a, podávanie sa má oddialiť alebo prerušiť. Krvácanie sa pozorovalo pri veľmi vysokých dávkach
v prípade zvierat. Tieto sa neočakávajú pri odporúčanej dávke, no odporúča sa sledovať parametre zrážania krvi po prvej dávke a opätovne po niekoľkých dávkach.
Alergické reakcie
S liečbou liekom MEPACT sa spájajú občasné alergické reakcie zahŕňajúce vyrážky, dýchavicu a hypertenziu 4. stupňa. Môže byť ťažké odlíšiť alergické reakcie od prehnaných zápalových odpovedí, pacienti by však mali byť sledovaní, pokiaľ ide o príznaky alergických reakcií.
Gastrointestinálna toxicita
Nauzea, vracanie a nechutenstvo sú veľmi časté nežiaduce reakcie na liek MEPACT. Gastrointestinálna toxicita sa môže zhoršovať, ak sa liek MEPACT používal v kombinácii
s vysokými dávkami chemoterapie využívajúcej viacero liekov a bola spojená so zvýšeným podávaním parenterálnej výživy.
4.5 Liekové a iné interakcie
Uskutočnili sa obmedzené štúdie týkajúce sa interakcie lieku MEPACT s chemoterapiou. Hoci tieto štúdie nepriniesli konečné dôkazy, neexistuje dôkaz o interakcii lieku MEPACT
s protinádorovými účinkami chemoterapie a naopak.
Odporúča sa oddeliť časy podávania lieku MEPACT a doxorubicínu alebo iných lipofilných liekov, ak sa používajú v rovnakom chemoterapeutickom režime.
Používanie lieku MEPACT súčasne s cyklosporínom alebo inými inhibítormi kalcineurínu je kontraindikované z dôvodu ich predpokladaného účinku na makrofágy v slezine a fagocytárnu aktivitu jednojadrových buniek (pozri časť 4.3).
Taktiež sa in vitro dokázalo, že vysoké dávky NSAID (inhibítorov cyklooxygenázy) môžu blokovať aktivujúci účinok lipozomálneho mifamurtidu na makrofágy. Z tohto dôvodu je používanie vysokých dávok NSAID kontraindikované (pozri časť 4.3).
Pretože mifamurtid účinkuje prostredníctvom stimulácie imunitného systému, počas liečby liekom
MEPACT by sa malo vyhnúť chronickému alebo pravidelnému užívaniu kortikosteroidov.
Interakčné štúdie in vitro ukázali, že lipozomálny a nelipozomálny mifamurtid neinhibuje metabolickú aktivitu cytochrómu P450 v nahromadených pečeňových mikrozómoch u ľudí. Lipozomálny a nelipozomálny mifamurtid neindukuje metabolickú aktivitu alebo transkripciu cytochrómu P450 v primárnych kultúrach čerstvo izolovaných ľudských hepatocytov. Preto sa neočakáva interakcia mifamurtidu s metabolizmom látok, ktoré sú substrátmi hepatického cytochrómu P450.
Vo veľkej kontrolovanej randomizovanej štúdii sa pri užívaní lieku MEPACT v odporúčanej dávke a podľa odporúčaného časového harmonogramu s inými liekmi so známou renálnou (cisplatina, ifosfamid) alebo hepatickou (vysoké dávky metotrexátu, ifosfamid) toxicitou nezhoršila takáto toxicita a nebolo potrebné upraviť dávku mifamurtidu.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita
Neexistujú žiadne údaje o používaní mifamurtidu u tehotných pacientok. Štúdie na zvieratách sú nedostatočné, pokiaľ ide o reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Liek MEPACT by sa nemal používať počas gravidity a nemali by ho užívať ženy, ktoré nepoužívajú účinnú antikoncepciu.
Laktácia
Nie je známe, či sa mifamurtid vylučuje do ľudského mlieka. Vylučovanie mifamurtidu do mlieka sa u zvierat neskúmalo. Rozhodnutie o pokračovaní/prerušení dojčenia alebo o
pokračovaní/prerušení liečby by sa malo prijať so zohľadnením prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby liekom MEPACT pre ženu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Niektoré veľmi časté alebo časté nežiaduce účinky liečby liekom MEPACT (ako sú závraty, vertigo, únava a zahmlené videnie) môžu mať vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Každý z 248 pacientov liečených liekom MEPACT počas ranej fázy štúdií s jedným liečebným ramenom u pacientov s najviac pokročilými malignitami pociťoval najmenej jeden nežiaduci účinok. O mnohých z najčastejšie pozorovaných nežiaducich účinkoch, ktoré sa uvádzajú v nasledujúcej súhrnnej tabuľke, sa predpokladá ich súvislosť s mechanizmom účinku mifamurtidu. Väčšina týchto udalostí bola hlásená ako udalosti mierne alebo stredne závažné. Tento profil je jednotný, či už pre zhrnutie všetkých raných štúdií (n=248) alebo iba štúdií týkajúcich sa osteosarkómu (n=51). Je pravdepodobné, že nežiaduce účinky sa vyskytli aj vo veľkej randomizovanej štúdii, ale neboli zaznamenané, pretože v tejto štúdii sa zhromažďovali len závažné a život ohrozujúce nežiaduce účinky.
Nežiaduce reakcie sú usporiadané podľa systémovej triedy orgánov a frekvencie. Skupiny frekvencií sú definované podľa nasledujúcej konvencie: Veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až
<1/10). V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí
klesajúcej závažnosti.
