v s pokročilým štádiom Pompeho choroby môžu byť zhoršené funkcie srdcového a dýchacieho systému a môžu mať preto predpoklady pre vyššie riziko vzniku závažných komplikácií spôsobených reakciami súvisiacimi s infúziou. Títo pacienti by preto mali byť počas podávania Myozyme dôkladnejšie sledovaní.
V klinických štúdiách sa u väčšiny pacientov do 3 mesiacov po začatí liečby vyvinuli IgG protilátky proti rekombinantnej ľudskej kyslej α-glukozidáze (rhGAA). U väčšiny pacientov liečených Myozymom sa preto dá očakávať tvorba protilátok (sérokonverzia). U pacientov, ktorí boli liečení vyššími dávkami (40 mg/kg) existuje tendencia k vyššej koncentrácii protilátok. Medzi začiatkom výskytu reakcií súvisiacich s infúziou a časom tvorby protilátok sa nepredpokladá žiadny vzťah. U jedného z hodnotených pacientov s pozitívnou reakciou na IgG protilátky sa pozoroval ich inhibičný účinok pri testoch in vitro. Z dôvodu zriedkavosti ochorenia a obmedzených skúseností v súčasnosti nie je vplyv tvorby protilátok na bezpečnosť a účinnosť liečby presne popísaný. Pravidelne sa má kontrolovať titer protilátok.
U jedného pacienta, u ktorého začala Pompeho choroba v skorom detskom veku (menej ako 1 rok) a ktorému sa veľmi často podávala rekombinantná ľudská α-glukozidáza (10 mg/kg 5-krát týždenne)
v priebehu dlhého obdobia, sa vyvinul prechodný nefritický syndróm, ktorý ustúpil po dočasnom prerušení enzýmovej substitučnej liečby.
4.5 Liekové a iné interakcie
S alglukozidázou alfa neboli vykonané žiadne formálne štúdie interakcií. Pretože sa jedná
o rekombinantnú ľudskú bielkovinu, u alglukozidázy alfa sa nepredpokladajú liekové interakcie sprostredkované cytochrómom P450.
4.6 Gravidita a laktácia
Pokiaľ to nie je celkom nevyhnutné, Myozyme sa nemá používať počas gravidity.
Alglukozidáza sa môže vylučovať do materského mlieka. Keďže nie sú k dispozícii žiadne údaje
o účinkoch alglukozidázy alfa v materskom mlieku na novorodencov, odporúča sa počas užívania
Myozymu prerušiť dojčenie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
S Myozymom neboli vykonané žiadne štúdie, ktoré by sledovali jeho vplyv na schopnosť viesť
vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Väčšina nežiaducich reakcií, hlásených u 39 pacientov so začiatkom ochorenia v skorom detskom veku (menej ako 1 rok, pozri časť 5.1), liečených Myozymom v priebehu dvoch klinických štúdií trvajúcich dlhšie ako jeden rok (76 týždňov), bola kvôli prejavom Pompeho choroby a nie v súvislosti s podávaním Myozymu. Nežiaduce účinky uvedené v tabuľke 1 sú klasifikované podľa triedy orgánových systémov. Uvedené nežiaduce účinky sa pozorovali u viac ako jedného pacienta. Uvádza sa percentuálny podiel pacientov a v zátvorkách celkový počet pacientov, u ktorých sa nežiaduci účinok pozoroval. Nežiaduce účinky boli väčšinou miernej až strednej intenzity a takmer všetky sa objavili počas podávania infúzie alebo v priebehu 2 hodín po skončení podávania infúzie (reakcie súvisiace s infúziou). Závažné reakcie súvisiace s infúziou zahŕňali žihľavku, chrapot, tachykardiu, znížené zásobovanie kyslíkom, bronchospazmus, zrýchlené dýchanie, periorbitálny edém a hypertenziu. Všetky tieto príznaky sa objavili u jedného pacienta, okrem žihľavky, ktorá sa objavila u dvoch pacientov.
Tabuľka 1
Trieda orgánových systémov Príznak Výskyt (počet pacientov) N = 39
Psychické poruchy agitácia 5% (2 pacienti) Poruchy nervového systému tremor 5% (2 pacienti) Poruchy srdca tachykardia 8% (3 pacienti) cyanóza 5% (2 pacienti)
Cievne poruchy návaly krvi do tváre 13% (5
pacientov) hypertenzia 5% (2 pacienti) bledosť 5% (2 pacienti)
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
kašeľ 8% (3 pacienti)
zrýchlené dýchanie 8% (3 pacienti)
Gastrointestinálne poruchy vracanie 5% (2 pacienti)
Poruchy kože a podkožného tkaniva žihľavka 13% (5
pacientov) vyrážky 10% (4 pacienti) makulárna vyrážka 5% (2 pacienti) erytém 5% (2 pacienti)
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
makulo-papulárna vyrážka 5% (2 pacienti)
horúčka 15% (6
pacientov)
triašky 5% (2 pacienti)
Vyšetrenia znížená saturácia kyslíkom 8% (3 pacienti)
zvýšená aktivita kreatínfosfokinázy
v krvi 5% (2 pacienti)
zvýšený krvný tlak 5% (2 pacienti)
Myozymom bol liečený len obmedzený počet pacientov so začiatkom Pompeho choroby v neskoršom
veku (pozri časť 5.1). Nežiaduce účinky, hlásené u dvoch z deviatich pacientov so začiatkom Pompeho choroby v neskoršom veku, ktorí boli liečení Myozymom v troch rozličných štúdiách trvajúcich menej ako jeden rok, zahŕňali zvýšenie srdcových frekvencií, hypertenziu, bolesti hlavy, poruchy periférneho prekrvenia (studené končatiny), parestézie, sčervenanie, bolesti v mieste infúzie, nežiaduce reakcie v mieste infúzie, zvýšenie krvného tlaku a závraty. Obidvaja pacienti, s nástupom choroby v neskoršom veku, mali rozdielne nežiaduce účinky. Nežiaduce účinky boli miernej intenzity a hodnotili sa ako reakcie súvisiace s infúziou.
