močových ciest 200 mg Infekcie horných močových ciest a pohlavných orgánov 400 mg Infekcie dýchacej sústavy a ucha, nosa, hrdla 400 mg Infekcie kože a mäkkých tkanív 400 mg Infekcie kostí a kĺbov 400 mg Infekcie brucha 400 mg Nekomplikované infekcie dolných močových ciest u žien 100 mg Prevencia infekcie u pacientov s výrazným 400 – 600 mg oslabením odolnosti voči infekciám

Všeobecne platí, že jednotlivé dávky sa podávajú v približne rovnakých intervaloch, t.j. 1x za 24 hodín pri podávaní jedenkrát denne alebo každých 12 hodín pri podávaní 2x denne.

V jednej dennej dávke sa môže podať až dávka 400 mg ofloxacínu. V týchto prípadoch sa podáva ofloxacín ráno.

Pokiaľ je infekcia vyvolaná patogénmi stredne citlivými na ofloxacín alebo pri komplikujúcich faktoroch sa môže denná dávka zvýšiť až na 800 mg. Táto dávka by sa však nemala prekročiť.

Denná dávka vyššia než 400 mg sa musí v každom prípade rozdeliť do dvoch denných dávok.

Pacienti so zníženou funkciou obličiek:
Klírens kreatinínu Udržiavacia dávka
20-50ml/min 100 – 200 mg ofloxacínu každých 24 hodín menej než 20ml/min 100 mg ofloxacínu každých 24 hodín hemodialýza alebo peritoneálna 100 mg ofloxacínu každých 24 hodín dialýza

Pokiaľ je infekcia vyvolaná patogénmi stredne citlivými na ofloxacín alebo pri komplikujúcich faktoroch sa môže v nevyhnutnom prípade denná dávka zvýšiť.

Pacienti so závažným poškodením pečene:
Vylučovanie ofloxacínu u pacientov so zníženou funkciou pečene (napr. pri cirhóze s ascitom) je znížené. Nemala by sa prekročiť denná dávka 400 mg ofloxacínu.

Deti:
Deťom a mladistvým je možné podať ho len za predpokladu, že nie je možné použiť iné menej toxické antibiotiká a pokiaľ prínos liečby prevýši možné riziká (ide o závažné, život ohrozujúce infekcie, napr. respiračné infekcie pri cystickej fibróze, infekcie pri nádorových ochoreniach).
Celková denná dávka je zvyčajne 7,5 mg/kg, nesmie prekročiť 15 mg/kg. Podáva sa rozdelene v dvoch čiastkových dávkach.

Trvanie liečby závisí na vyvolávajúcom mikroorganizme a na klinickom obraze.
Rovnako ako pri každej antimikrobiálnej liečbe sa odporúča podávať ofloxacín ešte najmenej 3 dni potom, čo sa telesná teplota vrátila na normálne hodnoty a príznaky ustúpili.

Pri akútnej infekcii je vo väčšine prípadov dostatočná dĺžka liečby 7-10 dní. Pri salmonelóze je trvanie liečby zvyčajne 7-8 dní, pri šigelóze a črevných infekciách vyvolaných E. coli 3 dni.

Pre nekomplikované infekcie dolných močových ciest u žien býva dostatočná dávka 100 mg ofloxacínu denne počas 3 dní.

Pri infekciách vyvolaných beta-hemolytickým streptokokom (t.j. hnisavá angína alebo erysipel) sa musí v liečbe pokračovať počas najmenej 10 dní, aby sa predišlo neskorším komplikáciám ako je reumatická horúčka, glomerulonefritída. Beta-hemolytický streptokok je voči ofloxacínu rôzne citlivý, preto liečba týchto infekcií vyžaduje individuálny dôkaz citlivosti (viď 4.1. Indikácie).

Spôsob podávania:
Tablety Ofloxin 200 sa prehĺtajú celé, nerozhryznuté a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Môžu sa užívať nalačno alebo počas jedla.

4.3. Kontraindikácie
Známa hypersenzitivita na ofloxacín alebo inú zložku lieku či na chinolónové antimikrobiálne lieky. Epilepsia alebo stavy so znížených cerebrálnym prahom dráždivosti.
Deťom a mladistvým do 18 rokov, pretože na základe pokusov na zvieratách nie je možné vylúčiť
poškodenie chrupaviek rastúceho organizmu. Tehotenstvo.
Dojčenie.

