MORPHIN BIOTIKA 1% sol inj 10x1 ml/10 mg (amp.skl.)

SPC
trihydrát morfíniumchloridu).
Pomocné látky: natrii chloridum (chlorid sodný), glycinum (glycín), dinatrii edetas dihydricus (dihydrát dinátriumedetátu), aqua ad iniectabilia (voda na injekciu).
Obsah sodíka: 2,964 mg/ml, to zodpovedá 0,129 mmol/ml.

Farmakoterapeutická skupina

Analgetikum - anodynum

Charakteristika

Prirodzený alkaloid, klasické analgetikum s mohutným centrálne podmieneným účinkom. Významne tlmí dychové centrum, znižuje dychovú frekvenciu a dychový objem.

Farmakokinetické údaje

Po intramuskulárnom alebo subkutánnom podaní sa rýchlo dostáva do krvného obehu, najväčšie množstvo do obličiek, pečene, pľúc a sleziny, v nižšej koncentrácii je vo svaloch a mozgu. Po podkožnom podaní dosahuje vrchol účinku o 50-90 minút, po intramuskulárnom podaní o 30-60 minút. Približne 10 % dávky sa vylučuje v nezmenenej forme žlčou do stolice, 90 % sa vylučuje močom. V pečeni, čreve a obličkách sa biotransformuje, hlavný metabolit je inaktívny. Prechádza cez placentu a v stopových množstvách prechádza do materského mlieka.

Indikácie

Bolesti pri zhubných nádoroch, po ťažkých úrazoch, operáciách a pod., akútna i chronická bolesť pri infarkte myokardu, pri srdcovej astme, pľúcnom edéme, pľúcna embólia, obličková kolika, v pôrodníctve na prerušenie pôrodnej činnosti a na tlmenie bolestí tlakom spôsobených kontrakcií, na premedikáciu pred anestéziou.

Kontraindikácie

Všetky stavy útlmu dýchacieho centra, asthma bronchiale, chronická obštrukčná choroba pľúc, úrazy hlavy, zvýšený vnútrolebkový tlak, liečba inhibítormi MAO a 2 týždne po jej skončení, otrava kŕčovými jedmi a lokálnymi anestetikami, otrava alkoholom, stavy spojené so zlou perfúziou koronárnych ciev, myxedém, ťažké ochorenie pečene, porfýria. Nepodávať dojčiacim matkám a deťom do 6 mesiacov.

Nežiaduce účinky

Pri zvyčajných dávkach výskyt do 7 %, najčastejšie nutkanie na vracanie, vracanie, zápcha (3-4 %), útlm dychu, ospalosť, zmätenosť (2 %), hypotenzia (0,5 %), retencia moču, sucho v ústach, potenie, návaly tepla, závraty, búšenie srdca, kŕč svalstva priedušiek u astmatikov, zúženie zreničiek, zápalové ochorenie kože, žihľavka, svrbenie. Po aplikácii morfínu bol popísaný anafylaktický šok. Riziko liekovej závislosti!

Interakcie

Liek zvyšuje toxicitu organofosfátov, suxametónia pri halotanovej anestézii, barbiturátov a centrálnych analeptík. Znižuje účinok laxancií a diuretík. Účinnosť prípravku zvyšujú neuroleptiká (zvýšená depresia CNS, depresia dychu), tricyklické antidepresíva, inhibítory MAO (zmätenosť, hyperpyrexia, hypertenzia, útlm dýchania až kóma), levomepromazín, fyzostigmín, čiastočne tiež neostigmín, amfetamín, hypnotiká (depresia dychu a CNS), antihistaminiká a alkohol. Účinnosť lieku znižujú pentazocín, nalorfín (môžu tiež vyvolať abstinenčné príznaky), niektoré fenotiazínové deriváty, barbituráty (antianalgetický účinok). Prípravok je inkompatibilný s aminofylínom, heparínom, pentobarbitalom a fenobarbitalom, tiopentalom a metaraminolom.
Upozornenie: Pri bolestiach vyvolaných zhubnými nádormi umožňuje súčasné podávanie kyseliny acetylsalicylovej alebo aloxiprinu znížiť dávky morfínu. Špecifickým antidotom morfínu je naloxón.

Dávkovanie a spôsob podávania

Individuálne, zvyčajná jednotlivá terapeutická dávka je 10-20 mg, denná 10-40 mg podkožne alebo vnútrosvalovo. Najvyššia jednotlivá dávka je 20 mg, najvyššia denná dávka 60 mg podkožne !
Deťom od 6 do 12 mesiacov len v naliehavých prípadoch 0,2 mg/kg, podľa potreby až každé 4 hodiny. Priemerná jednotlivá dávka deťom je od 1 do 6 rokov 2-4 mg, od 6 do 15 rokov 4-10 mg subkutánne alebo intramuskulárne. Keď je potrebný rýchly účinok, alebo pri nedostatočnom prekrvení (hypotenzia, šok), možno podávať morfín ležiacemu pacientovi aj pomaly intravenózne.'
Pri intravenóznom podaní sa dávka znižuje o jednu tretinu až jednu polovicu !

Špeciálne upozornenia

Liek podlieha ustanoveniam zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch !
Na liek vzniká lieková závislosť!
Predávkovanie
Príznaky ľahkého predávkovania sú eufória, ospalosť, mióza, spomalenie činnosti čriev. Ťažká intoxikácia je charakterizovaná hypotenziou, útlmom dýchania, až bezvedomím. Môže vzniknúť edém pľúc, hlavne
u toxikomanov.
Liečba: Liečba hypotenzie, hypotermie a útlmu dýchania je symptomatická. Najdôležitejšie je zabezpečiť voľné dýchacie cesty a dostatočnú ventiláciu. Špecifickým antagonistom intoxikácie opioidovými analgetikami je naloxón, ktorý môže rýchlo odstrániť príznaky otravy. Podáva sa dávka 0,4-2 mg vnútrožilovo a dávka sa opakuje v 2-3 minútových intervaloch až do prebudenia pacienta, úpravy dýchania a návratu kašlacieho reflexu. Ak je účinok naloxónu nedostatočný, je potrebné pátrať po iných príčinách stavu (napr. hypoglykémia, intoxikácia inými látkami).

Varovanie

Liek nesmie byť použitý po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.

Balenie

10 ampuliek po 1 ml
10 ampuliek po 2 ml

Uchovávanie

Uchovávať pri teplote od +10 °C do +25 °C, chrániť pred svetlom.
Liek musí byť uložený mimo dosahu a dohľadu detí.

Dátum poslednej revízie textu

Marec 2009

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.