Reakcie súvisiace s infúziou, pozorované v klinických štúdiách a rozšírených programoch sledovania u celkového počtu 280 pacientov liečených Myozyme, s frekvenciou výskytu viac ako jeden pacient, zahŕňali sčervenanie, vyrážku ,žihľavku,,horúčku, kašeľ, tachykardiu, zníženú saturáciu kyslíkom, zvracanie, zrýchlené dýchanie, agitáciu, zvýšený krvný tlak, cyanózu, hypertenziu, podráždenosť, bledosť, svrbenie, dávenie, stuhnutie, tremor, hypotenziu, bronchospazmus, erytém, opuchy tváre, pocity horúčavy, bolesti hlavy, hyperhidrózu, zvýšené slzenie očí, kruhové škvrny na koži (livedo reticularis), nevoľnosť, periorbitálny edém, nepokoj a chrapot. Hlásené reakcie súvisiace s infúziou závažného charakteru, pozorované u viac ako jedného pacienta zahŕňali horúčku, zníženú saturáciu kyslíkom, tachykardiu, cyanózu a hypotenziu. Hlásený bol jeden prípad angioneurotického edému závažnej intenzity. Život ohrozujúce reakcie súvisiace s infúziou, vrátane jedného pacienta s anafylaktickým šokom, boli hlásené u 3 z 280 pacientov (pozrite časť 4.4). U 40 pacientov s reakciami súvisiacimi s infúziou stredného až závažného charakteru (alebo opakujúcimi sa) boli stanovované špecifické IgE protilátky proti Myozyme. U troch pacientov bola potvrdená prítomnosť protilátok, vrátane pacienta, u ktorého sa prejavili anafylaktické reakcie.
4.9 Predávkovanie
Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania. V klinických štúdiách boli pacientom podávané dávky až do 40 mg/kg telesnej hmotnosti.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Tráviaci trakt a metabolické produkty – enzýmy. ATC kód: A16AB07 alglukozidáza alfa.
Alglukozidáza alfa je rekombinovaná forma ľudskej α-glukozidázy a je vytvorená technológiou geneticky upravenej DNA pomocou bunkovej kultúry vaječníkov čínskeho škrečka (Chinese Hamster Ovary, CHO)
Pompeho choroba
Pompeho choroba je zriedkavá, progresívna a fatálna metabolická myopatia, s odhadovaným výskytom u jednej osoby ku 40 000 narodeným. Ďalšie možné názvy Pompeho choroby sú porucha ukladania glykogénu typu II (GSD-II), deficit kyslej maltázy (AMD) a glykogenóza typu II. Pompeho choroba patrí medzi poruchy lyzozómového ukladania a je spôsobovaná nedostatkom prirodzene sa vyskytujúcej lyzozómovej hydrolázy - kyslej α-glukozidázy (GAA), ktorá v lyzozómoch rozkladá
glykogén na glukózu. Nedostatok tohto enzýmu vedie k akumulácii glykogénu v rozličných tkanivách, obzvlášť v tkanivách srdca, dýchacích orgánov a v kostrových svaloch, čo vedie k vzniku hypertrofickej kardiomyopatie a progresívnej svalovej slabosti, vrátane postihnutia dýchacích funkcií.
Klinicky môže byť Pompeho choroba popísaná ako rôzne prebiehajúce ochorenia: od rýchlo postupujúcej formy so začiatkom v skorom detskom veku (vznik symptómov Pompeho choroby obvykle v priebehu prvého roku života a veľmi krátka predpokladaná dĺžka života) až po menej rýchlo postupujúcu formu začínajúcu v neskoršom veku.
Pre Pompeho chorobu so začiatkom v skorom detskom veku je charakteristické masívne ukladanie sa glykogénu v srdci a kostrovom svalstve, čo vedie k rýchle postupujúcej kardiomyopatii, celkovej svalovej slabosti a hypotónii. Motorický vývin je často úplne pozastavený alebo ak sa dosiahnu určité motorické medzníky, následne sa stratia. Smrť nastáva typicky pre srdcové a/alebo respiračné zlyhanie do veku jedného roka. V spätnej štúdii u pacientov so začiatkom Pompeho choroby v detskom veku (n=168), stredná hodnota veku pri výskyte príznakov bola 2,0 mesiaca a stredná hodnota veku pri
úmrtí bola 9,0 mesiacov. Kaplan-Meierove miery prežitia u veku 12, 24 a 36 mesiacov boli 26%, 9%
a 7% v danom poradí.
Netypická, pomalšia progresívna forma Pompeho choroby so začiatkom choroby v detskom veku už bola popísaná a je charakterizovaná miernejšiou kardiomyopatiou a následne dlhšiou dobou prežitia.
Forma Pompeho choroby s neskorším začiatkom choroby sa prejavuje počas ranného detského veku, detstva, adolescencie a je oveľa pomalšie progresívna než forma so začiatkom choroby v rannom detskom veku. Obyčajne sa prejavuje prítomnou dostatočnou reziduálnou činnosťou GAA pre zabránenie kardiomyopatie, avšak určité srdcové komplikácie boli hlásené až u 4% pacientov
s Pompeho chorobou s neskorším začiatkom choroby.
U pacientov s Pompeho chorobou s neskorším začiatkom choroby sa obyčajne prejavuje agresívna myopatia, hlavne u proximálnych svalov panvového a ramenného pletenca, rozličné respiračné komplikácie, ktoré napokon prechádzajúce do závažnej neschopnosti a/alebo potreby respirátora. Časový priebeh progresie choroby je veľmi premenlivý a nepredvídateľný, u niektorých pacientov dochádza k rapídnemu zhoršeniu funkcie kostrových a respiračných svalov, čo vedie ku strate pohyblivosti a respirácie, u niektorých prebieha menej rapídne a u niektorých pacientov sa prejavuje oddelený progres kostrových a respiračných komplikácií.
