nými chirurgickými zákrokmi, denerváciou rohovky, poruchami epitelu rohovky, diabetes mellitus, ochorením očných povrchov (napr. syndróm suchého oka), reumatoidnou artritídou alebo opakovanými očnými chirurgickými zákrokmi v krátkom časovom rozpätí môže byť zvýšené riziko adverzných reakcií rohovky, čo môže predstavovať ohrozenie zraku. Topické NSAID by sa mali
u týchto pacientov používať opatrne. Predĺžené používanie topických NSAID môže pre pacienta zvyšovať riziko výskytu a závažnosti adverzných reakcií rohovky.
Jestvujú záznamy, že oftalmologické NSAID môžu spôsobovať zvýšené krvácanie očných tkanív (vrátane hyfémov) v spojitosti s očným chirurgickým zákrokom. NEVANAC sa má používať opatrne u pacientov so známymi sklonmi ku krvácaniu alebo u tých, ktorí dostávajú ďalšie liečivá, ktoré môžu predlžovať dobu krvácania.
Akútna očná infekcia môže byť maskovaná topickým používaním protizápalových liekov. NSAID
nemajú žiadne antimikrobiálne vlastnosti. V prípade očnej infekcie je potrebné ich použitie s antiinfekčnými látkami uskutočňovať opatrne.
Kontaktnéšošovky
Nosenie kontaktných šošoviek sa neodporúča počas pooperačného obdobia po operácii katarakty. Pacientom preto treba odporučiť, aby nenosili kontaktné šošovky, ak to neurčí lekár.
Benzalkóniumchlorid
NEVANAC obsahuje benzalkóniumchlorid, ktorý môže spôsobovať podráždenie a je známe, že odfarbuje mäkké kontaktné šošovky. Ak je počas liečby potrebné použiť kontaktné šošovky, pacienti majú byť informovaní, aby kontaktné šošovky pred aplikáciou vybrali a počkali najmenej 15 minút pred opakovaným vložením do oka.
Uvádza sa, že benzalkóniumchlorid spôsobuje bodkovanú keratopatiu a/alebo toxickú ulceratívnu keratopatiu. Pretože NEVANAC obsahuje benzalkóniumchlorid, pri častom alebo predĺženom používaní je potrebný dôsledný monitoring.
Skríženácitlivosť
Jestvuje tu možnosť skríženej citlivosti nepafenaku na kyselinu acetylsalicylovú, deriváty kyseliny fenyloctovej a ďalšie NSAID.
4.5 Liekové a iné interakcie
Štúdie in vitro poukázali na veľmi nízky potenciál pre interakcie s ďalšími liečivami a interakcie väzby proteínu (pozri časť 5.2).
Analógyprostaglandínu
K dispozícii sú veľmi obmedzené údaje o súbežnom používaní analógov prostaglandínu
a NEVANACU. Pri zvážení ich spôsobov účinku sa súbežné používanie týchto liečiv neodporúča.
Súbežné používanie topických liekov NSAID a topických steroidov môže zvýšiť pravdepodobnosť problémov s hojením. Súbežné používanie lieku NEVANAC s liekmi, ktoré predlžujú čas krvácania, môže zvýšiť riziko hemorágie (pozri časť 4.4).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Ženyvreprodukčnomveku
NEVANAC nemajú používať ženy v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú antikoncepciu.
Gravidita
Nie sú k dispozícii žiadne adekvátne údaje týkajúce sa použitia nepafenaku u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Možné riziko pre ľudí je neznáme. Keďže sa očakáva, že systémová expozícia u negravidných žien je po liečbe NEVANACOM zanedbateľná, riziko počas gravidity by sa mohlo považovať za nízke. Avšak napriek tomu, pretože inhibícia syntézy prostaglandínu môže negatívne ovplyvňovať graviditu a/alebo embryonálny/fetálny vývoj a/alebo pôrod a/alebo postnatálny vývoj. NEVANAC sa neodporúča počas gravidity.
Laktácia
Nie je známe, či sa nepafenak vylučuje do materského mlieka. Štúdie na zvieratách preukázali exkréciu nepafenaku do mlieka potkanov. Akokoľvek, žiadne účinky na dojča sa nepotvrdili, nakoľko
systémový účinok nepafenaku na gravidnú ženu je zanedbateľný. NEVANAC sa môže používať počas dojčenia.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o účinku NEVANACU na fertilitu u ľudí.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
NEVANAC nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Dočasne rozmazané videnie alebo iné poruchy zraku môžu ovplyvniť schopnosti viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje. Ak sa po instilácii vyskytne rozmazané videnie, pacient musí počkať s vedením vozidla alebo s obsluhovaním strojov, pokým sa mu zrak nevyjasní.
4.8 Nežiaduce účinkySúhrnbezpečnostnéhoprofiluV klinických štúdiách, ktoré zahŕňali 2314 pacientov liečených NEVANACOM 1 mg/ml boli najčastejšími nežiaducimi reakciami bodkovitá keratitída, pocit cudzieho telieska v oku a chrastavosť okraja očného viečka, ktoré sa vyskytli u 0,4 % až 0,2 % pacientov.