Tabuľka 1. Nežiaduce reakcie súvisiace s liekom MEPACT u ≥ 1/100 pacientov
Infekcie a parazitárne ochorenia
Časté: Sepsa, celulitída, nazofaryngitída, katétrová infekcia, infekcia horných dýchacích ciest, infekcia močových ciest, faryngitída, infekcia vírusom Herpes simplex
Nezhubné novotvary, zhubné a nešpecifikované (vrátane cýst a polypov)
Časté: Nádorová bolesť
Poruchy krvného a lymfatického systému
Veľmi časté: Anémia
Časté: Leukopénia, trombocytopénia, granulocytopénia
Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi časté: Nechutenstvo
Časté: Dehydratácia, hypokalémia, znížená chuť do jedla
Psychiatrické poruchy
Časté: Stav zmätenosti, depresia, nespavosť, úzkosť
Poruchy nervového systému
Veľmi časté: Bolesti hlavy, závraty
Časté: Parestézia, hypestézia, tremor, somnolencia, letargia
Očné poruchy
Časté: Zahmlené videnie
Poruchy sluchu a labyrintu
Časté: Vertigo, hučanie, strata sluchu
Kardiálne poruchy
Veľmi časté: Tachykardia
Časté: Cyanóza, palpitácie
Cievne poruchy
Veľmi časté: Hypertenzia, hypotenzia
Časté: Flebitída, návaly, bledosť
Respiračné, torakálne a mediastinálne poruchy
Veľmi časté: Dyspnoe, tachypnoe, kašeľ
Časté: Pleurálna efúzia, zhoršené dyspnoe, produktívny kašeľ, hemoptýza, sipot, epistáza, námahové dyspnoe, kongescia sínusov, nazálna kongescia, faryngolaryngálna bolesť
Gastrointestinálne poruchy
Veľmi časté: Vracanie, hnačka, zápcha, bolesti brucha, nauzea
Časté: Bolesť v hornej časti brucha, dyspepsia, abdominálna distenzia, bolesť
v dolnej časti brucha
Hepatobiliárne poruchy
Časté: Bolesť v oblasti pečene
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Veľmi časté: Hyperhidróza
Časté: Kožné vyrážky, pruritus, erytém, alopécia, suchá koža
Muskuloskeletárne poruchy a poruchy spojivového tkaniva
Veľmi časté: Myalgia, artralgia, bolesti chrbta, bolesti končatín
Časté: Svalové kŕče, bolesť krku, bolesť v oblasti slabín, bolesť kostí, bolesť
ramena, bolesť hrudnej steny, stuhnutosť svalov a kostí
Poruchy obličiek a močových ciest
Časté: Hematúria, dyzúria, polakizúria
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Časté: Dysmenorea
Všeobecné poruchy a reakcie na mieste podania
Veľmi časté: Horúčka, zimnica, únava, hypotermia, bolesť, nevoľnosť, asténia, bolesť
na hrudníku
Časté: Periférny edém, edém, zápal sliznice, erytém na mieste podania infúzie, reakcia na mieste podania infúzie, bolesť v oblasti katétra, diskomfort v hrudníku, pocit chladu
Vyšetrenia:
Časté: Zníženie hmotnosti
Chirurgické a lekárske výkony
Časté: Bolesť po zákroku
Poruchy krvného a lymfatického systému
Anémia bola najčastejšie pozorovaná pri užívaní lieku MEPACT súčasne s chemoterapeutikami. V randomizovanej kontrolovanej skúške bola incidencia myeloidných nádorov (akútna myeloidná leukémia/myelodysplastický syndróm) rovnaká u pacientov užívajúcich MEPACT spolu
s chemoterapiou, ako u pacientov podstupujúcich len chemoterapiu (približne 2,5 %).
Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi často bola pozorovaná anorexia (21 %) počas skúšok lieku MEPACT v prípade pacientov v pokročilom štádiu rakoviny.
Poruchy nervového systému
V súlade s inými všeobecnými prejavmi, najčastejšími poruchami nervového systému boli bolesti hlavy (50 %) a závraty (17 %).
Poruchy sluchu a labyrintu
Hoci stratu sluchu možno pripísať ototoxickému účinku chemoterapie, napr. cisplatiny, nie je jasné, či liek MEPACT v spojení s chemoterapiou využívajúcou viaceré lieky môže zvýšiť možnosť straty sluchu.
Vyššie percento objektívnej a subjektívnej straty sluchu sa pozorovalo celkovo u pacientov, ktorí dostávali liek MEPACT a podstupovali chemoterapiu (12 %, resp. 7 %), v štúdii fázy III (pozri časť 5.1, kde sa nachádza opis skúšky) v porovnaní s pacientmi, ktorí podstupovali iba
chemoterapiu (7 % a 1 %). Všetci pacienti dostali celkovú dávku cisplatiny 480 mg/m2, ako súčasť ich indukčného (neoadjuvantného) a/alebo udržiavacieho (adjuvantného) režimu chemoterapie.
Kardiálne a vaskulárne poruchy
Mierna až stredne závažná tachykadia (50 %), hypertenzia (26 %) a hypotenzia (29 %) boli často pozorované v rámci nekontrolovaných skúšok lieku MEPACT. V raných štúdiách bol hlásený jeden závažný prípad subakútnej trombózy, ale žiadne závažné kardiálne príhody neboli spojené s liekom MEPACT vo veľkej randomizovanej kontrolovanej štúdii.
Respiračné poruchy
Respiračné poruchy zahŕňajúce dyspnoe (21 %), kašeľ (18 %) a tachypnoe (13 %) boli pozorované veľmi často a u dvoch pacientov s už existujúcou astmou sa rozvinula mierna až stredne závažná respiračná tieseň v súvislosti s liečbou liekom MEPACT v štúdii fázy II.
Gastrointestinálne poruchy
Gastrointestinálne poruchy boli často spojené s podávaním lieku MEPACT a zahŕňali nauzeu (57
%) a vracanie (44 %) u približne polovice pacientov, zápchu (17 %), hnačku (13 %) a bolesti brucha.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
V nekontrolovaných štúdiách sa hyperhidróza (11 %) veľmi často vyskytovala u pacientov, ktorí dostávali liek MEPACT.
Muskuloskeletálne poruchy a poruchy spojivového tkaniva
Bolesť nízkej intenzity bola častá u pacientov užívajúcich liek MEPACT a zahŕňala myalgiu (31
%), bolesť chrbta (15 %), bolesť končatín (12 %) a artralgiu (10 %).
Všeobecné poruchy a reakcie na mieste podania
Väčšina pacientov pociťuje zimnicu (89 %), horúčku (85 %) a únavu (53 %). Tieto sú zvyčajne mierne až stredne závažné, v podstate prechodné a obvykle odpovedajú na paliatívnu liečbu (napr. paracetamol na horúčku). Ostatné celkové prejavy, ktoré boli zvyčajne mierne až stredne závažné
a vyskytovali sa veľmi často, zahŕňali hypotermiu (23 %), nevoľnosť (13 %), bolesť (15 %), asténiu (13 %) a bolesť na hrudníku (11 %). Edém, diskomfort v hrudníku, reakcie na mieste podania infúzie alebo v oblasti katétra a pocit chladu boli pozorované u týchto pacientov menej často, väčšinou pri nádorovom ochorení v pokročilom štádiu.