4.4. Špeciálne upozornenia
Osobitná opatrnosť je potrebná pri epilepsii, kŕčoch, vnútrolebečnej hypertenzii a psychóze v anamnéze (zvýšené riziko prejavov nežiaducich účinkov na nervový systém a psychotických reakcií - pozri odsek 4.8. Nežiaduce účinky), pri zriedkavej dedičnej poruche znášanlivosti galaktózy – deficit Lapp laktázy alebo malabsorbcii glukózy-galaktózy.
Počas liečby sa neodporúča piť alkoholické nápoje.
Počas liečby ofloxacínom je potrebné vyhnúť sa pobytu na slnku alebo iným zdrojom UV svetla.
Pri podávaní pokusným zvieratám sa u mláďat pozorovalo poškodenie vývoja chrupaviek. U ľudí sa tento mechanizmus zatiaľ nepotvrdil.


4.5. Liekové a iné interakcie

Antacidá, lieky obsahujúce Mg, Al, Fe a Zn znižujú vstrebávanie ofloxacínu. Súčasné podávanie ofloxacínu s nesteroidnými antireumatikami môže zvýšiť riziko vzniku kŕčov.

Súčasné podávanie ofloxínu s teofylínom môže ojedinele viesť k zníženiu klírensu teofylínu, ktoré však nebýva klinicky významné.

Pri súčasnom podávaní s warfarínom či .jeho derivátmi treba sledovať protrombínový čas alebo iné vhodné antikoagulačné testy.

Vzhľadom na možnú hyper- či hypoglykémiu pri podávaní ofloxacínu je u pacientov liečených antidiabetikami nevyhnutné dôsledne monitorovať parametre ich kompenzácie.

Interferencia s laboratórnymi testami
Počas liečby ofloxacínom môže byť falošne pozitívne stanovenie opiátov alebo porfyrínu v moči


4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie

Pri pokusoch na zvieratách sa u mláďat pozorovalo poškodenie vývoja chrupiek; u ľudí sa tento mechanizmus zatiaľ nepotvrdil.

Vzhľadom na nedostatok skúseností je užívanie ofloxacínu u ťarchavých a dojčiacich žien kontraindikované.


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Počas užívania ofloxacínu býva spomalená reakcia a ovplyvnená pozornosť u osôb vykonávajúcich činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, motorickú koordináciu a rýchle rozhodovanie (napr. vedenie motorových vozidiel, obsluha strojov, práca vo výškach a pod.).


4.8. Nežiaduce účinky

Na základe údajov z klinických štúdií s liečivom ofloxacin je možné očakávať nežiaduce účinky u 7% pacientov. Najčastejšie postihujú gastrointestinálny systém (cca 5%) a nervový systém (cca 2%). Nasledujúci prehľad udáva nežiaduce účinky zaznamenané v súvislosti s podávaním liečiva ofloxacin, rozdelené do tried orgánových systémov podľa databázy MedDRA, s uvedením frekvencie ich výskytu (veľmi časté= viac než 10%, časté= 1 až 10%, menej časté= 0.1-1%; zriedkavé= 0.01-0.1%, veľmi zriedkavé= menej než 0.01%) :

Gastrointestinálne poruchy
Časté: zvracanie, hnačky (môže byť príznakom infekčnej enterokolitídy*), nauzea, bolesť brucha, žalúdočné problémy
Zriedkavé: zápcha, strata chuti do jedla, porucha chuti
Veľmi zriedkavé: infekčná enterokolitída*, strata chuti

*v súvislosti s terapiou antibiotikami sa môže vyskytnúť pseudomembranózna enterokolitída (vo väčšine prípadov spôsobená Clostridium difficile). Aj len pri podozrení na prítomnosť Clostridium difficile by sa podávanie ofloxacinu malo okamžite ukončiť. Lieky inhibujúce peristaltiku nemajú byť v týchto prípadoch podávané.