TabuľkovýzoznamnežiaducichreakciíNasledujúce nežiaduce reakcie sú klasifikované podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi
zriedkavé (<1/10 000) alebo neznáme (z dostupných údajov). V rámci jednotlivých skupín frekvencií výskytu sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí s klesajúcou závažnosťou. Nežiaduce reakcie boli
zistené z klinických štúdií a postmarketingových hlásení.
Klasifikácia orgánových systémov
| Nežiaduce reakcie
|
Poruchy imunitného systému
| Zriedkavé: precitlivenosť
|
Poruchy nervového systému
| Zriedkavé: závrat Neznáme: bolesť hlavy
|
Poruchy oka
| Menej časté: keratitída, bodkovitá keratitída, porucha epitelu rohovky, pocit cudzieho telieska v oku, chrastavosť okraja očného viečka Zriedkavé: iritída, choroidálna efúzia, depozity na rohovke, bolesť oka, očný diskomfort, blefaritída, očný pruritus, očný výtok, alergická konjunktivitída, zvýšené slzenie, spojivková hyperémia Neznáme: zhoršené hojenie (rohovka), nepriehľadnosť rohovky, zjazvenie rohovky, pokles zrakovej ostrosti, podráždenie oka, opuch oka, ulceratívna keratitída, stenčenie rohovky, zahmlené videnie
|
Poruchy ciev
| Neznáme: zvýšený krvný tlak
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Zriedkavé: nauzea Neznáme: vracanie
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Zriedkavé: cutis laxa (dermatochaláza), alergická dermatitída
|
Diabetickí pacientiV dvoch klinických štúdiách, na ktorých sa zúčastnilo 209 pacientov, boli diabetickí pacienti vystavení liečbe NEVANACOM počas 60 dní alebo dlhšie na prevenciu makulárneho edému po operácii katarakty. Najčastejšie hlásená nežiaduca reakcia bola bodkovitá keratitída, ktorá sa vyskytla u 3 % pacientov, teda vo frekvencii časté. Ďalšie hlásené nežiaduce reakcie boli porucha epitelu rohovky a alergická dermatitída, ktoré sa vyskytli u 1 %, respektíve 0,5 % pacientov a obidve nežiaduce reakcie sa vyskytovali vo frekvencii menej časté.
Opis niektorýchnežiaducichreakciíSkúsenosti z klinických štúdií týkajúce sa dlhodobého používania NEVANACU na prevenciu
makulárneho edému po operácii katarakty u diabetických pacientov sú obmedzené. Očné nežiaduce
reakcie sa môžu vyskytovať u diabetických pacientov častejšie, než sa pozoruje u bežnej populácie
(pozri časť 4.4).
Pacienti s preukázaným poškodením epitelu rohovky musia okamžite prestať používať NEVANAC
a je potrebné u nich dôkladne sledovať stav rohovky (pozri časť 4.4).
Zo skúseností s NEVANACOM po uvedení na trh boli identifikované prípady hlásenia defektov/porúch epitelu rohovky. Závažnosť týchto prípadov siaha od nezávažných účinkov na integritu epitelu rohovky po závažnejšie udalosti, kedy sú potrebné chirurgické zákroky alebo medicínska liečba na obnovenie jasného zraku.
Skúsenosti s lokálnymi NSAID po uvedení na trh naznačujú, že u pacientov s komplikovanými
očnými chirurgickými zákrokmi, denerváciou rohovky, poruchami epitelu rohovky, diabetom mellitus, ochoreniami povrchov očí (napr. syndróm suchého oka), reumatoidnou artritídou alebo opakovanými
očnými chirurgickými zákrokmi v krátkom časovom rozpätí, môže byť zvýšené riziko nežiaducich
reakcií rohovky, ktoré môžu ohroziť zrak. Keď sa nepafenak predpisuje diabetickému pacientovi po chirurgickej operácii katarakty na zabránenie vzniku makulárneho edému, existencia akýchkoľvek ďalších rizikových faktorov by mala viesť k opätovnému vyhodnoteniu predpokladaných prínosov a rizík a k dôkladnejšiemu sledovaniu pacienta.
PediatrickápopuláciaBezpečnosť a účinnosť NEVANACU u detí a dospievajúcich nebola stanovená.
HláseniepodozrenínanežiaducereakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili

akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného
v
Prílohe V.4.9 PredávkovanieV prípade predávkovania pri očnom použití ani v prípade náhodného perorálneho požitia nie je pravdepodobné, že sa vyskytnú toxické účinky.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Oftalmologiká, antiflogistiká, nesteroidové antiflogistiká. ATC kód: S01BC10.
MechanizmusúčinkuNepafenak je nesteroidný protizápalový a analgetický prekurzor. Po topickom očnom podaní nepafenak penetruje cez rohovku a konvertuje sa pomocou hydroláz očných tkanív na amfenak,
nesteroidné protizápalové liečivo. Amfenak inhibuje účinok prostaglandín-H-syntázy
(cyklooxygenázy), enzýmu potrebného na tvorbu prostaglandínu.
SekundárnafarmakológiaUkázalo sa, že nepafenak u králikov inhibuje narušenie hemato-sietnicovej bariéry, súčasne so supresiou PGE2 syntézy.