Vyšetrenia:
U jedného pacienta s osteosarkómom bola v súvislosti s užívaním lieku MEPACT zvýšená hladina močoviny a kreatinínu v krvi.
4.9 Predávkovanie
Nebol hlásený žiaden prípad predávkovania. Maximálna tolerovaná dávka v štúdiách fázy I bola 4
- 6 mg/m2 s vysokou premenlivosťou nežiaducich reakcií. Príznaky a prejavy, ktoré sa spájali
s vyššími dávkami a/alebo obmedzovali dávku, neohrozovali život a zahŕňali horúčku, zimnicu, únavu, nauzeu, vracanie, bolesť hlavy a hypo- alebo hypertenziu.
V prípade predávkovania sa odporúča nasadenie vhodnej podpornej liečby. Podporné opatrenia by mali vychádzať z inštitucionálnych usmernení a pozorovaných klinických prejavov. Príklady zahŕňajú paracetamol na horúčku, zimnicu a bolesť hlavy a antiemetiká (iné ako steroidy) na nauzeu a vracanie.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Iné cytokíny a imunomodulátory, ATC kód: L03AX15
Mechanizmus účinku
Mifamurtid (muramyltripeptid-fosfatidyletanolamín, MTP-PE) je plne syntetický derivát muramyldipeptidu (MDP), najmenšej prirodzene sa vyskytujúcej imúnnej stimulačnej zložky bunkových stien baktérie Mycobacterium sp. Má podobné imunostimulačné účinky ako prírodný MDP s dodatočnou výhodou dlhšieho plazmatického polčasu. Liek MEPACT je lipozomálna zmes navrhnutá špeciálne so zameraním sa na makrofágy in vivo po podaní intravenóznou infúziou.
MTP-PE je špecifickým ligandom NOD2, receptora, ktorý sa primárne nachádza na monocytoch, dendritických bunkách a na makrofágoch. MTP-PE je silný aktivátor monocytov a makrofágov. Aktivácia ľudských makrofágov liekom MEPACT sa spája s produkciou cytokínov vrátane tumor nekrotizujúceho faktora (TNF-α), interleukínu-1 (IL-1β), IL-6, IL-8 a IL-12, a adhezívnych molekúl vrátane antigénu-1 súvisiaceho s funkciou lymfocytov (LFA-1) a intercelulárnej adhezívnej molekuly-1 (ICAM-1). Ľudské monocyty pri liečbe in vitro zabíjali alogénne a autológové nádorové bunky (vrátane melanómu, ovariálneho karcinómu, karcinómu hrubého
čreva a obličiek), ale nevykazovali toxicitu pre normálne bunky.
Podávanie lieku MEPACT in vivo viedlo k inhibícii rastu nádoru u myšacích a potkaních modelov v prípade pľúcnej metastázy, rakoviny kože a pečene a fibrosarkómu. Významné zlepšenie
prežitia bez choroby sa preukázalo aj pri liečbe osteosarkómu a hemangiosarkómu u psov pri použití lieku MEPACT ako adjuvantnej terapie. Presný mechanizmus, ktorým aktivácia monocytov a makrofágov liekom MEPACT vedie k protinádorovej aktivite u zvierat a ľudí, nie je dosiaľ známy.
Klinická bezpečnosť a účinnosť
Bezpečnosť lipozomálneho mifamurtidu sa posudzovala u viac ako 700 pacientov s rôznymi druhmi a štádiami rakoviny a u 21 zdravých dospelých subjektov (pozri časť 4.8).
V porovnaní s chemoterapiou samotnou liek MEPACT výrazne zvýšil celkové prežitie pacientov s novo diagnostikovaným resekovateľným osteosarkómom vysokého stupňa, ak sa používal spolu
s kombinovanou chemoterapiou. V randomizovanej štúdii fázy III , do ktorej bolo zapojených 678 pacientov (vo veku od 1,4 do 30,6 rokov), s novo diagnostikovaným resekovateľným osteosarkómom vysokého stupňa, pridanie adjuvantného lieku MEPACT k chemoterapii buď doxorubicínom alebo cisplatinou a metotrexátom s ifosfamidom alebo bez ifosfamidu
viedlo k relatívnemu zníženiu rizika úmrtia o 28 % (p = 0,0313, miera nebezpečenstva (HR) =
0,72 [95 % interval spoľahlivosti (CI): 0,53, 0,97]).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po intravenóznom podaní v prípade 21 zdravých dospelých subjektov bol mifamurtid rýchlo odstránený z plazmy (minúty), čo malo za následok veľmi nízku plazmatickú koncentráciu celkového (lipozomálneho a voľného) mifamurtidu. Priemerná AUC bola 17,0 +/- 4,71 h x nM a Cmax bola 15,7 +/- 3,72 nM. V samostatnej štúdii so zapojením 14 pacientov sa krivky závislosti priemernej sérovej koncentrácie od času pre celkový a voľný mifamurtid, ktoré sa hodnotili po prvej infúzii lieku MEPACT a po poslednej infúzii o 11 alebo 12 týždňov neskôr, takmer prekrývali a priemerné hodnoty AUC pre voľný mifamurtid po prvej a poslednej infúzii boli podobné. Tieto údaje naznačujú, že počas liečebného obdobia nedochádzalo k hromadeniu celkového ani voľného mifamurtidu.
Po 6 hodinách od injekcie rádioaktívne značených lipozómov s obsahom 6 mg mifamurtidu sa zistila rádioaktivita v pečeni, slezine, nosohltane, štítnej žľaze a v menšom rozsahu v pľúcach. Lipozómy boli fagocytované bunkami retikuloendotelového systému. U 2 zo 4 pacientov
s metastázami v pľúcach súvisela rádioaktivita s pľúcnymi metastázami. Priemerný polčas rádioaktívne značeného materiálu bol bifázický s fázou α trvajúcou okolo 15 minút a konečným polčasom trvajúcim približne 18 hodín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
U citlivých druhov (králik a pes) bola najvyššia denná dávka lipozomálneho mifamurtidu, ktorá nespôsobovala nežiaduce účinky, 0,1 mg/kg zodpovedajúca 1,2, resp. 2 mg/m2. Hladina lieku MEPACT nevyvolávajúca nežiaduce účinky u zvierat zodpovedá približne 2 mg/m2 odporúčanej dávky pre ľudí.
