NASOFAN 50 MIKROGRAMOVÁ NOSOVÁ SUSPENZNÁ AERODISPERZIA aer nau 1x240 (2x120) dávok (fľ.skl.)

SPC
Nepodávať deťom do 4r. Liek obsahuje cukry Relatívny zákaz počas dojčenia Relatívny zákaz počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

nie je
Kód 9404B
Registračné číslo 24/0417/05-S
Dátum registrácie 11.11.2005
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu Teva Czech Industries s.r.o., Česko
Účinné látky
Indikačná skupina Antihistaminiká, histamín (24)
Doba použiteľnosti 36 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
R RESPIRAČNÝ SYSTÉM
R01 Rinologiká
R01A Dekongestíva a iné rinologiká pre lokálúe terápiu
R01AD Kortikosteroidy
R01AD08 Flutikazón

Na čo sa NASOFAN používa?

Váš liek sa volá Nasofan 50 mikrogramová nosová suspenzná aerodisperzia (v celej tejto písomnej informácii pre používateľa sa uvádza ako „Nasofan nosová suspenzná aerodisperzia“) a obsahuje 50 mikrogramov liečiva, flutikazónpropionátu, v každom vstreku. Flutikazónpropionát patrí do skupiny liekov nazývaných kortikosteroidy.

Nasofan nosová suspenzná aerodisperzia má protizápalové účinky, po vstreknutí do nosa znižuje opuch a podráždenie. Používa sa na prevenciu a liečbu sezónnej alergickej nádchy (napr. sennej nádchy) a celoročnej nádchy (napr. upchatého nosa alebo nádchy, kýchania a svrbenia spôsobeného domácimi prachovými roztočmi alebo zvieratami, ako sú mačky a psy).
Môžu ho používať dospelí a deti vo veku od 4 rokov a staršie.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Ak používate vysoké dávky Nasofanu nosovej suspenznej aerodisperzie, v období stresu alebo počas prijatia do nemocnice po závažnej nehode alebo zranení alebo pred chirurgickou operáciou, môžete potrebovať dodatočnú dávku kortisteroidov. Pravdepodobnosť takéhoto vplyvu sa zvyšuje pri dlhodobom používaní vysokých dávok. Lekár zabráni tomuto vplyvu tým, že predpíše najnižšiu dávku kortikosteroidov, ktorá ešte umožňuje účinne zvládnuť príznaky vášho ochorenia.

Niektoré vedľajšie účinky sú závažnejšie ako iné vedľajšie účinky a ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich účinkov, musíte Nasofan nosovú suspenznú aerodisperziu vysadiť a čo najskôr sa poradiť so svojím lekárom:

Vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú veľmi často (pravdepodobne postihnú viac ako 1 z 10 pacientov, ktorí používajú Nasofan nosovú suspenznú aerodisperziu)
  • epistaxa (krvácanie z nosa).

Vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú často (pravdepodobne postihnú až 1 z 10 pacientov, ktorí používajú Nasofan nosovú suspenznú aerodisperziu)
  • bolesť hlavy.
  • nepríjemná chuť v ústach alebo nepríjemný pach v nose.
  • suchosť v hrdle a v nosových priechodoch a podráždenie hrdla a nosových priechodov a kýchanie.

Vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú zriedkavo (pravdepodobne postihnú menej ako 1 z každých 1000 pacientov, ktorí používajú Nasofan nosovú suspenznú aerodisperziu)
  • ťažká alergická reakcia spôsobujúca náhle objavenie sa vyrážky, opuchu (zvyčajne jazyka, tváre alebo pier) alebo ťažkosti s dýchaním.
  • bronchospazmus (zúženie dýchacích ciest v pľúcach).

Vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú veľmi zriedkavo (pravdepodobne postihnú menej ako 1 z každých 10 000 pacientov, ktorí používajú Nasofan nosovú suspenznú aerodisperziu)
  • po dlhodobej liečbe bol hlásený výskyt glaukómu (zvýšený vnútroočný tlak) a katarakty (zákal očnej šošovky).
  • perforácia nosovej prepážky (deliacej prepážky v nose) a vredy na nosovej sliznici - aj keď tieto vedľajšie účinky zvyčajne postihujú pacientov, ktorí v minulosti prekonali operáciu nosa.

Ďalšie vedľajšie účinky u detí a dospievajúcich
Deti môžu rásť pomalšie ako ostatné. A preto deti, podstupujúce dlhodobú liečbu nosovými kortikosteroidmi, má lekár pravidelné kontrolovať ich výšku. Váš lekár vám pomôže tomuto riziku zabrániť predpísaním najnižšej dávky steroidov, schopnej účinne zvládnuť príznaky vášho ochorenia.

Súvisiace články

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.