.
Zvyčajná udržiavacia denná dávka je 5 až 10 mg jedenkrát denne pred spaním. Maximálna denná dávka je 20 mg.
Neexistujú dostatočné údaje, ktoré by preukazovali, že symptomatická liečba s dennými dávkami vyššími ako 10 mg je viacej účinná.
Po prerušení liečby na niekoľko dní sa má opätovná liečba terazosínom zahájiť so začiatočnou dávkou 1 mg.
Dávkovanie v prípade renálneho zlyhania
Keďže renálne poruchy neovplyvňujú farmakokinetiku terazosínu, nie je potrebná žiadna úprava dávkovania.
Dávkovanie u starších ľudí
Údaje zo kinetických štúdií preukazujú, že u starších pacientov zvyčajne nie je potrebná žiadna úprava dávkovania.
Pacienti starší ako 65 rokov užívajúci terazosín na liečbu BHP môžu byť náchylnejší k rozvoju posturálnej hypotenzie.
Rozsah absorpcie terazosínu je len mierne ovplyvnený potravou, maximálne koncentrácie v plazme sú dosiahnuté o niečo neskôr, čo v konečnom dôsledku nemá žiadny vplyv na klinickú účinnosť.
Liek sa má zapíjať s dostatočným množstvom tekutiny (napr. pohár vody).
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na terazosín alebo na iné α1-adrenergné blokátory alebo na niektorú z pomocných látok. Terazosín sa tiež nemá podávať tehotným ženám, dojčiacim matkám a deťom.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Počas liečby a najmä po podaní prvých dávok, môže terazosín spôsobiť výrazné zníženie krvného tlaku, posturálnu hypotenziu a/alebo synkopy.
Týmto nežiaducim účinkom sa dá vyhnúť podaním nízkych začiatočných dávok, postupným zvyšovaním dávky a podávaním úvodných dávok pred spaním. Okrem toho akékoľvek ďalšie antihypertenzíva sa majú podávať s opatrnosťou.
Pacienti majú byť poučení o možnosti výskytu synkopy alebo ortostatickej hypotenzie, obzvlášť na začiatku liečby, pri úprave dávkovania a/alebo na začiatku liečby ďalšími antihypertenzívami (pozri časť 4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje).
Pacientov treba poučiť, aby si v prípade výskytu ortostatickej hypotenzie (únava, závraty) sadli alebo ľahli a po vymiznutí symptómov opatrne vstali, aby sa vyhli jej opätovnému výskytu.
V prípade, že sa u pacientov vyvinie synkopa, majú byť podľa potreby monitorované vitálne funkcie
(pozri časť 4.9 Predávkovanie).
Pacienti majú byť upozornení na možný výskyt priapizmu. I keď sa tento účinok počas liečby terazosínom vyskytuje veľmi zriedkavo (jeden prípad na niekoľko tisíc pacientov) pacient má ihneď vyhľadať lekársku pomoc ak erekcia trvá viac ako 4 hodiny alebo je bolestivá. Priapizmus predstavuje naliehavý stav vyžadujúci okamžité opatrenia, aby sa vyhlo rozvoju závažných porúch penisu vedúcich k permanentnej erektilnej dysfunkcii.
Pred začiatkom liečby s terazosínom u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty je potrebné vylúčiť karcinóm prostaty, pretože obe ochorenia majú rovnaké symptómy a často koexistujú.
Terazosín nie je vhodný pre pacientov so synkopou pri močení v anamnéze.
V klinických štúdiách boli niektoré nežiaduce účinky (ortostatická hypotenzia) častejšie u pacientov liečených terazosínom pri BHP než pri liečení hypertenzie.
Nežiaduce účinky sú častejšie u pacientov starších ako 65 rokov (5,6%) ako u pacientov do 65 rokov
(2,6%).
Ak je liečba terazosínom prerušená na niekoľko dní, má sa opäť zahájiť s najnižšou dávkou (1 mg). Bezpečnosť a účinnosť Kornamu u detí a mladistvých nebola zistená, a preto sa podávanie terazosínu
u týchto vekových skupín neodporúča.
4.5 Liekové a iné interakcie
Súbežné podávanie terazosínu a iných antihypertenzív môže zosilniť antihypertenzívny účinok terazosínu, preto majú byť pacienti pozorne monitorovaní. Ak sa Kornam podáva súčasne s inými antihypertenzívami, má sa redukovať a retitrovať dávkovanie každého lieku.
