METALYSE 8 000 JEDNOTIEK PRÁŠOK A ROZPÚŠŤADLO NA INJEKČNÝ ROZTOK plv iol 1x8 KU (40 mg) (1 liek.+ 1 napln. striek. plast. 8 ml)

SPC
/>
Ako pri ostatných trombolytikách, zaznamenali sa nasledovné udalosti ako dôsledok infarktu myokardu a/alebo podávania trombolytík:
- veľmi časté (>1/10): hypotenzia, poruchy srdcového rytmu a frekvencie, angina pectoris
- časté (>1/100, <1/10): opakujúca sa ischémia, zlyhanie srdca, opakovanie infarktu, kardiogénny šok, perikarditída, pľúcny edém
- menej časté (>1/1 000, <1/100): zastaveie srdca, mitrálna insuficiencia, perikardiálny výtok, trombóza žíl, tamponáda srdca, ruptúra myokardu
- zriedkavé (>1/10 000, <1/1000): pľúcna embólia

Tieto kardiovaskulárne udalosti môžu byť ohrozujúce život a spôsobiť smrť.

4.9 Predávkovanie

V prípade predávkovania môže nastať zvýšené riziko krvácania. Ak ide o vážnejšie dlhotrvajúce
krvácanie, treba zvážiť substitučnú liečbu (plazma, krvné doštičky), pozri tiež časť 4.4.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antitrombotiká, ATC kód: B01A D11

Mechanizmus účinku
Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo špecifický plazminogénový aktivátor, ktorý je odvodený z prírodného t-PA modifikáciou troch miest proteínovej štruktúry. Viaže sa na fibrínovú zložku
v trombe (krvná zrazenina) a selektívne konvertuje plazminogén viazaný v trombe na plazmín, ktorý odbúrava fibrínový matrix trombu. Tenektepláza má vyššiu fibrínovú špecifickosť a väčšiu odolnosť voči inaktivácii svojím vnútorným inhibítorom (PAI-1) v porovnaní s prírodnou t-PA.

Farmakodynamické účinky
Po podaní tenekteplázy sa pozorovala spotreba α2-antiplazmínu (inhibítor nestabilného štádia plazmínu) v závislosti od dávky s následným zvýšením úrovne systémového plazmínu. Toto pozorovanie je v súlade s očakávaným účinkom aktivácie plazminogénu. V porovnávacích štúdiách sa u jedincov liečených maximálnou dávkou tenekteplázy (10 000 U, čo zodpovedá 50 mg) pozorovalo nižšie ako 15% zníženie fibrinogénu a nižšie ako 25% zníženie plazminogénu, kým altepláza
spôsobila približne 50% zníženie fibrinogénových a plazminogénových hladín. Po 30 dňoch sa nezistila žiadna forma klinicky relevantnej protilátky.

Klinické účinky
Údaje o priechodnosti z I. a II. fázy angiografických štúdií naznačujú, že tenektepláza podávaná ako jednorazový intravenózny bolus je účinná v rozpúšťaní krvných zrazenín v artériách súvisiacich
s infarktom u jedincov, ktorí boli postihnutí AIM, na báze súvisiacej s dávkou.

Rozsiahla skúška stupňa mortality (ASSENT II) u približne 17 000 pacientov preukázala, že tenektepláza je terapeuticky ekvivalentná s alteplázou v znižovaní mortality (6,2 % pre obe liečby po
30 dňoch, horná hranica 95 % CI pri relatívnom pomere rizika 1,124) a že použitie tenekteplázy sa spája s výrazne nižším výskytom iných ako vnútrolebkových krvácaní (26,4 % vs. 28,9 %, p =
0,0003). To znamená podstatne nižšiu potrebu transfúzií (4,3 % vs. 5,5 %, p = 0,0002). Vnútrolebkové krvácanie sa pozorovalo u 0,93 % v prípade tenekteplázy vs. 0,94 % v prípade alteplázy.

Koronárna priechodnosť a obmedzené klinické údaje ukázali, že pacienti s AIM boli úspešne liečení aj neskôr ako 6 hodín po nástupe symptómov.

Štúdia ASSENT 4 PCI bola navrhnutá, aby ukázala, či u 4000 pacientov s rozsiahlym infarktom myokardu, predliečba s plnou dávkou tenekteplázy súčasne s jednotlivým bolusom nefrakciovaného heparínu až do 4000 IU podávaná pred primárnou perkutánnou koronárnou intervencoiu (PCI), ktorá má byť uskutočnená do 60 až 180 minút, vedie k lepším výsledkom než samotná primárna PCI. Štúdia bola predčasne ukončená pri 1667 randomizovaných pacientoch kvôli početne vyššej mortalite vo facilitovanej PCI skupine dostávajúcej tenekteplázu. Výskyt primárneho koncového bodu, kombinácie smrti alebo kardiogénneho šoku alebo kongestívneho zlyhania srdca do 90 dní, bol signifikantne vyšší v skupine s režimom s podávaním tenekteplázi, po ktorej okamžite nasledovala rutinná PCI: 18,6% (151/810) v porovnaní s 13,4% (110/819) v jedinej PCI skupine, p=0,0045. Tento signifikantný
rozdiel medzi skupinami v primárnom koncovom bode v 90 dni bol prítomný aj počas hospitalizácie a v 30 dni.

Číselne, všetky komponenty klinického koncového bodu boli iba v prospech PCI režimu: úmrtie: 6,7% oproti 4,9% p=0,14; kardiogénny šok: 6,3% oproti 4,8% p=0,19; kongestívne srdcové zlyhanie: 12% oproti 9,2% p=0,06. Sekundárne koncové body re-infarkt a opakovaná cielená cievná revaskularizáca boli signifikantne znížené v skupine predliečenej s tenekteplázou: re-infarkt: 6,1% oproti 3,7% p=0,0279; opakovaná cielená cievna revaskularizácia: 6,6% oproti 3,4% p=0,0041. Nasledovné
nežiaduce udalosti sa vyskytli častejšie s tenekteplázou ako s PCI: vnútrolebkové krvácanie: 1% oproti
0% p=0,0037; mozgová príhoda: 1,8% oproti 0% p=<0,0001; závažné krvácanie: 5,6% oproti 4,4% p=0,3118; menšie krvácanie: 25,3% oproti 19,0% p=0,0021; transfúzia krvi: 6,2% oproti 4,2% p=0,0873; náhle upchatie cievy: 1,9% oproti 0,1% p=0,0001.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Tenektepláza je intravenózne podávaný rekombinantný proteín, ktorý aktivuje plazminogén. Tenektepláza sa odstraňuje z obehu väzbou na špecifické receptory v pečeni a následným katabolizmom na malé peptidy. Väzba na pečeňové receptory je však v porovnaní s prírodnou t-PA nižšia, čo má za následok predĺžený polčas. Údaje o distribúcii do tkanív a vylučovaní sa získali
v štúdiách s rádioaktívne označenou tenekteplázou u potkanov. Hlavným orgánom, do ktorého sa tenektepláza dostávala, bola pečeň. Nie je známe, či a v akom rozsahu sa tenektepláza viaže na plazmové proteíny u ľudí.

Po jednorazovom intravenóznom injekčnom boluse tenekteplázy u pacientov s akútnym infarktom myokardu sa tenekteplázový antigén prejavuje dvojfázovým vylučovaním z plazmy. V rozsahu terapeutických dávok nie je závislosť dávky a klírensu tenekteplázy. Začiatočný dominantný polčas je
24 ± 5,5 (priemer +/-SD), čo je 5-krát viac ako pri prírodnej t-PA. Terminálny polčas je 129 ± 87 min, a plazmový klírens je 119 ± 49 ml/min.

Zvyšovanie telesnej hmotnosti viedlo k miernemu zvýšeniu klírensu tenekteplázy a vyšší vek viedol k nepatrnému zníženiu klírensu. U žien sa zaznamenal všeobecne nižší klírens ako u mužov, čo sa môže vysvetliť všeobecne nižšou telesnou hmotnosťou žien.

Účinok renálnych a hepatálnych dysfunkcií na farmakokinetiku tenekteplázy u ľudí nie je známy. Nie je špecifická skúsenosť s úpravou dávky tenekteplázy u pacientov s hepatálnou a ťažkou renálnou insuficienciou. Na základe údajov z pokusov na zvieratách sa nepredpokladá, že by renálna dysfunkcia ovplyvňovala farmakokinetiku.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Intravenózne jednorazové podanie dávky u potkanov, králikov a psov preukázalo len od dávky závislé a reverzibilné zmeny koagulačných parametrov s lokálnym krvácaním v mieste injekcie, ktoré sa pokladá za dôsledok farmakodynamického účinku tenekteplázy. Štúdie zamerané na toxicitu viacnásobnej dávky u potkanov a psov potvrdili tieto vyššie uvedené pozorovania, ale trvanie štúdie bolo obmedzené na dva týždne z dôvodu tvorby protilátky proti ľudskému proteínu tenekteplázy, ktoré malo za dôsledok anafylaxiu.

Bezpečnostné farmakologické údaje u opíc makak cynomolgus ukázali zníženie krvného tlaku
s následnými zmenami EKG, ale tieto sa vyskytli pri dávkach, ktoré boli výrazne vyššie ako klinické dávky.

Čo sa týka indikácií a podania jednorazovej dávky u ľudí, testovanie reproduktívnej toxicity bolo obmedzené na embryotoxickú štúdiu na králikoch ako citlivom druhu. Tenektepláza vyvolala smrť celého vrhu počas stredného embryonálneho obdobia. Keď sa tenektepláza podávala počas stredného alebo neskorého embryonálneho obdobia, u zvierat sa objavilo vaginálne krvácanie deň po prvej dávke. Sekundárna mortalita sa pozorovala 1-2 dni neskôr. Údaje z celého plodového obdobia neexistujú.

Pri tomto druhu rekombinantných proteínov sa neočakáva mutagenita a karcinogenita, skúšky genotoxicity a karcinogenity neboli potrebné.

Po intravenóznom, intraarteriálnom a paravenóznom podaní prípravku tenekteplázy sa nepozorovalo žiadne lokálne podráždenie krvných ciev.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Prášok:
L-arginín
Kyselina fosforečná
Polysorbát 20.

Rozpúšťadlo: Voda na injekciu.

6.2 Inkompatibility

Metalyse je inkompatibilný s infúznymi roztokmi glukózy.

6.3 Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti predajného balenia
2 roky

Rekonštituovaný roztok
Chemická a fyzikálna použiteľná stabilita bola určená na 24 hodín pri teplote 2-8ºC a 8 hodín pri teplote 30ºC.

Z mikrobiologického hľadiska sa má prípravok použiť okamžite po rekonštitúcii. Ak sa nepoužije okamžite, používateľ ja zodpovedný za dobu skladovania a podmienky použitia, ktoré nemajú byť dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2-8ºC.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 30ºC. Uchovávať v pôvodnom obale. Podmienky na uchovávanie rekonštituovaného lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

20 ml sklenená injekčná liekovka typu I s obalenou (B2-42) sivou gumenou zátkou a vyklápacím viečkom naplnená práškom na injekčný roztok.
10 ml plastová injekčná striekačka naplnená 6 ml vody na injekciu na rekonštitúciu. Sterilný adaptér injekčnej liekovky.
Sterilná ihla na jednorazové použitie.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Metalyse sa rekonštituuje pridaním celého objemu vody na injekcie z naplnenej injekčnej striekačky do injekčnej liekovky obsahujúcej prášok na injekciu.

1. Dbajte, aby sa vybrala vhodná veľkosť sklenenej liekovky podľa hmotnosti pacienta.
Hmotnosť pacienta
(kg)
Objem rekonštituovaného roztoku
(ml)
Tenektepláza
(U)
Tenektepláza
(mg)
< 60 6 6 000 30

≥ 60 do < 70 7 7 000 35
≥ 70 do < 80 8 8 000 40
≥ 80 do < 90 9 9 000 45

≥ 90 10 10 000 50


2. Skontrolujte, či je viečko injekčnej liekovky neporušené.
3. Odstráňte vyklápacie viečko z injekčnej liekovky.
4. Odstráňte kryt injekčnej striekačky. Potom okamžite naskrutkujte naplnenú striekačku na adaptér injekčnej liekovky a prepichnite zátku injekčnej liekovky v strede hrotom adaptéra injekčnej liekovky.
5. Pridajte vodu na injekcie do injekčnej liekovky stlačením piestu striekačky pomaly dole, aby sa zabránilo speneniu.
6. Jemným krúžením rekonštituujte.
7. Rekonštituovaný prípravok je bezfarebný až svetložltý číry roztok. Môže sa použiť len číry roztok bez prímesí.
8. Bezprostredne pred podaním roztoku otočte injekčnú liekovku s nasadenou injekčnou striekačkou tak, aby striekačka bola pod injekčnou liekovkou.
9. Premiestnite príslušný objem rekonštituovaného roztoku Metalyse do striekačky, podľa hmotnosti pacienta.
10. Vytiahnite striekačku z adaptéra injekčnej liekovky.
11. Metalyse sa podáva pacientovi intravenózne v priebehu 10 sekúnd. Nepodáva sa linkou obsahujúcou glukózu.
12. Nepoužitý roztok zlikvidujte.