Údaje zo 6-mesačnej štúdie u psov s denným podávaním intravenóznych injekcií lieku MEPACT v dávke do 0,5 mg/kg (10 mg/m2) poskytujú 8- až 19-násobnú mieru bezpečnosti kumulatívnej expozície pre zreteľnú toxicitu pre plánovanú klinickú dávku u ľudí. Hlavné toxické účinky spojené s týmito vysokými dennými a kumulatívnymi dávkami lieku MEPACT boli najmä prehnané farmakologické účinky: horúčka, príznaky výraznej zápalovej odpovede prejavujúce sa ako synovitída, bronchopneumónia, perikarditída a zápalová nekróza pečene a kostnej drene. Taktiež sa pozorovali nasledujúce udalosti: krvácanie a predĺženie času zrážania, infarkty, morfologické zmeny v stene malých artérií, edém a kongescia centrálneho nervového systému, slabé účinky na srdce a mierna hyponatrémia. Liek MEPACT nebol mutagénny a nevyvolával teratogénne účinky u potkanov a králikov. Embryotoxické účinky boli pozorované len pri hladinách toxických pre matku.
Neexistujú žiadne výsledky zo štúdií celkovej toxicity, ktoré naznačujú škodlivé vplyvy na mužské alebo ženské reprodukčné orgány. Osobitné štúdie týkajúce sa reprodukčnej funkcie, perinatálnej toxicity a karcinogénneho potenciálu sa neuskutočnili.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
1-palmitoyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-fosfocholín (POPC)
monosodná soľ 1,2-dioleoyl-sn-glycero-3-fosfo-L-serínu (OOPS)
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorená liekovka s práškom:
2 roky
Rekonštituovaná suspenzia:
Chemická a fyzikálna stabilita bola preukázaná počas 6 hodín pri teplote do 25ºC.
Z mikrobiologického hľadiska sa odporúča okamžité použitie. V prípade, že sa nepoužije okamžite, za čas použiteľnosti a podmienky skladovania rekonštituovaného, prefiltrovaného a rozriedeného roztoku pred použitím rekonštituovaného lieku je zodpovedný používateľ, pričom toto obdobie nesmie presiahnuť 6 hodín pri 25ºC. Roztok neuchovávajte v chladničke, ani ho nezmrazujte.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2°C – 8°C). Nezmrazujte.
Liekovku ponechajte v krabičke, aby bola chránená pred svetlom. Podmienky na uchovávanie rekonštituovaného lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
50 ml sklenená liekovka typu I so sivou butylovou gumovou zátkou, hliníkovým uzáverom a umelohmotným preklopiteľným viečkom s obsahom 4 mg mifamurtidu.
Každá krabička obsahuje jednu liekovku a jeden nepyrogénny sterilný filter bez obsahu latexu na jednorazové použitie pre liek MEPACT, ktorý je dodávaný v blistrovom balení z PVC.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Liek MEPACT sa musí rekonštituovať, prefiltrovať použitím priloženého filtra a ďalej zriediť
použitím aseptickej techniky.
Každá liekovka by mala byť rekonštituovaná s 50 ml 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného. Po rekonštituovaní každý ml suspenzie v liekovke obsahuje 0,08 mg mifamurtidu.
Objem rekonštituovanej suspenzie zodpovedajúcej vypočítanej dávke sa prostredníctvom priloženého filtra odoberie a ďalej zriedi ďalšími 50 ml 9mg/ml (0,9%) injekčného roztoku chloridu sodného podľa podrobných pokynov uvedených ďalej.
Pokyny na prípravu lieku MEPACT na intravenóznu infúziu
Materiál dodávaný v každom balení -
• Prášok lieku MEPACT na infúznu suspenziu (liekovka)
• Filter pre liek MEPACT
Požadovaný materiál, ktorý nie je dodávaný -
• 9mg/ml (0,9 %) injekčný roztok chloridu sodného, EP/USP 100 ml vak
• Jedna 60 alebo 100 ml jednorazová sterilná injekčná striekačka s luerovou koncovkou
• Dve sterilné injekčné ihly stredných rozmerov (18)
Odporúča sa, aby sa rekonštituovanie lipozomálnej suspenzie uskutočnilo v boxe s laminárnym prúdením, aby sa použili sterilné rukavice a uplatnila aseptická technika.
Lyofilizovaný prášok sa má ponechať tak, aby pred rekonštituovaním, prefiltrovaním s použitím priloženého filtra a zriedením dosiahol teplotu približne 20°C – 25°C. Malo by to trvať približne
30 minút.
1. Uzáver liekovky sa má odstrániť a zátka očistiť s použitím tampónu napusteného alkoholom.
2. Filter sa má vybrať s blistrového obalu a má sa dať dolu čiapočka z bodca filtra. Bodec sa má následne pevne vsunúť do liekovky, až kým sa neusadí. V tomto čase sa nemá odstraňovať luerový spojovací uzáver filtra.
3. Treba rozbaliť vak so 100 ml 9mg/ml (0,9 % ) injekčného roztoku chloridu sodného, ihlu a injekčnú striekačku (nie sú súčasťou balenia).
4. Miesto na vaku obsahujúcom 9mg/ml (0,9 % ) injekčného roztoku chloridu sodného, do ktorého sa vloží ihla, sa má utrieť tampónom napusteným alkoholom.
5. Použitím ihly a injekčnej striekačky sa má z vaku natiahnuť 50 ml 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného.
6. Po vybratí ihly z injekčnej striekačky treba injekčnú striekačku priložiť k filtru otvorením luerového spojovacieho uzáveru filtra (Obrázok 1).
Obrázok 1
7. 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného sa pridáva do liekovky pomalým, pevným zatlačením piestu injekčnej striekačky. Filter a injekčná striekačka nesmú byť oddelené od liekovky.
8. Liekovka sa má nechať nerušene stáť počas jednej minúty s cieľom zaistiť dôkladnú
hydratáciu suchej látky.