Ex vivo ukázalo, že jednorázová topická očná dávka nepafenaku inhibuje syntézu prostaglandínu v dúhovkovo-vráskovcovom teliesku (85%-95%) počas 6 hodín a v sietnici/cievovke (55 %) počas 4 hodín.
FarmakodynamickéúčinkyHydrolytická konverzia je zväčša v sietnici/cievovke, nasledovaná dúhovkovo-vráskovcovým telieskom a rohovkou, v súlade so stupňom vaskularizovaného tkaniva.
Výsledky z klinických štúdií naznačujú, že NEVANAC, očná instilácia, nemá signifikantný účinok na vnútroočný tlak.
Klinická účinnosť abezpečnosť
Prevenciaaliečbapooperačnejbolestiazápaluvsúvislostisoperácioukatarakty.
Uskutočnili sa tri kľúčové štúdie na zhodnotenie účinnosti a bezpečnosti NEVANACU podávaného
3-krát denne v porovnaní s nosičom a/alebo ketorolac trometamolom pri prevencii a liečbe pooperačnej bolesti a zápalu u pacientov, ktorí podstúpili chirurgickú operáciu katarakty. V týchto štúdiách sa pokusná liečba zahájila deň pred chirurgickým zákrokom, pokračovala v deň zákroku
a počas 2-4 týždňov pooperačného obdobia. Navyše, skoro všetci pacienti dostávali profylaktickú liečbu antibiotikami, v súlade so štandardnou starostlivosťou každej strany zúčastnenej pri klinických
pokusoch.
V dvoch dvojnásobne maskovaných, náhodne nosičom-kontrolovaných štúdiách, sa u pacientov liečených NEVANACOM pozoroval signifikantne menší zápal (komorové bunky a recidíva) od raného pooperačného obdobia až do konca liečby, než u tých, ktorí boli liečení nosičom.
V jednej, dvojnásobne maskovanej, náhodnej, nosičom a účinnou látkou-kontrolovanej štúdii, sa u pacientov liečených NEVANACOM pozoroval signifikantne menší zápal než tých, ktorí boli liečení nosičom. Navyše, NEVANAC nebol menej kvalitný než ketorolac, 5 mg/ml, pri znižovaní zápalu
a očnej bolesti, a bol po instilácii trocha príjemnejší.
Signifikantne vyššie percento pacientov v skupine NEVANACU neuvádzalo očnú bolesť po operácii katarakty v porovnaní s pacientmi zo skupiny s nosičom.
Zníženierizikapooperačnéhomakulárnehoedémuvsúvislostisoperácioukataraktyudiabetickýchpacientov.
Vykonali sa štyri štúdie (dve u diabetických pacientov a dve u nediabetických pacientov) na
vyhodnotenie účinnosti a bezpečnosti NEVANACU pri prevencii pooperačného makulárneho edému v súvislosti s operáciou katarakty. V týchto štúdiách sa skúmaná liečba začala v deň pred chirurgickým zákrokom, pokračovala v deň zákroku a počas najviac 90 dní pooperačného obdobia.
V 1 dvojnásobne maskovanej, randomizovanej, nosičom kontrolovanej štúdii vykonávanej u diabetických pacientov s retinopatiou sa rozvinul makulárny edém u výrazne väčšieho percenta pacientov v skupine s nosičom (16,7%) v porovnaní s pacientmi liečenými NEVANACOM (3,2%). U väčšieho percenta pacientov liečených nosičom došlo k poklesu BCVA o viac než 5 písmen od 7. dňa do 90. dňa (alebo predčasného ukončenia) (11,5%) v porovnaní s pacientmi liečenými nepafenakom (5,6%). Viac pacientov liečených NEVANACOM (56,8%) dosiahlo zlepšenie o 15 písmen v BCVA v porovnaní s pacientmi dostávajúcimi nosič (41,9%), p=0,019.
Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií s liekom NEVANAC vo všetkých podskupinách pediatrickej populácie pre prevenciu a liečbu pooperačnej bolesti a zápalu v súvislosti s operáciou katarakty a prevenciu pooperačného makulárneho edému (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Po podávaní NEVANACU, očnej instilácie, trikrát denne do obidvoch očí, sa u väčšiny jedincov pozorovali nízke, avšak kvantifikovateľné plazmatické koncentrácie nepafenaku 2 hodiny po podaní
dávky a amfenaku 3 hodiny po podaní dávky. Stredný ustálený stav Cmax v plazme po očnom podaní predstavoval pre nepafenak 0,310 ± 0,104 ng/ml a pre amfenak 0,422 ± 0,121 ng/ml.
D
i
stribúcia
Amfenak vykazoval vysokú afinitu voči sérovým albumínovým proteínom. In vitro, percento viazané na albumín potkanov predstavovalo 98,4%, na humánny albumín 95,4% a na humánne sérum 99,1%.
Štúdie na potkanoch preukázali, že rádioaktívna značená účinná látka - príslušné materiály sa vo veľkej miere distribuujú v tele po jednorázovej a viacnásobných orálnych dávkach 14C-nepafenaku.
