LIPANTHYL NT 145 MG tbl flm 30x145 mg (blis.PVC/PE/PVDC)

SPC


Dospelí: Odporučená dávka je 1 tableta s obsahom 145 mg fenofibrátu 1-krát denne. Pacienti, ktorí už užívajú Lipanthyl 200 mg jednu kapsulu denne, alebo Lipanthyl supra 160 mg jednu tabletu denne, môžu zmeniť liečbu na Lipanthyl NT 145 mg jednu tabletu denne bez ďalšej úpravy dávkovania.
Starší pacienti: U starších pacientov sa odporúča dávkovanie ako u dospelých.

Pacienti s poškodením obličiek: V prípade obličkového poškodenia sa vyžaduje zníženie dávky. U týchto pacientov sa odporúča použitie liekovej formy s nižším obsahom liečiva (100 mg alebo 67 mg fenofibrátu).
Deti: Použitie 145 mg dávky je u detí kontraindikované. Ochorenie pečene: Pacienti s ochorením pečene neboli skúmaní. Spôsob podávania:
Tablety sa majú prehltnúť vcelku a zapiť pohárom vody.

Lipanthyl NT 145 mg sa môže podávať kedykoľvek počas dňa s jedlom, alebo bez jedla (pozri

časť 5.2.).



4.3. Kontraindikácie

− pečeňová nedostatočnosť (vrátane biliárnej cirhózy),

− obličková nedostatočnosť,

− deti,

− precitlivenosť na fenofibráty, alebo na iné zložky lieku,

− známa fotoalergia alebo fototoxická reakcia počas liečby fibrátmi alebo ketoprofénom,

− ochorenie žlčníka.

Užívanie počas gravidity a laktácie: pozri časť 4.6.

Lipanthyl NT 145 mg nesmú užívať pacienti alergickí na arašidy, arašidový olej, sójový lecitín alebo príbuzné produkty pre riziko vzniku reakcií z hypersenzitivity. Pozri časť 4.4.



4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Sekundárne hypercholesterolémie, ako napríklad pri nekontrolovanom diabetes mellitus typu 2, hypotyreoidizme, nefrotickom syndróme, dysproteinémii, obštrukčnom ochorení

pečene, farmakologickej liečbe, alkoholizme, sa majú primerane riešiť pred začiatkom liečby fenofibrátom.
U pacientov s hyperlipidémiou, ktorí užívajú estrogény alebo antikoncepciu obsahujúcu estrogény, treba vyšetriť, či je hyperlipidémia primárnej alebo sekundárnej povahy (možné zvýšenie hladiny lipidov spôsobené perorálnymi estrogénmi).
Pečeňové funkcie: Tak ako pri iných hypolipidemikách, u niektorých pacientov bolo zaznamenané zvýšenie hladín transamináz. Vo väčšine prípadov boli tieto vzostupy prechodné, mierne a asymptomatické. Počas prvých 12 mesiacov liečby sa odporúča sledovať hladinu transamináz každé tri mesiace. Zvýšenú pozornosť treba venovať pacientom, u ktorých došlo k vzostupu hladín transamináz a liečba sa má prerušiť, ak sa hodnoty AST a ALT zvýšia na viac ako 3-násobok hornej hranice normálneho rozmedzia alebo ak presiahnu
100 IU.

Pankreatitída: Pankreatitída bola zaznamenaná u pacientov užívajúcich fibráty. Môže to predstavovať zlyhanie účinnosti u pacientov s ťažkou hypertriglyceridémiou, priamy účinok lieku alebo sekundárny jav sprostredkovaný kameňmi v žlčovom trakte alebo tvorbou žlčového piesku s obštrukciou spoločného žlčovodu.
Svalstvo: Svalová toxicita, vrátane veľmi vzácnych prípadov rabdomyolýzy, bola zaznamenaná pri podávaní fibrátov a iných liekov znižujúcich hladinu lipidov. Pacienti s hypoalbuminémiou a renálnou insuficienciou v osobnej anamnéze majú vyššiu incidenciu myotoxicity. Na svalovú toxicitu treba mať podozrenie u pacientov, ktorí majú difúzne bolesti svalov, myozitídu, svalové kŕče a slabosť a/alebo výrazné zvýšenie CPK (hladiny presahujúce
5-násobok hornej hranice normy). V takýchto prípadoch treba liečbu fenofibrátmi zastaviť.