Alternatívne sa rekonštitúcia môže uskutočniť s priloženou ihlou.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH Binger Strase 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU 1/00/169/004



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 23 Február 2001
Dátum posledného predĺženia: 23 Február 2006



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 8 000 jednotiek. Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok



2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Metalyse 8 000 jednotiek
1 injekčná liekovka obsahuje 8 000 jednotiek (40 mg) tenekteplázy.
1 naplnená injekčná striekačka obsahuje 8 ml vody na injekciu.

Rekonštituovaný roztok obsahuje 1 000 jednotiek (5 mg) tenekteplázy v 1 ml.

Účinnosť tenekteplázy je vyjadrená v jednotkách (U) pri použití referenčného štandardu, ktorý je špecifický pre tenekteplázu a nie je porovnateľný s jednotkami pre iné trombolytiká.

Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo-špecifický aktivátor plazminogénu. Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. Prášok je biely až špinavobiely.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Metalyse je indikovaný na trombolytickú liečbu pri podozrení na infarkt myokardu so stálou eleváciou ST alebo nedávnym blokom ľavého ramienka počas 6 hodín po nástupe symptómov akútneho infarktu myokardu (AIM).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Metalyse má predpisovať lekár so skúsenosťami v používaní trombolytickej liečby a s možnosťami jej sledovania.

Liečba s Metalyse sa musí začať čo najskôr po nástupe symptómov.

Metalyse sa má podávať v závislosti od telesnej hmotnosti, s maximálnou dávkou 10 000 jednotiek (50 mg tenekteplázy). Objem požadovaný na podanie správnej dávky sa vypočítava podľa nasledovnej schémy:
Hmotnosť pacienta
(kg)
Tenektepláza
(U)
Tenektepláza
(mg)
Objem rekonštituovaného roztoku
(ml)
< 60 6 000 30 6

≥ 60 do < 70 7 000 35 7
≥ 70 do < 80 8 000 40 8
≥ 80 do < 90 9 000 45 9

≥ 90 10 000 50 10
Pre podrobnejšie informácie, pozri časť 6.6: Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Požadovaná dávka sa podáva ako jednorazový vnútrožilový bolus v priebehu približne 10 sekúnd.

Už existujúci venózny katéter sa môže použiť len na podanie Metalyse v 0,9 % roztoku chloridu sodného. Metalyse je nekompatibilný s roztokom glukózy.

Do injekčného roztoku sa nemajú pridávať žiadne iné lieky.

Metalyse sa neodporúča používať u detí (mladších ako 18 rokov) kvôli nedostatočným údajom o bezpečnosti a účinnosti.

Doplnková liečba
Antitrombotická doplnková liečba inhibítormi krvných doštičiek a antikoagulanciami má byť podaná podľa bežných príslušných liečebných postupov pre liečbu pacientov s infarktom myokardu s ST- eleváciou.

V klinických štúdiách pri liečbe s Metalyseou sa ako antitrombotická doplnková liečba použil nefrakciovaný heparín a enoxaparín.

Kyselina acetylsalicylová sa má podať čo najskôr po nástupe príznakov a pokiaľ nie je kontraindikovaná, má pokračovať celoživotnou liečbou.

4.3 Kontraindikácie

Pretože trombolytická terapia je spojená s vyšším rizikom krvácania, Metalyse je kontraindikovaný v nasledovných prípadoch:

- Poruchy spojené so závažným krvácaním v súčasnosti alebo počas posledných 6 mesiacov,
- Pacienti so súčasnou sprievodnou perorálnou antikoagulačnou liečbou (INR > 1,3),
- Anamnéza poškodenia centrálneho nervového systému (t.j. neoplazma, aneuryzma, vnútrolebková operácia alebo operácia chrbtice),
- Známa hemoragická diatéza,
- Ťažká nekontrolovaná hypertenzia,
- Väčšia operácia, biopsia parenchymatózneho orgánu alebo vážny úraz počas posledných dvoch mesiacov (zahŕňa aj traumu spojenú so súčasným AIM),
- Nedávny úraz hlavy alebo lebky,
- Dlhšia kardio-pulmonárna resuscitácia (> 2 minúty) za posledné 2 týždne,
- Akútna perikarditída a/alebo subakútna bakteriálna endokarditída,
- Akútna pankreatitída,
- Ťažká hepatálna dysfunkcia, vrátane zlyhania pečene, cirhóza, portálna hypertenzia (ezofagové varixy) a aktívna hepatitída,
- Aktívny žalúdkový vred,
- Aneuryzma v tepne a známa tepnovo/žilová malformácia,
- Neoplazma so zvýšeným rizikom krvácania,
- Akákoľvek známa anamnéza hemoragickej mozgovej príhody alebo mozgovej príhody neznámeho pôvodu
- Známa anamnéza ischemickej mozgovej príhody alebo tranzitórneho ischemického ataku v predchádzajúcich 6 mesiacoch
- Demencia
- Precitlivenosť na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Krvácanie
Najčastejšou komplikáciou, s ktorou sa možno stretnúť počas liečby s Metalyse, je krvácanie. Súčasné použitie heparínovej antikoagulácie môže prispieť ku vzniku krvácania. Keďže pri liečbe s Metalyse
sa rozkladá fibrín, môže sa objaviť krvácanie z nedávneho miesta vpichu. Preto sa pri trombolytickej liečbe vyžaduje zvýšená pozornosť všetkým miestam, ktoré by mohli krvácať (vrátane miest, kde sa vpichujú katétre, miesta vpichu tepien alebo žíl, miest rezov a miesta vpichu ihiel). Počas liečby
s Metalyse sa treba vyhnúť používaniu tvrdých katétrov, ako aj vnútrosvalových injekcií a manipulácii s pacientom, ak nie je nevyhnutná.
Najčastejšie sa pozorovalo krvácanie v mieste injekcie a občas urogenitálne a gingiválne krvácanie. Ak by sa vyskytlo závážne krvácanie, najmä v oblasti mozgu, súčasné podávanie heparínu sa musí
okamžite ukončiť. Ak bol heparín podaný v priebehu 4 hodín pred začiatkom krvácania, má sa zvážiť podávanie protamínu. Ak u niektorých pacientov tieto konzervatívne opatrenia neuspejú, možno pristúpiť k uváženému podaniu transfúznych prostriedkov. Môže to byť transfúzia kryoprecipitátov, čerstvo zmrazenej plazmy a krvných doštičiek s klinickým a laboratórnym prehodnotením po každom podaní. Pri infúzii kryoprecipitátov je žiaduca cieľová úroveň fibrinogénu 1 g/l. Ako posledná alternatíva sú k dispozícii antifibrínolytiká. V nasledovných prípadoch sa môže zvýšiť riziko liečby s Metalyse, a malo by sa zvážiť oproti očakávanému prospechu:

- Systolický tlak krvi > 160 mm Hg,
- Cerebrovaskulárne ochorenie,
- Nedávne gastrointestinálne alebo urogenitálne krvácanie (za posledných 10 dní),
- Vysoká pravdepodobnosť trombu v ľavom srdci, napr. mitrálna stenóza s atriálnou fibriláciou,
- Akákoľvek nedávno podaná (za posledné 2 dni) vnútrosvalová injekcia,
- Pokročilý vek, t.j. nad 75 rokov,
- Nízka telesná hmotnosť < 60 kg,

Arytmie
Koronárna trombolýza môže mať za následok arytmie spojené s reperfúziou. Odporúča sa, aby pri podávaní Metalyse bola k dispozícii antiarytmická liečba pri bradykardii a/alebo ventrikulárnych tachyarytmiách (kardiostimulátor, defibrilátor).

Antagonisti GPIIb/IIIa
Súčasné použitie GPIIb/IIIa antagonistov zvyšuje riziko krvácania.

Opakované podávanie
Keďže v súčasnosti nie sú skúsenosti s opakovaným podávaním Metalyse, opakované podávanie sa neodporúča. Nepozorovala sa žiadna tvorba protilátok na molekuly tenekteplázy. Ak sa objaví anafylaktická reakcia, vstrekovanie sa musí okamžite prerušiť a začať s vhodnou liečbou. V žiadnom prípade sa nemá tenektepláza opakovane podať pred vyhodnotením hemostatických faktorov, ako je fibrinogén, plazminogén a α2-antiplazmín.

Primárna perkutánna koronárna intervencia (PCI)
Ak je primárna PCI plánovaná v súlade s bežnými relevantnými liečebnými postupmi, Metalyse tak ako je podávaná v ASSENT 4 PCI štúdii (pozri časť 5.1), sa nemá podať.
4.5 Liekové a iné interakcie

Nezrealizovali sa žiadne formálne interakčné štúdie s Metalyse a liekmi bežne podávanými
u pacientov s AIM. Avšak analýza údajov od viac ako 12 000 pacientov liečených počas I., II. a III. fázy neukázala žiadne klinicky relevantné interakcie s liemi bežne používanými u pacientov s AIM a súčasne používajúcich Metalyse.

Lieky, ktoré pôsobia na koaguláciu alebo ktoré menia funkciu krvných doštičiek (napr. tiklopidín, klopidogrel, LMWH), môžu zvýšiť riziko krvácania pred liečbou Metalyse, počas alebo po nej.

Súčasné použitie GPIIb/IIIa antagonistov zvyšuje riziko krvácania.

4.6 Gravidita a laktácia

Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití tenekteplázy u gravidných žien. Pretože štúdie na zvieratách (pozri tiež časť 5.3) preukázali vysoké riziko vaginálneho krvácania pravdepodobne
z placenty a potratu, prínos liečby sa má zhodnotiť proti možným rizikám, ktoré môžu zhoršiť akútnu život ohrozujúcu situáciu.

Nie je známe, či sa tenektepláza vylučuje do materského mlieka. Materské mlieko počas prvých 24
hodín po trombolytickej liečbe sa nemôže použiť.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Pri používaní tenekteplázy je veľmi častým nežiaducim účinkom krvácanie. Typ krvácania je predovšetkým povrchový v mieste vpichu. Často sa pozorovali ekchymózy, no zvyčajne si nevyžadovali osobitný zákrok. U pacientov, ktorí prekonali mozgovú príhodu (vrátane vnútrolebkového krvácania) a iné závážné prípady krvácania, boli hlásené úmrtia a trvalá invalidita.

V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10), menej časté (>1/1 000, <1/100), zriedkavé (>1/10 000, <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000).

Poruchy imunitného systému
Menej časté: Anafylaktické reakcie (vrátane vyrážok, žihľavky, bronchospazmu, opuchu hrtana)

Poruchy nervového systému
Menej časté: Vnútrolebkové krvácanie (tak ako krvácanie do mozgu, mozgový hematóm, hemoragická mozgová príhoda, hemoragická transformácia mozgovej príhody, vnútrolebkový hematóm, subarachnoidálne krvácanie) vrátane súvisiacich symptómov ako ospalosť, afázia, hemiparéza, kŕče.

Ochorenia oka:
Veľmi zriedkavé: krvácanie do oka
Poruchy srdca
Veľmi časté: Reperfúzne arytmie (ako sú asystola, zrýchlená idioventrikulárna arytmia, arytmia, extrasystoly, atriálna fibrilácia, kompletný atrioventrikulárny blok I°, bradykardia, tachykardia, ventrikulárna arytmia, ventrikulárna fibrilácia, ventrikulárna tachykardia) sa vyskytujú v blízkom dočasnom vzťahu k liečbe
s tenekteplázou. Reperfúzne arytmie môžu viesť ku srdcovej zástave, môžu byť život ohrozujúce a môžu vyžadovať použitie konvenčnej antiarytmickej terapie.
Zriedkavé: Hemoperikardium

Cievne poruchy
Veľmi časté: Krvácanie
Menej časté: Embólia (trombotická embolizácia)

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Časté: Krvácanie z nosa
Menej časté: Pľúcne krvácanie

Gastrointestinálne poruchy
Časté: Gastrointestinálne krvácanie (tak ako žalúdočné krvácanie, krvácanie zo žalúdočného vredu, krvácanie z konečníka, hemateméza, meléna, krvácanie z úst), nauzea, vracanie
Menej časté: Retroperitoneálne krvácanie (tak ako retroperitoneálny hematóm)

Poruchy kože a podkožného tkaniva:
Časté: Ekchymóza

Poruchy obličiek a močových ciest
Časté: Urogenitálne krvácanie (tak ako hematúria, krvácanie z močového traktu)

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: Povrchové krvácanie, normálne z miest vpichu alebo poškodených krvných ciev

Abnormálne laboratórne a funkčné vyšetrenia: Veľmi časté: Znížený tlak krvi
Časté: Zvýšená telesná teplota

Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu:
Veľmi zriedkavé: Tuková embolizácia (embolizácia cholesterólových kryštálikov),
ktorá môže viesť ku korešpondujúcim následkom v orgánoch na ktoré sa to vzťahuje.

Ako pri ostatných trombolytikách, zaznamenali sa nasledovné udalosti ako dôsledok infarktu myokardu a/alebo podávania trombolytík:
- veľmi časté (>1/10): hypotenzia, poruchy srdcového rytmu a frekvencie, angina pectoris
- časté (>1/100, <1/10): opakujúca sa ischémia, zlyhanie srdca, opakovanie infarktu, kardiogénny šok, perikarditída, pľúcny edém
- menej časté (>1/1 000, <1/100): zastaveie srdca, mitrálna insuficiencia, perikardiálny výtok, trombóza žíl, tamponáda srdca, ruptúra myokardu
- zriedkavé (>1/10 000, <1/1000): pľúcna embólia

Tieto kardiovaskulárne udalosti môžu byť ohrozujúce život a spôsobiť smrť.