9. Liekovka sa má následne silno miešať počas jednej minúty, zatiaľ čo filter a injekčná striekačka zostávajú pripojené. V tomto čase sa lipozómy tvoria spontánne (Obrázok 2).
Obrázok 2
10. Požadovanú dávku je možné natiahnuť z liekovky po jej prevrátení pomalým ťahom piestu injekčnej striekačky (Obrázok 3). Každý ml rekonštituovanej suspenzie obsahuje 0,08 mg mifamurtidu. Objem suspenzie, ktorý sa má natiahnuť, sa pre množstvá dávky vypočíta nasledovne:
Objem, ktorý sa má natiahnuť = [12,5 x vypočítaná dávka (mg)] ml
Na uľahčenie sa uvádza nasledujúca ekvivalenčná tabuľka:
Dávka Objem
1,0 mg 12,5 ml
2,0 mg 25 ml
3,0 mg 37,5 ml
4,0 mg 50 ml
Obrázok 3
11. Injekčná striekačka sa má potom vybrať z filtra a na injekčnú striekačku naplnenú suspenziou sa má umiestniť nová ihla. Miesto vpichu na vaku sa má utrieť tampónom napusteným alkoholom a suspenzia v injekčnej striekačke sa má vpichnúť do originálneho vaku obsahujúceho ostávajúcich 50 ml 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného (Obrázok 4).
Obrázok 4
12. Vak treba jemne rozvíriť, aby sa roztok zamiešal.
13. Na štítok vaku s obsahom rekonštituovanej, prefiltrovanej a zriedenej lipozomálnej suspenzie sa má uviesť identifikácia pacienta, čas a dátum.
14. Chemická a fyzikálna stabilita použiteľnosti bola preukázaná pre 6 hodín pri izbovej teplote
(približne medzi 20°C – 25°C).
15. Z mikrobiologického hľadiska sa má produkt použiť okamžite. V prípade, že sa nepoužije okamžite, za čas použiteľnosti a podmienky skladovania pred použitím je zodpovedný používateľ, pričom toto obdobie by nemalo presiahnuť 6 hodín pri izbovej teplote.
16. Lipozomálna suspenzia sa podáva intravenóznou infúziou počas približne jednej hodiny.
Likvidácia
Žiadne špeciálne požiadavky.
7. DRŽITEĽ POVOLENIA NA UVEDENIE A TRH
IDM Pharma, S.A.
47 rue de Chaillot
75116 Paríž
Francúzsko
Tel: +33 467 55 84 62
Fax: +33 174 90 00 17
8. ČÍSLO (-A) POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH
9. DÁTUM PRVÉHO POVOLENIA/PREDĹŽENIA POVOLENIA
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky (EMEA) http://www.emea.europa.eu.
PRÍLOHA II
A. DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
A. DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE
Meno a adresa výrobcu zodpovedného za uvoľnenie šarže
IDM Pharma, S.A.
47 rue de Chaillot
75116 Paríž
Francúzsko
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZŤAHUJÚ NA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis (pozri Prílohu I: Súhrn charakteristických vlastností lieku,
časť 4.2).
• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA S OHĽADOM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVANIE LIEKU
Neaplikovateľné.
• ĎALŠIE PODMIENKY
Systém farmakovigilancie
Držiteľ rozhodnutia o registrácii musí zaistiť, že systém farmakovigilancie, opísaný vo verzii POL/501 v1 v module 1.8.1. Žiadosti o registráciu, je vytvorený a funkčný pred a po použití lieku na trhu.
Plán manažmentu rizika
Držiteľ rozhodnutia o registrácii sa zaväzuje uskutočniť štúdie a ďalšie aktivity farmakovigilancie, detailne opísané v Pláne farmakovigilancie, ako bolo odsúhlasené vo verzii POL/500 v1 Plánu manažmentu rizika (Risk Management Plan – RMP) v module 1.8.2. Žiadosti o registráciu a všetkých následných úprav RMP odsúhlasených CHMP.
Podľa CHMP smerníc pre Systémy manažmentu rizika pre lieky na použitie u ľudí, aktualizovaný RMP má byť predložený v rovnakom čase ako ďalší Periodický rozbor bezpečnosti lieku (Periodic Safety Update Report – PSUR).
Okrem toho, aktualizovaný RMP má byť predložený
• Keď sa získa nová informácia, ktorá môže ovplyvniť súčasné špecifikácie bezpečnosti, Plán farmakovigilancie alebo aktivity na minimalizáciu rizika
• V priebehu 60 dní, ako sa dosiahne dôležitý medzník (v oblasti farmacovigilancie alebo minimalizácie rizika)
• Na požiadanie EMEA
PRÍLOHA III
OZNAČENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
A. OZNAČENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE
VONKAJŠÍ OBAL
1. NÁZOV LIEKU
MEPACT 4 mg prášok na infúznu suspenziu
Mifamurtid
2. ÚČINNÁ LÁTKA (-Y)
Každá liekovka obsahuje 4 mg mifamurtidu. Po rekonštituovaní každý ml rekonštituovanej suspenzie
v liekovke obsahuje 0,08 mg mifamurtidu.
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Pomocné látky: palmitoyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-fosfcholín (POPC), monosodná soľ
1,2-dioleoyl-sn-glycero-3-fosfo-L-serín (OOPS)
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
Prášok na infúznu suspenziu
Balenie 1 liekovky s práškom obsahujúcim 4 mg mifamurtidu, 1 sterilný filter pre liek MEPACT
5. SPÔSOB A CESTA PODANIA
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov
Na intravenóznu infúziu po rekonštituovaní, prefiltrovaní s použitím priloženého filtra a ďalšom zriedení
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ
8. DÁTUM EXPIRÁCIE
EXP
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte v chladničke. Nezmrazujte.
Liekovku ponechajte v krabičke, aby bola chránená pred svetlom.
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH
IDM Pharma, S.A.
47 rue de Chaillot
75116 Paríž
Francúzsko
12. ČÍSLO (- A) POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH
13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže:
14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.
15. POKYNY NA POUŽITIE
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
Zdôvodnenie neuvádzať informáciu v Braillovom písme sa akceptuje.