Myozyme obnovuje aktivitu lyzozómovej kyslej α-glukozidázy (GAA), čo vedie k stabilizácii alebo obnoveniu funkcie srdcového a kostrového svalstva (vrátane svalstva dýchacieho systému). Z dôvodu hematoencefalickej bariéry a veľkosti molekuly enzýmu je absorpcia alglukozidázy alfa do centrálneho nervového systému nepravdepodobná.
Pompeho choroba so začiatkom choroby v rannom detstve
Bezpečnosť a účinnosť Myozymu bola overená v otvorenej pilotnej randomizovanej klinickej štúdii s retrospektívnou kontrolnou porovnávacou skupinou, do ktorej bolo zahrnutých 18 pacientov so skorým začiatkom Pompeho choroby bez respirátora, vo veku 6 alebo menej mesiacov pri začiatku liečby. Výber retrospektívnej kontrolnej porovnávacej skupiny neliečených pacientov (n=61) bol čo najbližšie prispôsobený skupine pacientov v pilotnej štúdii a bol vykonaný z historickej štúdie neliečených pacientov (n=42) so začiatkom Pompeho choroby v skorom detskom veku (menej ako 1 rok). Pacienti náhodne dostávali každé dva týždne 20 mg/kg alebo 40 mg/kg počas 52 týždňov. Základným sledovaným výstupným parametrom pilotnej štúdie bol čas diagnózy po udalosť (smrť a/alebo invázna ventilácia) Po 52 týždňoch liečby všetci 18 pacienti, ktorí boli liečení Myozymom, žili a 15 z týchto 18 pacientov žili a nepotrebovali inváznu podporu ventilácie, pričom 1 zo 42 pacientov,
v skupine s rovnakou anamnézou, sa dožil veku 18 mesiacov.
Porovnanie kriviek prežitia od diagnózy v porovnaní s kontrolnou populáciou bolo urobené použitím Coxovej regresívnej analýzy pomerného rizika. Po 52 týždňoch sa u pacientov, ktorí boli liečení Myozymom prejavila dlhšia doba prežitia v porovnaní s neliečenou skupinou (tab. 2).
Tabuľka 2: Výsledky pre výstupné parametre štúdie použítím Coxovho regresného modelu
Pomer rizika
Liečení pacienti
Komparátor
údajov anamnézy Výstupný parameter
liečebného účinku
95 % interval spoľahlivosti
Hodnota p
N=18 N=42 prežitie 0,01 (0,00; 0,10) <0,0001
Poznámka: Výsledky boli získané z Coxovej regresnej analýzy pomerného rizika, ktorá zahŕňa liečbu ako
časovú kovarianciu a tiež zahŕňa vek v dobe diagnózy a vek v dobe nástupu príznakov. Pacienti v referenčnej skupine sa narodili v roku 1993 alebo neskôr.
Echokardiografia potvrdila zlepšenie kardiomyopatie, ktoré sa hodnotilo ako zmenšenie hmotnosti
ľavej komory. U všetkých 12 pacientov, pre ktorých boli k dispozícii údaje, došlo v porovnaní s počiatočným stavom k zmenšeniu hmotnosti ľavej komory (priemerné zmenšenie 57,6%).
U trinástich pacientov (72,2%) sa pozorovalo zlepšenie motorických funkcií oproti počiatočnému stavu (hodnotené ako motorická zručnosť odpovedajúca veku podľa AIMS (Alberta Infant Motor Scale)). Udržanie alebo zlepšenie rastu oproti počiatočnému stavu sa pozorovalo po 26 týždňoch podávania Myozymu u 72,2 - 93,8% pacientov.
Analýza účinnosti nepreukázala žiaden rozdiel medzi skupinami s dvoma dávkami, čo sa týka prežitia, prežitia bez invázneho respirátora, akéhokoľvek prežitia bez respirátora, zmenšenia hmotnosti ľavej komory, prírastku rastových parametrov a dosiahnutia motorických medzníkov. Na základe týchto výsledkov sa odporúča dávka 20mg/kg.
V druhej otvorenej klinickej štúdii sa hodnotila bezpečnosť a účinnosť Myozymu u 21 pacientov s prevažne netypickou formou Pompeho choroby so začiatkom choroby v skorom detskom veku,
u ktorých sa liečba začala vo veku 6 mesiacov až 3,5 roka. Pacientom sa podával každý druhý týždeň Myozyme v dávke 20 mg/kg počas 52 týždňov. Prežitie u liečených pacientov sa porovnalo s prežitím u podobnej neliečenej skupiny pacientov s použitím Coxovej regresnej analýzy pomerného rizika (pozri. Tab. 3)
Tabuľka č. 3: Výsledky prežitia získané použitím Coxovho regresného modelu
Liečení pacienti
Komparátor údajov anamnézy
Výstupný parameter Pomer rizika liečebného účinku
95% interval spoľahlivosti
Hodnota p
N=21 N=48 prežitie 0,29 (0,11; 0,81) <0,0018
Poznámka: Výsledky sú získané z Coxovej regresívnej analýzy pomerného rizika, ktorá zahŕňa liečbu ako časovú kovarianciu a tiež zahŕňa vek v dobe diagnózy a vek nástupu príznakov. Pacienti v referenčnej skupine sa narodili v roku 1995 alebo neskôr.
Dodatočné údaje o účinnosti sa získali od prvých 15 pacientov. Z desiatich pacientov, ktorí na
začiatku nepotrebovali inváznu umelú podporu dýchania, 50% ju nepotrebovalo ani po 52 týždňoch liečby, pričom 5 pacienti, ktorí prijímali inváznu ventiláciu na začiatku liečby, ju vyžadovali aj počas celej štúdie (jeden zomrel ešte pred 26. týždňom). U trinástich pacientov z 15 (86,6%) sa pri echokardiografickom vyšetrení preukázalo zlepšenie kardiomyopatie oproti počiatočnému stavu (hodnotené ako zmenšenie hmotnosti ľavej komory). U 80% až 93,3% pacientov sa preukázalo udržanie alebo zlepšenie parametrov rastu. U šiestich pacientov (40%) sa preukázalo merateľné zlepšenie motorických funkcií oproti počiatočnému stavu, ako zvýšené skóre úmerné veku AIMS a/alebo PDMS-2 (Peabody Development Motor Scale).