Pri súčasnom podávaní terazosínu a blokátorov kalciového kanála, beta-adrenergných blokátorov a moxonidínu (terazosín zosilňuje jeho účinok) sa vyžaduje zvláštna pozornosť.
Nesteroidové protizápalové lieky (NSAID), ako je ibuprofen, môžu znižovať antihypertenzívny účinok terazosínu.
U pacientov, ktorým sa v symptomatickej liečbe BHP súbežne podával terazosín a ACE inhibítory alebo diuretiká v ďalších indikáciách boli často hlásené závraty (alebo iné ortostatické nežiaduce účinky).
V klinických štúdiách bol terazosín použitý u pacientov súbežne dostávajúcich analgetiká, kardiotonikové glykozidy, perorálne hypoglykemiká, antiarytmiká, anxiolytiká/sedatíva, antibiotiká, urikozuriká a hormóny/steroidy. V žiadnej skupine pacientov neboli pozorované klinicky významné interakcie.
4.6 Gravidita a laktácia
Ohľadom gravidity a laktácie je terazosín zaradený do kategórie C podľa FDA klasifikácie liečiv. U zvierat (potkany a králiky, ktorým sa podávali perorálne dávky terazosínu 1330-krát a 165-krát vyššie ako sú maximálne dávky odporúčané u ľudí) sa nepozoroval žiadny teratogénny účinok. Neexistujú adekvátne štúdie u gravidných žien a bezpečnosť terazosínu v gravidite nebola zistená. Preto sa Kornam má užívať počas gravidity len v prípade, že možné prínosy pre matku prevýšia riziká pre plod.
Údaje o prestupe terazosínu do materského mlieka nie sú k dispozícii.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Pacienti majú byť upozornení na možný výskyt ortostatickej hypotenzie (vertigo) a/alebo synkopy, najmä po zahájení alebo opätovnom zahájení liečby, pri úprave dávkovania a/alebo pri zahájení liečby ďalšími liekmi. Môže sa tiež vyskytnúť slabosť, ospanlivosť a únava.
Pacienti majú byť na tieto nežiaduce účinky upozornení a majú sa vyhnúť vedeniu vozidla a obsluhe strojov v priebehu prvých 12 hodín po podaní začiatočnej dávky a pri úprave dávkovania.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky spojené s liečbou terazosínom sú mierne a zvyčajne prechodné. Niekedy môžu byť tiež závažné, vyžadujúce ukončenie liečby.
Tak ako iné alfa-adrenergné blokátory, aj terazosín môže vyvolať synkopu, zvyčajne v priebehu
30 až 90 minút po podaní dávky. V klinických štúdiách sa synkopa vyskytla u približne 1% hypertenzívnych pacientov. Vo väčšine prípadov bola spôsobená posturálnym hypotenzívnym účinkom a venóznou dilatáciou, iba veľmi zriedkavo bola spôsobená závažnou prechodnou supraventrikulárnou tachykardiou.
U pacientov s hypertenziou alebo BHP boli uskutočnené klinické štúdie zamerané na sledovanie nežiaducich účinkov liečby terazosínom a ich porovnanie s placebom.
Hypertenzia:
Závraty, únava, slabosť, nazálna hyperémia, periférny edém a somnolencia sú nežiaduce účinky, ktoré sa vyskytovali (v kontrolovaných klinických skúšaniach) v štatisticky významnej miere častejšie u pacientov dostávajúcich terazosín ako u tých, ktorí dostávali placebo.
Nauzea, palpitácie a poruchy videnia boli pozorované menej často.
Približne u 1% pacientov, najmä u tých, ktorí boli liečení diuretikami alebo mali diétu s nízkym obsahom soli, sa vyskytla posturálna hypotenzia.
Benígna hyperplázia prostaty:
Z nežiaducich účinkov, ktoré sa vo významnej miere vyskytujú častejšie u pacientov dostávajúcich terazosín ako u pacientov dostávajúcich placebo, sú najčastejšie závraty a slabosť.
Menej často je pozorovaná posturálna hypotenzia, somnolencia a nazálna hyperémia.
Klasifikácia nežiaducich účinkov podľa orgánových systémov
Teloakocelok
Asténia (celková slabosť) bola hlásená ako nežiaduci účinok liečby terazosínom u 11,3% hypertenzných pacientov a 7,4% pacientov s BHP, bolesť hlavy bola hlásená u 16,2% hypertenzných pacientov a 4,9% pacientov s BHP, lumbago bolo hlásené u 2,4% hypertenzných pacientov, symptómy podobné chrípke v rovnakých percentách (2,4%) pacientov s BHP.