Biotransformácia
Nepafenak podlieha relatívne rýchlej bioaktivácii na amfenak prostredníctvom intraokulárnej hydrolázy. Následne, amfenak podlieha rozsiahlemu metabolizmu na viaceré polárne metabolity zahŕňajúce hydroxyláciu aromatického kruhu, čo vedie k tvorbe glukuronidového konjugátu. Rádiochromatografická analýza pred a po hydrolýze β-glukuronidázy naznačuje, že všetky metabolity boli vo forme glukuronidových konjugátov, s výnimkou amfenaku. Amfenak bol hlavným metabolitom v plazme, predstavujúcim približne 13% z celkovej plazmatickej rádioaktivity. Druhý najpočetnejší metabolit v plazme bol identifikovaný ako 5-hydroxy-nepafenak, predstavujúci približne
9% z celkovej rádioaktivity pri Cmax.
Interakcie s ďalšími liekmi: Ani nepafenak ani amfenak neinhibujú in vitro žiadnu z hlavných metabolických aktivít humánnych cytochrómov P450 (CYP1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 a 3A4) v koncentráciách do 300 ng/ml. Z toho dôvodu sú interakcie zahrnujúce CYP-sprostredkovaný
metabolizmus súbežne podávaných liečiv nepravdepodobné. Interakcie sprostredkované proteínovou väzbou sú taktiež nepravdepodobné.
Eliminácia
Po perorálnom podaní 14C-nepafenaku zdravým dobrovoľníkom sa zistilo, že urinárna exkrécia bola hlavnou cestou rádioaktívnych exkrécií, ktoré predstavovali približne 85%, zatiaľ čo fekálna exkrécia
predstavovala približne 6% z dávky. Nepafenak a amfenak neboli v moči merateľné.
Po jednorázovej dávke NEVANACU, podanej 25 pacientom po operácii katarakty, sa koncentrácie komorovej vody merali po 15, 30, 45 a 60 minútach po podaní dávky. Maximálne stredné
koncentrácie komorovej vody sa pozorovali v časovom bode 1 hodiny (nepafenak 177 ng/ml, amfenak
44,8 ng/ml). Tieto zistenia naznačujú rýchlu penetráciu rohovkou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní a genotoxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Nepafenak sa nehodnotil v dlhodobých štúdiách karcinogenicity.
V reprodukčných štúdiách uskutočnených s nepafenakom u gravidných potkanov toxické
dávky ≥ 10 mg/kg boli spojené s dystokiou (nepravidelný pôrod), zvýšenou postimplantačnou stratou, zníženými hmotnosťami a rastom plodov, a zníženým prežitím plodov. U gravidných králikov,
matkám podaná dávka 30 mg/kg, ktorá produkovala miernu toxicitu u matiek, vykazovala štatisticky
signifikantné zvýšenie výskytu malformácií vrhu.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Zoznam pomocných látok
Manitol (E421) Karbomér Chlorid sodný Tyloxapol Dinátriumedetát
Benzalkóniumchlorid
Hydroxid sodný a/alebo kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) Purifikovaná voda
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti2 roky.
Zlikvidujte 4 týždne po prvom otvorení.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30˚C.
Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia5 ml oválna fľaša z polyetylénu s nízkou hustotou s dávkovacou zátkou a bielym polypropylénovým uzáverom so závitom obsahujúca 5 ml suspenzie.
Balenie obsahujúce 1 fľašu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuŽiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIAlcon Laboratories (UK) Ltd. Frimley Business Park Frimley
Camberley
Surrey, GU16 7SR Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLOEU/1/07/433/001
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE /PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 11. december 2007
Dátum posledného predĺženia registrácie: 11. december 2012
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu
1. NÁZOV LIEKU
NEVANAC 3 mg/ml očná suspenzná instilácia
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU
1 ml suspenzie obsahuje 3 mg nepafenaku. Pomocnálátkasoznámymúčinkom:
Každý ml suspenzie obsahuje 0,05 mg benzalkóniumchloridu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Očná suspenzná instilácia (očné kvapky).
Svetložltá až tmavooranžová homogénna suspenzia, pH 6,8 (približne).
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
NEVANAC 3 mg/ml, očná suspenzná instilácia, je indikovaný u dospelých na:
- prevenciu a liečbu pooperačnej bolesti a zápalu v súvislosti s operáciou katarakty (pozri časť 5.1).
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí,vrátanestaršíchosôb
Na prevenciu a liečbu bolesti a zápalu je dávkou 1 kvapka NEVANACU do spojovkového vaku postihnutého oka (očí) raz denne počnúc 1 dňom pred operáciou katarakty, pokračujúc v deň chirurgického zákroku a počas najviac 21 dní pooperačného obdobia, podľa usmernenia ošetrujúceho lekára. Ďalšiu kvapku je potrebné podať 30 až 120 minút pred chirurgickým zákrokom.
V klinických štúdiách boli pacienti liečení NEVANACOM 3 mg/ml, očnou suspenznou instiláciou, až
21 dní (pozri časť 5.1).
Dávkovanie NEVANACU 3 mg/ml, očnej suspenznej instilácie, raz denne pokrýva rovnakú celkovú dennú dávku nepafenaku ako dávkovanie NEVANACU 1 mg/ml, očnej suspenznej instilácie, trikrát denne.