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA BEZPROSTREDNOM OBALE OZNAČENIE LIEKOVKY
1. NÁZOV LIEKU
MEPACT 4 mg prášok na infúznu suspenziu
Mifamurtid
2. ÚČINNÁ LÁTKA
Každá liekovka obsahuje 4 mg mifamurtidu. Po rekonštituovaní obsahuje každý ml rekonštituovanej
suspenzie v liekovke 0,08 mg mifamurtidu.
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Pomocné látky: palmitoyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-fosfcholín (POPC), monosodná soľ
1,2-dioleoyl-sn-glycero-3-fosfo-L-serín (OOPS)
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
Prášok na infúznu suspenziu
4 mg mifamurtidu
5. SPÔSOB A CESTA PODANIA
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov
Na intravenóznu infúziu po rekonštituovaní, prefiltrovaní s použitím priloženého filtra a ďalšom zriedení.
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ
8. DÁTUM EXPIRÁCIE
EXP
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte v chladničke. Nezmrazujte.
Liekovku ponechajte v krabičke, aby bola chránená pred svetlom.
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH
IDM Pharma, S.A.
47 rue de Chaillot
75116 Paríž
Francúzsko
12. ČÍSLO (-A) POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH
13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže:
14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.
15. POKYNY NA POUŽITIE
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
Zdôvodnenie neuvádzať informáciu v Braillovom písme sa akceptuje.
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA BLISTROCH ALEBO PÁSOVÝCH BALENIACH
BLISTER – FILTER PRE LIEK MEPACT
1. NÁZOV LIEKU
Filter pre liek MEPACT
2. NÁZOV DRŽITEĽA POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH
IDM Pharma, S.A.
3. DÁTUM EXPIRÁCIE
EXP
4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže:
5. INÉ
Uchovávajte pri teplote 2°C – 40°C
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov
Jednorazový/nepyrogénny/bez obsahu latexu
Vyrábané spoločnosťou ARIES s.r.l.
B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV'
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV:
MEPACT 4 mg prášok na infúznu suspenziu
Mifamurtid
Skôr, ako začnete užívať tento liek, pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára.
- Ak sa niektorý z vedľajších účinkov prejaví ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, informujte o tom svojho lekára.
V tejto písomnej informácii pre používateľov sa dozviete:
1. Čo je liek MEPACT a na čo sa používa
2. Skôr ako užijete liek MEPACT
3. Ako užívať liek MEPACT
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať liek MEPACT
6. Ďalšie informácie
1. ČO JE LIEK MEPACT A NA ČO SA POUŽÍVA
Liek MEPACT obsahuje účinnú látku mifamurtid, ktorá sa podobá zložke bunkovej steny určitých baktérií. Stimuluje Váš imunitný systém, aby pomohol Vášmu organizmu zabíjať nádorové bunky.
Liek MEPACT sa používa na liečbu osteosarkómu (rakoviny kostí) u detí, adolescentov
a mladých ľudí. Používa sa po absolvovaní operácie na odstránenie nádoru spolu s chemoterapiou na zabíjanie ostávajúcich rakovinových buniek s cieľom znížiť riziko návratu rakoviny.
2. SKÔR AKO UŽIJETE LIEK MEPACT Nepoužívajte liek MEPACT,
- ak ste alergický (precitlivený) na mifamurtid alebo na ktorúkoľvek z iných zložiek lieku
MEPACT,
- ak užívate lieky obsahujúce cyklosporín alebo takrolimus alebo vysoké dávky NSAID (pozri
ďalej „Užívanie iných liekov“).
Buďte zvlášť opatrný pri užívaní lieku MEPACT
Pred užitím lieku MEPACT by ste mali oznámiť svojmu lekárovi, ak sa na Vás vzťahuje čokoľvek z ďalej uvedeného:
- ak máte alebo ste mali problémy so srdcom alebo krvnými cievami, ako napr. zrážanie krvi (trombóza), krvácanie (hemorágia) alebo zápal ciev (vaskulitída). Počas liečby liekom MEPACT by ste mali by byť prísnejšie sledovaný. Ak máte dlhodobo pretrvávajúce alebo zhoršujúce sa prejavy, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára, keďže možno bude potrebné podávanie lieku MEPACT oddialiť alebo prerušiť.
- ak ste prekonali astmu alebo iné poruchy dýchacieho systému. Pred užitím lieku MEPACT by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, či by ste počas užívania lieku MEPACT mali užívať aj lieky na astmu.
- ak ste prekonali zápalové alebo autoimunitné ochorenie, alebo ste boli liečený kortikosteroidmi alebo inými liekmi, ktoré môžu ovplyvniť Váš imunitný systém.
Užívanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali akékoľvek iné lieky vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to svojmu lekárovi. Mimoriadne dôležité je oznámiť vášmu lekárovi, ak užívate lieky obsahujúce niektoré z uvedených účinných látok:
- cyklosporín, takrolimus používané po transplantácii na predchádzanie odmietnutia transplantovaných orgánov alebo iné imunosupresíva používané napr. na liečbu psoriázy (ochorenie kože).
- nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako sú kyselina acetylsalicylová, ibuprofén alebo diklofenak používané na liečbu bolestí hlavy, horúčky alebo bolesti. Nesmiete používať liek MEPACT s vysokými dávkami NSAID.
- kortikosteroidy používané na liečbu zápalov, alergií alebo astmy. Nesmiete používať liek
MEPACT spolu s pravidelným užívaním kortikosteroidov.
Odporúča sa oddeliť čas podávania lieku MEPACT a doxorubicínu alebo iných liekov, ak sa používajú v rovnakom chemoterapeutickom liečebnom režime.
Gravidita a laktácia
Podávanie lieku MEPACT sa netestovalo u tehotných žien. Z tohto dôvodu by sa liek MEPACT nemal užívať počas gravidity a nemali by ho užívať ženy, ktoré nepoužívajú účinnú antikoncepciu. Ak ste liečená liekom MEPACT, mali by ste používať účinnú antikoncepciu. Je dôležité oznámiť Vášmu lekárovi, ak ste tehotná, myslíte si, že môžete byť tehotná alebo plánujete otehotnieť.
Nie je známe, či liek MEPACT prechádza do ľudského mlieka. Ak dojčíte, mali by ste sa o tom poradiť s Vašim lekárom.