Poruchy pečene a žlčových ciest
Zriedkavé: zvýšenie pečeňových enzýmov (AST, ALT, ALP), zvýšenie bilirubínu
Veľmi zriedkavé: cholestatická žltačka, hepatitída

Poruchy nervového systému
Časté: bolesť hlavy, závraty, poruchy spánku, nekľud
Zriedkavé: ospalosť, tras (spôsobené poruchou svalovej koordinácie)

Psychiatrické poruchy
Zriedkavé: zmätenosť, halucinácie

Ušné poruchy
Veľmi zriedkavé: poruchy sluchu, strata sluchu

Očné poruchy
Zriedkavé: Poruchy vízusu (napr.dvojité videnie, porucha vnímania farieb)

Srdcové poruchy
Zriedkavé: synkopa (z dôvodu poklesu krvného tlaku), tachykardia

Poruchy krvi a lymfatického systému
Zriedkavé: lymfocytóza, trombocytóza, predĺženie protrombínového času
Veľmi zriedkavé: anémia, leukopénia (vrátane agranulocytózy), thrombocytopénie, pancytopénie

Poruchy obličiek a močových ciestMenej časté: močová retencia Zriedkavé: porucha renálnej funkcie
Veľmi zriedkavé: akútna intersticiálna nefritída, zvýšenie sérového kreatinínu

Poruchy kože a podkožia
Časté: kožné erupcie, pruritus
Zriedkavé: fotosenzitívna erupcia, erythema multiforme, Stevens-Johnsonov syndróm, Lyellov syndróm, vaskulitída, ďalšie závažné kožné reakcie

Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: vaskulitída, reakcia precitlivelosti (obvykle s kožnými prejavmi), anafylaxia

Respiračné, hrudné a mediastinálne poruchy
Zriedkavé: porucha čuchu
Veľmi zriedkavé: pneumonitída, strata čuchu

Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi zriedkavé: pokles/vzostup glykémie, vzostup sérového cholesterolu, vzostup sérových triglyceridov

Poruchy pohybového systému a spojivového tkaniva
Veľmi zriedkavé: bolesť svalov a kĺbov, ruptúra šliach, bolesť šliach, zápal šliach

Celkové a inde nezaradené poruchy a lokálne reakcie po podaní
Zriedkavé: nevoľnosť

Vo väčšine prípadov reakcie vymiznú po vysadení ofloxacínu.


4.9. Predávkovanie

Informácie ohľadom predávkovania sú obmedzené. Ošetrenie pri predávkovaní zahŕňa štandardný postup - najmä treba vykonať výplach žalúdka a zabezpečiť primeranú hydratáciu. Je možné použiť aj aktívne uhlie. Ofloxacín sa dá len obmedzene odstrániť z tela hemodialýzou či peritoneálnou dialýzou.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Chemoterapeutikum zo skupiny fluorochinolónov

ATC kód: J01MA01

Ofloxacín je syntetická širokospektrálna fluorochinolónová antimikrobiálna látka.'
V koncentráciach zhodných s minimálnou inhibičnou koncentráciou (MIC) či mierne vyšších účinkuje baktericídne (inhibíciou DNA-gyrázy = enzýmu nevyhnutného na duplikáciu a transkripciu bakteriálnej DNA).

Antibakteriálne spektrum:

Gramnegatívne aj grampozitívne baktérie citlivé na ofloxacín: Enterobacteriaceae (Escherichia coli, Citrobacter, Enterobacter, Klebsiella, Proteus, Providencia, Salmonella, Serratia, Shigella, Yersinia sp.); Pseudomonas aeruginosa a Pseudomonas species, Haemophilus influenzae, Haemophilus ducreyi, Branhamella catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Acinetobacter sp., Campylobacter sp., Gardnerella vaginalis, Helicobacter pylori, Pasteurella multocida, Vibrio sp., Brucella melitensis; stafylokoky vrátane kmeňov produkujúcich penicilinázu a niektorých meticilín- rezistentných kmeňov; Corynebacterium sp., Listeria monocytogenes.

Je účinný aj proti Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Mykoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealyticum (pri hraničných MIC), Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium leprae a niektorým ďalším mykobaktériam.

Je málo účinný na celý rod streptokokov.

Väčšina anaeróbov s výnimkou Clostridium perfrigens je rezistentných. Ofloxacín nie je účinný proti Treponema pallidum.