4.9 Predávkovanie

V prípade predávkovania môže nastať zvýšené riziko krvácania. Ak ide o vážnejšie dlhotrvajúce
krvácanie, treba zvážiť substitučnú liečbu (plazma, krvné doštičky), pozri tiež časť 4.4.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antitrombotiká, ATC kód: B01A D11

Mechanizmus účinku
Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo špecifický plazminogénový aktivátor, ktorý je odvodený z prírodného t-PA modifikáciou troch miest proteínovej štruktúry. Viaže sa na fibrínovú zložku
v trombe (krvná zrazenina) a selektívne konvertuje plazminogén viazaný v trombe na plazmín, ktorý odbúrava fibrínový matrix trombu. Tenektepláza má vyššiu fibrínovú špecifickosť a väčšiu odolnosť voči inaktivácii svojím vnútorným inhibítorom (PAI-1) v porovnaní s prírodnou t-PA.

Farmakodynamické účinky
Po podaní tenekteplázy sa pozorovala spotreba α2-antiplazmínu (inhibítor nestabilného štádia plazmínu) v závislosti od dávky s následným zvýšením úrovne systémového plazmínu. Toto pozorovanie je v súlade s očakávaným účinkom aktivácie plazminogénu. V porovnávacích štúdiách sa u jedincov liečených maximálnou dávkou tenekteplázy (10 000 U, čo zodpovedá 50 mg) pozorovalo nižšie ako 15% zníženie fibrinogénu a nižšie ako 25% zníženie plazminogénu, kým altepláza
spôsobila približne 50% zníženie fibrinogénových a plazminogénových hladín. Po 30 dňoch sa nezistila žiadna forma klinicky relevantnej protilátky.

Klinické účinky
Údaje o priechodnosti z I. a II. fázy angiografických štúdií naznačujú, že tenektepláza podávaná ako jednorazový intravenózny bolus je účinná v rozpúšťaní krvných zrazenín v artériách súvisiacich
s infarktom u jedincov, ktorí boli postihnutí AIM, na báze súvisiacej s dávkou.

Rozsiahla skúška stupňa mortality (ASSENT II) u približne 17 000 pacientov preukázala, že tenektepláza je terapeuticky ekvivalentná s alteplázou v znižovaní mortality (6,2 % pre obe liečby po
30 dňoch, horná hranica 95 % CI pri relatívnom pomere rizika 1,124) a že použitie tenekteplázy sa spája s výrazne nižším výskytom iných ako vnútrolebkových krvácaní (26,4 % vs. 28,9 %, p =
0,0003). To znamená podstatne nižšiu potrebu transfúzií (4,3 % vs. 5,5 %, p = 0,0002). Vnútrolebkové krvácanie sa pozorovalo u 0,93 % v prípade tenekteplázy vs. 0,94 % v prípade alteplázy.

Koronárna priechodnosť a obmedzené klinické údaje ukázali, že pacienti s AIM boli úspešne liečení aj neskôr ako 6 hodín po nástupe symptómov.

Štúdia ASSENT 4 PCI bola navrhnutá, aby ukázala, či u 4000 pacientov s rozsiahlym infarktom myokardu, predliečba s plnou dávkou tenekteplázy súčasne s jednotlivým bolusom nefrakciovaného heparínu až do 4000 IU podávaná pred primárnou perkutánnou koronárnou intervencoiu (PCI), ktorá má byť uskutočnená do 60 až 180 minút, vedie k lepším výsledkom než samotná primárna PCI. Štúdia bola predčasne ukončená pri 1667 randomizovaných pacientoch kvôli početne vyššej mortalite vo facilitovanej PCI skupine dostávajúcej tenekteplázu. Výskyt primárneho koncového bodu, kombinácie smrti alebo kardiogénneho šoku alebo kongestívneho zlyhania srdca do 90 dní, bol signifikantne vyšší v skupine s režimom s podávaním tenekteplázi, po ktorej okamžite nasledovala rutinná PCI: 18,6% (151/810) v porovnaní s 13,4% (110/819) v jedinej PCI skupine, p=0,0045. Tento signifikantný
rozdiel medzi skupinami v primárnom koncovom bode v 90 dni bol prítomný aj počas hospitalizácie a v 30 dni.

Číselne, všetky komponenty klinického koncového bodu boli iba v prospech PCI režimu: úmrtie: 6,7% oproti 4,9% p=0,14; kardiogénny šok: 6,3% oproti 4,8% p=0,19; kongestívne srdcové zlyhanie: 12% oproti 9,2% p=0,06. Sekundárne koncové body re-infarkt a opakovaná cielená cievná revaskularizáca boli signifikantne znížené v skupine predliečenej s tenekteplázou: re-infarkt: 6,1% oproti 3,7% p=0,0279; opakovaná cielená cievna revaskularizácia: 6,6% oproti 3,4% p=0,0041. Nasledovné
nežiaduce udalosti sa vyskytli častejšie s tenekteplázou ako s PCI: vnútrolebkové krvácanie: 1% oproti
0% p=0,0037; mozgová príhoda: 1,8% oproti 0% p=<0,0001; závažné krvácanie: 5,6% oproti 4,4% p=0,3118; menšie krvácanie: 25,3% oproti 19,0% p=0,0021; transfúzia krvi: 6,2% oproti 4,2% p=0,0873; náhle upchatie cievy: 1,9% oproti 0,1% p=0,0001.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Tenektepláza je intravenózne podávaný rekombinantný proteín, ktorý aktivuje plazminogén. Tenektepláza sa odstraňuje z obehu väzbou na špecifické receptory v pečeni a následným katabolizmom na malé peptidy. Väzba na pečeňové receptory je však v porovnaní s prírodnou t-PA nižšia, čo má za následok predĺžený polčas. Údaje o distribúcii do tkanív a vylučovaní sa získali
v štúdiách s rádioaktívne označenou tenekteplázou u potkanov. Hlavným orgánom, do ktorého sa tenektepláza dostávala, bola pečeň. Nie je známe, či a v akom rozsahu sa tenektepláza viaže na plazmové proteíny u ľudí.

Po jednorazovom intravenóznom injekčnom boluse tenekteplázy u pacientov s akútnym infarktom myokardu sa tenekteplázový antigén prejavuje dvojfázovým vylučovaním z plazmy. V rozsahu terapeutických dávok nie je závislosť dávky a klírensu tenekteplázy. Začiatočný dominantný polčas je
24 ± 5,5 (priemer +/-SD), čo je 5-krát viac ako pri prírodnej t-PA. Terminálny polčas je 129 ± 87 min, a plazmový klírens je 119 ± 49 ml/min.

Zvyšovanie telesnej hmotnosti viedlo k miernemu zvýšeniu klírensu tenekteplázy a vyšší vek viedol k nepatrnému zníženiu klírensu. U žien sa zaznamenal všeobecne nižší klírens ako u mužov, čo sa môže vysvetliť všeobecne nižšou telesnou hmotnosťou žien.

Účinok renálnych a hepatálnych dysfunkcií na farmakokinetiku tenekteplázy u ľudí nie je známy. Nie je špecifická skúsenosť s úpravou dávky tenekteplázy u pacientov s hepatálnou a ťažkou renálnou insuficienciou. Na základe údajov z pokusov na zvieratách sa nepredpokladá, že by renálna dysfunkcia ovplyvňovala farmakokinetiku.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Intravenózne jednorazové podanie dávky u potkanov, králikov a psov preukázalo len od dávky závislé a reverzibilné zmeny koagulačných parametrov s lokálnym krvácaním v mieste injekcie, ktoré sa pokladá za dôsledok farmakodynamického účinku tenekteplázy. Štúdie zamerané na toxicitu viacnásobnej dávky u potkanov a psov potvrdili tieto vyššie uvedené pozorovania, ale trvanie štúdie bolo obmedzené na dva týždne z dôvodu tvorby protilátky proti ľudskému proteínu tenekteplázy, ktoré malo za dôsledok anafylaxiu.

Bezpečnostné farmakologické údaje u opíc makak cynomolgus ukázali zníženie krvného tlaku
s následnými zmenami EKG, ale tieto sa vyskytli pri dávkach, ktoré boli výrazne vyššie ako klinické dávky.

Čo sa týka indikácií a podania jednorazovej dávky u ľudí, testovanie reproduktívnej toxicity bolo obmedzené na embryotoxickú štúdiu na králikoch ako citlivom druhu. Tenektepláza vyvolala smrť celého vrhu počas stredného embryonálneho obdobia. Keď sa tenektepláza podávala počas stredného alebo neskorého embryonálneho obdobia, u zvierat sa objavilo vaginálne krvácanie deň po prvej dávke. Sekundárna mortalita sa pozorovala 1-2 dni neskôr. Údaje z celého plodového obdobia neexistujú.

Pri tomto druhu rekombinantných proteínov sa neočakáva mutagenita a karcinogenita, skúšky genotoxicity a karcinogenity neboli potrebné.

Po intravenóznom, intraarteriálnom a paravenóznom podaní prípravku tenekteplázy sa nepozorovalo žiadne lokálne podráždenie krvných ciev.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Prášok:
L-arginín
Kyselina fosforečná
Polysorbát 20.

Rozpúšťadlo: Voda na injekciu.

6.2 Inkompatibility

Metalyse je inkompatibilný s infúznymi roztokmi glukózy.

6.3 Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti predajného balenia
2 roky

Rekonštituovaný roztok
Chemická a fyzikálna použiteľná stabilita bola určená na 24 hodín pri teplote 2-8ºC a 8 hodín pri teplote 30ºC.

Z mikrobiologického hľadiska sa má prípravok použiť okamžite po rekonštitúcii. Ak sa nepoužije okamžite, používateľ je zodpovedný za dobu skladovania a podmienky použitia, ktoré nemajú byť dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2-8ºC.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 30ºC. Uchovávať v pôvodnom obale. Podmienky na uchovávanie rekonštituovaného lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

20 ml sklenená injekčná liekovka typu I s obalenou (B2-42) sivou gumenou zátkou a vyklápacím viečkom naplnená práškom na injekčný roztok.
10 ml plastová injekčná striekačka naplnená 8 ml vody na injekciu na rekonštitúciu. Sterilný adaptér injekčnej liekovky.
Sterilná ihla na jednorazové použitie.

6.6 Špecialne opatrenia na likvidáciu

Metalyse sa rekonštituuje pridaním celého objemu vody na injekcie z naplnenej injekčnej striekačky do injekčnej liekovky obsahujúcej prášok na injekciu.

1. Dbajte, aby sa vybrala vhodná veľkosť sklenenej liekovky podľa hmotnosti pacienta
Hmotnosť pacienta
(kg)
Objem rekonštituovaného roztoku
(ml)
Tenektepláza
(U)
Tenektepláza
(mg)
< 60 6 6 000 30

≥ 60 do < 70 7 7 000 35
≥ 70 do < 80 8 8 000 40
≥ 80 do < 90 9 9 000 45

≥ 90 10 10 000 50


2. Skontrolujte, či je viečko injekčnej liekovky neporušené.
3. Odstráňte vyklápacie viečko z injekčnej liekovky.
4. Odstráňte kryt injekčnej striekačky. Potom okamžite naskrutkujte naplnenú striekačku na adaptér injekčnej liekovky a prepichnite zátku injekčnej liekovky v strede hrotom adaptéra injekčnej liekovky.
5. Pridajte vodu na injekcie do injekčnej liekovky stlačením piestu striekačky pomaly dole, aby sa zabránilo speneniu.
6. Jemným krúžením rekonštituujte.
7. Rekonštituovaný prípravok je bezfarebný až svetložltý číry roztok. Môže sa použiť len číry roztok bez prímesí.
8. Bezprostredne pred podaním roztoku otočte injekčnú liekovku s nasadenou injekčnou striekačkou tak, aby striekačka bola pod injekčnou liekovkou.
9. Premiestnite príslušný objem rekonštituovaného roztoku Metalyse do striekačky, podľa hmotnosti pacienta.
10. Vytiahnite striekačku z adaptéra injekčnej liekovky.
11. Metalyse sa podáva pacientovi intravenózne v priebehu 10 sekúnd. Nepodáva sa linkou obsahujúcou glukózu.
12. Nepoužitý roztok zlikvidujte.

Alternatívne sa rekonštitúcia môže uskutočniť s priloženou ihlou.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH Binger Strase 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU 1/00/169/005



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 23 Február 2001
Dátum posledného predĺženia: 23 Február 2006



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 10 000 jednotiek. Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok



2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Metalyse 10 000 jednotiek
1 injekčná liekovka obsahuje 10 000 jednotiek (50 mg) tenekteplázy.
1 naplnená injekčná striekačka obsahuje 10 ml vody na injekciu.

Rekonštituovaný roztok obsahuje 1 000 jednotiek (5 mg) tenekteplázy v 1 ml.

Účinnosť tenekteplázy je vyjadrená v jednotkách (U) pri použití referenčného štandardu, ktorý je špecifický pre tenekteplázu a nie je porovnateľný s jednotkami pre iné trombolytiká.

Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo-špecifický aktivátor plazminogénu. Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. Prášok je biely až špinavobiely.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Metalyse je indikovaný na trombolytickú liečbu pri podozrení na infarkt myokardu so stálou eleváciou ST alebo nedávnym blokom ľavého ramienka počas 6 hodín po nástupe symptómov akútneho infarktu myokardu (AIM).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Metalyse má predpisovať lekár so skúsenosťami v používaní trombolytickej liečby a s možnosťami jej sledovania.

