operamidi hydrochloridum /loperamidiumchlorid/ 2,0 mg
Pomocné látky: lactosum /laktóza/, maydis amylum /kukuričný škrob/, povidonum 25 /povidón 25/,
acidum stearicum /kyselina stearová/
Farmakoterapeutická skupina
Antidiaroikum
Charakteristika
Loperamid je účinné antidiaroikum. Jeho účinok trvá približne 24 hodín. Predlžuje dobu prechodu potravy cez gastrointestinálny trakt. Znižuje exkréciu vody a elektrolytov a zvyšuje tonus análneho zvierača. Výsledkom pôsobenia Loperamidu je znížená frekvencia a počet nutkaní na stolicu.
Indikácie
Symptomatická liečba akútnej a chronickej hnačky pri:
funkčných črevných poruchách
zápalových črevných ochoreniach
Zníženie vylučovaného objemu u pacientov s ilieálnou fistulou (ileostómiou) po kolektómii, alebo extenzívnej resekcii čreva.
Kontraindikácie
Precitlivenosť na loperamid, alebo na iné zložky lieku.
Loperamid sa nesmie podávať pri útlme peristaltiky, najmä ak ide o paralytický ileus, nepriechodnosť čriev a abdominálnu distenziu u extrémne dehydratovaných detí, pri pseudomembranóznej kolitíde, ktorá prevažne súvisí s podávaním širokospektrálnych antibiotík, (môže sa vyskytnúť toxický megakolon). Loperamid sa nesmie podávať pri akútnej bakteriálnej dyzentérii, najmä ak je v stolici prítomná krv, a ak je sprevádzaná zvýšenou telesnou teplotou ako aj pri iných bakteriálnych hnačkách.
Nežiaduce účinky
Zriedkavo, obzvlášť pri dlhodobom podávaní, sa môžu vyskytnúť nasledovné symptómy:
alergické kožné reakcie – vyrážky, bolesti brucha, plynatosť, nauzea, zvracanie, zápcha, ileus, ospalosť, závraty, suchosť v ústach a anorexia.
Všetky nežiaduce účinky oznámte lekárovi, aj tie ktoré nie sú uvedené.
Interakcie
Súčasné podanie loperamidu a opiátových analgetík zvyšuje riziko ťažkej zápchy. Informujte svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate, vrátane voľnopredajných.
Dávkovanie a spôsob podávania
Na vnútorné použitie.
Dospelí a deti od 12 rokov:
Akútna hnačka:
- úvodná dávka 2 tablety (4 mg), následne 2 mg (1 tableta) po každej hnačkovej stolici. Denná dávka by nemala prekročiť 16 mg na deň (8 tabliet). Klinické zlepšenie sa obvykle dostaví do 48 hodín.
Chronická hnačka:
- úvodná dávka 1 tableta (2 mg) dvakrát denne. Dávka sa môže v prípade potreby zvýšiť na 4 tablety
(8 mg), maximálne 6 tabliet (12 mg) denne.
Pri chronických hnačkách sa loperamid nesmie podávať dlhšie ako 10 dní. Pacient nesmie užívať viac než 4 tablety (8 mg) bez konzultácie s lekárom.
Deti od 6 do 12 rokov:
1 tableta (2 mg) po každej abnormálnej črevnej peristaltike.
Denne by sa nemalo deťom mladším ako 7 rokov podať viac ako 2 tablety
(4 mg) a deťom mladším ako 10 rokov dávka vyššia 3 tablety ako (6 mg).
Špeciálne upozornenia
Ak po podaní loperamidu do 48 hodín nenastane zlepšenie, mali by ste prestať s užívaním a poradiť sa s lekárom.
Pacientom s Crohnovou chorobou a zlyhaním pečene by sa mal liek podávať zvlášť opatrne. Účinná látka sa metabolizuje v pečeni, a preto osobám so zlyhaním pečene hrozí zvýšené riziko, že vyvolá toxický účinok na centrálny nervový systém. Podávanie lieku sa musí ukončiť pri zápche, nadúvaní, alebo ak vzniká ileus. Inhibícia črevnej peristaltiky môže maskovať príznaky dehydratácie a nedostatku elektrolytov, obzvlášť u detí. Preto musia pacienti pri užívaní loperamidu prijímať primerané množstvo vody a minerálnych solí.
Deti
Podávanie loperamidu sa neodporúča deťom do 6 rokov. U detí, najmä mladších ako 3 tri roky, je možnosť zvýšeného výskytu nežiaducich účinkov na centrálny nervový systém (CNS). '
Podávanie v gravidite a počas dojčenia
Počas gravidity sa liek smie podať len ak je to bezpodmienečne nevyhnutné. Nedoporučuje sa podávať loperamid dojčiacim ženám.
Účinky lieku na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Loperamid neovplyvňuje schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje, okrem prípadov, ak sa prejavia nežiaduce účinky, akými sú ospalosť a závraty.
Predávkovanie
Aj relatívne predávkovanie, spojené s pečeňovou nedostatočnosťou, môže mať nasledovné príznaky : zápchu, svalovú hypertóniu, ospalosť, alebo klesanie horných viečok, spomalenie dychovej frekvencie. Ak spozorujete niektorý z uvedených príznakov, prípadne sa vyskytnú iné nežiaduce príznaky, okamžite sa skontaktujte so svojím lekárom. Na zastavenie absorpcie účinnej látky zo zažívacieho traktu, sa môže urobiť výplach žalúdka s pridaním aktívneho uhlia. Antidota: naloxon. Pacienti majú byť pozorovaní 48 hodín.
Varovanie
Nepoužívať liek po uplynutí dátumu použiteľnosti, ktorý je uvedený na obale.
Balenie
10 a 30 tabliet
Uchovávanie
Uchovávajte pri teplote od 15O C do 25O C.
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Dátum poslednej revízie textu
február 2008