Osobitné skupinypacientov
Pacienti s poškodením funkcie obličiek alebo pečene
NEVANAC nebol skúmaný u pacientov s ochorením pečene alebo poškodením funkcie obličiek. Nepafenak sa primárne eliminuje prostredníctvom biotransformácie a systémová expozícia je po
topickom očnom podaní veľmi nízka. U týchto pacientov nie je dôvod na úpravu dávky.
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť NEVANACU u detí a dospievajúcich nebola stanovená. K dispozícii nie sú žiadne údaje.
Spôsob
podávania
Použitie do oka.
Pacienti musia byť informovaní, že je potrebné pred použitím fľašu pretrepať. Po odskrutkovaní uzáveru odstráňte pred použitím lieku poistný krúžok, ak je prítomný a je uvoľnený.
Ak sa používa viac ako jeden topický oftalmologický prípravok, lieky je potrebné podávať s časovým odstupom najmenej 5 minút. Očné maste sa majú aplikovať ako posledné.
Aby sa zabránilo kontaminácii špičky kvapkadla a roztoku, je potrebné dbať na to, aby sa špička kvapkadla fľaše nedostala do kontaktu s očnými viečkami, okolitými oblasťami alebo inými povrchmi. Pacienti majú byť informovaní, aby uchovávali fľašu pevne uzatvorenú, pokiaľ sa nepoužíva.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Precitlivenosť na iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).
Pacienti, u ktorých kyselina acetylsalicylová alebo iné NSAID vyvolávajú záchvaty astmy, urtikáriu alebo akútnu rinitídu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Liek sa nesmie podávať injekčne. Pacienti musia byť informovaní, aby NEVANAC neprehĺtali. Pacienti musia byť informovaní, že sa počas liečby NEVANACOM majú vyhýbať slnečnému
žiareniu.
NEVANAC 3 mg/ml, očná suspenzná instilácia, sa nesmie používať na zníženie rizika pooperačného makulárneho edému v súvislosti s operáciou katarakty, pretože účinnosť a bezpečnosť tejto sily pre túto indikáciu sa neskúmala.
Účinkynaoko
Používanie topických NSAID môže mať za následok keratitídu. U niektorých vnímavých pacientov môže pokračujúce používanie topických NSAID spôsobiť poškodenie epitelu, zmenšenie hrúbky
rohovky, eróziu rohovky, ulceráciu rohovky alebo perforáciu rohovky. Tieto prípady môžu
predstavovať ohrozenie zraku. Pacienti s preukázaným poškodením epitelu rohovky musia okamžite prerušiť používanie NEVANACU a je potrebný pozorný monitoring pre zachovanie zdravej rohovky.
Topické NSAID môžu spomaľovať alebo odďaľovať hojenie. Je taktiež známe, že topické kortikosteroidy spomaľujú alebo odďaľujú hojenie. Súbežné používanie topických NSAID a topických steroidov môže zvyšovať potenciálne problémy pri hojení. Odporúča sa preto opatrnosť, ak sa NEVANAC podáva súbežne s kortikosteroidmi, najmä u pacientov s vysokým rizikom nežiaducich účinkov na rohovku, ktoré sú opísané nižšie.
Skúsenosti s topickými NSAID po uvedení na trh naznačujú, že u pacientov s komplikovanými očnými chirurgickými zákrokmi, denerváciou rohovky, poruchami epitelu rohovky, diabetes mellitus, ochorením očných povrchov (napr., syndróm suchého oka), reumatoidnou artritídou alebo opakovanými očnými chirurgickými zákrokmi v krátkom časovom rozpätí môže byť zvýšené riziko adverzných reakcií rohovky, čo môže predstavovať ohrozenie zraku. Topické NSAID by sa mali
u týchto pacientov používať opatrne. Predĺžené používanie topických NSAID môže pre pacienta zvyšovať riziko výskytu a závažnosti adverzných reakcií rohovky.
Jestvujú záznamy, že oftalmologické NSAID môžu spôsobovať zvýšené krvácanie očných tkanív
(vrátane hyfémov) v spojitosti s očným chirurgickým zákrokom. NEVANAC sa má používať opatrne
u pacientov so známymi sklonmi ku krvácaniu alebo u tých, ktorí dostávajú ďalšie liečivá, ktoré môžu predlžovať dobu krvácania.
Akútna očná infekcia môže byť maskovaná topickým používaním protizápalových liekov. NSAID
nemajú žiadne antimikrobiálne vlastnosti. V prípade očnej infekcie je potrebné ich použitie s antiinfekčnými látkami uskutočňovať opatrne.
Kontaktnéšošovky
Nosenie kontaktných šošoviek sa neodporúča počas pooperačného obdobia po operácii katarakty. Pacientom preto treba odporučiť, aby nenosili kontaktné šošovky, ak to neurčí lekár.
Benzalkóniumchlorid
NEVANAC obsahuje benzalkóniumchlorid, ktorý môže spôsobovať podráždenie očí a je známe, že odfarbuje mäkké kontaktné šošovky. Ak je počas liečby potrebné použiť kontaktné šošovky, pacienti
majú byť informovaní, aby kontaktné šošovky pred aplikáciou vybrali a počkali najmenej 15 minút
pred opakovaným vložením do oka.