U väčšiny pacientov so začiatkom Pompeho choroby v skorom detskom veku, liečených Myozyme sa preukázalo zlepšenie srdcových funkcií, ako aj stabilizácia alebo zlepšenie rastových parametrov. Zmeny v motorických a respiračných reakciách však boli premenlivejšie.
Pacienti s Pompeho chorobou so začiatkom choroby v rannom detstve, u ktorých sa prejavil prírastok motorických medzníkov, mali na začiatku liečby viac zachované motorické funkcie a nižší obsah glykogénu v štvorhlavom svale stehna. Je dôležité spomenúť, že u väčšej časti pacientov so zlepšením motorických funkcií sa preukázala aj stabilizácia alebo zlepšenie rastových parametrov (telesná hmotnosť), zatiaľ čo u obrovskej väčšiny pacientov, bez ohľadu na zmeny parametrov ich
motorických funkcií, sa preukázala opačná zmena kardiomyopatie (meraná podľa hodnôt zmien hmotnosti ľavej komory).
Úplnosť údajov naznačuje, že skoré diagnostikovanie a liečba môžu byť rozhodujúce pre dosiahnutie tých najlepších výsledkov u týchto pacientov so začiatkom choroby v rannom detstve.
Pompeho choroba s neskorším začiatkom choroby
V otvorenej klinickej štúdii sa hodnotila bezpečnosť a účinnosť Myozymu u 5 pacientov so začiatkom Pompeho choroby v neskoršom veku, u ktorých sa liečba začala vo veku 5 až 15 rokov. Pacientom sa podával každý druhý týždeň Myozyme v dávke 20 mg/kg počas 26 týždňov. Všetci pacienti boli
v ambulantnej starostlivosti a okrem jedného, nepotrebovali žiadnu formu umelej podpory dýchania
(jeden pacient potreboval neinvazívnu umelú podporu dýchania v noci). Z troch pacientov
s významnými pľúcnymi príznakmi pri vyšetrovaní/na začiatku liečby (percentuálna predikovaná
úsilná vitálna kapacita pľúc v sede sa pohybovala medzi 58-67%) sa u dvoch pozorovalo do 26. týždňa klinicky významné zlepšenie úsilnej vitálnej kapacity pľúc (+11,5% a +16,0%) v sede . Vyhodnotenie motorických funkcií prinieslo rôznorodé výsledky.
Pacienti s pokročilou Pompeho chorobou s neskorším začiatkom choroby (t.j. pripútaní k invalidnému vozíku 10/10 a závislí na respirátore 9/10) vo veku od 9 do 54 rokov boli liečení v programoch
s rozšíreným vstupom pomocou 20 až 40 mg/kg alglukozidázy alfa každé dva týždne počas rôznych
období, od 6 mesiacov až do 2,5 roka. Pulmonálny prínosy pozorované u pacientov zahŕňali 35% klinicky významné zlepšenie úsilnej vitálnej kapacity pľúc a výrazné zníženie počtu hodín s potrebou respirátora u dvoch pacientov. U niektorých pacientov sa pozoroval prínos liečby motorických funkcií, vrátanie znovunadobudnutie stratených motorických funkcií. Iba jeden pacient sa oslobodil od invalidného vozíka. V tejto skupine pacientov sa pozorovala rozmanitá odozva v súvislosti s motorickou funkciou.
Register Pompeho choroby
Odporúča sa, aby zdravotnícki pracovníci alebo lekári zaregistrovali pacientov s diagnostikovanou Pompeho chorobou do „Registra Pompeho choroby“ na www.PompeRegistry.com. V tomto registri sú zhromažďované anonymné údaje o pacientoch. Cieľom registra je umožniť lepšie poznanie Pompeho choroby a sledovať pacientov a ich odozvu na enzýmovú substitučnú liečbu s cieľom zlepšenia klinických výsledkov u týchto pacientov.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
V pilotnej štúdii, zahŕňajúcej 18 pacientov, sa hodnotili farmakokinetické vlastnosti Myozymu u 15 pacientov so začiatkom Pompeho choroby v skorom detskom veku (všetci pacienti na začiatku liečby mladší ako 6 mesiacov), ktorým sa podával alglukozidázy alfa v dávkach 20 mg/kg alebo 40 mg/kg vo forme 4 až 6,5 hodiny trvajúcej infúzie. Farmakokinetické charakteristiky odpovedali dávke a neboli závislé od času. Po prvej a šiestej infúzii Myozymu sa priemerné plazmatické koncentrácie (Cmax) v skupinách s dávkovaním 20 mg/kg, resp. 40 mg/kg pohybovali v rozmedzí 178,2 až 263,7 µg/ml. Priemerná plocha pod krivkou závislosti plazmatických koncentrácií od času (AUC∞) sa v skupinách s dávkovaním 20 mg/kg resp. 40 mg/kg pohybovala v rozmedzí 977,5 až 1 872,5 µg.h/ml. V obidvoch skupinách bol priemerný plazmatický klírens (CL ) 21,9 ml/h/kg a priemerný distribučný objem v rovnovážnom stave (Vss) 66,2 ml/kg, s malými rozdielmi medzi jednotlivými pacientmi (15% pre CL, resp. 11% pre Vss). Priemerný polčas vylučovania z plazmy (t1/2) bol u obidvoch skupín s rôznym dávkovaním 2,75 hodiny.
