Na čo sa MINERVA používa?
aždá obalená tableta obsahuje malé množstvo dvoch rôznych hormónov: cyproterónacetátu (gestagén s antiandrogénnymi vlastnosťami) a etinylestradiolu (estrogén). Vzhľadom na malé množstvá hormónov sa Minerva považuje za nízkodávkovaný prípravok.
Zloženie a vlastnosti liečiv Minervy umožňujú liečiť ochorenia, príčinou ktorých je zvýšená tvorba androgénov (mužské hormóny) alebo vysoká (mimoriadna) citlivosť na tieto hormóny.
Liečba Minervou vedie - zvyčajne po 3 až 4 mesiacoch liečby - k zahojeniu existujúceho výsevu akné. K ústupu nadmerného mastenia vlasov a kože dochádza vo všeobecnosti skôr. Podobne sa upraví padanie vlasov, ktoré často sprevádza seboreu (mazotok). U žien s miernymi formami hirzutizmu (nadmerné ochlpenie) a najmä s mierne zvýšeným ochlpením tváre sa však výsledky prejavia až po viacerých mesiacoch používania.
Vzhľadom na kombináciu dvoch liečiv má Minerva vlastnosti kombinovaného kontraceptíva („tabletky“): ak sa Minerva užíva správne (bez vynechávania tabliet), pravdepodobnosť otehotnenia je veľmi nízka. Súbežné používanie hormonálnych alebo iných kontraceptív nie je preto potrebné. Skôr používané kontraceptíva sa majú vysadiť.
„Tabletka“ Minervy môže mať aj nasledovný neantikoncepčný zdravotný prínos: Vaše krvácanie môže byť slabšie a kratšie. Vďaka tomu je menšie nebezpečenstvo vzniku anémie (málokrvnosti). Menštruačné bolesti môžu byť slabšie alebo môžu úplne vymiznúť.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Závažné vedľajšie účinky
Závažné reakcie spojené s užívaním Minervy a ich príznaky sú popísané v nasledovných častiach „Minerva a trombóza“ a „Minerva a rakovina“. Prečítajte si, prosím, tieto časti a ak je to potrebné, poraďte sa hneď s lekárom.
Ostatné možné vedľajšie účinky
U užívateliek Minervy sa hlásili nasledovné vedľajšie účinky, Minerva však nemusí byť ich príčinou. Tieto vedľajšie účinky sa môžu prejaviť v prvých mesiacoch užívania Minervy a časom zvyčajne ustupujú.
Ochorenia oka: neznášanlivosť očných šošoviek
Gastrointestinálne poruchy: nevoľnosť, bolesť brucha, vracanie, hnačka
Poruchy imunitného systému: precitlivenosť
Vyšetrenia: zvýšenie hmotnosti, zníženie hmotnosti
Poruchy metabolizmu a výživy: zadržiavanie tekutín
Poruchy nervového systému: bolesť hlavy, migréna
Psychické poruchy: depresívne nálady, zmeny nálady, oslabenie pohlavnej túžby zosilnenie pohlavnej túžby
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov: bolesť prsníkov, napätie prsníkov zväčšenie prsníkov vaginálny výtok, sekrécia z prsníkov
Poruchy kože a podkožného tkaniva: vyrážka, žihľavka, nodózny erytém, multiformný erytém.
Ak máte dedičný angioedém; prívod estrogénov môže vyvolať alebo zhoršiť príznaky angioedému