Uvádza sa, že benzalkóniumchlorid spôsobuje bodkovanú keratopatiu a/alebo toxickú ulceratívnu keratopatiu. Pretože NEVANAC obsahuje benzalkóniumchlorid, pri častom alebo predĺženom používaní je potrebný dôsledný monitoring.
Skríženácitlivosť
Jestvuje tu možnosť skríženej citlivosti nepafenaku na kyselinu acetylsalicylovú, deriváty kyseliny fenyloctovej a ďalšie NSAID.
4.5 Liekové a iné interakcie
Štúdie in vitro poukázali na veľmi nízky potenciál pre interakcie s ďalšími liečivami a interakcie väzby proteínu (pozri časť 5.2).
Analógyprostaglandínu
K dispozícii sú veľmi obmedzené údaje o súbežnom používaní analógov prostaglandínu
a NEVANACU. Pri zvážení ich spôsobov účinku sa súbežné používanie týchto liečiv neodporúča.
Súbežné používanie topických liekov NSAID a topických steroidov môže zvýšiť pravdepodobnosť problémov s hojením. Súbežné používanie lieku NEVANAC s liekmi, ktoré predlžujú čas krvácania, môže zvýšiť riziko hemorágie (pozri časť 4.4).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Ženyvreprodukčnomveku
NEVANAC nemajú používať ženy v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú antikoncepciu.
Gravidita
Nie sú k dispozícii žiadne adekvátne údaje týkajúce sa použitia nepafenaku u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Možné riziko pre ľudí je neznáme. Keďže sa očakáva, že systémová expozícia u negravidných žien je po liečbe NEVANACOM zanedbateľná, riziko počas gravidity by sa mohlo považovať za nízke. Avšak napriek tomu, pretože inhibícia syntézy prostaglandínu môže negatívne ovplyvňovať graviditu a/alebo embryonálny/fetálny vývoj a/alebo pôrod a/alebo postnatálny vývoj, sa NEVANAC neodporúča počas gravidity.
Laktácia
Nie je známe, či sa nepafenak vylučuje do materského mlieka. Štúdie na zvieratách preukázali exkréciu nepafenaku do mlieka potkanov. Akokoľvek, žiadne účinky na dojča sa nepotvrdili, nakoľko systémový účinok nepafenaku na gravidnú ženu je zanedbateľný. NEVANAC sa môže používať počas laktácie.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o účinku NEVANACU na fertilitu u ľudí.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
NEVANAC nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Dočasne rozmazané videnie alebo iné poruchy zraku môžu ovplyvniť schopnosti viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje. Ak sa po instilácii vyskytne rozmazané videnie, pacient musí počkať s vedením vozidla alebo s obsluhovaním strojov, pokým sa mu zrak nevyjasní.'
4.8 Nežiaduce účinky
Súhrnbezpečnostnéhoprofilu
V klinických štúdiách, ktoré zahŕňali viac ako 1 300 pacientov liečených NEVANACOM 3 mg/ml, očnou suspenznou instiláciou, sa u 3 pacientov (0,2 %) vyskytli 3 nežiaduce reakcie (bolesť očí, bodkovitá keratitída a precitlivenosť). Jeden pacient (0,1 %) prerušil liečbu kvôli nežiaducej reakcii (precitlivenosť), kým v rovnakej štúdii žiadny z pacientov, ktorí dostávali placebo, neprerušil liečbu kvôli nežiaducej reakcii.
Ďalšie nežiaduce reakcie sa pozorovali pri použití NEVANACU 1 mg/ml, očnej suspenznej instilácie, a môžu sa tiež pozorovať pri použití NEVANACU 3 mg/ml, očnej suspenznej instilácie.
V klinických štúdiách, ktoré zahŕňali 2314 pacientov liečených NEVANACOM 1 mg/ml, očnou suspenznou instiláciou, najčastejšími nežiaducimi reakciami boli bodkovitá keratitída, pocit cudzieho
telieska v oku a chrastavosť okraja očného viečka, ktoré sa vyskytli u 0,4 % až 0,2 % pacientov
NEVANACU.
Tabuľkovýzoznamnežiaducichreakcií
Nasledujúce nežiaduce reakcie sú klasifikované podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi
zriedkavé (<1/10 000) alebo neznáme (z dostupných údajov). V rámci jednotlivých skupín frekvencií
výskytu sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí s klesajúcou závažnosťou. Nežiaduce reakcie boli zistené z klinických štúdií alebo postmarketingových hlásení pri NEVANACU 3 mg/ml, očnej suspenznej instilácii a NEVANACU 1 mg/ml, očnej suspenznej instilácii.