Liečba s Metalyse sa musí začať čo najskôr po nástupe symptómov.

Metalyse sa má podávať v závislosti od telesnej hmotnosti, s maximálnou dávkou 10 000 jednotiek (50 mg tenekteplázy). Objem požadovaný na podanie správnej dávky sa vypočítava podľa nasledovnej schémy:
Hmotnosť pacienta
(kg)
Tenektepláza
(U)
Tenektepláza
(mg)
Objem rekonštituovaného roztoku
(ml)
< 60 6 000 30 6

≥ 60 do < 70 7 000 35 7
≥ 70 do < 80 8 000 40 8
≥ 80 do < 90 9 000 45 9

≥ 90 10 000 50 10
Pre podrobnejšie informácie, pozri časť 6.6: Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Požadovaná dávka sa podáva ako jednorazový vnútrožilový bolus v priebehu približne 10 sekúnd.

Už existujúci venózny katéter sa môže použiť len na podanie Metalyse v 0,9 % roztoku chloridu sodného. Metalyse je nekompatibilný s roztokom glukózy.

Do injekčného roztoku sa nemajú pridávať žiadne iné lieky.

Metalyse sa neodporúča používať u detí (mladších ako 18 rokov) kvôli nedostatočným údajom o bezpečnosti a účinnosti.

Doplnková liečba
Antitrombotická doplnková liečba inhibítormi krvných doštičiek a antikoagulanciami má byť podaná podľa bežných príslušných liečebných postupov pre liečbu pacientov s infarktom myokardu s ST- eleváciou.

V klinických štúdiách pri liečbe s Metalyseou sa ako antitrombotická doplnková liečba použil nefrakciovaný heparín a enoxaparín.

Kyselina acetylsalicylová sa má podať čo najskôr po nástupe príznakov a pokiaľ nie je kontraindikovaná, má pokračovať celoživotnou liečbou.

4.3 Kontraindikácie

Pretože trombolytická terapia je spojená s vyšším rizikom krvácania, Metalyse je kontraindikovaný v nasledovných prípadoch:

- Poruchy spojené so závažným krvácaním v súčasnosti alebo počas posledných 6 mesiacov,
- Pacienti so súčasnou sprievodnou perorálnou antikoagulačnou liečbou (INR > 1,3),
- Anamnéza poškodenia centrálneho nervového systému (t.j. neoplazma, aneuryzma, vnútrolebková operácia alebo operácia chrbtice),
- Známa hemoragická diatéza,
- Ťažká nekontrolovaná hypertenzia,
- Väčšia operácia, biopsia parenchymatózneho orgánu alebo vážny úraz počas posledných dvoch mesiacov (zahŕňa aj traumu spojenú so súčasným AIM),
- Nedávny úraz hlavy alebo lebky,
- Dlhšia kardio-pulmonárna resuscitácia (> 2 minúty) za posledné 2 týždne,
- Akútna perikarditída a/alebo subakútna bakteriálna endokarditída,
- Akútna pankreatitída,
- Ťažká hepatálna dysfunkcia, vrátane zlyhania pečene, cirhóza, portálna hypertenzia (ezofagové varixy) a aktívna hepatitída,
- Aktívny žalúdkový vred,
- Aneuryzma v tepne a známa tepnovo/žilová malformácia,
- Neoplazma so zvýšeným rizikom krvácania,
- Akákoľvek známa anamnéza hemoragickej mozgovej príhody alebo mozgovej príhody neznámeho pôvodu
- Známa anamnéza ischemickej mozgovej príhody alebo tranzitórneho ischemického ataku v predchádzajúcich 6 mesiacoch
- Demencia
- Precitlivenosť na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Krvácanie
Najčastejšou komplikáciou, s ktorou sa možno stretnúť počas liečby s Metalyse, je krvácanie. Súčasné použitie heparínovej antikoagulácie môže prispieť ku vzniku krvácania. Keďže pri liečbe s Metalyse
sa rozkladá fibrín, môže sa objaviť krvácanie z nedávneho miesta vpichu. Preto sa pri trombolytickej liečbe vyžaduje zvýšená pozornosť všetkým miestam, ktoré by mohli krvácať (vrátane miest, kde sa vpichujú katétre, miesta vpichu tepien alebo žíl, miest rezov a miesta vpichu ihiel). Počas liečby
s Metalyse sa treba vyhnúť používaniu tvrdých katétrov, ako aj vnútrosvalových injekcií a manipulácii s pacientom, ak nie je nevyhnutná.
Najčastejšie sa pozorovalo krvácanie v mieste injekcie a občas urogenitálne a gingiválne krvácanie. Ak by sa vyskytlo závážne krvácanie, najmä v oblasti mozgu, súčasné podávanie heparínu sa musí
okamžite ukončiť. Ak bol heparín podaný v priebehu 4 hodín pred začiatkom krvácania, má sa zvážiť podávanie protamínu. Ak u niektorých pacientov tieto konzervatívne opatrenia neuspejú, možno pristúpiť k uváženému podaniu transfúznych prostriedkov. Môže to byť transfúzia kryoprecipitátov, čerstvo zmrazenej plazmy a krvných doštičiek s klinickým a laboratórnym prehodnotením po každom podaní. Pri infúzii kryoprecipitátov je žiaduca cieľová úroveň fibrinogénu 1 g/l. Ako posledná alternatíva sú k dispozícii antifibrínolytiká. V nasledovných prípadoch sa môže zvýšiť riziko liečby s Metalyse, a malo by sa zvážiť oproti očakávanému prospechu:

- Systolický tlak krvi > 160 mm Hg,
- Cerebrovaskulárne ochorenie,
- Nedávne gastrointestinálne alebo urogenitálne krvácanie (za posledných 10 dní),
- Vysoká pravdepodobnosť trombu v ľavom srdci, napr. mitrálna stenóza s atriálnou fibriláciou,
- Akákoľvek nedávno podaná (za posledné 2 dni) vnútrosvalová injekcia,
- Pokročilý vek, t.j. nad 75 rokov,
- Nízka telesná hmotnosť < 60 kg.

Arytmie
Koronárna trombolýza môže mať za následok arytmie spojené s reperfúziou. Odporúča sa, aby pri podávaní Metalyse bola k dispozícii antiarytmická liečba pri bradykardii a/alebo ventrikulárnych tachyarytmiách (kardiostimulátor, defibrilátor).

Antagonisti GPIIb/IIIa
Súčasné používanie GPIIb/IIIa antagonistov zvyšuje riziko krvácania.

Opakované podávanie
Keďže v súčasnosti nie sú skúsenosti s opakovaným podávaním Metalyse, opakované podávanie sa neodporúča. Nepozorovala sa žiadna tvorba protilátok na molekuly tenekteplázy. Ak sa objaví anafylaktická reakcia, vstrekovanie sa musí okamžite prerušiť a začať s vhodnou liečbou. V žiadnom prípade sa nemá tenektepláza opakovane podať pred vyhodnotením hemostatických faktorov, ako je fibrinogén, plazminogén a α2-antiplazmín.

Primárna perkutánna koronárna intervencia (PCI)
Ak je primárna PCI plánovaná v súlade s bežnými relevantnými liečebnými postupmi, Metalyse tak ako je podávaná v ASSENT 4 PCI štúdii (pozri časť 5.1), sa nemá podať.
4.5 Liekové a iné interakcie

Nezrealizovali sa žiadne formálne interakčné štúdie s Metalyse a liekmi bežne podávanými
u pacientov s AIM. Avšak analýza údajov od viac ako 12 000 pacientov liečených počas I., II. a III. fázy neukázala žiadne klinicky relevantné interakcie s liemi bežne používanými u pacientov s AIM a súčasne používajúcich Metalyse.

Lieky, ktoré pôsobia na koaguláciu alebo ktoré menia funkciu krvných doštičiek (napr. tiklopidín, klopidogrel, LMWH), môžu zvýšiť riziko krvácania pred liečbou Metalyse, počas alebo po nej.

Súčasné používanie GPIIb/IIIa antagonistov zvyšuje riziko krvácania.

4.6 Gravidita a laktácia

Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití tenekteplázy u gravidných žien. Pretože štúdie na zvieratách (pozri tiež časť 5.3) preukázali vysoké riziko vaginálneho krvácania pravdepodobne
z placenty a potratu, prínos liečby sa má zhodnotiť proti možným rizikám, ktoré môžu zhoršiť akútnu život ohrozujúcu situáciu.

Nie je známe, či sa tenektepláza vylučuje do materského mlieka. Materské mlieko počas prvých 24
hodín po trombolytickej liečbe sa nemôže použiť.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Pri používaní tenekteplázy je veľmi častým nežiaducim účinkom krvácanie. Typ krvácania je predovšetkým povrchový v mieste vpichu. Často sa pozorovali ekchymózy, no zvyčajne si nevyžadovali osobitný zákrok. U pacientov, ktorí prekonali mozgovú príhodu (vrátane vnútrolebkového krvácania) a iné závážné prípady krvácania, boli hlásené úmrtia a trvalá invalidita.

V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10), menej časté (>1/1 000, <1/100), zriedkavé (>1/10 000, <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000).

Poruchy imunitného systému
Menej časté: Anafylaktické reakcie (vrátane vyrážok, žihľavky, bronchospazmu, opuchu hrtana)

Poruchy nervového systému
Menej časté: Vnútrolebkové krvácanie (tak ako krvácanie do mozgu, mozgový hematóm, hemoragická mozgová príhoda, hemoragická transformácia mozgovej príhody, vnútrolebkový hematóm, subarachnoidálne krvácanie) vrátane súvisiacich symptómov ako ospalosť, afázia, hemiparéza, kŕče.

Ochorenia oka:
Veľmi zriedkavé: krvácanie do oka
Poruchy srdca
Veľmi časté: Reperfúzne arytmie (ako sú asystola, zrýchlená idioventrikulárna arytmia, arytmia, extrasystoly, atriálna fibrilácia, kompletný atrioventrikulárny blok I°, bradykardia, tachykardia, ventrikulárna arytmia, ventrikulárna fibrilácia, ventrikulárna tachykardia) sa vyskytujú v blízkom dočasnom vzťahu k liečbe
s tenekteplázou. Reperfúzne arytmie môžu viesť ku srdcovej zástave, môžu byť život ohrozujúce a môžu vyžadovať použitie konvenčnej antiarytmickej terapie.
Zriedkavé: Hemoperikardium

Cievne poruchy
Veľmi časté: Krvácanie
Menej časté: Embólia (trombotická embolizácia)

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Časté: Krvácanie z nosa
Menej časté: Pľúcne krvácanie

Gastrointestinálne poruchy
Časté: Gastrointestinálne krvácanie (tak ako žalúdočné krvácanie, krvácanie zo žalúdočného vredu, krvácanie z konečníka, hemateméza, meléna, krvácanie z úst), nauzea, vracanie
Menej časté: Retroperitoneálne krvácanie (tak ako retroperitoneálny hematóm)

Poruchy kože a podkožného tkaniva:
Časté: Ekchymóza

Poruchy obličiek a močových ciest
Časté: Urogenitálne krvácanie (tak ako hematúria, krvácanie z močového traktu)

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: Povrchové krvácanie, normálne z miest vpichu alebo poškodených krvných ciev

Abnormálne laboratórne a funkčné vyšetrenia: Veľmi časté: Znížený tlak krvi
Časté: Zvýšená telesná teplota

Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu:
Veľmi zriedkavé: Tuková embolizácia (embolizácia cholesterólových kryštálikov),
ktorá môže viesť ku korešpondujúcim následkom v orgánoch na ktoré sa to vzťahuje.

Ako pri ostatných trombolytikách zaznamenali sa nasledovné udalosti ako dôsledok infarktu myokardu a/alebo podávania trombolytík:
- veľmi časté (>1/10): hypotenzia, poruchy srdcového rytmu a frekvencie, angina pectoris
- časté (>1/100, <1/10): opakujúca sa ischémia, zlyhanie srdca, opakovanie infarktu, kardiogénny šok, perikarditída, pľúcny edém
- menej časté (>1/1 000, <1/100): zastaveie srdca, mitrálna insuficiencia, perikardiálny výtok, trombóza žíl, tamponáda srdca, ruptúra myokardu
- zriedkavé (>1/10 000, <1/1000): pľúcna embólia

Tieto kardiovaskulárne udalosti môžu byť ohrozujúce život a spôsobiť smrť.

4.9 Predávkovanie

V prípade predávkovania môže nastať zvýšené riziko krvácania. Ak ide o vážnejšie dlhotrvajúce
krvácanie, treba zvážiť substitučnú liečbu (plazma, krvné doštičky), pozri tiež časť 4.4.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antitrombotiká, ATC kód: B01A D11

Mechanizmus účinku
Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo špecifický plazminogénový aktivátor, ktorý je odvodený z prírodného t-PA modifikáciou troch miest proteínovej štruktúry. Viaže sa na fibrínovú zložku
v trombe (krvná zrazenina) a selektívne konvertuje plazminogén viazaný v trombe na plazmín, ktorý odbúrava fibrínový matrix trombu. Tenektepláza má vyššiu fibrínovú špecifickosť a väčšiu odolnosť voči inaktivácii svojím vnútorným inhibítorom (PAI-1) v porovnaní s prírodnou t-PA.