Farmakokinetické vlastnosti Myozymu sa ďalej hodnotili v samostatnej štúdii, do ktorej bolo zahrnutých 21 pacientov so začiatkom Pompeho choroby v skorom detskom veku (všetci pacienti na začiatku liečby vo veku 6 mesiacov až 3,5 roka), ktorým sa podávala alglukozidáza alfa v dávkach 20
mg/kg. U dvanástich pacientov sa získali údaje AUC∞ a Cmax, ktoré boli približne zhodné s údajmi získanými v skupine pilotnej štúdie, ktorej sa podával Myozyme v dávke 20 mg/kg. V tejto skupine pacientov bol približne rovnaký aj polčas vylučovania (2-3 hodiny).
Farmakokinetické vlastnosti Myozyme sa hodnotili v štúdii, do ktorej bolo zahrnutých 5 pacientov so začiatkom Pompeho choroby v neskoršom veku (6-15 rokov), ktorým bol každé dva týždne podávaný alglukozidázy alfa v dávke 20 mg/kg. Medzi pacientmi so začiatkom Pompeho choroby v skorom detskom veku a začiatkom Pompeho choroby v neskoršom veku, sa nepozorovali žiadne rozdiely, čo sa týka farmakokinetických vlastností Myozymu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje neodhalili špeciálne riziko u človeka, ako vyplýva zo štúdií sledujúcich farmakológiu bezpečnosti, jednorazovú toxicitu a toxicitu po opakovaných podávaniach.
V embryofetálnych štúdiách na myšiach sa ne pozorovali žiadne výrazné nežiaduce účinky. Údaje
zo štúdie plodnosti myší a ranného embryonálneho vývinu neboli presvedčivé. Potencionálny účinok na reprodukčné a vývojové funkcie nebol dostatočne charakterizovaný.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
manitol
monohydrát dihydrogénfosforečnanu sodného heptahydrát hydrogénfosforečnanu sodného Polysorbát 80
6.2 Inkompatibility
Keďže neboli vykonané žiadne štúdie kompatibility, tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
18 mesiacov
Odporúča sa liek užiť hneď po zriedení. Chemická a fyzikálna stabilita po otvorení bola 24 hodín pri teplote 2 až 8oC a uchovávaní roztoku chráneného pred svetlom.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C - 8°C).
6.5 Druh obalu a obsah balenia
50 mg prášku v injekčnej liekovke (z číreho skla typu 1) s uzáverom (silikonizovaný butyl) a plombou
(hliník) s vyklápacím viečkom (umelá hmota). Veľkosti balenia 1, 10 alebo 25 injekčných liekoviek. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Myozyme sa musí rekonštituovať vodou na injekciu, ďalej rozriediť 9 mg/ml (0,9%) roztokom chloridu sodného a potom sa môže podať intravenóznou infúziou. Rekonštitúcia a zriedenie sa má previesť v súlade s pravidlami správnej praxe, zvlášť s ohľadom na asepsu.
Pretože liek má bielkovinový charakter, v rekonštituovanom roztoku a v infúznych vakoch sa môžu vytvoriť zrazeniny. Z tohto dôvodu sa pri podávaní musí použiť 0,2 mikrónový prietokový filter pre nízkomolekulárne bielkoviny. Bolo preukázané, že použitie 0,2 mikrónového prietokového filtra odstraňuje viditeľné častice, pričom nespôsobuje žiadnu stratu bielkovinového obsahu a aktivity.
Počet injekčných liekoviek potrebných na rekonštitúciu sa určí podľa individuálneho dávkovacieho režimu pacienta (mg/kg) a príslušné množstvo liekoviek sa vyberie z chladničky, aby dosiahli izbovú teplotu (približne 30 minút). Keďže Myozyme neobsahuje žiadne konzervačné prísady, každá injekčná liekovka Myozymu je len na jedno použitie.
Použitie aseptickej techniky
Rekonštitúcia
Každú 50 mg injekčnú liekovku Myozyme rekonštituujte 10,3 ml vody na injekciu. Vodu na injekciu
pridávajte pomaly po stenách liekovky, nestriekajte ju priamo na lyofilizovaný prášok. Každú injekčnú liekovku opatrne premiešajte. Neprevracajte injekčnú liekovku, ani s ňou netrepte. Objem roztoku po rekonštitúcii je 10,5 ml a obsahuje 5 mg enzýmu v 1 ml. Rekonštituovaný roztok je na vzhľad číry, bezfarebný až slabo žltkastý roztok, ktorý môže obsahovať drobné častice vo forme tenkých bielych alebo priesvitných vlákien. Vizuálne skontrolujte rekonštituovaný roztok v každej injekčnej liekovke
na prítomnosť častíc a zafarbenia. Ak roztok obsahuje iné častice ako vyššie uvedené alebo ak je roztok zafarbený, nepoužívajte ho. Rekonštituovaný roztok má pH približne 6,2.
Po rekonštitúcii sa odporúča ihneď rozriediť obsah injekčnej liekovky (pozri nižšie). Riedenie
Roztok v liekovke rekonštituovaný podľa vyššie uvedeného postupu obsahuje v 1 ml 5 mg
alglukozidázy alfa. Objem rekonštituovaného roztoku umožňuje presné odobratie 10,0 ml roztoku (odpovedá 50 mg enzýmu) z každej injekčnej liekovky. Tento objem sa riedi ďalej podľa nasledovného postupu: Pomaly odoberte z každej injekčnej liekovky rekonštituovaný roztok, až kým získate množstvo požadované pre pacienta. Odporúčaná finálna koncentrácia alglukozidázy
v infúznom vaku by mala byť medzi 0,5 mg/ml a 4 mg/ml. Z infúzneho vaku odstráňte všetky vzduchové bubliny. Odoberte tiež odpovedajúci objem 0,9% roztoku chloridu sodného, ktorý bude nahradený rekonštituovaným roztokom Myozymu. Pomaly vstrekujte rekonštituovaný Myozyme priamo do 0,9% roztoku chloridu sodného. Infúzny vak opatrne niekoľkokrát prevráťte alebo s ním jemne pohýbte, aby sa nariedený roztok premiešal. Infúzny vak nepretrepávajte, ani s ním nadmerne netraste.