Kl
a
sifikácia orgánových systémov
|
N
ežiaduce reakcie
|
Poruchy imunitného systému
|
Zriedkavé: precitlivenosť
|
Poruchy nervového systému
|
Zriedkavé: závrat Neznáme: bolesť hlavy
|
Poruchy oka
|
M
enej časté: keratitída, bodkovitá keratitída, porucha epitelu rohovky, pocit cudzieho telieska v oku, chrastavosť okraja očného viečka Zriedkavé: iritída, choroidálna efúzia, depozity na rohovke, bolesť oka, očný diskomfort, blefaritída, očný pruritus, očný výtok, alergická konjunktivitída, zvýšené slzenie, spojivková hyperémia Neznáme: zhoršené hojenie (rohovka), nepriehľadnosť rohovky, zjazvenie rohovky, pokles zrakovej ostrosti, podráždenie oka, opuch oka, ulceratívna keratitída, stenčenie rohovky, rozmazané videnie
|
Poruchy ciev
|
M
enej časté: hypertenzia
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
|
Zriedkavé: nauzea Neznáme: vracanie
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
|
Zriedkavé: cutis laxa (dermatochaláza), alergická dermatitída
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
|
N
eznáme: zvýšený krvný tlak
|
O
pis
niektorých
nežiaducich
reakcií
Pacienti s preukázaným poškodením epitelu rohovky musia okamžite prestať používať NEVANAC
a je potrebné u nich dôkladne sledovať stav rohovky (pozri časť 4.4).
Zo skúseností s NEVANACOM 1 mg/ml, očnou suspenznou instiláciou, po uvedení na trh boli identifikované prípady hlásenia defektov/porúch epitelu rohovky. Závažnosť týchto prípadov siaha od nezávažných účinkov na integritu epitelu rohovky po závažnejšie udalosti, kedy sú potrebné chirurgické zákroky alebo medicínska liečba na obnovenie jasného zraku.
Skúsenosti s lokálnymi NSAID po uvedení na trh naznačujú, že u pacientov s komplikovanými
očnými chirurgickými zákrokmi, denerváciou rohovky, poruchami epitelu rohovky, diabetom mellitus, ochoreniami povrchov očí (napr. syndróm suchého oka), reumatoidnou artritídou alebo opakovanými
očnými chirurgickými zákrokmi v krátkom časovom rozpätí, môže byť zvýšené riziko nežiaducich
reakcií rohovky, ktoré môžu ohroziť zrak.
PediatrickápopuláciaBezpečnosť a účinnosť NEVANACU u detí a dospievajúcich nebola stanovená.
Hláseniepodozrenínanežiaducereakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného
v
Prílohe V*.
4.9 PredávkovanieV prípade predávkovania pri očnom použití ani v prípade náhodného perorálneho požitia nie je pravdepodobné, že sa vyskytnú toxické účinky.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Oftalmologiká, antiflogistiká, nesteroidové antiflogistiká. ATC kód: S01BC10.
Mechanizmusúčinku
Nepafenak je nesteroidný protizápalový a analgetický prekurzor. Po topickom očnom podaní nepafenak penetruje cez rohovku a konvertuje sa pomocou hydroláz očných tkanív na amfenak, nesteroidné protizápalové liečivo. Amfenak inhibuje účinok prostaglandín-H-syntázy (cyklooxygenázy), enzýmu potrebného na tvorbu prostaglandínu.
Sekundárnafarmakológia
Ukázalo sa, že nepafenak u králikov inhibuje narušenie hemato-sietnicovej bariéry, súčasne so supresiou PGE2 syntézy. Ex vivo ukázalo, že jednorázová topická očná dávka nepafenaku inhibuje syntézu prostaglandínu v dúhovkovo-vráskovcovom teliesku (85%-95%) počas 6 hodín a v sietnici/cievovke (55 %) počas 4 hodín.
Farmakodynamickéúčinky
Hydrolytická konverzia je zväčša v sietnici/cievovke, nasledovaná dúhovkovo-vráskovcovým telieskom a rohovkou, v súlade so stupňom vaskularizovaného tkaniva.
Výsledky z klinických štúdií naznačujú, že NEVANAC 3 mg/ml, očná suspenzná instilácia, nemá signifikantný účinok na vnútroočný tlak.
Klinická účinnosť abezpečnosť
Prevencia a liečba pooperačnej bolesti a zápalu v súvislosti s operáciou katarakty
Účinnosť a bezpečnosť NEVANACU 3 mg/ml pri prevencii a liečbe pooperačnej bolesti a zápalu
v súvislosti s operáciou katarakty sa preukázala v dvoch maskovaných, dvojito zaslepených, placebom kontrolovaných klinických štúdiách s celkovým počtom 1 351 pacientov. V týchto štúdiách, v ktorých pacienti dostávali denne dávku začínajúc jeden deň pred chirurgickou operáciou katarakty,
pokračovali v deň zákroku a počas prvých 14 dní pooperačného obdobia, NEVANAC 3 mg/ml, očná suspenzná instilácia, preukázal vyššiu klinickú účinnosť v porovnaní s jeho nosičom pri liečbe
pooperačnej bolesti a zápalu.
U pacientov liečených NEVANACOM bola menšia pravdepodobnosť výskytu bolesti očí
a viditeľných znakov zápalu (komorové bunky a recidíva) na začiatku pooperačného obdobia až do konca liečby ako u tých, ktorí boli liečení jeho nosičom. V dvoch štúdiách NEVANAC odstránil zápal
v 14. dni po operácii u 65 % a 68 % pacientov v porovnaní s 25 % a 35 % pacientov, ktorí sa liečili nosičom. Miera liečby bez výskytu bolesti bola v skupine s NEVANACOM 89 % a 91 % v porovnaní
so 40 % a 50 % pacientov, ktorí sa liečili nosičom.