Farmakodynamické účinky
Po podaní tenekteplázy sa pozorovala spotreba α2-antiplazmínu (inhibítor nestabilného štádia plazmínu) v závislosti od dávky s následným zvýšením úrovne systémového plazmínu. Toto pozorovanie je v súlade s očakávaným účinkom aktivácie plazminogénu. V porovnávacích štúdiách sa u jedincov liečených maximálnou dávkou tenekteplázy (10 000 U, čo zodpovedá 50 mg) pozorovalo nižšie ako 15% zníženie fibrinogénu a nižšie ako 25% zníženie plazminogénu, kým altepláza
spôsobila približne 50% zníženie fibrinogénových a plazminogénových hladín. Po 30 dňoch sa nezistila žiadna forma klinicky relevantnej protilátky.

Klinické účinky
Údaje o priechodnosti z I. a II. fázy angiografických štúdií naznačujú, že tenektepláza podávaná ako jednorazový intravenózny bolus je účinná v rozpúšťaní krvných zrazenín v artériách súvisiacich
s infarktom u jedincov, ktorí boli postihnutí AIM, na báze súvisiacej s dávkou.

Rozsiahla skúška stupňa mortality (ASSENT II) u približne 17 000 pacientov preukázala, že tenektepláza je terapeuticky ekvivalentná s alteplázou v znižovaní mortality (6,2 % pre obe liečby po
30 dňoch, horná hranica 95 % CI pri relatívnom pomere rizika 1,124) a že použitie tenekteplázy sa spája s výrazne nižším výskytom iných ako vnútrolebkových krvácaní (26,4 % vs. 28,9 %, p =
0,0003). To znamená podstatne nižšiu potrebu transfúzií (4,3 % vs. 5,5 %, p = 0,0002). Vnútrolebkové krvácanie sa pozorovalo u 0,93 % v prípade tenekteplázy vs. 0,94 % v prípade alteplázy.

Koronárna priechodnosť a obmedzené klinické údaje ukázali, že pacienti s AIM boli úspešne liečení aj neskôr ako 6 hodín po nástupe symptómov.

Štúdia ASSENT 4 PCI bola navrhnutá, aby ukázala, či u 4000 pacientov s rozsiahlym infarktom myokardu, predliečba s plnou dávkou tenekteplázy súčasne s jednotlivým bolusom nefrakciovaného heparínu až do 4000 IU podávaná pred primárnou perkutánnou koronárnou intervencoiu (PCI), ktorá má byť uskutočnená do 60 až 180 minút, vedie k lepším výsledkom než samotná primárna PCI. Štúdia bola predčasne ukončená pri 1667 randomizovaných pacientoch kvôli početne vyššej mortalite vo facilitovanej PCI skupine dostávajúcej tenekteplázu. Výskyt primárneho koncového bodu, kombinácie smrti alebo kardiogénneho šoku alebo kongestívneho zlyhania srdca do 90 dní, bol signifikantne vyšší v skupine s režimom s podávaním tenekteplázi, po ktorej okamžite nasledovala rutinná PCI: 18,6% (151/810) v porovnaní s 13,4% (110/819) v jedinej PCI skupine, p=0,0045. Tento signifikantný
rozdiel medzi skupinami v primárnom koncovom bode v 90 dni bol prítomný aj počas hospitalizácie a v 30 dni.

Číselne, všetky komponenty klinického koncového bodu boli iba v prospech PCI režimu: úmrtie: 6,7% oproti 4,9% p=0,14; kardiogénny šok: 6,3% oproti 4,8% p=0,19; kongestívne srdcové zlyhanie: 12% oproti 9,2% p=0,06. Sekundárne koncové body re-infarkt a opakovaná cielená cievná revaskularizáca boli signifikantne znížené v skupine predliečenej s tenekteplázou: re-infarkt: 6,1% oproti 3,7% p=0,0279; opakovaná cielená cievna revaskularizácia: 6,6% oproti 3,4% p=0,0041. Nasledovné
nežiaduce udalosti sa vyskytli častejšie s tenekteplázou ako s PCI: vnútrolebkové krvácanie: 1% oproti
0% p=0,0037; mozgová príhoda: 1,8% oproti 0% p=<0,0001; závažné krvácanie: 5,6% oproti 4,4% p=0,3118; menšie krvácanie: 25,3% oproti 19,0% p=0,0021; transfúzia krvi: 6,2% oproti 4,2% p=0,0873; náhle upchatie cievy: 1,9% oproti 0,1% p=0,0001.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Tenektepláza je intravenózne podávaný rekombinantný proteín, ktorý aktivuje plazminogén. Tenektepláza sa odstraňuje z obehu väzbou na špecifické receptory v pečeni a následným katabolizmom na malé peptidy. Väzba na pečeňové receptory je však v porovnaní s prírodnou t-PA nižšia, čo má za následok predĺžený polčas. Údaje o distribúcii do tkanív a vylučovaní sa získali
v štúdiách s rádioaktívne označenou tenekteplázou u potkanov. Hlavným orgánom, do ktorého sa tenektepláza dostávala, bola pečeň. Nie je známe, či a v akom rozsahu sa tenektepláza viaže na plazmové proteíny u ľudí.

Po jednorazovom intravenóznom injekčnom boluse tenekteplázy u pacientov s akútnym infarktom myokardu sa tenekteplázový antigén prejavuje dvojfázovým vylučovaním z plazmy. V rozsahu terapeutických dávok nie je závislosť dávky a klírensu tenekteplázy. Začiatočný dominantný polčas je
24 ± 5,5 (priemer +/-SD), čo je 5-krát viac ako pri prírodnej t-PA. Terminálny polčas je 129 ± 87 min, a plazmový klírens je 119 ± 49 ml/min.

Zvyšovanie telesnej hmotnosti viedlo k miernemu zvýšeniu klírensu tenekteplázy a vyšší vek viedol k nepatrnému zníženiu klírensu. U žien sa zaznamenal všeobecne nižší klírens ako u mužov, čo sa môže vysvetliť všeobecne nižšou telesnou hmotnosťou žien.

Účinok renálnych a hepatálnych dysfunkcií na farmakokinetiku tenekteplázy u ľudí nie je známy. Nie je špecifická skúsenosť s úpravou dávky tenekteplázy u pacientov s hepatálnou a ťažkou renálnou insuficienciou. Na základe údajov z pokusov na zvieratách sa nepredpokladá, že by renálna dysfunkcia ovplyvňovala farmakokinetiku.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Intravenózne jednorazové podanie dávky u potkanov, králikov a psov preukázalo len od dávky závislé a reverzibilné zmeny koagulačných parametrov s lokálnym krvácaním v mieste injekcie, ktoré sa pokladá za dôsledok farmakodynamického účinku tenekteplázy. Štúdie zamerané na toxicitu viacnásobnej dávky u potkanov a psov potvrdili tieto vyššie uvedené pozorovania, ale trvanie štúdie bolo obmedzené na dva týždne z dôvodu tvorby protilátky proti ľudskému proteínu tenekteplázy, ktoré malo za dôsledok anafylaxiu.

Bezpečnostné farmakologické údaje u opíc makak cynomolgus ukázali zníženie krvného tlaku
s následnými zmenami EKG, ale tieto sa vyskytli pri dávkach, ktoré boli výrazne vyššie ako klinické dávky.

Čo sa týka indikácií a podania jednorazovej dávky u ľudí, testovanie reproduktívnej toxicity bolo obmedzené na embryotoxickú štúdiu na králikoch ako citlivom druhu. Tenektepláza vyvolala smrť celého vrhu počas stredného embryonálneho obdobia. Keď sa tenektepláza podávala počas stredného alebo neskorého embryonálneho obdobia, u zvierat sa objavilo vaginálne krvácanie deň po prvej dávke. Sekundárna mortalita sa pozorovala 1-2 dni neskôr. Údaje z celého plodového obdobia neexistujú.

Pri tomto druhu rekombinantných proteínov sa neočakáva mutagenita a karcinogenita, skúšky genotoxicity a karcinogenity neboli potrebné.

Po intravenóznom, intraarteriálnom a paravenóznom podaní prípravku tenekteplázy sa nepozorovalo žiadne lokálne podráždenie krvných ciev.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Prášok:
L-arginín
Kyselina fosforečná
Polysorbát 20.

Rozpúšťadlo: Voda na injekciu.

6.2 Inkompatibility

Metalyse je inkompatibilný s infúznymi roztokmi glukózy.

6.3 Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti predajného balenia
2 roky

Rekonštituovaný roztok
Chemická a fyzikálna použiteľná stabilita bola určená na 24 hodín pri teplote 2-8ºC a 8 hodín pri teplote 30ºC.

Z mikrobiologického hľadiska sa má prípravok použiť okamžite po rekonštitúcii. Ak sa nepoužije okamžite, používateľ je zodpovedný za dobu skladovania a podmienky použitia, ktoré nemajú byť dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2-8ºC.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 30ºC. Uchovávať v pôvodnom obale. Podmienky na uchovávanie rekonštituovaného roztoku lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

20 ml sklenená injekčná liekovka typu I s obalenou (B2-42) sivou gumenou zátkou a vyklápacím viečkom naplnená práškom na injekčný roztok.
10 ml plastová injekčná striekačka naplnená 10 ml vody na injekciu na rekonštitúciu. Sterilný adaptér injekčnej liekovky.
Sterilná ihla na jednorazové použitie.

6.6 Špecialne opatrenia na likvidáciu

Metalyse sa rekonštituuje pridaním celého objemu vody na injekcie z naplnenej injekčnej striekačky do injekčnej liekovky obsahujúcej prášok na injekciu.

1. Dbajte, aby sa vybrala vhodná veľkosť sklenenej liekovky podľa hmotnosti pacienta.
Hmotnosť pacienta
(kg)
Objem rekonštituovaného roztoku
(ml)
Tenektepláza
(U)
Tenektepláza
(mg)
< 60 6 6 000 30

≥ 60 do < 70 7 7 000 35
≥ 70 do < 80 8 8 000 40
≥ 80 do < 90 9 9 000 45

≥ 90 10 10 000 50


2. Skontrolujte, či je viečko injekčnej liekovky neporušené.
3. Odstráňte vyklápacie viečko z injekčnej liekovky.
4. Odstráňte kryt injekčnej striekačky. Potom okamžite naskrutkujte naplnenú striekačku na adaptér injekčnej liekovky a prepichnite zátku injekčnej liekovky v strede hrotom adaptéra injekčnej liekovky.
5. Pridajte vodu na injekcie do injekčnej liekovky stlačením piestu striekačky pomaly dole, aby sa zabránilo speneniu.
6. Jemným krúžením rekonštituujte.
7. Rekonštituovaný prípravok je bezfarebný až svetložltý číry roztok. Môže sa použiť len číry roztok bez prímesí.
8. Bezprostredne pred podaním roztoku otočte injekčnú liekovku s nasadenou injekčnou striekačkou tak, aby striekačka bola pod injekčnou liekovkou.
9. Premiestnite príslušný objem rekonštituovaného roztoku Metalyse do striekačky, podľa hmotnosti pacienta.
10. Vytiahnite striekačku z adaptéra injekčnej liekovky.
11. Metalyse sa podáva pacientovi intravenózne v priebehu 10 sekúnd. Nepodáva sa linkou obsahujúcou glukózu.
12. Nepoužitý roztok zlikvidujte.

Alternatívne sa rekonštitúcia môže uskutočniť s priloženou ihlou.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH Binger Strase 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU 1/00/169/006



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 23 Február 2001
Dátum posledného predĺženia: 23 Február 2006



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU



PRÍLOHA II

A. VÝROBCA BIOLOGICKÉHO LIEČIVA A DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE

B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
A. VÝROBCA BIOLOGICKÉHO LIEČIVA A DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE

Meno a adresa výrobcu biologického liečiva

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG
Birkendorfer Strasse. 65, 88397 Biberach/Riss
Nemecko

Genentech, Inc.
1 DNA Way, South San Francisco, California 94080-4990
USA

Meno a adresa výrobcu zodpovedného za uvoľnenie šarže

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG
Birkendorfer Strasse. 65, 88397 Biberach/Riss
Nemecko



B. PODMIENKY REGISTRÁCIE

• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZŤAHUJÚ NA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Liek na lekársky predpis s obmedzením predpisovania (pozri prílohu I: Súhrn charakteristických vlastností lieku, časť 4.2).

• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA S OHĽADOM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVANIE LIEKU

Neaplikovateľné.



PRÍLOHA III

OZNAČENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV



A. OZNAČENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE

ŠKATUĽA (CYKLOOLEFÍN-KOPOLYMÉR) INJEKČNEJ STRIEKAČY/VONKAJŠÍ OBAL



1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 6 000 U
Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Tenektepláza



2. LIEČIVO

6 000 U tenekteplázy v injekčnej liekovke

Po rozpustení v 6 ml vody na injekcie každý ml obsahuje 1 000 U tenekteplázy



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK

Zložky: L-arginín, kyselina fosforečná, polysorbát 20



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH

1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok
1 naplnená injekčná striekačka s rozpúšťadlom na parenterálne použitie



5. SPÔSOB A CESTA PODANIA

Na vnútrožilové použitie po rozpustení v 6 ml rozpúšťadla



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ

Prosím dodržujte presne pokyny na použitie. Zanedbanie týchto pokynov môže viesť k tomu, že sa
podá väčšia ako požadovaná dávka Metalyse.