Pripravený infúzny roztok má byť podaný čo najskôr po príprave.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Genzyme Europe B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Holandsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/06/333/001-003
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIE REGISTRÁCIE
29/03/2006
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
PRÍLOHA II
A. VÝROBCOVIA BIOLOGICKÉHO LIEČIVA A DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽŇOVANIE ŠARŽE
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
A. VÝROBCOVIA BIOLOGICKÉHO LIEČIVA A DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽŇOVANIE ŠARŽE
Meno a adresa výrobcov biologického liečiva
Genzyme Corp., 500 Soldiers Field Road, Allston, MA 02134, USA
Genzyme Corp. 45, 51, 76 and 80 New York Avenue, Framingham, MA 01701, USA
Meno a adresa výrobcu zodpovedného za uvoľnenie šarže
Genzyme Ltd., 37 Hollands Road, Haverhill, Suffolk CB9 8PU, Veľká Británia
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZŤAHUJÚ NA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania (pozri Prílohu I: Súhrn charakteristických vlasností lieku, časť 4.2).
• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA S OHĽADOM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVANIE LIEKU
Systém dohľadu nad liekom
Držiteľ rozhodnutia o registrácii je povinný zaistiť pred uvedením produktu na trh a po celú dobu, kým predávaný produkt zostáva na trhu, že systém dohľadu nad liekom popisovaný vo verzii 1 prezentovanej v module 1.8.1. Žiadosti o registráciu je zavedený a funkčný.
Plán riadenia rizík
Držiteľ rozhodnutia o registrácii sa zaväzuje uskutočňovať štúdie a ďalšie farmakovigilančné aktivity podrobne uvedené vo farmakovigilančnom pláne dohodnutom vo verzii 1 Plánu manažmentu rizika (RMP) prezentovanom v module 1.8.2. Žiadosti o registráciu a vo všetkých následných aktualizáciách RMP odsúhlasených CHMP (Committee for Medicinal Products for Human Use).
V zmysle smerníc CHMP pre Systém manažmentu krízových situácií pre humánne lieky musí byť aktualizovaný Plán manažmentu krízových situácií predložený súčasne s nasledujúcou Pravidelnou aktualizáciou správy o bezpečnosti (PSUR).
Okrem toho musí byť predložený aktualizovaný RMP
• Ak by sa objavili nové informácie, ktoré môžu mať dopad na súčasnú bezpečnostnú špecifikáciu, farmakovigilančný plán alebo na aktivity na minimalizáciu rizika
• Do 60 dní od dosiahnutia významného míľnika (farmakovigilančného alebo minimalizácie rizika)
• Na žiadosť EMEA
PRÍLOHA III
OZNAČENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
A. OZNAČENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE
{DRUH/TYP}
1. NÁZOV LIEKU
Myozyme 50 mg prášok na koncentrát na infúzny roztok
alglukozidáza alfa
2. LIEČIVO/ LIEČIVÁ
Každá liekovka obsahuje 50 mg alglukozidázy alfa.
Po rekonštitúcii obsahuje roztok 5 mg alglukozidázy alfa/mg a po zriedení sa koncentrácia pohybuje od 0,5 mg do 4 mg/ml.
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Manitol
Monohydrát dihydrogénfosforečnanu sodného Heptahydrát hydrogénfosforečnanu sodného Polysorbát 80
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
1 injekčná liekovka s infúznym koncentrátom.
10 injekčných liekoviek s infúznym koncentrátom
25 injekčných liekoviek s infúznym koncentrátom
5. SPÔSOB A CESTA/CESTY PODANIA
Na vnútrožilové použitie.
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. Len na jednorazové použitie.
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.'
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE/UPOZORNENIA, AK JE TO POTREBNÉ
8. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP {MM/RRRR}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2 - 8°C)
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
Nepoužitý liek má byť zlikvidovaný.
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Genzyme Europe B.V.
Gooimeer 10
NL-1411 DD Naarden
Holandsko
12. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
EU/1/06/333/001-003
13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže {číslo}
14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.
15. POKYNY NA POUŽITIE
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE
OZNAČENIE NA LIEKOVKE
1. NÁZOV LIEKU A PODANIA
Myozyme 50 mg prášok na koncentrát na infúzny roztok.
algukozidáza alfa
2. SPÔSOB PODÁVANIA
Na vnútrožilové použitie.
3. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP {MM/RRRR}
4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže {číslo}
5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH
50 mg v jednej injekčnej liekovke
6. INÉ
Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2 - 8°C)
Genzyme Europe B.V.-NL
B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
Myozyme 50 mg prášok na koncentrát na infúzny roztok
alglukozidáza alfa
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete používať Váš liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Tento liek bol predpísaný Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie
účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
V tejto písomnej informácií pre používateľov:
1. Čo je Myozyme a načo sa používa
2. Skôr ako použijete Myozyme
3. Ako používať Myozyme
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Myozyme
6. Ďalšie informácie
1. ČO JE MYOZYME A NA ČO SA POUŽÍVA
Myozyme sa používa na liečbu pacientov s potvrdenou diagnózou Pompeho choroby.
Ľudia s Pompeho chorobou majú nízke hladiny enzýmu nazývaného α-glukozidáza. Tento enzým pomáha organizmu regulovať hladiny glykogénu (druh glycidu). Glykogén dodáva organizmu energiu, avšak pri Pompeho chorobe sa jej úrovne môžu zvýšiť priveľmi.
Myozým je syntetický enzým nazývaný alglukozidáza alfa – dokáže nahradiť prírodný enzým, ktorého je pri Pompeho chorobe nedostatok.
Prínosy Myozymu pre pacientov s Pompeho chorobou s neskorším začiatkom choroby ešte nie sú známe.
2. SKÔR AKO POUŽIJETE MYOZYME Nepoužívajte Myozyme
- ak ste alergický (precitlivený) na alglukozidázu alfa alebo ktorúkoľvek inú zložku Myozymu.
