EFAVIRENZ TEVA 600 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 90(3x30x1)x600 mg (blis.PVC/PVDC/Al, multibal. škatuľa)

SPC
Nepodávať deťom do 3r. Liekové a iné interakcie Liek sa podává pred spaním Liek obsahuje cukry Užívať pred jedlom Kontraindikácie na ochorenia pacienta Nedoporučuje sa podávať počas dojčenia Nedoporučuje sa podávať počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

nie je
Kód 31127
Registračné číslo EU/1/11/742/005
Dátum registrácie 9. 1. 2012
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj s obmedzením predpisovania (Rx)
Zastúpenie výrobcu Teva B.V., Holandsko
Účinné látky
Indikačná skupina Chemoterapeutiká (vrátane tuberkulostatík) (42)
Doba použiteľnosti 24 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
J ANTIINFEKTÍVA NA SYSTÉMOVÉ POUŽITIE
J05 Antivirotiká pre systémovú aplikáciu
J05A Priamo pôsobiace antivirotiká
J05AG Nenukleozidové inhibítory reverznej transkriptázy
J05AG03 Efavireny

Na čo sa EFAVIRENZ TEVA používa?

Efavirenz Teva, ktorý obsahuje liečivo efavirenz, patrí do skupiny antiretrovírusových liekov nazývaných nenukleozidové inhibítory reverznej transkriptázy (NNRTI). Je to antiretrovírusový liek, ktorý pôsobí proti infekcii vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) tak, že znižuje množstvo vírusu v krvi.

Váš lekár Vám predpísal Efavirenz Teva pretože máte infekciu HIV. Efavirenz Teva užívaný v kombinácii s inými antiretrovírusovými liekmi znižuje množstvo vírusu v krvi.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Pri liečbe infekcií HIV sa nedá vždy povedať, či sú niektoré nežiaduce účinky spôsobené Efavirenzom Teva alebo inými liekmi, ktoré užívate v tom istom čase, alebo samotným ochorením HIV.

Najvýznamnejšie nežiaduce účinky hlásené prei efavirenze v kombinácii s inými liekmi pôsobiacimi
proti HIV sú kožná vyrážka a príznaky zo strany nervového systému.

Ak sa u Vás vyvinie kožná vyrážka, poraďte sa so svojím lekárom, pretože niektoré druhy vyrážok môžu byť závažné. Vo väčšine prípadov však vyrážka zmizne bez akejkoľvek zmeny v liečbe Efavirenzom Teva. Pri liečbe efavirenzom sa vyrážka vyskytla častejšie u detí než u dospelých.

Príznaky zo strany nervového systému majú tendenciu vyskytovať sa pri prvom nasadení liečby, ale v priebehu niekoľkých týždňov užívania spravidla ustupujú V jednej štúdii sa často vyskytovali príznaky zo strany nervového systému počas prvých 1-3 hodín po užití dávky. Ak sa u vás takéto príznaky vyskytnú, lekár vám môže odporučiť užívať Efavirenz Teva večer pred spaním a na prázdny žalúdok. Niektorí pacienti majú závažnejšie príznaky, ktoré môžu ovplyvniť náladu alebo schopnosť jasne uvažovať. Niektorí pacienti skutočne spáchali samovraždu. Tieto ťažkosti sa častejšie vyskytujú u tých, ktorí majú v chorobopise duševné ochorenie. Ak sa u vás počas užívania Efavirenzu Teva vyskytnú tieto príznaky alebo akékoľvek iné vedľajšie účinky, okamžite o tom informujte svojho lekára.

Povedzte svojmu lekárovi, ak spozorujete ktorýkoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov: Veľmi časté (postihujú viac ako 1 pacienta z 10)
  • kožná vyrážka.

Časté (postihujú 1 do 10 pacientov zo 100)
  • neobvyklé sny, sťažená koncentrácia, závrat, bolesť hlavy, ťažkosti so spaním, ospalosť, problémy s koordináciou (zosúladením pohybov) alebo rovnováhou,
  • žalúdočná bolesť, hnačka, nevoľnosť (napínanie na zvracanie), vracanie,
  • svrbenie,
  • únava,
  • pocit obáv, pocit depresie.
Vyšetrenia môžu ukázať:
  • zvýšené hladiny pečeňových enzýmov v krvi,
  • zvýšené hladiny triglyceridov (mastné kyseliny) v krvi.

Menej časté (postihujú 1 do 10 pacientov z 1 000)
  • nervozita, zábudlivosť, zmätenosť, kŕče (záchvaty), nezvyčajné myšlienky,
  • rozmazané videnie,
  • pocit točenia alebo nakláňania (vertigo),
  • bolesť brucha (žalúdka) spôsobená zápalom podžalúdkovej žľazy,
  • alergická reakcia (precitlivenosť), ktorá môže spôsobiť ťažké kožné reakcie (multiformný
erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm),
  • žltá koža alebo oči, svrbenie alebo bolesť brucha (žalúdka) spôsobené zápalom pečene,
  • zväčšenie pŕs u mužov,
  • zlostné správanie, ovplyvnená nálada, zrakové a sluchové vnímanie vecí, ktoré neexistujú
(halucinácie), mánia (psychický stav charakterizovaný epizódami hyperaktivity, radostnej nálady alebo podráždenosti), paranoja, samovražedné myšlienky.
  • pískanie, zvonenie alebo iný pretrvávajúci zvuk v ušiach,
  • trasenie (chvenie sa),
  • nával tepla.
Vyšetrenia môžu ukázať:
  • zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi.

Zriedkavé (postihujú 1 do 10 pacientov z 10 000)
  • svrbivá vyrážka spôsobená reakciou na slnečné svetlo
  • Pri efavirenze sa vyskytlo zlyhanie pečene, v niektorých prípadoch vedúce k úmrtiu alebo transplantácii pečene. Väčšina prípadov sa vyskytla u pacientov, ktorí už mali ochorenie pečene, avšak niekoľko hlásení sa vyskytlo u pacientov bez existujúceho ochorenia pečene.

Kombinovaná antiretrovírusová liečba môže zmenou spôsobu rozdelenia tuku zmeniť tvar vášho tela. Môžete stratiť tuk z nôh, rúk a tváre a pribrať tuk do brucha a ďalších vnútorných orgánov, môžu sa vám zväčšiť prsia alebo vzniknúť tukové hrbole v oblasti šije („byvolí hrb“). Príčina a dlhodobé dôsledky týchto zmien na zdravotný stav zatiaľ nie sú známe.

Kombinovaná antiretrovírusová liečba môže tiež zapríčiniť zvýšenie kyseliny mliečnej a cukru v krvi, zvýšenie hladín tukov v krvi (hyperlipémia) a inzulínovú rezistenciu. Váš lekár skontroluje prítomnosť týchto zmien.
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.