Gastrointestinálnysystém
Najčastejším nežiaducim účinkom je nauzea vyskytujúca sa u 1,7% pacientov s BHP a 4,4%
pacientov s hypertenziou. Nasledujúce nežiaduce účinky sú zriedkavé: obstipácia, diarea, sucho
v ústach, dyspepsia, flatulencia, bolesť brucha a vracanie, ale súvislosť s podávaním lieku nebola zistená.
Kardiovaskulárnysystém
U pacientov, ktorým bol podávaný terazosín na liečbu hypertenzie boli palpitácie pozorované v 4,3% prípadov, tachykardia v 1,9% prípadov a posturálna hypotenzia v 1,9% prípadov liečených pacientov. V kontrolovaných klinických štúdiách u pacientov s BHP liečených terazosínom (v denných dávkach
1 až 20 mg) sa vyskytla hypotenzia v 3,9% prípadov, synkopa v 0,6% prípadov a palpitácie v 0,9%
prípadov.
U normotenzných pacientov dostávajúcich terazosín na liečbu BHP nebolo pozorované žiadne klinicky významné nonposturálne zníženie krvného tlaku.
Periférny edém bol pozorovaný u 5,5% pacientov s hypertenziou a u 0,95% pacientov s BHP.
V postmarketingových štúdiách boli hlásené poruchy srdcového rytmu, vrátane fibrilácie predsiení a vazodilatácie. Súvislosť s liečbou nebola zistená.
Kožnéaalergickéreakcie
Nežiaduce účinky na koži sa pozorovali zriedkavo. Zahŕňali vyrážku, svrbenie, opuch tváre
u pacientov s hypertenziou alebo BHP liečených terazosínom. Súvislosť s liečbou nebola zistená. Počas liečby s terazosínom boli zriedkavo hlásené hypersenzitívne reakcie vrátane anafylaxie.
Muskuloskeletálnysystém
Bolesť v končatinách bola hlásená u 3,5% pacientov, ktorým bol podávaný terazosín na liečbu hypertenzie. V postmarketingových štúdiách boli tiež hlásené nasledujúce nežiaduce účinky: artralgia, artritída, myalgia. Súvislosť ich výskytu s liečbou terazosínom však nie dokázaná.
Respiračnýsystém
Nazálna hyperémia/rinitída boli pozorované u 5,9% hypertenzných pacientov a u 1,9% pacientov
s BHP, dyspnoe sa prejavila u 3,1% hypertenzných pacientov a u 1,7% pacientov s BHP, sinusitída bola hlásená u 2,6% hypertenzných pacientov. Veľmi zriedkavo boli zaznamenané nasladujúce účinky: príznaky prechladnutia, bronchitída, krvácanie z nosa, kašeľ, faryngitída. Súvislosť s liečbou nebola dokázaná.
Urogenitálnysystém
Najčastejším nežiaducim účinkom liečby terazosínom na urogenitálny systém je impotencia vyskytujúca sa u 1,2% pacientov s hypertenziou liečených terazosínom a u 1,6% pacientov s BHP. Priapizmus sa vyskytuje počas liečby s α1-adrenergnými antagonistami (vrátane terazosínu) veľmi zriedkavo – jeden prípad na niekoľko tisíc. Priapizmus predstavuje naliehavý stav vyžadujúci okamžité terapeutické opatrenia, aby sa predišlo trvalému poškodeniu tkaniva penisu.
U pacientov, ktorým bol podávaný terazosín, sa pozorovali prípady infekcií močového traktu – 1,3%, ale priama súvislosť s užívaním lieku nebola zistená.
Zmyslovéorgány
Rozmazané videnie a ambiopia (dvojité videnie) boli hlásené u 1,3% pacientov s BHP užívajúcich terazosín a 1,6% pacientov s hypertenziou. Hlásené boli aj ďalšie poruchy videnia a konjunktivitída. Čo sa týka výskytu tinitu kauzálna súvislosť s liečbou nebola dokázaná.
Nervovýsystém
Závraty sú najčastejším nežiaducim účinkom pri liečbe hypertenzie s terazosínom (19,3% pacientov)
a menej časté u pacientov s BHP (9,1%).