Pacienti s predispozičnými faktormi na myopatiu a/alebo rabdomyolýzu, vrátane veku nad 70 rokov, osobnej alebo rodinnej anamnézy dedičných svalových porúch, obličkového poškodenia, hypoalbuminémie, hypotyreoidizmu a nadmerného príjmu alkoholu, môžu mať zvýšené riziko vzniku rabdomyolýzy. U týchto pacientov musí byť starostlivo zvážený prípadný prínos a riziko vyplývajúce z liečby.
Riziko svalovej toxicity môže byť zvýšené, ak sa liek podáva súčasne s iným fibrátom alebo s inhibítorom HMG-CoA reduktázy (statíny), hlavne v prípadoch s predexistujúcimi ochoreniami svalov. Z toho vyplýva, že spoločná preskripcia fenofibrátov a statínov má byť vyhradená pre pacientov s ťažkou kombinovanou dyslipidémiou a s vysokým kardiovaskulárnym rizikom bez akejkoľvek anamnézy svalového ochorenia. Táto
kombinovaná liečba sa má používať opatrne a týchto pacientov treba starostlivo sledovať, či sa nevyskytnú známky svalovej toxicity.
Renálne funkcie: Liečbu treba prerušiť v prípade vzostupu hladiny kreatinínu o > 50% nad hornú hranicu normy.
Odporúča sa zvážiť sledovanie hladiny kreatinínu počas prvých 3 mesiacov liečby.

Tento liek obsahuje laktózu, preto pacienti so vzácnou dedičnou intoleranciou galaktózy, deficienciou Lapp laktázy alebo glukózovo-galaktózovou malabsorpciou nemajú tento liek užívať.
Tento liek obsahuje sacharózu, preto pacienti so vzácnou dedičnou intoleranciou fruktózy, glukózovo-galaktózovou malabsorpciou alebo sacharózovo-izomaltázovou insuficienciou nemajú tento liek užívať.
Lipanthyl NT 145 mg nemajú užívať pacienti alergickí na sójový lecitín alebo príbuzné produkty pre riziko vzniku hypersenzitívnej reakcie (pozri časť 4.3.).



4.5. Liekové a iné interakcie

Perorálne antikoagulanciá: Fenofibrát zvyšuje účinok perorálnych antikoagulancií a môže zvýšiť riziko krvácania. Na začiatku liečby sa odporúča znížiť dávku antikoagulancií približne o 1/3 a potom ju podľa potreby postupne upravovať podľa monitorovania INR (International Normalised Ratio). Táto kombinácia sa preto neodporúča.
Cyklosporín: Pri súčasnom užívaní fenofibrátu a cyklosporínu bolo zaznamenaných niekoľko závažných prípadov reverzibilného poškodenia renálnej funkcie. Preto sa u týchto pacientov musia dôkladne sledovať obličkové funkcie a liečba fenofibrátom sa má zastaviť v prípade závažnej alterácie laboratórnych parametrov.
Inhibítory HMG-CoA reduktázy a iné fibráty: Riziko závažnej svalovej toxicity sa zvyšuje, ak sa fibrát užíva súčasne s inhibítormi HMG-CoA reduktázy alebo s inými fibrátmi. Táto liečebná kombinácia sa má používať opatrne a u pacientov sa má dôkladne sledovať výskyt prejavov svalovej toxicity (pozri časť 4.4.).
Enzýmy cytochrómu P450 :  In vitro štúdie s použitím ľudských pečeňových mikrozómov ukazujú, že fenofibrát a kyselina fenofibrová nie sú inhibítormi izoforiem cytochrómu (CYP) P450: CYP3A4, CYP2D6, CYP2E1 ani CYP1A2. V terapeutických koncentráciách sú slabými inhibítormi CYP2C19 a CYP2A6 a miernymi až stredne silnými inhibítormi CYP2C9.



4.6. Gravidita a laktácia

Adekvátne údaje o užívaní fenofibrátu tehotnými ženami nie sú dostupné. Štúdie na zvieratách nepreukázali žiadne teratogénne účinky. Embryotoxické účinky sa preukázali pri dávkach na úrovni maternálnej toxicity (pozri časť 5.3.). Potenciálne riziko pre ľudí nie je známe.
Preto sa Lipanthyl NT 145 mg môže užívať počas gravidity len po dôkladom zvážení prínosu a rizika liečby.
Údaje o vylučovaní fenofibrátu a/alebo jeho metabolitov do materského mlieka nie sú dostupné. Preto sa Lipanthyl NT 145 mg nemá používať u dojčiacich matiek.


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Lipanthyl NT 145 mg nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.



4.8. Nežiaduce účinky

Frekvencia výskytu nežiaducich účinkov bola kategorizovaná takto:

veľmi časté (>1/10); časté (>1/100, <1/10); menej časté (>1/1 000, <1/100); zriedkavé (>1/10

000, <1/1 000); veľmi zriedkavé (<1/10 000), vrátane jednotlivého výskytu.



Gastrointestinálne poruchy:

Časté: poruchy trávenia, žalúdočné alebo črevné poruchy (bolesť brucha, nauzea, zvracanie, hnačka, nadúvanie) strednej intenzity.
Veľmi zriedkavé: počas liečby fenofibrátom boli zistené prípady pankreatitídy.

