Moclobemid „Torrex“ 300 mg je antidepresívum, ktoré zvyšuje koncentráciu mediátorov dopamínu, noradrenalínu a serotonínu v plazme, čím ovplyvňuje náladu a psychomotorickú aktivitu a
zmierňuje príznaky ako sú poruchy nálady, únava, nedostatočná výkonnosť a poruchy koncentrácie.
Nástup účinku je u väčšiny pacientov v priebehu prvého týždňa užívania lieku.
Liek Moclobemid „Torrex“ 300 mg zmierňuje aj príznaky sociálnej úzkostnej poruchy
Aj keď liečivo moklobemid môže zapríčiniť únavu, zlepšuje kvalitu spánku depresívnych pacientov už v priebehu niekoľkých dní.
Indikácie
Depresívne syndrómy, hlavne endogénna depresia a sociálna úzkostná porucha
Kontraindikácie
Použitie u pacientov so známou precitlivenosťou na moklobemid alebo pomocnú látku lieku, u pacientov so stavmi akútnej zmätenosti.
V súčasnosti sa liek nesmie podávať u detí, pretože chýbajú klinické skúsenosti týkajúce sa účinku
lieku v týchto vekových skupinách.
Nežiaduce účinky
Liek Moclobemid „Torrex“ 300 mg je dobre znášaný. Aj v prípade, že sa vyskytnú nežiaduce účinky, môžu to byť príznaky Vášho samotného ochorenia.
Kardiovaskulárny systém:
Zrýchlenie pulzu, búšenie srdca, znížený krvný tlak, zriedkavo zvýšený tlak krvi
Centrálny nervový systém:
Závraty, poruchy spánku, nepokoj, nervozita, zosilnený pocit úzkosti, tras, bolesť hlavy
Zriedkavo: poruchy zaspávania rôznej intenzity, slabosť alebo bezmocnosť, podráždenosť, rozčúlenie, napätie, parestézie, svrbenie, stavy zmätenosti, ktoré po prestávke v liečbe vymiznú. Žalúdočno-črevný trakt:
Nevoľnosť, pocit plnosti, pálenie záhy, zápcha
Zriedkavo: vracanie, hnačka, bolesti brucha
Koža:
Zriedkavo: vyrážky, svrbenie, žihľavka a začervenanie kože.
Iné príznaky:
Zriedkavo: poruchy videnia, poruchy vyprázdňovania močového mechúra, strata chuti do jedla, neobvyklé chute, suchosť v ústach.
Veľmi zriedkavo dochádza k zvýšeniu pečeňových enzýmov, bez klinických príznakov.
Prípadný výskyt akýchkoľvek nežiaducich účinkov či iných nezvyčajných reakcii, prosím bezodkladne oznámte Vášmu lekárovi.
Interakcie
Účinky lieku Moclobemid „Torrex“ 300 mg a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať.
Informujte preto Vášho lekára o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate, ale aj o liekoch ktoré sa
chystáte užívať a to bez ohľadu nato, či ide o lieky viazané na lekársky predpis alebo o voľnopredajné lieky.
Neužívajte moklobemid spolu s tyramínom. Zmena účinnosti lieku pri súbežnom užívaní výživových prípravkov s vysokým obsahom tyramínu je klinicky bezvýznamná, ak sa moklobemid užíva po jedle . Moklobemid sa nesmie užívať súčasne so selegilínom.
Cimetidín (pravdepodobne ako všetky inhibítory mikrozomálnych enzýmov – monooxygenázy)
spomaľuje látkovú premenu moklobemidu. Špeciálne dávkovanie určí lekár.
Súčasné užívanie moklobemidu s metoprololom a nifedipínom pri vysokom krvnom tlaku, môže viesť k miernemu zníženiu tlaku. Pôsobenie hydrochlorotiazidu spolu s moklobemidom u hypertenzných pacientov je nezmenené.
Vzostup krvného tlaku pri užívaní priamych sympatomimetík (napr. fenylnefrín) sa pri užívaní vysokých dávok (600 mg/deň) moklobemidu mierne zvyšuje. Pri lokálnej aplikácii fenylnefrínu na opuch slizníc je účinok na tlak krvi nepravdepodobný.
Dávkovanie liekov obsahujúcich opiáty treba upraviť. Moklobemid sa nesmie kombinovať s petidínom. Morfín, fentanyl a kodeín nevykazujú žiadnu interakciu s moklobemidom. Vyskytuje sa interakcia s orálnymi kontraceptívami, digoxínom, fenprokumonom, alkoholom a centrálnymi analgetikami.
Pri súčasnom užívaní moklobemidu s inými liekmi, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu (mnohé iné
antidepresíva) je nutná opatrnosť. Môžu sa vyskytnúť príznaky ako zvýšená teplota, zmätenosť, zvýšená dráždivosť a svalové kŕče. Uvedená skutočnosť sa osobitne vzťahuje, ak sa súčasne užívajú viaceré antidepresíva, napr. pri súčasnom užívaní klomipramínu. Keď sa spolu vyskytnú viaceré z týchto príznakov, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Je možné okamžite prejsť z liečby moklobemidom na liečbu tricyklickými alebo inými antidepresívami alebo aj naopak. Dodržiavajte v každom prípade odporúčania Vášho lekára (pozri Špeciálne dávkovanie).