Ospanlivosť bola pozorovaná u 4,5% hypertenzných pacientov a u 3,6% pacientov s BHP. Vertigo sa vyskytlo u 4% pacientov s BHP. U hypertenzných pacientov sa tiež rozvinula nervozita a nepokoj (2,3%), parestézia u 2,9% a veľmi zriedkavo depresia u 0,3% pacientov liečených terazosínom.
Pri liečbe hypertenzie bolo pozorované znížené libido u 0,6% pacientov užívajúcich terazosín.
Endokrinnýsystém–metabolizmus
Všetky adrenergné blokátory sú známe minimálnymi (zvyčajne priaznivými) účinkami na krvný cukor a koncentráciu inzulínu u hypertenzných pacientov, ako aj u pacientov s pridruženým diabetom nezávislým od inzulínu.
Výsledky viacerých štúdií skúmajúcich účinok selektívnych α1-adrenergných antagonistov na lipidy v plazme, odhliadnuc od indikácií – hypertenzia alebo BHP, všeobecne preukázali, že všetky významne
znižujú plazmatické koncentrácie celkového a LDL cholesterolu a triglyceridov, a buď zvyšujú hladiny
HDL cholesterolu alebo ich neovplyvňujú. Predpokladá sa, že terazosín má zo všetkých α1-adrenergných antagonistov najvýraznejší pozitívny účinok na profil lipidov u pacientov s dyslipidémiou.
Počas liečby s terazosínom bol pozorovaný nárast telesnej hmotnosti. Telesná hmotnosť (u mužov aj žien) vzrástla u 0,5% pacientov, ktorým bol podaný terazosín na liečbu buď hypertenzie alebo BHP. Nárast telesnej hmotnosti mohol súvisieť s veľkosťou dávky a trvaním liečby.
Ďalšie nežiaduce účinky, ktoré sa vyskytli zriedkavo zahŕňali dnu, zvýšenú telesnú teplotu a potenie. Priama súvislosť s liečbou terazosínom nebola dokázaná.
Ovplyvnenielaboratórnychhodnôt
Údaje z kontrolovaných klinických štúdií preukázali malé, ale štatisticky významné zníženie hodnôt hematokrytu, hemoglobínu, počtu bielych krviniek, celkových proteínov a albumínu. Všetky tieto zmeny, okrem zníženia počtu bielych krviniek, je možné vysvetliť hemodilúciou spôsobenou znížením kapilárneho filtračného tlaku v dôsledku hypotenzného účinku terazosínu a/alebo zadržiavaním tekutín v tele.'
Podobné zmeny boli pozorované počas liečby s inými α1-adrenergnými antagonistami.
Ani po dlhšej liečbe (24 mesiacov) nemal terazosín významný účinok na plazmatické koncentrácie celkového alebo voľného antigénu špecifického pre prostatu (PSA).
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie Kornamom vedie k akútnej výraznej hypotenzii. Pacient by mal zostať ležať na chrbte a v prípade potreby sa majú podporiť životné funkcie.
Ak vykonané opatrenia neboli účinné, tep sa nevrátil do normálu a nedosiahol sa adekvátny krvný tlak, majú sa podať expandéry plazmatického objemu. V prípade neadekvátnej odpovede na liečbu sa
majú podať lieky zvyšujúce krvný tlak. Renálne funkcie majú byť pozorne kontrolované a v prípade potreby sa majú podporiť životné funkcie.
Vzhľadom na silnú väzbu terazosínu na plazmatické bielkoviny nie je pri predávkovaní dialýza účinná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antihypertenzívum, urologikum, antagonista α-adrenoreceptora
ATC kód: G04CA03
Terazosín je dlhodobo pôsobiaci selektívny 1-adrenergný blokátor. I keď presný mechanizmus účinku nie je známy, terazosín znižuje krvný tlak redukciou celkovej periférnej rezistencie. Vazodilatácia rezistencie a kapacitancie vaskulárneho systému je prevažne spôsobená receptorovým antagonizmom. To vedie k zníženiu záťaže v pokoji aj pri námahe. Na rozdiel od menej selktívnych
alfa-antagonistov, selektívna α1-adrenergná blokáda terazosínu umožňuje α2-receptorom ďalej pôsobiť a zabraňuje disproporcionálnemu zvýšeniu vyplavenia noradrenalínu, renínu a tachykardii.
Klinické štúdie preukázali priaznivý účinok terazosínu na profil lipidov v plazme. Terazosín znižuje hladinu triglyceridov, celkového cholesterolu, hladín LDL a VLDL cholesterolov, zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a pomer HDL cholesterolu/celkového cholesterolu.