Poruchy pečene a žlčových ciest:

Časté: stredne zvýšené hladiny sérových transamináz (pozri časť Osobitné upozornenia

a opatrenia pri užívaní).

Menej časté: vznik žlčových kameňov.

Veľmi zriedkavé: prípady hepatitídy. Ak sa objavia príznaky poukazujúce na hepatitídu (napr. žltačka, pruritus), treba urobiť laboratórne testy na jej verifikáciu a podľa potreby prerušiť podávanie fenofibrátu (pozri časť Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Poruchy kože a podkožného tkaniva:

Menej časté: vyrážky, svrbenie, žihľavka alebo fotosenzitívne reakcie.

Zriedkavé: alopécia.

Veľmi zriedkavé: v individuálnych prípadoch kožná fotosenzitivita s erytémom, tvorbou pľuzgierikov alebo uzlíkov na častiach kože vystavených slnku alebo umelému UV žiareniu (napr. „horskému slnku“), dokonca aj po niekoľkých mesiacoch bezproblémového užívania.
Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí:

Zriedkavé: difúzna myalgia, myozitída, svalové kŕče a slabosť.

Veľmi zriedkavé: rabdomyolýza. Poruchy krvi a lymfatického systému:
Zriedkavé: pokles hemoglobínu a počtu leukocytov. Poruchy nervového systému:
Zriedkavé: sexuálna asténia, bolesti hlavy.

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína: Veľmi zriedkavé: intersticiálne pneumopatie. Vyšetrenia:
Menej časté: zvýšenie hladín kreatinínu a urey v sére.



4.9. Predávkovanie

Nebol hlásený žiaden prípad predávkovania. Nie je známe špecifické antidotum. Pri podozrení na predávkovanie je liečba symptomatická a podľa potreby treba urobiť vhodné podporné opatrenia. Fenofibrát sa nedá eliminovať hemodialýzou.






5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina:

Lieky znižujúce sérovú hladinu tukov / Lieky znižujúce sérovú hladinu cholesterolu a triglyceridov / Fibráty.
ATC kód: C10 AB 05

Fenofibrát je derivát kyseliny fibrovej, ktorej odpozorované účinky na modifikáciu tukov u ľudí sa dosahujú aktiváciou receptoru PPARα (Peroxisome Proliferator Activated Receptor type α).
Aktiváciou PPARα zvyšuje fenofibrát lipolýzu a vylučovanie aterogénnych častíc bohatých na triglyceridy z plazmy aktivovaním lipoproteínovej lipázy a znížením tvorby apoproteínu CIII. Aktivácia PPARα taktiež spôsobuje zvýšenie syntézy apoproteínu AI a AII.
Spomínané účinky fenofibrátu na lipoproteíny vedú k zníženiu frakcií s veľmi nízkou a nízkou hustotou (VLDL a LDL), ktoré obsahujú apoproteín B, a k zvýšeniu frakcie lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), ktoré obsahujú apoproteín AI a AII.
Navyše zmenou syntézy a katabolizmu frakcií VLDL fenofibrát zvyšuje klírens LDL a znižuje

LDL s malou hustotou, ktorých hladiny sú zvýšené pri aterogénnom lipoproteínovom fenotype, častej poruche u pacientov s rizikom koronárnej choroby srdca.
Počas klinických štúdii s fenofibrátom sa celkový cholesterol znížil o 20% až 25%, triglyceridy o 40% až 55% a HDL cholesterol sa zvýšil o 10% až 30%.
U pacientov s hypercholesterolémiou, u ktorých je hladina LDL cholesterolu znížená o 20% až'

35%, celkový vplyv na cholesterol viedol k zníženiu pomeru celkového cholesterolu k HDL

cholesterolu, LDL cholesterolu k HDL cholesterolu, alebo Apo B k Apo AI, čo sú markery aterogénneho rizika.
Vzhľadom na vplyv na LDL cholesterol a triglyceridy by liečba fenofibrátom mala mať blahodarný účinok na hypecholesterolemických pacientov s hypertriglyceridémiou alebo bez nej, vrátane sekundárnej hyperlipoproteinémie, ako napr. pri diabetes mellitus, typ 2. V súčasnosti nie sú dostupné žiadne výsledky dlhodobých kontrolovaných klinických štúdií, ktoré by preukázali účinnosť fenofibrátu v primárnej alebo sekundárnej prevencii aterosklerotických komplikácii.
Extravaskulárne depozity cholesterolu (šľachové a tuberózne xantómy) sa môžu počas liečby fenofibrátom zreteľne redukovať alebo dokonca celkom eliminovať.
U pacientov so zvýšenou hladinou fibrinogénu, ktorí boli liečení fenofibrátom, nastalo významné zníženie tohto parametra, práve tak ako u pacientov so zvýšenou hladinou Lp(a). Iné zápalové markery, ako napríklad C reaktívny proteín, sa pri liečbe fenofibrátom znižujú.
Urikozurický účinok fenofibrátu, ktorý znižuje hladinu kyseliny močovej približne o 25%, by mal priniesť ďalší blahodarný účinok pacientom, ktorí majú dyslipidémiu s hyperurikémiou.
Ukázalo sa, že fenofibrát má antiagregačný vplyv na trombocyty u zvierat a klinická štúdia zistila zníženie agregácie trombocytov indukované prostredníctvom ADP, arachidónovou kyselinou a epinefrínom.