Vedenie vozidla a obsluhovanie strojov
Niektoré veľmi časté alebo časté vedľajšie účinky liečby liekom MEPACT (ako sú závraty, vertigo, únava a zahmlené videnie) môžu mať vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
3. AKO UŽÍVAŤ LIEK MEPACT Dávka a časový harmonogram
Bezpečnosť a účinnosť lieku MEPACT sa stanovila u pacientov vo veku od 2 rokov do 30 rokov. Dávka lieku MEPACT je 2 mg mifamurtidu/m2 plochy povrchu tela. Bude Vám podávaný dvakrát týždenne (s najmenej trojdňovým odstupom) počas prvých 12 týždňov a potom jedenkrát
týždenne ďalších 24 týždňov.
Harmonogram Vašej liečby liekom MEPACT sa môže upraviť, aby vyhovoval harmonogramu Vašej chemoterapie. Nie je potrebné narušiť harmonogram podávania lieku MEPACT, ak sa Vaša chemoterapia oddiali, mali by ste ukončiť 36 týždňov (9 mesiacov) liečby liekom MEPACT bez prerušenia.
Ako sa podáva liek MEPACT
Lyofilizovaný prášok sa pred použitím musí rekonštituovať na tekutú suspenziu, prefiltrovať použitím priloženého filtra a ďalej rozriediť. Liek MEPACT sa potom priamo podáva infúziou do žily (intravenózne) počas približne jednej hodiny. Liek podáva Váš lekár alebo sestra, ktorí Vás budú tiež počas tohto obdobia sledovať. Na to, aby sa Vám podal liek MEACT, nemusíte byť hospitalizovaný. Môže byť podaný aj ambulantne.
Ak použijete viac lieku MEPACT, ako máte
Môžete pocítiť vážnejšie vedľajšie účinky vrátane horúčky, zimnice, únavy, dvíhania žalúdka (nauzey), vracania, bolesti hlavy, nízkeho alebo vysokého krvného tlaku. V prípade ako je predávkovanie, sa obráťte na Vášho lekára alebo najbližšiu nemocnicu.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa používania tohto lieku, spýtajte sa Vášho lekára.
4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky, aj MEPACT môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Väčšina pacientov pocíti zimnicu, horúčku a únavu. Typicky sú mierne až stredne závažné a prechodné a obvykle môžu byť liečené Vašim doktorom, napr. paracetamolom pri horúčke.
Okamžite vyhľadajte Vášho lekára:
- ak máte pretrvávajúcu horúčku alebo zimnicu dlhšie ako 8 hodín po podaní dávky lieku
MEPACT, pretože tieto môžu byť príznakom infekcie alebo
- ak sa u Vás objavia vyrážky alebo máte problémy s dýchaním (sipot).
Vedľajšie účinky sa môžu objaviť s určitými frekvenciami, ktoré sú určené takto:
veľmi časté: postihujú viac ako 1 z 10 užívateľov
časté: postihujú 1 až 10 užívateľov zo 100
menej časté: postihujú 1 až 10 užívateľov z 1 000
zriedkavé: postihujú 1 až 10 užívateľov z 10 000
veľmi zriedkavé: postihujú menej ako 1 z 10 000 užívateľov
neznáme: frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov.
Veľmi časté vedľajšie účinky:
- horúčka, chvenie/trasenie, slabosť, únava alebo celkový diskomfort
- nauzea (dvíhanie žalúdka) a/alebo vracanie, hnačka alebo zápcha
- bolesť hlavy alebo závraty
- silné búšenie srdca
- vysoký krvný tlak alebo nízky krvný tlak
- nechutenstvo
- potenie
- bolesť vrátane bolesti všeobecne, bolesti svalov a/alebo kĺbov a bolesti chrbta, bolesť na hrudníku, bolesť brucha, rúk alebo nôh
- kašeľ, problémy s dýchaním alebo zrýchlené dýchanie
- nízka telesná teplota
- nízky počet červených krviniek
Časté vedľajšie účinky:
- modré sfarbenie tkanív ako je koža alebo ďasien spôsobené nedostatkom kyslíka
- vnímateľné zvýšenie frekvencie alebo sily srdcového tepu
- opuch horných a dolných končatín alebo iný opuch
- diskomfort v hrudníku
- žalúdočná nevoľnosť, znížená chuť do jedla alebo strata telesnej hmotnosti
- sčervenanie na mieste podania injekcie alebo katétra, opuch, infekcia alebo iná lokálna reakcia
- kožné vyrážky alebo sčervenanie, zápal kože, svrbenie, suchosť kože, bledosť alebo dočasne červený vzhľad
- zápal kože, šliach, svalov alebo podobných tkanív, ktoré sú oporou pre kostru
- zápal žily
- bolesť v hornej časti brucha alebo hrudnej steny, pocit nadúvania alebo bolesť brucha
- iná bolesť vrátane bolesti krku, ramena alebo hrdla
- svalové kŕče alebo stuhnutosť
- pocit chladu
- pocit únavy, ospalosť alebo spavosť
- pocit pálenia, pichania/štípania alebo oslabená citlivosť na dotyk
- mimovoľný trasľavý pohyb
- dehydratácia
- zápal sliznice
- upchatie alebo zápal nosa, hrdla alebo dutín,
- infekcie horných dýchacích ciest (ako je nádcha) alebo močových ciest (ako je infekcia močového mechúra)
- generalizovaná infekcia
- infekcia vírusom Herpes simplex
- produktívny kašeľ, sipot alebo námahová alebo zhoršená dýchavica
- pľuvanie krvi alebo krvácanie z nosa
- tekutina v pľúcnej dutine
- krv v moči, ťažkosti alebo bolesť pri močení, alebo časté močenie
- poruchy spánku, depresia, úzkosť alebo zmätenosť
- závraty
- zvonenie v ušiach
- zahmlené videnie
- vypadávanie vlasov
- ťažká, bolestivá menštruácia
- strata sluchu.
Ak sa niektorý z týchto vedľajších účinkov prejaví ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, informujte o tom svojho lekára.
5. AKO UCHOVÁVAŤ LIEK MEPACT
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Nepoužívajte liek MEPACT po dátume expirácie, ktorý je uvedený na označení liekovky a na krabičke.
Neotvorená liekovka
Uchovávajte v chladničke (2°C – 8°C). Nezmrazujte.
Liekovku ponechajte v krabičke, aby bola chránená pred svetlom.