Keďže terazosín nemá nežiaduce účinky na metabolizmus, je bezpečný pre pacientov s diabetom, astmou a dnou.
Po užívaní Kornamu sa preukázalo zlepšenie v rýchlosti močenia. Terazosín zmierňuje symptómy spojené s BHP blokádou 1-adrenergných receptorov, čím dochádza k uvoľneniu hladkého svalstva hrdla močového mechúra a prostaty. Vzhľadom na relatívne nízku koncentráciu 1-adrenergných receptorov v stene močového mechúra je terazosín schopný znížiť obštrukciu výtokovej časti močového mechúra bez ovplyvnenia jeho kotraktility. Zlepšenie príznakov BHP je možné pozorovať po 2 týždňoch liečby Kornamom, maximálny účinok sa však pozoruje až po 4-6 týždňoch liečby.
I keď blokádou 1-adrenergných receptorov dochádza k zníženiu krvného tlaku u hypertenzných pacientov, liečba terazosínom u normotenzných pacientov s BHP neviedla ku klinicky významnému účinku na zníženie tlaku.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpciaasérovékoncentrácie
Po perorálnom podaní sa terazosín rýchlo a prakticky úplne absorbuje z gastrointestinálneho traktu, maximálne koncentrácie v plazme sa dosahujú jednu hodinu po podaní, biologická dostupnosť je 90%. Zdá sa, že potrava neovplyvňuje rozsah absorpcie, ale približne o 1 hodinu oddiali dosiahnutie maximálnej plazmatickej koncentrácie. Potrava redukuje maximálne plazmatické koncentrácie bez ovplyvnenia celkovej AUC (plocha pod krivkou závislosti plazmatickej koncentrácie od času) alebo miery klinického účinku.
Maximálne koncentrácie terazosínu v plazme sa dosahujú 1 hodinu po podaní.
Maximálny antihypertenzný účinok sa pozoruje 3 hodiny po požití a pretrváva 24 hodín po podaní poslednej dávky.
Distribúcia
Zdanlivý distribučný objem je 17,7 až 30 l.
Väzba terazosínu na plazmatické bielkoviny je 90 až 94% a v rozmedzí klinicky zaužívaných plazmatických koncentrácií je konštantná.
Metabolizmus
Terazosín sa metabolizuje v pečeni hydrolýzou, O-demetyláciou a N-dealkyláciou na štyri základné metabolity (6- a 7-O-demetylterazosín, piperazínový derivát terazosínu a diamínový derivát piperazínovej zložky).
Terazosín sa vylučuje prevažne žlčovými cestami, 55 až 60% terazosínu sa po perorálnom podaní vylúči stolicou, z toho 1/3 v nezmenenej forme. Približne 10% perorálnej dávky terazosínu sa vylúči močom v nezmenenej forme a 30% vo forme inaktívnych metabolitov.
Keďže terazosín nemá nežiaduce účinky na metabolizmus, je bezpečný pre pacientov s diabetom alebo dnou.
Eliminačný polčas terazosínu je približne 12 hodín.
Eliminácia
Renálny klírens je 9 až 12,5 ml/min.
Farmakokinetika terazosínu nie je ovplyvnená renálnou insuficienciou, ani závažného stupňa. Nie je známe, či sa terazosín vylučuje do materského mlieka.
55 až 60 % terazosínu sa vylúči stolicou, z toho 20% v nezmenenej forme.
Špeciálneskupinypacientov
U pacientov s miernou až stredne ťažkou hypertenziou, u starších pacientov a pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním sa farmakokinetika terazosínu významne nemení.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Karcinogenita: V štúdiách na zvieratách sa nepozoroval žiadny karcinogénny účinok.
V predklinických štúdiách na samcoch potkanov sa po dlhodobom podávaní veľmi vysokých dávok terazosínu pozorovali benígne nádory v dreni nadobličkových žliaz. Tento účinok sa nepozoroval
u samíc potkanov ani u myší.
Význam týchto zistení pre klinické použitie terazosínu u ľudí nie je známy.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Lactosum monohydricum, cellulosum microcristallinum, maydis amylum, talcum, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas, ferri oxidum fuscum E 172
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Uchovávajte pri teplote do 25°C, chráňte pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
PVC/Al blister
Veľkosť balenia: 30 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Sandoz Pharmaceuticals d.d. Verovškova 57
1000 Ljubljana
Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
58/0410/06-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
september 2006