5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálnom podaní sa ofloxacín rýchlo a ľahko vstrebáva, biologická dostupnosť je 96-100%. Po perorálnej dávke 400 mg sa dosiahne maximálna plazmatická koncentrácia 3-4 ug/ml po 1-2 hod po podaní. Ofloxacín dobre preniká do tkanív. Dobre sa distribuuje do telesných tekutín vrátane mozgovomiechového moku; relatívne vysoké koncentrácie je možné dokázať v žlči. Distribučný objem sa pohybuje v rozmedzí 1,5 - 2,5 l/kg. Väzba na plazmatické bielkoviny je 25%.

Ofloxacín sa len obmedzene metabolizuje na desmetyl-ofloxacín a ofloxacín-N-oxid. Desmetyl- ofloxacín má miernu antimikrobiálnu aktivitu.

Plazmatický polčas ofloxacínu je 5-8 hodín, pri obličkovej nedostatočnosti sa predlžuje podľa stupňa insuficiencie až na 15 - 60 hodín. Ofloxacín sa vylučuje najmä obličkami tubulárnou sekréciou a glomerulárnou filtráciou; 75-80% podanej látky sa nezmenené vylučuje močom počas 24-48 hodín, menej ako 5% sa vylúči vo forme metabolitov. 4-8% z podanej dávky sa vylučuje stolicou. Vylučovanie ofloxacínu sa môže spomaliť u pacientov so závažným poškodením pečene (napr. cirhózou).

Renálny klírens ofloxacínu je 173 ml/min, celkový klírens je 214 ml/min nezávisle od dávky. Len malé množstvo sa môže odstrániť hemodialýzou (15-25%), biologický polčas počas hemodialýzy je okolo 8-
12 hodín. Pri peritoneálnej dialýze sa biologický polčas pohybuje okolo 22 hodín.

Ofloxacín má významný postantibiotický efekt.

Ofloxacín prestupuje placentou a vylučuje sa do materského mlieka.


5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Karcinogenita: Dlhodobé štúdie na zistenie karcinogénneho potenciálu ofloxacínu neboli vykonané.

Mutagenita: Ofloxacín nevykazoval mutagenitu v testoch zameraných na jej dôkaz.
Teratogenita: Po perorálnom podaní je LD50 pre myš 5290 mg/kg, pre potkana 3590 mg/kg a pre opicu 500 mg/kg.

Počas podávania perorálnych dávok 810 mg/kg/deň kotným potkaním samiciam a 160 mg/kg/deň kotným králičím samiciam nemal ofloxacín žiaden teratogénny vplyv. V doplnkových štúdiách vykonaných na samiciach potkanov, ktorým sa podávali dávky až do 360 mg/kg/deň, sa nepozorovali žiadne nežiaduce účinky na neskorý vývoj plodu, na pôrod, dojčenie, na životaschopnosť a rast mláďat. Dávky podávané samiciam králikov a potkanov, ktoré zodpovedali päťdesaťnásobku, resp. desaťnásobku maximálnej odporúčanej dávky pre človeka, boli fetotoxické (tj. viedli k zníženému hmotnostnému prírastku plodu a k zvýšenej fetálnej mortalite). U potkanov, ktorým sa podávali dávky
810 mg/kg/deň sa pozorovali drobné variácie skeletu.

Počas podávania pokusným zvieratám sa u mláďat pozorovalo poškodenie vývoja chrupiek; u ľudí sa tento mechanizmus zatiaľ nepotvrdil.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Zoznam pomocných látok

Lactosum monohydricum, maydis amylum, povidonum 25, crospovidonum, poloxamerum 188, magnesii stearas, talcum, hypromellosum, macrogolum, titanii dioxidum


6.2. Inkompatibility
Nie sú známe

6.3. Čas použiteľnosti
3 roky

6.4. Upozornenie na podmienky a spôsob skladovania
Uchovávanie nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky.

6.5. Vlastnosti a zloženie vnútorného obalu, veľkosť balenia
Druh obalu: PVC/Al blister, skladačka, písomná informácia pre používateľov
Veľkosť balenia: 10, 14 alebo 20 filmom obalených tabliet

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Žiadne.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Zentiva a.s., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
42/0385/96-S

9. DÁTUM REGISTRÁCIE / PREDĹŽENÉ DO
25.04.1996/

10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
November 2006

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.