Buďte zvlášť opatrný pri používaní Myozyme
- ak ste liečený Myozymom, počas podávania lieku alebo v priebehu nasledujúcich 2 hodín sa u vás môžu vyskytnúť reakcie. Táto reakcia je známa ako reakcia súvisiaca s infúziou a niekedy môže byť veľmi závažná. Ak sa u vás takéto reakcie vyskytnú, okamžite o tom informujte svojho lekára. Možno budete potrebovať aj ďalšie lieky na predchádzanie alergickým reakciám (napr. antihistaminiká, kortikosteroidy alebo paracetamol).
Rôzne skupiny pacientov používajúcich Myozyme
Informácie v tejto písomnej informácii platia pre všetky skupiny pacientov vrátane detí, dospievajúcich, dospelých a starších pacientov.
Používanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to Vášmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Tehotenstvo a dojčenie
S používaním Myozymu u tehotných žien nie sú k dispozícii žiadne klinické skúsenosti. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, Myozyme sa nemá užívať počas gravidity. Skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa s Vašim lekárom alebo lekárnikom.
3. AKO POUŽÍVAŤ MYOZYME Pokyny pre správne používanie
Myozyme sa podáva infúzne do žily (intravenózna infúzia). Dodáva sa v podobe prášku, ktorý sa pred podaním zmiešava so sterilnou vodou.
Myozyme sa používa iba pod dohľadom lekára, ktorý je oboznámený s liečbou Pompeho choroby. Odporúčaná dávka Myozymu je 20 mg/kg telesnej hmotnosti, podávaná raz za dva týždne.
Ak použijete viac Myozyme ako máte
Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania.
Ak zabudnete použiť Myozyme
Ak ste vynechali plánovanú infúziu, kontaktujte prosím Vášho lekára.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky, Myozyme môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Vedľajšie účinky boli zaznamenané hlavne počas podávania lieku alebo zakrátko potom („účinky
súvisiace s infúziou“). Niektoré z týchto vedľajších účinkov súvisiacich s infúziou boli závažné. Ak
budete pociťovať takéto reakcie, okamžite informujte svojho lekára. Na liečbu týchto alergických reakcií možno bude potrebné podať ďalšie lieky (napr. antihistaminiká alebo paracetamol).
• Žihľavka
• Exantém
• Bledosť
• Sčervenanie pokožky
• Sčervenanie (v tvári)
• Zvýšený alebo vysoký krvný tlak
• Niekedy spôsobuje zmodranie pokožky
• Horúčka
• Triaška
• Kašeľ
• Zvýšenie dychovej frekvencie
• Zvýšenie srdcovej frekvencie
• Vracanie
• Agitácia
• Tras
• Opuchy v oblasti očí
• Abnormálne zvuky pri dýchaní
• Problémy s dýchaním
• Bolesti hlavy
• Pocit studených končatín (napr. ruky, nohy)
• Brnenie
• Bolesť alebo reakcia v mieste infúzie
• Závrat
• Zrýchlené dýchanie
• Podráždenosť
• Svrbenie pokožky
• Nevoľnosť
• Nízky krvný tlak
• Bronchospazmus
• Opuchy tváre
• Pocity horúčavy
• Zvýšené potenie
• Slzenie očí
• Škvrny na pokožke
• Nevoľnosť
• Nepokoj
• Chrapot
• Opuchnutie jazyka v dôsledku alergickej reakcie
U niektorých pacientov boli hlásené život ohrozujúce reakcie vrátane veľmi závažných alergických reakcií na celom tele.
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
5. AKO UCHOVÁVAŤ MYOZYME Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí. Uchovávajte v chladničke (pri teplote 2°C – 8°C).
Nepoužívajte po uplynutí dátumu exspirácie, uvedenom na označení za písmenami ‘EXP’.
Odporúča sa, aby bol Myozyme použitý bezprostredne po zmiešaní so sterilnou vodou. Môže sa však uchovávať až 24 hodín, ak sa uchováva v chlade (2°C – 8°C) a na mieste chránenom pred svetlom.
Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Informácie sa u svojho lekárnika ako zlikvidovať lieky, ktoré už nepotrebujete. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. ĎALŠIE INFORMÁCIE
Čo Myozyme obsahuje
- Liečivo je alglukozidáza alfa 50 mg. Jedna injekčná liekovka obsahuje 50 mg alglukozidázy alfa. Po rekonštitúcii obsahuje roztok 5 mg alglukozidázy alfa/mg a po zriedení sa koncentrácia pohybuje od 0,5 mg do 4 mg/ml.