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH
Binger Strasse 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko



12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU/1/00/169/004



13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA

Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.



15. POKYNY NA POUŽITIE

ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VNÚTORNEJ STRANE VONKAJŠIEHO
OBALU V PODOBE PIKTOGRAMOV
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE

ETIKETA INJEKČNEJ LIEKOVKY NA PRÁŠOK NA INJEKČNÝ ROZTOK/VNÚTORNÝ OBAL



1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 6 000 U
Prášok na injekčný roztok
Tenektepláza



2. LIEČIVO

V každej injekčnej liekovke je 6 000 U tenekteplázy



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH



5. SPÔSOB A CESTA PODANIA

Na vnútrožilové použitie po rozpustení v 6 ml rozpúšťadla



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}



9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte vo vonkajšom obale.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO



13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA



15. POKYNY NA POUŽITIE

Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov



16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE

ETIKETA INJEKČNEJ STRIEKAČKY NA ROZPÚŠTADLO



1. NÁZOV LIEKU

Rozpúšťadlo pre Metalyse 6 000 U
Rozpúšťadlo na parenterálne použitie



2. SPÔSOB PODANIA

Pripravený roztok, pre pacientov s telesnou hmotnosťou (kg):



3. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}



4. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH



6 ml vody na injekcie



6. INÉ
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE

ŠKATUĽA (CYKLOOLEFÍN-KOPOLYMÉR) INJEKČNEJ STRIEKAČKY/VONKAJŠÍ OBAL



1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 8 000 U
Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Tenektepláza



2. LIEČIVO

8 000 U tenekteplázy v injekčnej liekovke

Po rozpustení v 8 ml vody na injekcie každý ml obsahuje 1 000 U tenekteplázy



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK

Zložky: L-arginín, kyselina fosforečná, polysorbát 20



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH

1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok
1 naplnená injekčná striekačka s rozpúšťadlom na parenterálne použitie



5. SPÔSOB A CESTA PODANIA

Na vnútrožilové použitie po rozpustení v 8 ml rozpúšťadla



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ

Prosím dodržujte presne pokyny na použitie. Zanedbanie týchto pokynov môže viesť k tomu, že sa
podá väčšia ako požadovaná dávka Metalyse.



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH
Binger Strasse 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko



12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU/1/00/169/005



13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA

Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.



15. POKYNY NA POUŽITIE

ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VNÚTORNEJ STRANE VONKAJŠIEHO
OBALU V PODOBE PIKTOGRAMOV
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE

ETIKETA INJEKČNEJ LIEKOVKY NA PRÁŠOK NA INJEKČNÝ ROZTOK /VNÚTORNÝ OBAL



1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 8 000 U
Prášok na injekčný roztok
Tenektepláza



2. LIEČIVO

V každej injekčnej liekovke je 8 000 U tenekteplázy



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH



5. SPÔSOB A CESTA PODANIA

Na vnútrožilové použitie po rozpustení v 8 ml rozpúšťadla



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}



9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte vo vonkajšom obale.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO



13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA



15. POKYNY NA POUŽITIE

Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov



16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE

ETIKETA INJEKČNEJ STRIEKAČKY NA ROZPÚŠTADLO



1. NÁZOV LIEKU

Rozpúšťadlo pre Metalyse 8 000 U
Rozpúšťadlo na parenterálne použitie



2. SPÔSOB PODANIA

Pripravený roztok, pre pacientov s telesnou hmotnosťou (kg):



3. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}



4. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH



8 ml vody na injekcie



6. INÉ
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE

ŠKATUĽA (CYKLOOLEFÍN-KOPOLYMÉR) INJEKČNEJ STRIEKAČKY/VONKAJŠÍ OBAL



1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 10 000 U
Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Tenektepláza



2. LIEČIVO

10 000 U tenekteplázy v injekčnej liekovke

Po rozpustení v 10 ml vody na injekcie každý ml obsahuje 1 000 U tenekteplázy



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK

Zložky: L-arginín, kyselina fosforečná, polysorbát 20



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH

1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok
1 naplnená injekčná striekačka s rozpúšťadlom na parenterálne použitie



5. SPÔSOB A CESTA PODANIA

Na vnútrožilové použitie po rozpustení v 10 ml rozpúšťadla



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ

Prosím dodržujte presne pokyny na použitie. Zanedbanie týchto pokynov môže viesť k tomu, že sa
podá väčšia ako požadovaná dávka Metalyse.



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Boehringer Ingelheim International GmbH
Binger Strasse 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko



12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

EU/1/00/169/006



13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA

Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.



15. POKYNY NA POUŽITIE

ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VNÚTORNEJ STRANE VONKAJŠIEHO
OBALU V PODOBE PIKTOGRAMOV
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE

ETIKETA INJEKČNEJ LIEKOVKY NA PRÁŠOK NA INJEKČNÝ ROZTOK/VNÚTORNÝ OBAL



1. NÁZOV LIEKU

Metalyse 10 000 U
Prášok na injekčný roztok
Tenektepláza



2. LIEČIVO

V každej injekčnej liekovke je 10 000 U tenekteplázy



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH



5. SPÔSOB A CESTA PODANIA

Na vnútrožilové použitie po rozpustení v 10 ml rozpúšťadla



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}



9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte vo vonkajšom obale.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO



13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA



15. POKYNY NA POUŽITIE

Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov



16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE

ETIKETA INJEKČNEJ STRIEKAČKY NA ROZPÚŠTADLO



1. NÁZOV LIEKU

Rozpúšťadlo pre Metalyse 10 000 U
Rozpúšťadlo na parenterálne použitie



2. SPÔSOB PODANIA

Pripravený roztok, pre pacientov s telesnou hmotnosťou (kg):



3. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {MM/RRRR}



4. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže



5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH



10 ml vody na injekcie



6. INÉ



B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

METALYSE 6 000 U prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Tenektepláza

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr,ako začnete užívať Váš liek'
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

V tejto písomnej informácii pre používateľov:
1. Čo je METALYSE a na čo sa používa
2. Skôr ako dostanete METALYSE
3. Ako sa METALYSE podáva
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať METALYSE
6. Ďalšie informácie



1. ČO JE METALYSE A NA ČO SA POUŽÍVA

METALYSE je prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. To znamená, že každé balenie obsahuje:

- jednu injekčnú liekovku so 6 000 jednotkami prášku METALYSE a jednu naplnenú injekčnú striekačku obsahujúcu 6 ml vody na injekcie

Pred použitím sa rozpúšťadlo (voda na injekcie) pridá k prášku a vytvorí sa roztok, ktorý sa podáva injekčne.

METALYSE patrí do skupiny liekov nazývaných trombolytiká. Tieto lieky pomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny. Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo-špecifický aktivátor plazminogénu.

METALYSE sa používa na liečenie infarktu myokardu (srdcové záchvaty) počas 6 hodín po nástupe symptómov a pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny, ktoré sa vytvorili v krvných cievach srdca. To pomáha predchádzať poškodeniu spôsobenému srdcovými záchvatmi a ukázalo sa, že zachraňuje životy.



2. SKÔR AKO DOSTANETE METALYSE

Váš lekár Vám METALYSE nepredpíše ani nepodá

- keď ste alergický (precitlivený) na liečivo (tenektepláza) alebo na niektorú z ďalších zložiek
METALYSE;

- keď máte alebo ste v poslednom čase mali chorobu, ktorá zvyšuje riziko krvácania (hemorágia),
čo zahrňuje:

™ poruchu krvácania alebo chorobu s tendenciou krvácať (hemorágia)
™ porážku (cerebrovaskulárnu príhodu)
™ veľmi vysoký nekontrolovaný krvný tlak
™ poranenie hlavy
™ ťažkú chorobu pečene
™ žalúdočný vred (peptický vred)
™ varikózne žily v pažeráku (ezofagové varixy)
™ abnormalitu krvných ciev (napr. aneuryzma)
™ určité nádory
™ zápal vnútornej epitelovej vrstvy okolo srdca (perikarditída), zápal alebo infekciu
srdcových chlopní (endokarditída);

- keď užívate tablety/kapsuly používané na „zriedenie“ krvi, ako je varfarín alebo kumarín
(antikoagulanciá);
- keď máte zápal pankreasu (pankreatitídu);
- keď ste v poslednom čase podstúpili väčšiu operáciu vrátane operácie mozgu alebo chrbtice;
- keď ste za posledné dva týždne podstúpili kardiopulmonárnu resuscitáciu (hrudníková kompresia) trvajúcu viac ako 2 minúty.

Váš lekár Vám bude venovať zvláštnu pozornosť v súvislosti s METALYSE

- keď máte vysoký krvný tlak;
- keď máte problémy s krvným obehom v mozgu (cerebrovaskulárne ochorenie);
- keď máte gastrointestinálne (črevné) alebo urogenitálne krvácanie za posledných 10 dní (ktoré môže zapríčiniť krv v stolici alebo moči);
- keď máte chlopňovú chybu (napr. mitrálna stenóza) s abnormálnym srdcovým rytmom (napr. atriálna fibrilácia);
- keď ste dostali vnútrosvalovú injekciu za posledné dva dni;
- keď máte vyše 75 rokov;
- keď vážite menej ako 60 kg.

Užívanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Tehotenstvo a dojčenie
Skôr ako vám bude podaná METALYSE, poraďte sa so svojím lekárom.



3. AKO SA METALYSE PODÁVA

Váš lekár Vám na základe Vašej telesnej hmotnosti vypočíta dávku METALYSE, a to podľa nasledovnej schémy:


Telesná hmotnosť (kg) menej ako 60 60 až 70 70 až 80 80 až 90 nad 90
Metalyse (U) 6 000 7 000 8 000 9 000 10 000


Keď začnete pociťovať bolesť na hrudníku, Váš lekár Vám čo najskôr dá liek na prevenciu zrážania
krvi ako prídavok k METALYSE.

METALYSE sa podáva ako jednorazová injekcia do žily a podáva ju lekár, ktorý má skúsenosti s použitím tohto typu lieku.

Váš lekár Vám podá METALYSE čo najskôr po začiatku bolesti na hrudi v jednorazovej dávke. Opakované podanie sa neodporúča.

4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, METALYSE môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Pri METALYSE sú veľmi časté (>1/10) nasledujúce vedľajšie účinky:

- nízky tlak krvi (hypotenzia)
- nepravidelný srdcový rytmus
- bolesť na hrudi (angina pectoris)
- krvácanie na mieste vpichu injekcie

Pri METALYSE sú časté (>1/100, <1/10) nasledujúce vedľajšie účinky:

- nutkanie na vracanie
- vracanie
- horúčka
- krvácanie z nosa
- ďalší srdcový záchvat alebo bolesť na hrudi (opakovaná ischémia, ďalší infarkt)
- zlyhanie srdca
- šok zapríčinený zlyhaním srdca
- zápal epitelovej vrstvy okolo srdca (perikarditída)
- tekutina v pľúcach (pľúcny edém)
- krvácanie v močovopohlavnom trakte (môžete zaznamenať krv v moči)
- tvorba modrín
- krvácanie z gastrointestinálneho traktu (krvácanie zo žalúdka alebo čreva)
- krvácanie vyžadujúce si transfúziu krvi

Po liečbe METALYSE sa menej často (>1/1 000, <1/100) zaznamenali nasledujúce vedľajšie účinky:

- zástava srdca
- problém so srdcovou chlopňou alebo srdcovou výstelkou (mitrálna nedostatočnosť, perikardiálny výtok)
- krvná zrazenina v žile (žilová trombóza)
- krvná zrazenina v krvnej cieve (trombotická embólia)
- tekutina medzi srdcovou výstelkou a srdcom (tamponáda srdca)
- pretrhnutie srdcového svalu
- vnútorné krvácanie v brušnej dutine (retroperitoneálne krvácanie)
- krvácanie v mozgu (cerebrálne krvácanie); mozgové alebo iné vážne krvácanie môže mať za následok smrť alebo trvalú invaliditu
- krvácanie do pľúc (pľúcna hemorágia)
- precitlivenosť (anafylaktoidné reakcie), napr. vyrážky, žihľavka (urtikária), opúchanie hrdla

Po liečbe METALYSE sa zriedkavo (>1/10 000 %, <1 000) objavili nasledujúce vedľajšie účinky:

- krvácanie v oblasti okolo srdca (hemoperikardium)
- krvná zrazenina v pľúcach (pľúcna embólia)

Po liečbe METALYSE sa veľmi zriedkavo (<1/10 000) objavili nasledujúce vedľajšie účinky:

- cholesterolové kryštalické zrazeniny
- očné krvácanie (očná hemorágia)

V prípade krvácania do mozgu sa zaznamenali prípady týkajúce sa nervového systému, napr. ospalosť
(somnolencia), poruchy reči, čiastočné ochrnutie polovice tela (hemiparéza) a poruchy pohybu (kŕče). Ak sa u Vás objavia niektoré z týchto vedľajších účinkov, okamžite to povedzte Vášmu lekárovi.
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajše účinky,
ktoré nie sú uvedené v písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi..



5. AKO UCHOVÁVAŤ METALYSE
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.

Rozpustený METALYSE sa môže uchovávať 24 hodín pri teplote 2-8°C a 8 hodín pri teplote 30°C. Z mikrobiologických dôvodov však Váš lekár používa rozpustený injekčný roztok ihneď.