5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Lipanthyl NT 145 mg je filmom obalená tableta, ktorá obsahuje 145 mg nanočastíc fenofibrátu.
Absorpcia: Maximálne plazmatické koncentrácie (Cmax) sa dosiahnu do 2 až 4 hodín po perorálnom podaní. Plazmatické koncentrácie sú počas kontinuálnej liečby stabilné u každého jedinca.
Na rozdiel od predošlých foriem fenofibrátu je maximálna plazmatická koncentrácia formy s nanočasticami a celková expozícia nezávislá od príjmu potravy. Preto sa filmom obalené tablety Lipanthyl NT 145 mg môžu používať bez ohľadu na jedlo.
Klinická štúdia skúmajúca vplyv stravy, v ktorej sa podávala nová forma 145 mg tabliet fenofibrátu zdravým mužom a ženám bez stravy a so stravou s vysokým obsahom tuku, ukázala, že expozícia (AUC a Cmax) kyseliny fenofibrovej nie je ovplyvnená stravou.
Distribúcia: Kyselina fenofibrová sa silne viaže na plazmatický albumín (viac ako 99%).

Metabolizmus a exkrécia: Po perorálnom podaní esterázy rýchlo hydrolyzujú fenofibrát na aktívny metabolit kyselinu fenofibrovú. V plazme nemožno detekovať nezmenený fenofibrát. Fenofibrát nie je substrát CYP 3A4. Pečeňový mikrozomálny metabolizmus nie je zasiahnutý.

Liek sa vylučuje hlavne močom. Prakticky celé množstvo lieku sa eliminuje do 6 dní. Fenofibrát sa vylučuje hlavne vo forme kyseliny fenofibrovej a jej glukuronidového konjugátu. U starších pacientov sa celkový plazmatický klírens kyseliny fenofibrovej nemení.
Kinetické štúdie po podaní jednej dávky a pri kontinuálnej liečbe ukázali, že liečivo sa neakumuluje. Kyselina fenofibrová sa neeliminuje hemodialýzou.
Plazmatický polčas eliminácie kyseliny fenofibrovej je približne 20 hodín.



5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie skúmajúce chronickú toxicitu nepriniesli žiadne relevantné informácie o špecifickej toxicite fenofibrátu.
Štúdie skúmajúce mutagenitu fenofibrátu boli negatívne.

U potkanov a myší boli pri vysokých dávkach zistené nádory pečene, ktorých vznik možno pripísať proliferácii peroxizómov. Tieto zmeny sú špecifické pri malých hlodavcoch a neboli pozorované na iných druhochv zvierat. Tieto nálezy sú irelevantné pre terapeutické použitie u ľudí.

Štúdie u myší, potkanov a králikov neodhalili žiadny teratogénny účinok. Embryotoxický účinok bol pozorovaný pri dávkach v oblasti maternálnej toxicity. Pri vysokých dávkach bolo pozorované predĺženie gestačného obdobia a ťažkosti pri pôrode. Nezistili sa žiadne známky ovplyvnenia fertility.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1. Zoznam pomocných látok

Jadro: sacharóza, monohydrát laktózy, mikrokryštalická celulóza, krospovidón, hypromelóza, nátriumlaurylsulfát, nátriumdokusát, magnéziumstearát.

Obal: polyvinylalkohol, oxid titaničitý (E 171), mastenec, sójový lecitín, xantánová guma.


6.2. Inkompatibility

Neaplikovateľné.



6.3. Čas použiteľnosti

2 roky



6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v pôvodnom obale.


6.5. Druh obalu a obsah balenia

Teplom formované blistrové prúžky (priehľadné PVC/PE/PVDC zatavené hliníkovým komplexom), každý s 10 alebo 14 tabletami.
Škatuľky s obsahom 10, 20, 28, 30, 50, 84, 90, 98 a 100 tabliet. Nemocničné balenia: 280 (10 x 28) a 300 (10 x 30) tabliet.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.



6.6. Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.




7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Laboratoires Fournier S.A.

42, rue de Longvic

21300 Chenôve

Francúzsko





8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO









9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE









10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

November 2005
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.