- Ďalšie zložky sú:
- Manitol
- Monohydrát dihydrogénfosforečnanu sodného
- Heptahydrát hydrogénfosforečnanu sodného
- Polysorbát 80
Ako vyzerá Myozyme a obsah balenia
Myozyme 50 mg sa uvádza ako prášok na koncentrát na infúzny roztok (veľkosť balenia 1, 10 alebo
25 injekčných liekoviek). Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
Myozyme sa dodáva ako biely až slabo žltkastý prášok. Po rekonštitúcii je roztok číry, bezfarebný až mierne žltkastý a môže obsahovať častice. Rekonštituovaný roztok sa musí ďalej riediť.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Genzyme Europe B.V., Gooimeer 10, 1411 DD Naarden, Holandsko
Výrobca
Genzyme Ltd., 37 Hollands Road, Haverhill, Suffolk CB9 8PU, Veľká Británia
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii:
België/Belgique/Belgien/
Luxembourg/Luxemburg
Genzyme Belgium nv/sa (Belgique/Belgien), Tél/Tel: + 32 2 714 17 11
Italia/Malta
Genzyme Srl (Italia/Italja), Tel: +39 059 349811
България
Търговско представителство на Genzyme
CEE GmbH
Тел. +359 2 971 1001
Magyarország
Genzyme Europe B.V. Képviselet, Tel: +36 1 310 7440
Česká republika/Slovenská Republika/
Slovenija
Genzyme Europe B.V. organizační složka (Česká republika, Češka, Republika Češka), Tel: +420 227 133 665
Nederland
Genzyme Europe B.V., Tel: +31 35 6991200
Danmark/Norge/Sverige/Suomi/Finland/
Ísland
Genzyme A/S, (Danmark/Tanska/Danmörk), Tlf/Puh./Sími: + 45 32712600
Österreich
Genzyme Austria GmbH, Tel: + 43 1 774 65 38
Deutschland
Genzyme GmbH, Tel: +49 610236740
Polska/Eesti/Latvija/Lietuva
Genzyme Polska Sp. z o.o. (Poola/Polija/Lenkija),
Tel: +48 22 516 24 30
Ελλάδα/Κύπρος
Genzyme Hellas Ltd. (Ελλάδα),
Τηλ: +30 210 9949270
Portugal
Genzyme Portugal,
Tel: +351 21 422 0100
España
Genzyme, S.L.,
Tel: +34 91 6591670
România
Genzyme CEE GmbH- Reprezentanta pentru
Romania
Tel: +40 31 805 2960
France
Genzyme S.A.S,
Tél: + 33 (0) 825 825 863
United Kingdom/Ireland
Genzyme Therapeutics (United Kingdom), Tel: +44 1865 405200
Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry (EMEA): http://www.emea.europa.eu/. Sú tam aj odkazy na ďalšie internetové stránky o zriedkavých ochoreniach a ich liečbe.
<--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---
Nasledujúca informácia je určená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov.
Návod na používanie - rekonštitúcia, riedenie a podávanie
Myozyme sa musí rekonštituovať s vodou pre injekcie, potom sa riedi roztokom 9 mg/ml (0,9 %) chloridu sodného a potom sa podáva intravenóznou infúziou. Rekonštituovanie a riedenie sa musí vykonávať v súlade s pravidlami dobrej praxe, predovšetkým s ohľadom na aseptické podmienky.
V súvislosti s bielkovinovým charakterom lieku sa v rekonštituovanom roztoku a v infúznych vreckách môžu tvoriť častice. Z tohto dôvodu sa pri podávaní musí používať 0,2 mikrónový filter viažuci bielkoviny. Bolo preukázané, že pri použití 0,2 mikrónového filtra sa eliminujú viditeľné častice a nemá to za dôsledok výraznú stratu bielkoviny alebo aktivity.
Na základe dávkovacieho protokolu konkrétneho pacienta (mg/kg) stanovte potrebný počet liekoviek, ktoré sa musia rekonštituovať a vyberte ich vopred z chladničky, aby pri rekonštitúcii mali izbovú teplotu (približne 30 minút). Pretože Myozyme neobsahuje konzervačnú látku, každá injekčná liekovka je určená iba na jedno použitie.
Použitie aseptickej techniky
• Rekonštitúcia
Každú 50 mg liekovku Myozymu rekonštituujte 10,3 ml vody na injekciu. Vodu na injekciu pridávajte pomaly po stenách liekovky, nestriekajte ju priamo na lyofilizovaný prášok. Každú liekovku opatrne premiešajte. Neprevracajte liekovku, ani s ňou netrepte. Rekonštituovaný objem je 10,5 ml, obsahuje 5 mg enzýmu/ml a vyzerá ako číry, bezfarebný až slabo žltkastý roztok, ktorý môže obsahovať drobné častice vo forme tenkých bielych alebo priesvitných vlákien. Vizuálne skontrolujte rekonštituovaný roztok v každej liekovke na prítomnosť častíc a zafarbenie. Ak roztok obsahuje cudzie častice, iné než sú vyššie opísané alebo je roztok zafarbený, nepoužívajte ho. Rekonštituovaný roztok má pH približne
6,2.
Po rekonštitúcii sa odporúča ihneď rozriediť obsah liekovky (pozri nižšie).
• Riedenie
Po rekonštitúcii ako je vyššie uvedené, rekonštituovaný roztok v liekovke obsahuje v 1 ml 5 mg alglukozidázy alfa. Objem rekonštituovaného roztoku umožňuje presné odobratie 10,0 ml roztoku (odpovedá 50 mg enzýmu) z každej liekovky. Ten sa má ďalej zriediť nasledovne: Pomaly odoberte z každej liekovky rekonštituovaný roztok, až kým získate množstvo požadované pre pacienta. Odporúčaná konečná koncentrácia alglukozidázy v infúznych vakoch sa pohybuje v rozmedzí
0,5 mg/ml a 4 mg/ml. Z infúzneho vaku odstráňte všetky vzduchové bubliny a odoberte tiež odpovedajúci objem 0,9% roztoku chloridu sodného, ktorý bude nahradený rekonštituovaným roztokom Myozymu. Pomaly vstrekujte rekonštituovaný Myozyme priamo do 0,9% roztoku chloridu sodného. Infúzny vak opatrne niekoľkokrát prevráťte alebo s ním jemne pohýbte, aby sa nariedený roztok premiešal. Infúzny vak nepretrepávajte, ani s ním nadmerne netraste.
Pripravený infúzny roztok má byť podaný čo najskôr po príprave.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.
• Podávanie
Odporúča sa podávať nariedený roztok do troch hodín. Celkový čas medzi rekonštitúciou a dokončením infúzie nemá presiahnuť 24 hodín.
Odporúčaná dávka Myozymu je 20 mg/kg telesnej hmotnosti, podávaná jedenkrát každé dva týždne ako intravenózna infúzia.
Rýchlosť infúzie sa môže postupne zvyšovať. Odporúča sa začať podávanie infúzie pri rýchlosti
1 mg/kg/h, pričom rýchlosť podávania sa môže postupne zvyšovať (ak sa nepozorujú žiadne príznaky súvisiace s infúziou) o 2 mg/kg/h každých 30 minút, až kým sa nedosiahne maximálna rýchlosť podávania 7 mg/kg/h.