Nepoužívajte METALYSE po dátume exspirácie,, ktorý je uvedený na etikete/vonkajšom obale.



6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo METALYSE obsahuje

- Liečivo je tenektepláza. Jedna injekčná liekovka obsahuje 6 000 jednotiek tenekteplázy. Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 6 ml vody na injekciu.
- Ďalšie zložky sú: L-arginín, kyselina fosforečná a polysorbát 20.
- Rozpúšťadlom METALYSE je voda na injekcie.

Ako vyzerá METALYSE a obsah balenia
Škatuľa obsahuje jednu injekčnú liekovku s lyofilizovaným práškom, jednu naplnenú injekčnú striekačku s rozpúšťadlom, jeden sterilný adaptér injekčnej liekovky a jednu sterilnú ihlu na
jednorazové použitie.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Boehringer Ingelheim International GmbH Binger Strasse 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko

Výrobca

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Birkendorfer Strasse 65
D-88397 Biberach / Riss
Nemecko
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii.

België/Belgique/Belgien Luxembourg/Luxemburg
S.C.S. Boehringer Ingelheim Comm.V. S.C.S. Boehringer Ingelheim Comm.V. Tél/Tel: +32 2 773 33 11 Tél/Tel: +32 2 773 33 11

България Magyarország
Бьорингер Ингелхайм Фарма ГмбХ Boehringer Ingelheim Pharma Fióktelep
Тел: +359 2 958 79 98 Tel.: +36 1 224 7120

Česká republika Malta
Boehringer Ingelheim spol. s r.o. Boehringer Ingelheim Ltd.
Tel: +420 234 655 111 Tel: +44 1344 424 600

Danmark Nederland
Boehringer Ingelheim Danmark A/S Boehringer Ingelheim b.v. Tlf: +45 39 15 88 49 Tel: +31 72 5 66 24 24

Deutschland Norge
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Boehringer Ingelheim Norway KS
Tel: +49 1805 / 77 90 90 Tlf: +47 66 76 13 00

Eesti Österreich
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Boehringer Ingelheim Austria GmbH
Eesti Filiaal Tel: +43 1 80 105-0
Tel: +372 60 80 940

Eλλάδα Polska
Boehringer Ingelheim Ellas A.E. Boehringer Ingelheim Sp.zo.o.
Tηλ: +30 2 10 89 06 300 Tel.: +48 22 699 0 699

España Portugal
Boehringer Ingelheim España S.A. Boehringer Ingelheim, Lda. Tel: +34 93 404 58 00 Tel: +351 21 313 53 00

France România
Boehringer Ingelheim France S.A.S. Boehringer Ingelheim Pharma Ges mbH Tél: +33 3 26 50 45 33 Reprezentanţa din România
Tel: +40 21 330 99 63

Ireland Slovenija
Boehringer Ingelheim Ireland Ltd. Boehringer Ingelheim Pharma
Tel: +353 1 295 9620 Podružnica Ljubljana
Tel: +386 1 586 40 00

Ísland Slovenská republika
Vistor hf. Boehringer Ingelheim Pharma
Sími: +354 535 7000 organizačná zložka
Tel: +421 2 5810 1211

Italia Suomi/Finland
Boehringer Ingelheim Italia S.p.A. Boehringer Ingelheim Finland Ky
Tel: +39 02 5355 1 Puh/Tel: +358 10 3102 800

Κύπρος Sverige
Boehringer Ingelheim Ellas A.E. Boehringer Ingelheim AB
Tηλ: +30 2 10 89 06 300 Tel: +46 8 721 21 00
Latvija United Kingdom Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Boehringer Ingelheim Ltd. Pārstāvniecība Latvijā Tel: +44 1344 424 600
Tel: +371 7 240 068

Lietuva
Boehringer Ingelheim Pharma Ges mbH Atstovybė Lietuvoje
Tel.: +370 37 473922

Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v {MM/RRRR}
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

METALYSE 8 000 U prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Tenektepláza

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr,ako začnete užívať Váš liek
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi

V tejto písomnej informácii pre používateľov:
1. Čo je METALYSE a na čo sa používa
2. Skôr ako dostanete METALYSE
3. Ako sa METALYSE podáva
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať METALYSE
6. Ďalšie informácie



1. ČO JE METALYSE A NA ČO SA POUŽÍVA

METALYSE je prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. To znamená, že každé balenie obsahuje:

- jednu injekčnú liekovku so 8 000 jednotkami prášku METALYSE a jednu naplnenú injekčnú striekačku obsahujúcu 8 ml vody na injekcie

Pred použitím sa rozpúšťadlo (voda na injekcie) pridá k prášku a vytvorí sa roztok, ktorý sa podáva injekčne.

METALYSE patrí do skupiny liekov nazývaných trombolytiká. Tieto lieky pomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny. Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo-špecifický aktivátor plazminogénu.

METALYSE sa používa na liečenie infarktu myokardu (srdcové záchvaty) počas 6 hodín po nástupe symptómov a pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny, ktoré sa vytvorili v krvných cievach srdca. To pomáha predchádzať poškodeniu spôsobenému srdcovými záchvatmi a ukázalo sa, že zachraňuje životy.



2. SKÔR AKO DOSTANETE METALYSE

Váš lekár Vám METALYSE nepredpíše ani nepodá

- keď ste alergický (precitlivený) na liečivo (tenektepláza) alebo na niektorú z ďalších zložiek
METALYSE;

- keď máte alebo ste v poslednom čase mali chorobu, ktorá zvyšuje riziko krvácania (hemorágia),
čo zahrňuje:

™ poruchu krvácania alebo chorobu s tendenciou krvácať (hemorágia)
™ porážku (cerebrovaskulárnu príhodu)
™ veľmi vysoký nekontrolovaný krvný tlak
™ poranenie hlavy
™ ťažkú chorobu pečene
™ žalúdočný vred (peptický vred)
™ varikózne žily v pažeráku (ezofagové varixy)
™ abnormalitu krvných ciev (napr. aneuryzma)
™ určité nádory
™ zápal vnútornej epitelovej vrstvy okolo srdca (perikarditída), zápal alebo infekciu
srdcových chlopní (endokarditída);

- keď užívate tablety/kapsuly používané na „zriedenie“ krvi, ako je varfarín alebo kumarín
(antikoagulanciá);
- keď máte zápal pankreasu (pankreatitídu);
- keď ste v poslednom čase podstúpili väčšiu operáciu vrátane operácie mozgu alebo chrbtice;
- keď ste za posledné dva týždne podstúpili kardiopulmonárnu resuscitáciu (hrudníková kompresia) trvajúcu viac ako 2 minúty.

Váš doktor Vám bude venovať zvláštnu pozornosť v súvislosti s METALYSE

- keď máte vysoký krvný tlak;
- keď máte problémy s krvným obehom v mozgu (cerebrovaskulárne ochorenie);
- keď máte gastrointestinálne (črevné) alebo urogenitálne krvácanie za posledných 10 dní (ktoré môže zapríčiniť krv v stolici alebo moči);
- keď máte chlopňovú chybu (napr. mitrálna stenóza) s abnormálnym srdcovým rytmom (napr. atriálna fibrilácia);
- keď ste dostali vnútrosvalovú injekciu za posledné dva dni;
- keď máte vyše 75 rokov;
- keď vážite menej ako 60 kg.

Užívanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Tehotenstvo a dojčenie
Skôr ako vám bude podaná METALYSE, poraďte sa so svojím lekárom.



3. AKO SA METALYSE PODÁVA

Váš lekár Vám na základe Vašej telesnej hmotnosti vypočíta dávku METALYSE, a to podľa nasledovnej schémy:


Telesná hmotnosť (kg) menej ako 60 60 až 70 70 až 80 80 až 90 nad 90
Metalyse (U) 6 000 7 000 8 000 9 000 10 000


Keď začnete pociťovať bolesť na hrudníku, Váš lekár Vám čo najskôr dá liek na prevenciu zrážania
krvi ako prídavok k METALYSE.

METALYSE sa podáva ako jednorazová injekcia do žily a podáva ju lekár, ktorý má skúsenosti s použitím tohto typu lieku.

Váš lekár Vám podá METALYSE čo najskôr po začiatku bolesti na hrudi v jednorazovej dávke. Opakované podanie sa neodporúča.

4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, METALYSE môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Pri METALYSE sú veľmi časté (>1/10) nasledujúce vedľajšie účinky:

- nízky tlak krvi (hypotenzia)
- nepravidelný srdcový rytmus
- bolesť na hrudi (angina pectoris)
- krvácanie na mieste vpichu injekcie

Pri METALYSE sú časté (>1/100, <1/10) nasledujúce vedľajšie účinky:

- nutkanie na vracanie
- vracanie
- horúčka
- krvácanie z nosa
- ďalší srdcový záchvat alebo bolesť na hrudi (opakovaná ischémia, ďalší infarkt)
- zlyhanie srdca
- šok zapríčinený zlyhaním srdca
- zápal epitelovej vrstvy okolo srdca (perikarditída)
- tekutina v pľúcach (pľúcny edém)
- krvácanie v močovopohlavnom trakte (môžete zaznamenať krv v moči)
- tvorba modrín
- krvácanie z gastrointestinálneho traktu (krvácanie zo žalúdka alebo čreva)
- krvácanie vyžadujúce si transfúziu krvi

Po liečbe METALYSE sa menej často (>1/1 000, <1/100) zaznamenali nasledujúce vedľajšie účinky:
- zástava srdca
- problém so srdcovou chlopňou alebo srdcovou výstelkou (mitrálna nedostatočnosť, perikardiálny výtok)
- krvná zrazenina v žile (žilová trombóza)
- krvná zrazenina v krvnej cieve (trombotická embólia)
- tekutina medzi srdcovou výstelkou a srdcom (tamponáda srdca)
- pretrhnutie srdcového svalu
- vnútorné krvácanie v brušnej dutine (retroperitoneálne krvácanie)
- krvácanie v mozgu (cerebrálne krvácanie); mozgové alebo iné vážne krvácanie môže mať za následok smrť alebo trvalú invaliditu
- krvácanie do pľúc (pľúcna hemorágia)
- precitlivenosť (anafylaktoidné reakcie), napr. vyrážky, žihľavka (urtikária), opúchanie hrdla

Po liečbe METALYSE sa zriedkavo (>1/10 000, <1/1 000) objavili nasledujúce vedľajšie účinky:

- krvácanie v oblasti okolo srdca (hemoperikardium)
- krvná zrazenina v pľúcach (pľúcna embólia)

Po liečbe METALYSE sa veľmi zriedkavo (<1/10 000) objavili nasledujúce vedľajšie účinky:

- cholesterolové kryštalické zrazeniny
- očné krvácanie (očná hemorágia)

V prípade krvácania do mozgu sa zaznamenali prípady týkajúce sa nervového systému, napr. ospalosť
(somnolencia), poruchy reči, čiastočné ochrnutie polovice tela (hemiparéza) a poruchy pohybu (kŕče). Ak sa u Vás objavia niektoré z týchto vedľajších účinkov, okamžite to povedzte Vášmu lekárovi.
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajše účinky, ktoré nie sú uvedené v písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
5. AKO UCHOVÁVAŤ METALYSE
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.

Rozpustený METALYSE sa môže uchovávať 24 hodín pri teplote 2-8°C a 8 hodín pri teplote 30°C. Z
mikrobiologických dôvodov však Váš lekár používa rozpustený injekčný roztok ihneď.

Nepoužívajte METALYSE po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na etikete/vonkajšom obale.



6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo METALYSE obsahuje

- Liečivo je tenektepláza. Jedna injekčná liekovka obsahuje 8 000 jednotiek tenekteplázy. Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 8 ml vody na injekciu.
- Ďalšie zložky sú: L-arginín, kyselina fosforečná a polysorbát 20.
- Rozpúšťadlom METALYSE je voda na injekcie.

Ako vyzerá METALYSE a obsah balenia
Škatuľa obsahuje jednu injekčnú liekovku s lyofilizovaným práškom, jednu naplnenú injekčnú striekačku s rozpúšťadlom, jeden sterilný adaptér injekčnej liekovky a jednu sterilnú ihlu na jednorazové použitie.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Boehringer Ingelheim International GmbH Binger Strasse 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko

Výrobca

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Birkendorfer Strasse 65
D-88397 Biberach / Riss
Nemecko
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii.

