Insulin lispro Sanofi sa používa na liečbu diabetes mellitus (cukrovky).
Účinkuje rýchlejšie ako normálny ľudský inzulín, keďže molekula inzulínu bola mierne zmenená.
Pokiaľ vaša podžalúdková žľaza netvorí dostatočné množstvo inzulínu na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi, máte ochorenie, ktoré sa nazýva diabetes mellitus (cukrovka). Insulin lispro Sanofi je náhradou vášho vlastného inzulínu a používa sa na dlhodobé udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi. V porovnaní s rozpustným inzulínom je účinok rýchlejší a trvá kratšiu dobu (2 až 5 hodín). Za normálnych okolností máte užívať Insulin lispro Sanofi 15 minút pred jedlom.
Váš lekár vám môže odporučiť užívať Insulin lispro Sanofi spolu s dlhodobo pôsobiacim inzulínom. U každého typu inzulínu nájdete inú písomnú informáciu. Nemeňte si sami inzulín bez konzultácie s vaším lekárom.
Ak meníte typ inzulínu, buďte veľmi opatrný.
Insulin lispro Sanofi je vhodný na používanie u dospelých a detí. Insulin lispro Sanofi sa môže podať deťom v prípade očakávaného prínosu v porovnaní s rozpustným inzulínom, napr. načasovanie injekcie vzhľadom na podanie jedla.
Celková alergia je zriedkavá (môže sa vyskytnúť až u 1 z 1000 ľudí). Príznaky sú nasledovné:
- vyrážka po celom tele
- pokles krvného tlaku
- ťažkosti s dychom
- zrýchlená srdcová činnosť
- sípavé dýchanie
- potenie
Ak sa domnievate, že máte alergiu na inzulín pri používaní Insulin lispro Sanofi, okamžite informujte vášho lekára.
Miestna alergia je častá (môže sa vyskytnúť až u 1 z 10 ľudí). U niektorých osôb dôjde v oblasti vpichu injekcie inzulínu k začervenaniu, opuchu alebo svrbeniu. Tieto príznaky zvyčajne samovoľne vymiznú počas niekoľkých dní až týždňov. Pokiaľ u vás tieto príznaky vzniknú, informujte vášho lekára.
Lipodystrofia (zhrubnutie alebo prepadnutie kože) je menej častá (môže sa vyskytnúť až u 1 zo 100 ľudí). Ak si všimnete zhrubnutie alebo prepadnutie kože v mieste vpichu, oznámte to vášmu lekárovi.
Boli hlásené opuchy (napr. opuch rúk, členkov; zadržiavanie tekutín) najmä na začiatku inzulínovej liečby, alebo počas zmeny v liečbe kvôli zlepšeniu kontroly krvnej glukózy.