Počas liečby moklobemidom je potrebné pri liečbe kašľa alebo prechladnutia užívať iba také lieky, ktoré neobsahujú dextrometorfán.
Dávkovanie a spôsob podávania
Depresívny syndróm:
Odporúčaná dávka je 300-600 mg/denne.
Tablety sa užívajú v 2-3 dávkach po jedle a zapíjajú pohárom vody.
Začiatočnú dávku 300 mg/deň je možné pri ťažkých depresiách zvýšiť až na 600 mg/deň. V tomto prípade je potrebné dávku lieku zvyšovať najskôr až po ukončení jedného týždňa. V opačnom prípade je možné odporúčanú dennú dávku podľa potreby redukovať.
Liečba má trvať 4-6 týždňov aby sa účinok moklobemidu dal posúdiť.
Sociálna úzkostná porucha:
Odporúčaná dávka je 600 mg denne.
Tablety sa užívajú v 2 dávkach po jedle a zapíjajú pohárom vody.
Na začiatku liečby užite 300 mg/deň. Na 4. deň zvýšte dávku na 600 mg/deň. Neodporúča sa užívať dávku 300 mg/deň dlhšie ako tri dni, nakoľko účinná dávka je 600 mg/deň. Doba liečby v dávke 600 mg/deň má trvať 8-12 týždňov, aby sa dosiahla účinnosť lieku.
Sociálna úzkostná porucha môže mať chronický charakter a preto je vhodné konzultovať s Vaším
lekárom ako dlho budete v liečbe pokračovať. Výsledky dlhodobých štúdií ukázali, že účinnosť moklobemidu aj pri dlhšom užívaní pretrváva. V prípade predĺženia doby liečby je potrebné nové kontrolné vyšetrenie.'
Špeciálne dávkovanie:
Pri ťažkej poruche pečeňových funkcií, pri ochoreniach pečene alebo poškodení následkom užívania iných liekov (napr. cimetidín), treba znížiť dennú dávku na polovicu alebo na tretinu.
Úprava dávkovania u starých a/alebo telesne zoslabnutých pacientov a u pacientov s ochoreniami obličiek sa neodporúča.
Ak sa liečba mení z iného antidepresíva na liečbu moklobemidom, nesmie sa v prvom týždni užívania prekročiť dávka 300 mg/deň.
Upozornenia
Dávka nesmie byť v prvom týždni liečby prerušená. Aj pri prechode z liečby iným antidepresívom na liečbu moklobemidom, musí byť denná dávka 300 mg v prvom týždni liečby dodržaná. Pri depresívnych pacientoch ustúpia celkové príznaky rizika samovraždy. Povzbudzujúci účinok
moklobemidu nastupuje často skôr ako zlepšenie nálady. Preto môže byť na začiatku užívania
zvýšené riziko sklonu k samovražde. Depresívni pacienti s príznakmi podráždenosti a výbušnosti môžu moklobemid užívať samostatne alebo v kombinácii s iným sedatívom (napr. benzodiazepínom) Pacienti so schizofrénnou alebo schizoafektívnou psychózou depresívného typu užívajú okrem moklobemidu aj dlhodobo pôsobiace neuroleptiká.
Teoretické farmakologické úvahy naznačujú, že inhibítory MAO môžu spôsobiť hypersenzitívnu reakciu u pacientov s tyreotoxikózou alebo feochromocytómom.
Účinnosť liečby moklobemidom je potrebné po 4-6 týždňoch skontrolovať. Vo všeobecnosti nie sú potrebné pri užívaní žiadne špeciálne dietetické opatrenia. Nakoľko sú mnohí pacienti precitlivení na
tyramín, odporúča sa, aby sa vyvarovali konzumácii jedla s vysokým obsahom tyramínu.
Tehotenstvo a klimaktérium
O užívaní lieku počas tehotenstva a dojčenia rozhodne ošetrujúci lekár. V prípade otehotnenia je potrebné informovať okamžite Vášho lekára.
Vplyv na pozornosť a obsluhu strojov
Moklobemid nemá významný vplyv na reakčnú schopnosť. Odporúča sa, hlavne na začiatku liečby, aby pacienti boli obzvlášť opatrní napr. pri riadení motorových vozidiel a obsluhe strojov.
Predávkovanie
Príznaky: zvýšená dráždivosť (aktivita), agresivita, poruchy správania, nežiaduce účinky v oblasti zažívacích orgánov.
Podobne ako pri ostatných antidepresívach môže predávkovanie moklobemidu v kombinácii s inými liekmi (napr. látkami, pôsobiacimi na centrálny nervový systém), vyústiť do život ohrozujúceho stavu.
Okamžite kontaktujte lekára!!!
Uchovávanie
Liek uchovávajte pri teplote do 25°C Uchovávajte mimo dosahu detí.
Varovanie
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je uvedený na obale.
Veľkosť balenia:
30, 60 filmom obalené tablety
Dátum poslednej revízie textu: február 2003