v 1 tablete.
Ďalšie zložky sú: monohydrát laktózy, mikrokryštalická celulóza, kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý bezvodý, kalciumstearát
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Zentiva k.s., Praha, Česká republika
1. ČO JE NEUROL A NA ČO SA POUŽÍVA ?
Liečivom liekov Neurol 0,25 a Neurol 1,0 je alprazolam, ktorý patrí do skupiny látok nazývaných benzodiazepíny. Alprazolam pôsobí proti zvýšenému duševnému napätiu, proti strachu, úzkosti, proti depresiám a celkovo upokojuje.
Neurol 0,25 a Neurol 1,0 sa užíva na liečbu úzkostných stavov, chorobného strachu, duševného napätia vrátane sprievodných príznakov ako napr. búšenie srdca, nespavosť, nervozita a pod. Takisto sa užíva na liečbu úzkosti pri rôznych depresívnych ochoreniach a na liečbu panických porúch. Liek je určený len pre dospelých.
2. SKÔR AKO UŽIJETE NEUROL
Neužívajte NEUROL, keď:
- Neurol 0,25 a Neurol 1,0 sa nepodáva pri precitlivenosti na niektorú zložku lieku, pri precitlivenosti na lieky zo skupiny benzodiazepínov (napr. niektoré lieky na spanie), pri zelenom zákale (pri zvýšenom vnútroočnom tlaku) a pri ochorení charakterizovanom svalovou slabosťou (tzv. myasténia gravis), pri akútnej dychovej nedostatočnosti (náhle ťažkosti s dýchaním), pri ťažkej nedostatočnosti pečene , pri epizódach zastavenia dýchania na krátky čas počas spánku (tzv. syndróm spánkového apnoe).
Liek nie je určený pacientom mladším ako 18 rokov.
Buďte zvlášť opatrný pri užívaní NEUROL-u, keď:
Pri niektorých ochoreniach je pri užívaní lieku Neurol 0,25 a Neurol 1,0 potrebná osobitná opatrnosť. Informujte preto svojho lekára o všetkých ochoreniach, ktorými trpíte, aby mohol posúdiť vhodnosť jeho užívania. Zvlášť závažné dôvody musia byť pre užívanie tohto lieku pacientmi so závažnými ochoreniami pečene, obličiek, ako aj pacientmi, ktorí pravidelne pijú alkohol či sú drogovo závislí.
Gravidita
Liek sa zvyčajne nepodáva v tehotenstve. Informujte preto ihneď svojho lekára o prípadnom tehotenstve, aby mohol rozhodnúť o jeho ďalšom podávaní.
Dojčenie
Počas liečby sa nesmie dojčiť.
Vedenie vozidla a obsluha strojov:
Liek môže, najmä na začiatku liečby, nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, motorickú koordináciu a rýchle rozhodovanie (napr. vedenie vozidiel, ovládanie strojov, práca vo výškach a pod.).
Dôležité informácie o niektorých zložkách NEUROL-u:
Liek obsahuje mliečny cukor laktózu. Ak viete o vašej neznášanlivosti niektorých druhov curov, poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom ešte pred začiatkom liečby.
Užívanie iných liekov
Účinky Neurolu 0,25 a Neurolu 1,0 a iných súčasne podávaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Účinky lieku Neurol 0,25 a Neurol 1,0 zvyšujú predovšetkým látky ovplyvňujúce centrálny nervový systém (napr. lieky navodzujúce spánok, prostriedky utišujúce bolesť, lieky proti epilepsii, duševnej depresii a niektoré lieky užívané proti alergii) a ďalej alkohol. Svojho lekára preto informujte o všetkých liekoch, ktoré v súčasnej dobe užívate alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis aj bez neho. Bez súhlasu lekára neužívajte súčasne s Neurolom 0,25 a Neurolom 1,0 žiadne voľnopredajné lieky.
Ak vám ďalší lekár bude predpisovať nejaký iný liek, informujte ho, že už užívate Neurol 0,25, Neurol 1,0.
3. AKO UŽÍVAŤ NEUROL
Dávkovanie lieku Neurol 0,25 a Neurol 1,0 určuje vždy lekár. Dávkovanie je prísne individuálne, závisí u každého pacienta od liečenej choroby a jeho individuálnej reakcie na liečbu. Na začiatku liečby sa zvyčajne podáva na potlačenie úzkosti 3-krát denne 1 - 2 tablety Neurol 0,25 alebo ½ tablety Neurol 1,0 , dávka sa môže postupne zvyšovať až do celkovej dennej dávky 3 - 4 mg. U starších, oslabených pacientov a pri niektorých sprievodných chorobách (znížená funkcia pečene a obličiek, nízka hladina albumínu v krvi) sa na začiatku liečby podáva 2-3-krát denne 1 tableta Neurol 0,25 a zvyšovanie dávok je pomalšie.
Pri niektorých ochoreniach (panické poruchy) však môže byť dávkovanie vyššie. Na začiatku liečby sa užívajú 3-krát denne 2 tablety Neurol 0,25 alebo ½ tablety Neurol 1,0 , dávka sa môže postupne zvyšovať až do celkovej dennej dávky 10 mg.'
Pri ukončení liečby, najmä vyššími dávkami, sa odporúča znižovať dávku postupne (denná dávka sa nemá znižovať o viac než 0,5 mg každý tretí deň).
Tablety sa prehĺtajú nerozhryznuté a zapíjajú sa malým množstvom tekutiny.
Ak ste užili viac NEUROL-u ako ste mali:
Pri predávkovaní alebo ak tablety náhodne požije dieťa, ihneď vyhľadajte lekára.
Ak ste zabudli užiť NEUROL:
Ak si zabudnete vziať Neurol 0,25 a Neurol 1,0 v určenom čase, užite liek ihneď, ako si spomeniete a to do 1 hodiny. Ak si spomeniete neskôr, dávku vynechajte, v žiadnom prípade neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Liek sa dobre znáša, ale počas liečby sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako ospalosť alebo únava počas dňa, najmä na začiatku liečby. V zriedkavých prípadoch svalová slabosť, neistá chôdza či bolesti hlavy, závraty, malátnosť, neostré videnie, sucho v ústach či slinenie, bolesť brucha, zápcha alebo kožné vyrážky, znížené citové prežívanie. Pri dlhodobom podávaní a pri zvyšovaní dávok niekedy môže dôjsť k poruchám pamäti a k liekovej závislosti. Pri náhlom prerušení, najmä vyšších dávok, môžu vzniknúť abstinenčné príznaky, ktoré sa prejavujú bolesťami hlavy, nervozitou, nepokojom, zvýšenou dráždivosťou až zmätenosťou.
V prípade výskytu týchto nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa o ďalšom užívaní lieku poraďte s lekárom, aby prípadne mohol upraviť dávkovanie.
Vo výnimočných prípadoch môže Neurol 0,25 a Neurol 1,0 vyvolať náhlu úzkosť, stratu pamäti, zmätenosť, dezorientáciu, halucinácie, vzrušenosť, útočnosť a poruchy spánku. Ak sa vyskytnú tieto nežiaduce účinky, prerušte užívanie lieku a okamžite vyhľadajte lekára!
5. UCHOVÁVANIE NEUROLU
Uchovávajte v suchu, pri teplote 10 - 25 °C, chráňte pred svetlom.
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí!
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.
Táto písomná informácia pre používateľov bola schválená v septembri 2009.