Na čo sa JETREA používa?
Jetrea sa používa na liečbu dospelých s očným ochorením, ktoré sa nazýva vitreomakulárna trakcia (VMT), vrátane prípadov, keď je spojená s malou dierou v makule (stredná časť svetlocitlivej vrstvy v zadnej časti oka).
VMT je spôsobená trakciou, ktorá vzniká z pretrvávajúceho priľnutia sklovca (gélový materiál v zadnej časti oka) k makule. Makula zabezpečuje centrálne videnie, ktoré je potrebné na vykonávanie každodenných úloh, ako sú šoférovanie, čítanie a rozpoznávanie tvárí. VMT môže spôsobiť vznik príznakov, ako je skreslené alebo zhoršené videnie. Pri progresii ochorenia môže trakcia napokon spôsobiť vytvorenie diery v makule (nazýva sa diera makuly).
Jetrea funguje tak, že oddelí sklovec od makuly, a ak je prítomná diera makuly, túto pomôže zaceliť, čím môže znížiť výskyt príznakov spôsobených VMT.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Ak sa u vás objavia po injekčnom podaní lieku Jetrea ktorékoľvek z nasledujúcich príznakov, okamžite kontaktujte svojho lekára/očného lekára. Váš lekár/očný lekár vás bude sledovať a v prípade potreby vykoná nápravné opatrenia.
- Závažné zhoršenie zraku bolo hlásené u najviac 1 z 10 pacientov do jedného týždňa po podaní lieku Jetrea. Toto je obvykle zvratné a zvyčajne to ustúpi do dvoch týždňov.
- Príznaky ako bolesť oka, zhoršujúce sa sčervenania oka, výrazne neostrý alebo zhoršený zrak, zvýšená citlivosť na svetlo alebo zvýšený počet tmavých plávajúcich bodov v zornom poli (plávajúce vločkové zákaly) sa tiež pozorovali u najviac 1 z 10 pacientov a môžu byť príznakmi infekcie, krvácania, odlúpnutia alebo pretrhnutia sietnice alebo zvýšenia tlaku vnútri liečeného oka.
- Príznaky ako kolísanie zrakovej ostrosti, dvojité videnie, bolesť hlavy, žiara okolo svetla, nevoľnosť a vracanie boli hlásené u najviac 1 zo 100 pacientov a môžu byť príznakmi posunu (dislokácie) alebo nadmerného pohybu šošovky v oku z jej obvyklej polohy.
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek z ďalších vedľajších účinkov uvedených nižšie, obráťte sa na svojho lekára/očného lekára:
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu sa vyskytnúť u viac než 1 z 10 pacientov):
Časté vedľajšie účinky (môžu sa vyskytnúť najviac u 1 z 10 pacientov):
- poruchy videnia
- krvácanie vnútri oka
- slepá škvrna alebo slepá oblasť v zornom poli
- skreslené videnie
- opuch povrchu oka
- opuch očného viečka
- zápal oka
- záblesky svetla v oku
- podráždenie na povrchu oka
- suché oči
- pocit cudzieho telieska v oku
- svrbenie oka
- nepríjemný pocit v oku
- zmeny vo videní farieb
Menej časté vedľajšie účinky (môžu sa vyskytnúť najviac u 1 zo 100 pacientov):
- zhoršené videnie v častiach zorného poľa
- nahromadenie krvi v prednej časti oka
- abnormálne zúženie zrenice (čierna časť v strede oka)
- zrenice s rôznymi veľkosťami
- poškrabaná alebo odškrabnutá rohovka (priehľadná vrstva, ktorá pokrýva prednú časť oka)