België/Belgique/Belgien Luxembourg/Luxemburg
S.C.S. Boehringer Ingelheim Comm.V. S.C.S. Boehringer Ingelheim Comm.V. Tél/Tel: +32 2 773 33 11 Tél/Tel: +32 2 773 33 11

България Magyarország
Бьорингер Ингелхайм Фарма ГмбХ Boehringer Ingelheim Pharma Fióktelep
Тел: +359 2 958 79 98 Tel.: +36 1 224 7120

Česká republika Malta
Boehringer Ingelheim spol. s r.o. Boehringer Ingelheim Ltd.
Tel: +420 234 655 111 Tel: +44 1344 424 600

Danmark Nederland
Boehringer Ingelheim Danmark A/S Boehringer Ingelheim b.v. Tlf: +45 39 15 88 49 Tel: +31 72 5 66 24 24

Deutschland Norge
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Boehringer Ingelheim Norway KS
Tel: +49 1805 / 77 90 90 Tlf: +47 66 76 13 00

Eesti Österreich
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Boehringer Ingelheim Austria GmbH
Eesti Filiaal Tel: +43 1 80 105-0
Tel: +372 60 80 940

Eλλάδα Polska
Boehringer Ingelheim Ellas A.E. Boehringer Ingelheim Sp.zo.o.
Tηλ: +30 2 10 89 06 300 Tel.: +48 22 699 0 699

España Portugal
Boehringer Ingelheim España S.A. Boehringer Ingelheim, Lda. Tel: +34 93 404 58 00 Tel: +351 21 313 53 00

France România
Boehringer Ingelheim France S.A.S. Boehringer Ingelheim Pharma Ges mbH Tél: +33 3 26 50 45 33 Reprezentanţa din România
Tel: +40 21 330 99 63

Ireland Slovenija
Boehringer Ingelheim Ireland Ltd. Boehringer Ingelheim Pharma
Tel: +353 1 295 9620 Podružnica Ljubljana
Tel: +386 1 586 40 00

Ísland Slovenská republika
Vistor hf. Boehringer Ingelheim Pharma
Sími: +354 535 7000 organizačná zložka
Tel: +421 2 5810 1211

Italia Suomi/Finland
Boehringer Ingelheim Italia S.p.A. Boehringer Ingelheim Finland Ky
Tel: +39 02 5355 1 Puh/Tel: +358 10 3102 800

Κύπρος Sverige
Boehringer Ingelheim Ellas A.E. Boehringer Ingelheim AB
Tηλ: +30 2 10 89 06 300 Tel: +46 8 721 21 00
Latvija United Kingdom Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Boehringer Ingelheim Ltd. Pārstāvniecība Latvijā Tel: +44 1344 424 600
Tel: +371 7 240 068

Lietuva
Boehringer Ingelheim Pharma Ges mbH Atstovybė Lietuvoje
Tel.: +370 37 473922

Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v {MM/RRRR}
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

METALYSE 10 000 U prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
Tenektepláza

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr,ako začnete užívať Váš liek
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

V tejto písomnej informácii pre používateľov:
1. Čo je METALYSE a na čo sa používa
2. Skôr ako dostanete METALYSE
3. Ako sa METALYSE podáva
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať METALYSE
6. Ďalšie informácie



1. ČO JE METALYSE A NA ČO SA POUŽÍVA

METALYSE je prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. To znamená, že každé balenie obsahuje:

- jednu injekčnú liekovku so 10 000 jednotkami prášku METALYSE a jednu naplnenú injekčnú striekačku obsahujúcu 10 ml vody na injekcie

Pred použitím sa rozpúšťadlo (voda na injekcie) pridá k prášku a vytvorí sa roztok, ktorý sa podáva injekčne.

METALYSE patrí do skupiny liekov nazývaných trombolytiká. Tieto lieky pomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny. Tenektepláza je rekombinantný fibrínovo-špecifický aktivátor plazminogénu.

METALYSE sa používa na liečenie infarktu myokardu (srdcové záchvaty) počas 6 hodín po nástupe symptómov a pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny, ktoré sa vytvorili v krvných cievach srdca. To pomáha predchádzať poškodeniu spôsobenému srdcovými záchvatmi a ukázalo sa, že zachraňuje životy.



2. SKÔR AKO DOSTANETE METALYSE

Váš lekár Vám METALYSE nepredpíše ani nepodá

- keď ste alergický (precitlivený) na liečivo (tenektepláza) alebo na niektorú z ďalších zložiek
METALYSE;

- keď máte alebo ste v poslednom čase mali chorobu, ktorá zvyšuje riziko krvácania (hemorágia),
čo zahrňuje:

™ poruchu krvácania alebo chorobu s tendenciou krvácať (hemorágia)
™ porážku (cerebrovaskulárnu príhodu)
™ veľmi vysoký nekontrolovaný krvný tlak
™ poranenie hlavy
™ ťažkú chorobu pečene
™ žalúdočný vred (peptický vred)
™ varikózne žily v pažeráku (ezofagové varixy)
™ abnormalitu krvných ciev (napr. aneuryzma)
™ určité nádory
™ zápal vnútornej epitelovej vrstvy okolo srdca (perikarditída), zápal alebo infekciu
srdcových chlopní (endokarditída);

- keď užívate tablety/kapsuly používané na „zriedenie“ krvi, ako je varfarín alebo kumarín
(antikoagulanciá);
- keď máte zápal pankreasu (pankreatitídu);
- keď ste v poslednom čase podstúpili väčšiu operáciu vrátane operácie mozgu alebo chrbtice;
- keď ste za posledné dva týždne podstúpili kardiopulmonárnu resuscitáciu (hrudníková kompresia) trvajúcu viac ako 2 minúty.

Váš lekár Vám bude venovať zvláštnu pozornosť v súvislosti s METALYSE

- keď máte vysoký krvný tlak;
- keď máte problémy s krvným obehom v mozgu (cerebrovaskulárne ochorenie);
- keď máte gastrointestinálne (črevné) alebo urogenitálne krvácanie za posledných 10 dní (ktoré môže zapríčiniť krv v stolici alebo moči);
- keď máte chlopňovú chybu (napr. mitrálna stenóza) s abnormálnym srdcovým rytmom (napr. atriálna fibrilácia);
- keď ste dostali vnútrosvalovú injekciu za posledné dva dni;
- keď máte vyše 75 rokov;
- keď vážite menej ako 60 kg.

Užívanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Tehotenstvo a dojčenie
Skôr ako vám bude podaná METALYSE, poraďte sa so svojím lekárom.



3. AKO SA METALYSE PODÁVA

Váš lekár Vám na základe Vašej telesnej hmotnosti vypočíta dávku METALYSE, a to podľa nasledovnej schémy:


Telesná hmotnosť (kg) menej ako 60 60 až 70 70 až 80 80 až 90 nad 90
Metalyse (U) 6 000 7 000 8 000 9 000 10 000


Keď začnete pociťovať bolesť na hrudníku, Váš lekár Vám čo najskôr dá liek na prevenciu zrážania
krvi ako prídavok k METALYSE.

METALYSE sa podáva ako jednorazová injekcia do žily a podáva ju lekár, ktorý má skúsenosti s použitím tohto typu lieku.

Váš lekár Vám podá METALYSE čo najskôr po začiatku bolesti na hrudi v jednorazovej dávke. Opakované podanie sa neodporúča.

4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, METALYSE môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Pri METALYSE sú veľmi časté (>1/10) nasledujúce vedľajšie účinky:

- nízky tlak krvi (hypotenzia)
- nepravidelný srdcový rytmus
- bolesť na hrudi (angina pectoris)
- krvácanie na mieste vpichu injekcie

Pri METALYSE sú časté (>1/100, <1/10) nasledujúce vedľajšie účinky:

- nutkanie na vracanie
- vracanie
- horúčka
- krvácanie z nosa
- ďalší srdcový záchvat alebo bolesť na hrudi (opakovaná ischémia, ďalší infarkt)
- zlyhanie srdca
- šok zapríčinený zlyhaním srdca
- zápal epitelovej vrstvy okolo srdca (perikarditída)
- tekutina v pľúcach (pľúcny edém)
- krvácanie v močovopohlavnom trakte (môžete zaznamenať krv v moči)
- tvorba modrín
- krvácanie z gastrointestinálneho traktu (krvácanie zo žalúdka alebo čreva)
- krvácanie vyžadujúce si transfúziu krvi

Po liečbe METALYSE sa menej často (>1/1 000, <1/100) zaznamenali nasledujúce vedľajšie účinky:

- zástava srdca
- problém so srdcovou chlopňou alebo srdcovou výstelkou (mitrálna nedostatočnosť, perikardiálny výtok)
- krvná zrazenina v žile (žilová trombóza)
- krvná zrazenina v krvnej cieve (trombotická embólia)
- tekutina medzi srdcovou výstelkou a srdcom (tamponáda srdca)
- pretrhnutie srdcového svalu
- vnútorné krvácanie v brušnej dutine (retroperitoneálne krvácanie)
- krvácanie v mozgu (cerebrálne krvácanie); mozgové alebo iné vážne krvácanie môže mať za následok smrť alebo trvalú invaliditu
- krvácanie do pľúc (pľúcna hemorágia)
- precitlivenosť (anafylaktoidné reakcie), napr. vyrážky, žihľavka (urtikária), opúchanie hrdla

Po liečbe METALYSE sa zriedkavo (>1/10 000, <1/1 000) objavili nasledujúce vedľajšie účinky:

- krvácanie v oblasti okolo srdca (hemoperikardium)
- krvná zrazenina v pľúcach (pľúcna embólia)

Po liečbe METALYSE sa veľmi zriedkavo (<1/10 000) objavili nasledujúce vedľajšie účinky:

- cholesterolové kryštalické zrazeniny
- očné krvácanie (očná hemorágia)

V prípade krvácania do mozgu sa zaznamenali prípady týkajúce sa nervového systému, napr. ospalosť
(somnolencia), poruchy reči, čiastočné ochrnutie polovice tela (hemiparéza) a poruchy pohybu (kŕče). Ak sa u Vás objavia niektoré z týchto vedľajších účinkov, okamžite to povedzte Vášmu lekárovi.
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajše účinky, ktoré nie sú uvedené v písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
5. AKO UCHOVÁVAŤ METALYSE
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí. Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.

Rozpustený METALYSE sa môže uchovávať 24 hodín pri teplote 2-8°C a 8 hodín pri teplote 30°C. Z mikrobiologických dôvodov však Váš lekár používa rozpustený injekčný roztok ihneď.

Nepoužívajte METALYSE po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na etikete/vonkajšom obale.



6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo METALYSE obsahuje

- Liečivo je tenektepláza. Jedna injekčná liekovka obsahuje 10 000 jednotiek tenekteplázy. Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 10 ml vody na injekciu.
- Ďalšie zložky sú: L-arginín, kyselina fosforečná a polysorbát 20.
- Rozpúšťadlom METALYSE je voda na injekcie.

Ako vyzerá METALYSE a obsah balenia
Škatuľa obsahuje jednu injekčnú liekovku s lyofilizovaným práškom, jednu naplnenú injekčnú striekačku s rozpúšťadlom, jeden sterilný adaptér injekčnej liekovky a jednu sterilnú ihlu na jednorazové použitie.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Boehringer Ingelheim International GmbH Binger Strasse 173
D-55216 Ingelheim nad Rýnom
Nemecko

Výrobca

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Birkendorfer Strasse 65
D-88397 Biberach / Riss
Nemecko
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii.

België/Belgique/Belgien Luxembourg/Luxemburg
S.C.S. Boehringer Ingelheim Comm.V. S.C.S. Boehringer Ingelheim Comm.V. Tél/Tel: +32 2 773 33 11 Tél/Tel: +32 2 773 33 11

България Magyarország
Бьорингер Ингелхайм Фарма ГмбХ Boehringer Ingelheim Pharma Fióktelep
Тел: +359 2 958 79 98 Tel.: +36 1 224 7120

Česká republika Malta
Boehringer Ingelheim spol. s r.o. Boehringer Ingelheim Ltd.
Tel: +420 234 655 111 Tel: +44 1344 424 600

Danmark Nederland
Boehringer Ingelheim Danmark A/S Boehringer Ingelheim b.v. Tlf: +45 39 15 88 49 Tel: +31 72 5 66 24 24

Deutschland Norge
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG Boehringer Ingelheim Norway KS
Tel: +49 1805 / 77 90 90 Tlf: +47 66 76 13 00

Eesti Österreich
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Boehringer Ingelheim Austria GmbH
Eesti Filiaal Tel: +43 1 80 105-0
Tel: +372 60 80 940

Eλλάδα Polska
Boehringer Ingelheim Ellas A.E. Boehringer Ingelheim Sp.zo.o.
Tηλ: +30 2 10 89 06 300 Tel.: +48 22 699 0 699

España Portugal
Boehringer Ingelheim España S.A. Boehringer Ingelheim, Lda. Tel: +34 93 404 58 00 Tel: +351 21 313 53 00

France România
Boehringer Ingelheim France S.A.S. Boehringer Ingelheim Pharma Ges mbH Tél: +33 3 26 50 45 33 Reprezentanţa din România
Tel: +40 21 330 99 63

Ireland Slovenija
Boehringer Ingelheim Ireland Ltd. Boehringer Ingelheim Pharma
Tel: +353 1 295 9620 Podružnica Ljubljana
Tel: +386 1 586 40 00

Ísland Slovenská republika
Vistor hf. Boehringer Ingelheim Pharma
Sími: +354 535 7000 organizačná zložka
Tel: +421 2 5810 1211

Italia Suomi/Finland
Boehringer Ingelheim Italia S.p.A. Boehringer Ingelheim Finland Ky
Tel: +39 02 5355 1 Puh/Tel: +358 10 3102 800

Κύπρος Sverige
Boehringer Ingelheim Ellas A.E. Boehringer Ingelheim AB
Tηλ: +30 2 10 89 06 300 Tel: +46 8 721 21 00
Latvija United Kingdom Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Boehringer Ingelheim Ltd. Pārstāvniecība Latvijā Tel: +44 1344 424 600
Tel: +371 7 240 068
Lietuva
Boehringer Ingelheim Pharma Ges mbH Atstovybė Lietuvoje
Tel.: +370 37 473922

Táto písomná informácia pre používateľov bol
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.