Niektorí pacienti dostávali NEVANAC 3 mg/ml, očnú suspenznú instiláciu, až 21 dní po operácii. Účinnosť po 14. dni po operácii však nebola stanovená.
Okrem toho v jednej z dvoch klinických štúdií bol NEVANAC 3 mg/ml, očná suspenzná instilácia, v dávke raz denne menej účinný oproti NEVANACU 1 mg/ml, očnej suspenznej instilácii, v dávke trikrát denne pri prevencii a liečbe pooperačnej bolesti a zápalu po operácii katarakty. Odstránenie zápalu a miera liečby bez výskytu bolesti boli podobné pre oba lieky vo všetkých pooperačných hodnoteniach.
Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií s liekom NEVANAC vo všetkých podskupinách pediatrickej populácie pre prevenciu a liečbu pooperačnej bolesti a zápalu v súvislosti s operáciou katarakty (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
A
bsorpcia
Po podávaní jednej kvapky NEVANACU 3 mg/ml, očnej suspenznej instilácie, do obidvoch očí raz denne počas štyroch dní, sa u väčšiny jedincov pozorovali nízke, avšak kvantifikovateľné plazmatické
koncentrácie nepafenaku 2 hodiny po podaní dávky a amfenaku 3 hodiny po podaní dávky. Stredný
ustálený stav Cmax v plazme po očnom podaní predstavoval pre nepafenak 0,847 ± 0,269 ng/ml a pre amfenak 1,13 ± 0,491 ng/ml.
Distribúcia
Amfenak vykazoval vysokú afinitu voči sérovým albumínovým proteínom. In vitro, percento viazané na albumín potkanov predstavovalo 98,4%, na humánny albumín 95,4% a na humánne sérum 99,1%.
Štúdie na potkanoch preukázali, že rádioaktívna značená účinná látka - príslušné materiály sa vo veľkej miere distribuujú v tele po jednorázovej a viacnásobných orálnych dávkach 14C-nepafenaku.
Biotransformácia
Nepafenak podlieha relatívne rýchlej bioaktivácii na amfenak prostredníctvom intraokulárnej hydrolázy. Následne, amfenak podlieha rozsiahlemu metabolizmu na viaceré polárne metabolity
zahŕňajúce hydroxyláciu aromatického kruhu, čo vedie k tvorbe glukuronidového konjugátu. Rádiochromatografická analýza pred a po hydrolýze β-glukuronidázy naznačuje, že všetky metabolity
boli vo forme glukuronidových konjugátov, s výnimkou amfenaku. Amfenak bol hlavným metabolitom v plazme, predstavujúcim približne 13% z celkovej plazmatickej rádioaktivity. Druhý najpočetnejší metabolit v plazme bol identifikovaný ako 5-hydroxy-nepafenak, predstavujúci približne
9% z celkovej rádioaktivity pri Cmax.
Interakcie s ďalšími liekmi: Ani nepafenak ani amfenak neinhibujú in vitro žiadnu z hlavných metabolických aktivít humánnych cytochrómov P450 (CYP1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 a 3A4)
v koncentráciách do 3 000 ng/ml. Z toho dôvodu sú interakcie zahrnujúce CYP-sprostredkovaný
metabolizmus súbežne podávaných liečiv nepravdepodobné. Interakcie sprostredkované proteínovou väzbou sú taktiež nepravdepodobné.
Eliminácia
Po perorálnom podaní 14C-nepafenaku zdravým dobrovoľníkom sa zistilo, že urinárna exkrécia bola hlavnou cestou rádioaktívnych exkrécií, ktoré predstavovali približne 85%, zatiaľ čo fekálna exkrécia
predstavovala približne 6% z dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní a genotoxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Nepafenak sa nehodnotil v dlhodobých štúdiách karcinogenicity.
V reprodukčných štúdiách uskutočnených s nepafenakom u gravidných potkanov toxické
dávky ≥ 10 mg/kg boli spojené s dystokiou (nepravidelný pôrod), zvýšenou postimplantačnou stratou, zníženými hmotnosťami a rastom plodov, a zníženým prežitím plodov. U gravidných králikov,
matkám podaná dávka 30 mg/kg, ktorá produkovala miernu toxicitu u matiek, vykazovala štatisticky
signifikantné zvýšenie výskytu malformácií vrhu.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Zoznam pomocných látok
Kyselina boritá
Propylénglykol Karbomér Chlorid sodný Guar
Sodná soľ karmelózy
Dinátriumedetát
Benzalkóniumchlorid
Hydroxid sodný a/alebo kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) Purifikovaná voda
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
18 mesiacov
Zlikvidujte 4 týždne po prvom otvorení.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C. Fľašu uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Okrúhla alebo oválna fľaša z polyetylénu s nízkou hustotou s dávkovacou zátkou a bielym polypropylénovým uzáverom so závitom obsahujúca 3 ml suspenzie. Fľaša môže byť umiestnená vo vrecku.
Balenie obsahujúce 1 fľašu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Alcon Laboratories (UK) Ltd. Frimley Business Park, Frimley,
Camberley,
Surrey, GU16 7SR Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
EU/1/07/433/002
EU/1/07/433/003
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE /PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 3. Máj 2013
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu