br />Užívateľka má užiť poslednú vynechanú tabletu okamžite, len čo si spomenie, aj keby to znamenalo užitie 2 tabliet súčasne. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Pokiaľ žena užívala tablety pravidelne počas 7 dní pred prvým vynechaním tablety, ďalšie antikoncepčné opatrenia nie sú potrebné. Ak tomu tak nie je alebo ak bola vynechaná viac než 1 tabletu, žena má byť poučená, aby počas nasledujúcich 7 dní použila inú metódu antikoncepcie.
3. týždeň Vzhľadom na nastávajúci interval bez užívania tabliet je riziko zníženej ochrany veľké. Ibaže upravením schémy užívania tabliet možno predísť zníženiu antikoncepčnej ochrany. Ak sa bude žena riadiť niektorým z nasledujúcich dvoch možných postupov, nie je potrebné používať ďalšie antikoncepčné opatrenia za predpokladu, že tablety sa správne užívali počas 7 dní pred vynechaním prvej tablety. Ak tomu tak nie je, žena má byť poučená o zvolení prvej z dvoch možností a v rovnakom čase počas ďalších 7 dní používať bariérovú metódu antikoncepcie.
– Užívateľka má užiť poslednú vynechanú tabletu okamžite, len čo si spomenie, aj keby to znamenalo užitie 2 tabliet súčasne. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Užívanie z nasledujúceho balenia začína okamžite po užití poslednej tablety z predchádzajúceho balenia; to znamená, že medzi baleniami nie je žiadna prestávka. Užívateľka pravdepodobne nedostane menštruačné krvácanie pred doužívaním druhého balenia, ale počas užívania tabliet môže dôjsť k špineniu alebo krvácaniu z dôvodu vysadenia.
– Žene možno tiež poradiť, aby prerušila užívanie tabliet zo súčasne používaného balenia. V takomto prípade má mať interval 7 dní bez užívania tabliet vrátane dní, keď boli tablety vynechané, a následne pokračovať v užívaní ďalšieho balenia.
Ak žena zabudla užiť tablety a následne sa nedostavila menštruácia v prvom normálnom intervale bez užívania tabliet, je potrebné zvážiť možnosť, že je tehotná.
Užívanie po potrate v prvom trimestri Lindynette 30 sa môže začať užívanie okamžite, pokiaľ nie je potrebná žiadna ďalšia antikoncepčná metóda.
Užívanie po pôrode alebo po potrate v druhom trimestri
Vzhľadom na to, že obdobie bezprostredne po pôrode je spojené s vyšším rizikom trombembólie, podávanie perorálnej antikoncepcie nemá začať skôr ako 28 dní po pôrode alebo potrate v druhom trimestri.Pokiaľ však už došlo k pohlavnému styku, musí sa vylúčiť možnosť otehotnenia alebo s užívaním tabliet počkať na prvé menštruačné krvácanie. Pacientky majú byť informované, že počas prvých siedmich dní od začiatku podávania Lindynette 30 musia navyše používať inú nehormonálnu antikoncepčnú metódu (pozri tiež Varovanie).
Postup v prípade vracania/hnačky Ak dôjde počas 3-4 hodín po užití tablety k vracaniu, nemusí dôjsť k úplnému vstrebaniu sa a v tomto prípade je možné aplikovať postup pri vynechaní tablety uvedený vyššie. Hnačka môže znížiť účinnosť tým, že zabráni plnej absorpcii. Ak žena nechce zmeniť obvyklú schému užívania tabliet, musí užiť extra tabletu (tablety) z iného blistrového balenia.
Ako posunúť alebo oddialiť krvácanie Iba vo výnimočných prípadoch sa menštruácie môže oddialiť podľa postupu uvedeného nižšie.
Ak si žena želá oddialiť krvácanie, musí pokračovať v užívaní tabliet z ďalšieho balenia tabliet s obsahom etinylestradiolu a gestodénu bez obvyklej prestávky. Menštruácia môže byť takto oddialená na tak dlho, ako sa požaduje, až do doužívania druhého balenia, nie však dlhšie. Počas tohto času môže žena pozorovať krvácanie z vysadenia alebo špinenie. Po sedemdňovom intervale bez užívania tabliet potom žena znovu pokračuje v pravidelnom užívaní tabliet s obsahom etinylestradiolu a gestodénu.
Ak si žena želá presunúť menštruáciu na iný deň v týždni, než na ktorý vychádza v doterajšej schéme užívania, možno jej odporučiť, aby skrátila nastávajúci interval bez užívania tabliet o toľko dní, o koľko si želá. Čím kratší bude interval, tým väčšie je riziko, že nedôjde k menštruácii, ale že bude dochádzať počas užívania z nasledujúceho balenia k medzimenštruačnému krvácaniu a špineniu (podobne ako pri oddialení krvácania).
4.3 KontraindikácieLindynette 30 sa nesmie užívať, ak je u pacientky diagnostikovaný niektorý z nižšie uvedených stavov.
– Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok Lindynette 30 obalené tablety.
– Venózna trombembólia súčasná alebo v anamnéze (hlboká venózna trombóza, pulmonálna embólia) s alebo bez rizikových faktorov (pozri časť 4.4).
– Arteriálna trombembólia alebo anamnéza arteriálneho trombembolizmu, najmä infarkt myokardu, cievna mozgová porucha (pozri časť 4.4).
– Závažné alebo mnohonásobné rizikové faktory venóznej alebo arteriálnej trombózy (pozri časť 4.4.)
– Predchádzajúce prodromálne stavy (napr. tranzitórna ischemická porucha, angína pektoris).
– Kardiovaskulárne poruchy, t.j. srdcové choroby, valvulopatie, poruchy srdcového rytmu.
– Bolesť hlavy s fokálnymi neurologickými príznakmi, ako je aura.
– Akútne a chronické poruchy pečeňových funkcií (vrátane Dubinovho-Johnsonovho syndrómu alebo Rotorovho syndrómu), nádory pečene indikované v súčasnosti alebo v minulosti, idiopatická žltačka alebo pruritus počas tehotenstva. Súčasná alebo predchádzajúca pankreatitída, ak je spojená s vážnou hypertriglyceridémiou.
– Závažná hypertenzia
– Hormonálne závislé nádory (závislé od koncentrácie pohlavných steroidných hormónov, napríklad karcinóm prsníka alebo endometria) v súčasnosti alebo v anamnéze, potvrdené ako aj suspektné.
– Poruchy metabolizmu lipidov v krvi.
– Závažný diabetes mellitus s cievnymi zmenami.
– Vaginálne krvácanie s nediagnostikovanou príčinou.
– Gravidita alebo podozrenie na graviditu. Laktácia.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníLekárske vyšetreniaPred začatím užívania kombinovaných perorálnych kontraceptív (COC) treba odobrať kompletnú osobnú a rodinnú anamnézu pacientky a vykonať lekárske vyšetrenie vrátane vyšetrenia krvného tlaku.
Taktiež sa majú vyšetriť prsníky, pečeň, končatiny a panvové orgány. PAP ster (Papanicolaou test) sa má vykonať v prípade, že bola pacientka sexuálne aktívna alebo ak je to indikované z iného dôvodu.
Takéto lekárske prehliadky sa počas užívania COC majú opakovať aspoň raz ročne.
K prvej následnej návšteve má dôjsť 3 mesiace po predpísaní COC. Pri každej výročnej návšteve sa majú vykonať tie isté testy, ktoré boli vykonané v prvej návšteve, ako bolo popísané vyššie.
Varovania Fajčenie cigariet zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov spojených s užívaním COC. Toto riziko narastá s vekom a rozsahom fajčenia a je celkom zrejmé u žien nad 35 rokov. Ženy, ktoré užívajú COC, majú byť dôrazne varované, aby nefajčili.
Trombembolizmus a iné cievne ochorenia
Vzťah medzi užívaním perorálnej kombinovanej antikoncepcie a zvýšeným rizikom venózneho a arteriálneho trombembolického ochorenia (ako sú infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, pľúcna embólia a tromboflebitídy, a tiež trombóza sietnice) bol štatisticky preukázaný. Použitie COC je spojené so zvýšeným rizikom venóznych a arteriálnych trombotických a trombembolických príhod. Pre akúkoľvek konkrétnu kombináciu estrogén/gestagén má byť predpísaný dávkovací režim taký, aby obsahoval najmenšie množstvo estrogénu a gestagénu, čo je kompatibilné s nízkym zaťažením a potrebami konkrétnej pacientky.
Venózna trombóza a trombembolizmusUžívanie COC zvyšuje riziko venóznych trombotických a trombembolických príhod. Užívanie akéhokoľvek COC v porovnaní so ženami neužívajúcimi COC prináša zvýšené riziko venóznych trombotických a trombembolických príhod, ako sú hlboká žilová trombóza a pulmonálny embolizmus. U žien, ktoré užívajú kombinovanú perorálnu antikoncepciu, je počas prvého roku užívania riziko najvyššie. Toto zvýšené riziko je nižšie než riziko venóznych trombotických a trombembolických príhod súvisiacich s tehotenstvom, ktoré sa odhaduje na 60 prípadov na 100 000 gravidných žienrokov. Venózny trombembolizmus je fatálny u 1-2 % prípadov.
V niekoľkých epidemiologických štúdiách sa zistilo, že u žien užívajúcich kombinované perorálne kontraceptíva s etinylestradiolom väčšinou v dávke 30 µg, a gestagénom, ako je gestodén, bolo riziko venóznych trombotických a trombembolických príhod zvýšené v porovnaní so ženami užívajúcimi COC obsahujúce menej než 50 µg etinylestradiolu a gestagén levonorgestrel. Údaje z niektorých dodatočných štúdií tento nárast rizika nepreukázali.
Pri porovnaní COC obsahujúcich 30 µg etinylestradiolu v kombinácii s dezogestrelom alebo gestodénom s kombinovanými perorálnymi kontraceptívami obsahujúcimi menej než 50 µg etinylestradiolu a levonorgestrel sa celkové relatívne riziko venóznych trombotických a trombembolických príhod odhaduje v rozsahu medzi 1,5 a 2,0. Výskyt venóznych trombotických a trombembolických príhod u COC obsahujúcich levonorgestrel a menej než 50 µg etinylestradiolu je približne 20 prípadov na 100 000 žien za rok užívania. Pre užívateľky Lindynette 30 je výskyt približne 30-40 prípadov na 100 000 žienrokov, to znamená o 10-20 prípadov na 100 000 žienrokov viacej. Toto riziko je možné porovnávať s 5 až 10 prípadmi na 100 000 žienrokov, ktoré perorálnu antikoncepciu neužívali.
Riziko venóznych trombotických a trombembolických príhod sa ďalej zvyšuje u žien s predispozíciou pre venóznu trombózu a trombembolizmus.
Príklady predispozičných faktorov venóznej trombózy a trombembólie sú:
– obezita
– operácia alebo úraz so zvýšeným rizikom trombózy
– nedávny pôrod alebo potrat v druhom trimestri
– dlhodobá imobilizácia
– vyšší vek
Pokiaľ je to možné, liečba COC sa má prerušiť:
– štyri týždne pred chirurgickým výkonom a opätovne s ňou začať až po dvoch týždňoch po úplnom uzdravení po chirurgickom výkone, ktorý predstavuje zvýšené riziko trombózy a
– pri dlhodobej imobilizácii.
Vzhľadom k tomu, obdobie bezprostredne po pôrode je spojené so zvýšeným rizikom trombembólie,
s užívaním COC sa má začať nie skôr ako 28 dní po pôrode alebo po potrate v druhom trimestri.
Arteriálna trombóza a trombembolizmusUžívanie COC zvyšuje riziko arteriálnych trombotických a trombembolických príhod. Medzi hlásené príhody patrí infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda (ischemická a hemoragická cievna mozgová príhoda, prechodná ischemická príhoda).
Riziko arteriálnych trombotických a trombembolických príhod sa ďalej zvyšuje u žien so súčasnými rizikovými faktormi.
U žien s rizikovými faktormi pre arteriálne trombotické a trombembolické príhody je pri predpisovaní COC potrebná opatrnosť.
Príklady rizikových faktorov arteriálnych trombotických a trombembolických príhod sú:
– fajčenie
– hypertenzia
– hyperlipidémia
– obezita
– vyšší vek
Užívateľky COC, ktoré trpia migrénou (najmä migrénou s aurou), môžu byť vo zvýšenom ohrození vzniku cievnej mozgovej príhody (pozri časť 4.3).
Očné lézieS užívaním COC boli hlásené prípady venóznej trombózy sietnice, ktorá môže viesť k čiastočnej alebo úplnej strate zraku. Ak existujú také znaky a príznaky, ako sú zmeny videnia, nástup proptózy alebo diplopia, edém papily alebo vaskulárna lézia sietnice, liečba COC sa má prerušiť a ich príčina ihneď určiť.
Hypertenzia
Ženy užívajúce perorálnu antikoncepciu môžu trpieť vysokým krvným tlakom, no krvný tlak sa zvyčajne opäť stabilizuje, len čo sa užívanie perorálnej antikoncepcie ukončí.
Nádory reprodukčných orgánovKarcinóm krčka maternice Najdôležitejším rizikovým faktorom rakoviny krčka maternice je pretrvávajúca infekcia ľudským papilomavírusom.
Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie COC môže byť spojené so zvýšeným rizikom cervikálnej
intraepiteliálnej neoplázie alebo invazívnej rakoviny krčka maternice v niektorých populáciách žien.
Dosiaľ však stále pokračujú spory o tom, do akej miery môže tento výsledok súvisieť s rozdielmi v sexuálnom správaním a s ďalšími faktormi. V prípade nediagnostikovaného abnormálneho krvácania z genitálií sa odporúčajú adekvátne diagnostické opatrenia.
Karcinóm prsníkaMetaanalýza z 54 štúdií hovorí o mierne zvýšenom relatívnom riziku (RR) diagnózy karcinómu prsníka u žien, ktoré práve užívajú perorálne kontraceptíva (RR = 1,24) alebo ich užívali počas posledných 10 rokov (RR klesá s časom). Nezaznamenal sa žiaden dôkaz o zvýšenom riziku karcinómu prsníka po 10 rokoch od ukončenia užívania antikoncepcie. Napriek tomu, ak u žien užívajúcich perorálnu antikoncepciu bola diagnostikovaná rakovina, v porovnaní s pacientkami, ktoré nikdy neužívali antikoncepciu, bola častejšie lokalizovaná v prsníku. Tieto štúdie však nepreukázali príčinnú súvislosť. Z uvedenej metaanalýzy nie je možné dospieť k záveru, že pozorované nálezy boli spôsobené včasnejšou diagnózou karcinómu prsníka u žien, ktoré užívali perorálnu antikoncepciu, biologickými účinkami perorálnej antikoncepcie alebo kombináciou oboch.
Karcinóm pečeneU žien užívajúcich perorálnu antikoncepciu sa len zriedka pozorovali benígne a ešte zriedkavejšie malígne nádory pečene. V ojedinelých prípadoch tieto nádory zapríčinili život ohrozujúce vnútrobrušné krvácanie. Ak sa objaví silná bolesť v nadbruší, zväčšenie pečene alebo príznaky vnútrobrušného krvácania, pri diferenciálnej diagnóze sa musí zvážiť možnosť hepatálneho tumoru.
Ženy s anamnézou cholestázy súvisiacej s užívaním COC alebo ženy s cholestázou počas tehotenstva sú pri užívaní COC náchylnejšie na vznik tohto ochorenia. Ak tieto pacientky užívajú COC, majú byť starostlivo sledované, a ak dôjde k návratu ochorenia, liečba COC sa má prerušiť.
Pri užívaní COC bolo zaznamenané hepatocelulárne poškodenie pečene. Včasná identifikáciahepatocelulárneho poškodenia pečene súvisiaceho s liečivom môže znížiť závažnosť hepatotoxicity, keď sa liečba preruší. Ak je diagnostikované hepatocelulárne poškodenie pečene, pacientky majú prestať užívať COC, použiť nehormonálnu formu antikoncepcie a poradiť sa so svojím lekárom.
Akútne alebo chronické poruchy hepatálnych funkcií si môžu vynútiť prerušenie užívania COC, až kým sa funkcia pečene vráti do normálu.
Migréna/Bolesť hlavyNástup alebo exacerbácie migrény alebo rozvoj bolestí hlavy s novou charakteristikou, pri ktorej sa bolesť opakuje, pretrváva alebo je ťažká, vyžaduje prerušenie užívania COC a vyhodnotenie príčiny.
Užívateľky COC, ktoré trpia migrénou (najmä migrénou s aurou), môžu byť vo zvýšenom ohrození vzniku cievnej mozgovej príhody (pozri časť 4.3).
Imunitný systémAngioedémExogénne estrogény môžu vyvolať alebo zhoršiť príznaky angioedému, a to najmä u žien s dedičným angioedémom.
OPATRENIA Vplyv na metabolizmus cukrov/sacharidov a lipidovBolo dokázané, že u žien užívajúcich perorálnu antikoncepciu sa zmenili hodnoty sérových triglyceridov, cholesterolu a lipoproteínov.Pretrvávajúca hypertriglyceridémia sa môže vyskytnúť u malej časti užívateliek COC. Zvýšenie plazmových triglyceridov môže viesť k pankreatitíde a iným komplikáciám.
Perorálne kontraceptíva môžu taktiež spôsobiť zníženú toleranciu na glukózu. Ženy s cholestázou v anamnéze súvisiacej s užívaním COC alebo ženy s cholestázou počas tehotenstva sú pri užívaní COC náchylnejšie na vznik tohto ochorenia. Ak tieto pacientky užívajú COC, majú byť starostlivo sledované, a ak dôjde k návratu ochorenia, liečba COC sa má prerušiť.
Nepravidelnosť menštruačného krvácania
Niekedy, obzvlášť počas prvých troch mesiacov užívania, dochádza k medzimenštruačnému krvácaniu a špineniu. Tieto zvyčajne spontánne vymiznú. Ženy majú preto brať Lindynette 30 aj v prípade, že sa objavia nepravidelnosti v ich menštruačnom krvácaní. Ak medzimenštruačné krvácanie pretrváva alebo sa opakuje, najprv sa musia diagnosticky vylúčiť organické poruchy, čo dokonca môže zahŕňať aj kyretáž. Rovnaký postup sa máprijať, ak sa špinenie objavuje v nepravidelných intervaloch počas niekoľkých cyklov za sebou alebo ak sa vyskytne prvýkrát po dlhodobom užívaní Lindynette 30.
Po prerušení perorálnej antikoncepcie môžu niektoré ženy trpieť amenoreou alebo oligoreou, najmä ak tieto stavy mávali ešte pred použitím lieku. Ženy, ktoré trpeli týmito problémami v minulosti, majú byť o tomto informované.
Depresia
Ženy s depresiou v anamnéze, ktoré používajú COC, majú byť starostlivo sledované a vysadiť liek, ak sa znovu objaví depresia ťažkého stupňa. Pacientky, ktoré sa počas užívania COC stávajú výrazne depresívnejšími, majú prestať s touto liečbou a používať alternatívnu metódu antikoncepcie, aby sa zistilo, či príznaky súvisia s liečivom.
Iné
Pacientky majú byť poučené, že tento liek nechráni proti infekcii HIV (AIDS) alebo inýmipohlavne prenosnými chorobami.
Hnačka a/alebo vracanie môže znížiť vstrebávanie hormónov, čo môže viesť k zníženiu sérových koncentrácií (pozri časť 4.2 a 4.5).
Lindynette 30 obsahuje laktózu. Pacientky so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, špecifickou formou dedičného deficitu laktázy (laponský deficit laktázy) alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
Lindynette 30 obsahuje tiež sacharózu. Pacientky so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózy/galaktózy a sacharázo-izomaltázy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie Interakcie medzi etinylestradiolom (EE) a ďalšími látkami môžu viesť k zníženiu, resp. zvýšeniu koncentrácií sérového EE.
Znížené sérové koncentrácie EE môžu zapríčiniť zvýšený výskyt krvácania z prieniku a menštruačné nepravidelnosti a prípadne môžu znížiť účinnosť COC.
Pri súbežnom užívaní liekov obsahujúcich EE a látok, ktoré môžu viesť k zníženiu sérových koncentrácií EE, sa odporúča, aby sa ako doplnok k pravidelnému užívaniu Lindynette 30 používala ešte iná nehormonálna metóda antikoncepcie (napr. prezervatív alebo spermicídy). V prípade dlhodobého používania týchto látok sa COC nemá považovať za primárnu antikoncepciu.
Po vysadení látok, ktoré môžu viesť k zníženiu koncentrácie EE v sére, sa odporúča, aby sa nehormonálna metóda používala ešte najmenej 7 dní. Dlhšie používanie podpornej metódy je vhodné po vysadení takých liečiv, ktoré viedli k indukcii pečeňových mikrozomálnych enzýmov, čo následne viedlo k zníženiu sérových koncentrácií EE. Úplné ustúpenie indukcie enzýmov môže niekedy trvať aj niekoľko týždňov v závislosti od dávky, dĺžky liečby a rýchlosti eliminácie indukujúcich látok.
Príklady látok, ktoré môžu znižovať sérové koncentrácie EE:
– akákoľvek látka, ktorá znižuje čas prechodu tráviacim systémom,
– látky, ktoré indukujú pečeňové mikrozomálne enzýmy, ako je rifampicín, rifabutín, barbituráty, primidón, karbamazepín, fenylbutazón, fenytoín, dexametazón, griseofulvín, topiramát, niektoré inhibítory proteázy, modafinil, a možno aj oxkarbazepín, felbamát, ritonavir a nevirapín,
–
Hypericum perforatum, ľubovník bodkovaný (možnou indukciou pečeňových mikrozomálnych enzýmov),
– niektoré antibiotiká (napr. penicilíny, tetracyklíny) znižovaním enterohepatálnej cirkulácie estrogénov.
Príklady látok, ktoré môžu sérové koncentrácie EE zvyšovať:
– atorvastatín,
– konkurenčné inhibítory sulfácie v gastrointestinálnej stene, ako je kyselina askorbová (vitamín C) a paracetamol,
– látky, ktoré inhibujú izoenzýmy cytochrómu P450 3A4, ako je indinavir, flukonazol, vorikonazol a troleandomycín.
Troleandomycín môže pri súbežnom podávaní COC zvyšovať riziko intrahepatálnej cholestázy.
EE môže interferovať s metabolizmom iných liekov inhibíciou pečeňových mikrozomálnych enzýmov alebo indukovaním konjugácie liečiva v pečeni, predovšetkým glukuronidáciou alebo inými mechanizmami. V dôsledku toho môžu byť plazmatické a tkanivové koncentrácie buď zvýšené (napr. cyklosporín, teofylín, kortikosteroidy) alebo znížené (napr. lamotrigín, levotyroxín, valproát).
Preskripčné informácie súčasne podávaných liekov sa majú preveriť, aby sa včas identifikovali možné interakcie.
Interakcie s laboratórnymi testami– použitie perorálnej antikoncepcie ovplyvňuje výsledky niektorých laboratórnych testov vrátane biochemických parametrov pečeňových funkcií (vrátane poklesu bilirubínu a alkalickej fosfatázy), funkcií štítnej žľazy (zvýšený celkový T3 a T4 v dôsledku zvýšenej TBG, znížené vychytávanie voľného T3 na živicu), funkcií nadobličiek (zvýšený plazmový kortizol, zvýšený globulín viažuci kortizol, znížený dehydroepiandrosterón sulfát (DHEAS)) a funkcií obličiek (zvýšený kreatinín v plazme a klírens kreatinínu)
– plazmatické koncentrácie proteínov (nosičov), ako je globulín viažuci kortikosteroidy a lipidové/lipoproteínové frakcie
– parametre metabolizmu sacharidov
– parametre koagulácie a fibrinolýzy
– pokles koncentrácie sérových folátov
4.6 Gravidita a laktáciaGraviditaPredtým, ako začnete používať Lindynette 30, treba vylúčiť tehotenstvo. Ak dôjde k otehotneniu počas užívania Lindynette 30, musí sa liek ihneď vysadiť. Rozsiahle epidemiologické štúdie neukázali zvýšené riziko poškodenia detí narodených ženám, ktoré pred tehotenstvom užívali hormonálnu antikoncepciu. Štúdie taktiež nenaznačili žiaden teratogénny účinok, ak bola antikoncepcia užívaná neúmyselne počas ranného tehotenstva (pozri 4.3 Kontraindikácie).
LaktáciaMalé množstvá kontraceptívnych steroidov a/alebo ich metabolitov sa môžu vylučovať do materského mlieka a bolo hlásených niekoľko nežiaducich účinkov na dieťa, vrátane žltačky a zväčšenia prsníkov.
Kombinovaná hormonálna antikoncepcia môže ovplyvniť laktáciu, pretože môže znížiť množstvo a zmeniť zloženie mlieka.
Užívanie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie sa preto v zásade neodporúča, až kým dojčiaca matka dieťa definitívne neodstaví. (pozri tiež 4.4 venózne trombózy a trombembolizmus po pôrode)
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje Použitie perorálnych kontraceptív nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyPoužívanie COC súvisí so:
– zvýšeným rizikom arteriálnych a venóznych trombotických a trombembolických príhod, vrátane infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, prechodných ischemických záchvatov, venóznej trombózy a pľúcnej embólie
– zvýšeným rizikom vzniku cervikálnej intraepiteliálnej neoplázie a rakoviny krčka maternice
– zvýšeným rizikom diagnózy rakoviny prsníka
– zvýšeným rizikom benígnych nádorov pečene (napr. fokálna nodulárna hyperplázia, adenóm pečene).
Frekvencia → Trieda orgánových systémov ↓ MedDRA 12.1
| Veľmi časté ≥ 1/10
| Časté ≥ 1/100 až <1/10
| Menej časté ≥ 1/1 000 až <1/100
| Zriedkavé ≥ 1/10 000 až <1 000
| Veľmi zriedkavé ≥ 1/10 000
| Neznáme (nedajú sa určiť z dostupných údajov)
|
Infekcie a nákazy
|
| vaginálne infekcie (vrátane kandidózy)
|
|
|
|
|
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)
|
|
|
| '
| hepatocelulárny karcinóm, adenóm pečene
|
|
Poruchy imunitného systému
|
|
|
| anafylaktic-ké/anafylak-toidné reak-cie (vrátane veľmi zriedkavých prípadov urtikárie, angioedému a závažných reakcií s respiračnými a obehovými príznakmi)
| exacerbácia systémového lupus erythemato-sus
|
|
Poruchy metabolizmu a výživy
| retencia tekutín/edém
|
| zvýšená alebo znížená chuť do jedla
| porucha glukózovej intolerancie
| zhoršenie porfýrie
|
|
Psychické poruchy
|
| poruchy nálady vrátane depresie a poruchy libida
|
|
|
|
|
Poruchy nervového systému
| bolesť hlavy vrátane migrén
| nervozita, závraty
|
|
| zhoršenie chorey
|
|
Poruchy oka
|
|
|
| neznášanli-vosť kontaktných šošoviek
| očná neuritída;* cievna trombóza sietnice
|
|
Cievne poruchy
|
|
|
|
| zhoršenie kŕčových žíl
|
|
Poruchy ucha a labyrintu
|
|
|
|
|
|
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
|
| nauzea, vracanie, bolesť brucha
| abdominálne kŕče, distenzia brucha
|
| pankreatitída, ischemická kolitída
| zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)
|
Poruchy pečene a žlčových ciest
|
|
|
| cholestatická žltačka
| poruchy žlčníka, vrátane cholelitiázy**
| poškodenie pečene (napr. hepatitída, abnormálna funkcia pečene)
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
|
| akné
| vyrážka, chloazma (melazma), ktorá môže pretrvávať, hirzutizmus, alopécia
| nodózny erytém
| multiformný erytém
|
|
Poruchy obličiek a močových ciest
|
|
|
|
| hemolyticko-uremický syndróm
|
|
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
| metrorágia
| bolesť prsníkov, citlivosť prsníkov, zväčšenie prsníkov, výtok z prsníkov, dysmenorea, menštruačné poruchy, hypomenorea, zmena menštruačné-ho krvácania, zmeny ektropia a sekrécie krčka maternice, amenorea
|
|
|
|
|
Vyšetrenia
|
| zvýšenie telesnej hmotnosti alebo znížená podráždenosť
| zvýšenie tlaku krvi, poruchy lipidov vrátane hypertrigly-ceridémie
| zníženie folátov v krvi***
|
|
|
* Zápal zrakového nervu môže viesť k čiastočnej alebo úplnej strate zraku.
** COC môžu zhoršiť existujúce ochorenie žlčníka a môžu urýchliť rozvoj tohto ochorenia u predtým asymptomatických žien.
*** Liečba COC môže spôsobiť zníženie hladín folátov v sére. To môže mať klinický význam u žien, ktoré otehotnejú krátko po ukončení COC liečby.
4.9 Predávkovanie Akútna intoxikácia vysokými perorálnymi dávkami lieku podanými malým deťom neviedla k žiadnym závažným príznakom ochorenia. Príznaky predávkovania perorálnou antikoncepciou u dospelých a u detí môžu zahŕňať nevoľnosť, vracanie, bolestivosť prsníkov, závraty, bolesť brucha, ospalosť/únavu; u žien sa môže vyskytnúť krvácanie z vysadenia. Neexistuje žiadne špecifické antidotum a ďalšia liečba predávkovania, ak je potrebná, je symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: hormonálne kontraceptíva na systémové použitie
ATC kód: G03AA10
Etinylestradiol je syntetický estrogén, ktorý reguluje – podobne ako prírodné estrogény – vývoj ženských pohlavných orgánov, sekundárnych pohlavných znakov a niektoré funkcie maternice a prídavných orgánov, najmä proliferáciu endometria, vývoj deciduy a cyklické zmeny epitelu cervixu a vagíny.
Gestodén je syntetický gestagén. Má významné gestagénne a slabé androgénne účinky. To ovplyvňuje endometrium, aby sa fáza proliferácie vyvolaná estrogénmi zmenila na fázu sekrečnú.
Lindynette 30 pôsobí prostredníctvom inhibície gonadotropínov. Primárnym mechanizmom je inhibícia ovulácie, pôsobením ďalších faktorov, zmeny cervikálneho hlienu (ktorý bráni prieniku spermií do maternice) a zmeny endometria (nie je vnímavá na implantáciu).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti Perorálne podaný gestodén sa rýchlo a kompletne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Po perorálnom podaní počas first-pass účinku dochádza k minimálnej metabolickej zmene a jeho biologická dostupnosť je takmer úplná (99 %). Po jednorazovom podaní Lindynette 30 sa vrchol sérovej koncentrácie dosiahne asi o 1 hodinu. Gestodén sa v sére viaže na proteíny SHBG (50-70 %), menej na albumín. Iba minimálna časť gestodénu (1-2 %) sa v sére neviaže a je voľná. Gestodén má veľmi vysokú afinitu k SHBG. Po opakovanom podaní môžeme pozorovať akumuláciu gestodénu v plazme. Rovnovážny stav látky sa dosiahne v druhej polovici cyklu.
Gestodén sa metabolizuje redukciou 3-keto skupiny a väzby delta-4 double a postupnou hydroxyláciou. Sérová koncentrácia gestodénu klesá v dvoch fázach. Polčas gestodénu po opakovanom podaní je cca 16-18 hodín.
Metabolity gestodénu sa vylučujú močom (50 %) a stolicou (33 %).
Etinylestradiol sa rýchlo a kompletne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Priemerná biologická dostupnosť v dôsledku silného first-pass metabolizmu je približne 40-60 % a líši sa medzi jednotlivcami. Po jednorazovom perorálnom podaní Lindynette 30 sa vrchol sérovej koncentrácie dosiahne počas 1-2 hodín. EE je silne viazaný na sérový albumín (približne 98 %) a indukuje vzostup sérovej koncentrácie SHBG. Po opakovanom podaní je plazmatická koncentrácia EE 30-50 %, rovnovážny stav sa dosiahne cca v druhej časti cyklu.
Etinylestradiol podlieha presystémovej konjugácii tak v sliznici tenkého čreva, ako aj v pečeni. Etinylestradiol sa primárne metabolizuje aromatickou hydroxyláciou enzýmami cytochrómu P450, pričom vzniká široké spektrum hydroxylovaných a metylovaných metabolitov; tie sú prítomné tak vo voľnej forme, ako aj vo forme konjugátov s glukuronidmi a sulfátmi.
Eliminačný polčas EE v rovnovážnom stave je cca 16-18 hodín. Dispozičná krivka klesá v dvoch fázach. Metabolity sú vylučované hlavne obličkami, a tiež v stolici.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiŠtúdie toxicity vykonávané na zvieratách s cieľom stanoviť riziko pri podávaní ľuďom sa vykonávali pre obe zložky lieku – etinylestradiol aj gestodén – i pre ich kombináciu.
Štúdie akútnej toxicity nepreukázali riziko akútnych nežiaducich účinkov v prípadoch neúmyselného užitia niekoľkonásobnej dennej dávky antikoncepcie.
V priebehu systémovej tolerančnej štúdie sa po opakovanom podaní nepozoroval žiaden účinok, ktorý by pre človeka mohol predstavovať nejaké neočakávané riziko.
Dlhodobé štúdie opakovaného podávania s cieľom vyhodnotiť možný tumorogénny účinok nepreukázali tumorogénny potenciál terapeutického podávania lieku u ľudí. Je však potrebné pamätať na to, že pohlavné steroidné hormóny môžu podporiť rast istých hormóndependentných tkanív a nádorov.
Štúdie embryotoxicity a teratogenity etinylestradiolu a vyhodnotenie účinku podávanej kombinácie na fertilitu rodičov u zvierat, vývoj plodu, laktáciu a reprodukciu u potomkov nepreukázalo žiadne riziko alebo nežiaduce účinky po podávaní dávky lieku odporučenej pre ľudí. V prípade neúmyselného podania lieku počas raného štádia gravidity sa liek musí vysadiť, len čo sa potvrdí gravidita.
Štúdie s etinylestradiolom a gestodénom
in vitro a
in vivo nepreukázali žiadny mutagénny potenciál.
6. FARMACEUTICKÉINFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokedetát vápenato-disodný, magnéziumstearát, koloidný oxid kremičitý, povidón, kukuričný škrob, monohydrát laktózy, chinolínová žltá, oxid titaničitý E 171, makrogol 6000, mastenec, uhličitan vápenatý, sacharóza
6.2 Inkompatibility Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti 3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia1 x 21 alebo 3 x 21 obalených tabliet v AL/PVC/PVDC blistri, v papierovej škatuli.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomŽiadne zvláštne požiadavky.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII Gedeon Richter Plc.
H-1103 Budapešť
Gyömrői út. 19-21
Maďarsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO17/0102/03-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE4. 4. 2003
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU September 2011