Rekonštituovaná suspenzia
Po rekonštituovaní v 9 mg/ml (0,9 %) roztoku chloridu sodného skladujte pri izbovej teplote
(približne 20°C - 25°C) a použite v priebehu 6 hodín.
6. ĎALŠIE INFORMÁCIE
Čo liek MEPACT obsahuje
- Účinnou látkou je mifamurtid. Každá liekovka obsahuje 4 mg mifamurtidu. Po
rekonštituovaní s 50 ml 9 mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného obsahuje každý ml suspenzie 0,08 mg mifamurtidu.
- Ostatnými zložkami sú 1-palmitoyl-2-oleoyl-sn-glycero-3-fosfocholín (POPC) a monosodná soľ 1,2-dioleoyl-sn-glycero-3-fosfo-L-serínu (OOPS).
Ako vyzerá liek MEPACT a obsah balenia
Biely až sivobiely homogénny lyofilizovaný prášok na infúznu suspenziu.
Liek MEPACT je dodávaný v krabičke, ktorá obsahuje
• Jednu 50 ml liekovku so sivou butylovou zátkou, hliníkovým uzáverom a umelohmotným preklopiteľným viečkom.
• Jeden sterilný filter pre liek MEPACT dodávaný v blistri.
Držiteľ povolenia na uvedenie na trh a výrobca
IDM Pharma, S.A.
47 rue de Chaillot
75116 Paríž
Francúzsko
Tel: +33 467 55 84 62
Fax: +33 174 90 00 17
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky (EMEA): http://www.emea.europa.eu
Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nasledujúce informácie sú určené len pre lekárov a kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov:
Pokyny na prípravu lieku MEPACT na intravenóznu infúziu
Materiál dodávaný v každom balení -
• 1 liekovka lieku MEPACT (mifamurtide)
• Filter pre liek MEPACT
Požadovaný materiál, ktorý nie je dodávaný -
• 9mg/ml (0,9 %) injekčný roztok chloridu sodného, EP/USP 100 ml vak
• Jedna 60 alebo 100 ml jednorazová sterilná injekčná striekačka s luerovou koncovkou
• Dve sterilné injekčné ihly stredných rozmerov (18)
Odporúča sa, aby sa rekonštituovanie lipozomálnej suspenzie uskutočnilo v boxe s laminárnym prúdením, aby sa použili sterilné rukavice a uplatnila aseptická technika.
Lyofilizovaný prášok sa má ponechať tak, aby pred rekonštituovaním, prefiltrovaním s použitím priloženého filtra a zriedením dosiahol teplotu približne 20°C – 25°C. Malo by to trvať približne
30 minút.
1. Uzáver liekovky sa má odstrániť a zátka očistiť s použitím tampónu napusteného alkoholom.
2. Filter sa má vybrať s blistrového obalu a má sa dať dolu čiapočka z bodca filtra. Bodec sa má následne pevne vsunúť do liekovky, až kým sa neusadí. V tomto čase sa nemá odstraňovať luerový spojovací uzáver filtra.
3. Treba rozbaliť vak so 100 ml 9mg/ml (0,9 % ) injekčného roztoku chloridu sodného, ihlu a injekčnú striekačku (nie sú súčasťou balenia).
4. Miesto na vaku obsahujúcom 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného, do ktorého sa vloží ihla, sa má potrieť tampónom napusteným alkoholom.
5. Použitím ihly a injekčnej striekačky sa má z vaku natiahnuť 50 ml 9mg/ml (0,9 % )
injekčného roztoku chloridu sodného.
6. Po vybratí ihly z injekčnej striekačky treba injekčnú striekačku priložiť k filtru otvorením luerového spojovacieho uzáveru filtra (Obrázok 1).
Obrázok 1
7. 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného sa pridáva do liekovky pomalým, pevným zatlačením piestu injekčnej striekačky. Filter a injekčná striekačka nesmú byť oddelené od liekovky.
8. Liekovka sa má nechať nerušene stáť počas jednej minúty s cieľom zaistiť dôkladnú
hydratáciu suchej látky.
9. Liekovka sa má následne silno miešať počas jednej minúty, zatiaľ čo filter a injekčná striekačka zostávajú pripojené. V tomto čase sa lipozómy tvoria spontánne (Obrázok 2).
Obrázok 2
10. Požadovanú dávku je možné natiahnuť z liekovky po jej prevrátení pomalým ťahom piestu injekčnej striekačky (Obrázok 3). Každý ml rekonštituovanej suspenzie obsahuje 0,08 mg mifamurtidu. Objem suspenzie, ktorý sa má natiahnuť, sa pre množstvá dávky vypočíta nasledovne:
Objem, ktorý sa má natiahnuť = [12,5 x vypočítaná dávka (mg)] ml
Na uľahčenie sa uvádza nasledujúca ekvivalenčná tabuľka: Dávka Objem
1,0 mg 12,5 ml
2,0 mg 25 ml
3,0 mg 37,5 ml
4,0 mg 50 ml
Obrázok 3
11. Injekčná striekačka sa má potom vybrať z filtra a na injekčnú striekačku naplnenú suspenziou sa má umiestniť nová ihla. Miesto vpichu na vaku sa má utrieť tampónom napusteným alkoholom a suspenzia v injekčnej striekačke sa má vpichnúť do originálneho vaku obsahujúceho ostávajúcich 50 ml 9mg/ml (0,9 %) injekčného roztoku chloridu sodného (Obrázok 4).
Obrázok 4
12. Vak treba jemne rozvíriť, aby sa roztok zamiešal.
13. Na štítok vaku s obsahom rekonštituovanej, prefiltrovanej a zriedenej lipozomálnej suspenzie sa má uviesť identifikácia pacienta, čas a dátum.
14. Chemická a fyzikálna stabilita použiteľnosti bola preukázaná pre 6 hodín pri izbovej teplote
(približne medzi 20°C – 25°C).
15. Z mikrobiologického hľadiska sa má produkt použiť okamžite. Ak sa nepoužije okamžite, za čas použitia pri skladovaní a podmienky skladovania pred použitím je zodpovedný používateľ, pričom by toto obdobie nemalo presiahnuť 6 hodín pri izbovej teplote.
Likvidácia
Žiadne špeciálne požiadavky.