ako 18 rokov)
Bezpečnosť a účinnosť nosovej aerodisperzie Imigran u detí zatiaľ nie je stanovená.
Starší pacienti (viac ako 65 rokov)
U pacientov starších ako 65 rokov chýbajú skúsenosti s podávaním Imigranu.
4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku prípravku.
Nosová aerodisperzia Imigran sa nemá používať u pacientov, ktorí prekonali infarkt myokardu alebo majú ischemickú chorobu srdca, alebo Prinzmetalovu angínu/koronárne vazospazmy.
Nosová aerodisperzia Imigran sa neodporúča u pacientov s nekontrolovanou hypertenziou. Súčasné užívanie ergotamínu alebo derivátov ergotamínu a sumatriptanu sa kontraindikuje.
Súčasné podávanie inhibítorov monoaminooxidázy (IMAO) alebo podávanie sumatriptanu po dvoch týždňov od ukončenia liečby inhibítormi MAO sa kontraindikuje.
4.4. Špeciálne upozornenia
Nosová aerodisperzia Imigran sa má používať iba u pacientov s jasnou diagnózou migrény.
Rovnako ako pri všetkých terapeutických postupoch, aj pri akútnej bolesti hlavy treba u pacientov, ktorí doteraz neboli vedení ako migrenici a u migrenikov, ktorí majú atypické príznaky, vylúčiť iné, potenciálne závažné neurologické ochorenia. Vyskytli sa zriedkavé prípady, keď pacienti dostali kvôli úporným bolestiam hlavy sumatriptan a neskôr sa ukázalo, že cefalea bola sekundárna, pri vyvíjajúcej sa neurologickej lézii (cerebrovaskulárna príhoda, subarachnoidálne krvácanie).
Z tohto hľadiska treba uviesť, že u migrenikov môže byť zvýšené riziko cerebrovaskulárnych príhod
(napr. náhlej cerebrovaskulárnej príhody, tranzitórnej ischemickej ataky).
Ak sa po podaní prvej dávky nedostaví klinická odpoveď, diagnózu treba revidovať ešte pred podaním druhej dávky.
Po podaní sumatriptanu sa môžu vyskytnúť prechodné symptómy, ako bolesti na hrudníku a pocity tiesne, ktoré môžu byť intenzívne a môžu postihnúť aj hrdlo. Hoci tieto symptómy môžu napodobňovať angínu pectoris, len vo výnimočných prípadoch sú dôsledkom koronárneho vazospazmu.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch boli hlásené závažné koronárne príhody, medzi ktoré patrili arytmie, prechodné ischemické zmeny EKG alebo infarkt myokardu.
Preto sa sumatriptan nemá podávať pacientom, u ktorých možno predpokladať ochorenie srdca a sú bez predchádzajúceho kardiovaskulárneho vyšetrenia. K týmto pacientom patria ženy po menopauze, muži starší ako 40 rokov a pacienti s rizikovými faktormi ischemickej choroby srdca.
Ak sa vyskytnú príznaky podobné prejavom ischemickej choroby srdca, treba vykonať potrebné vyšetrenia.
Sumatriptan môže spôsobiť krátkodobé zvýšenie krvného tlaku a periférnej rezistencie.
Pri súčasnom užívaní ergotamínu a sumatriptanu boli hlásené prolongované vazospastické reakcie. Keďže tieto účinky sú azda aditívne, malo by po užití hociktorého prípravku s obsahom ergotamínu uplynúť aspoň 24 hodín, kým sa podá sumatriptan. Naopak, prípravky obsahujúce ergotamín možno podať už o 6 hodín po podaní sumatriptanu.
Nosová aerodisperzia Imigran by sa mala opatrne podávať pacientom s ochoreniami, ktoré môžu signifikantne ovplyvňovať resorpciu, metabolizmus alebo exkréciu lieku (napr. s poškodením funkcie pečene alebo obličiek).
Nosová aerodisperzia Imigran by sa mala opatrne používať u pacientov s anamnézou epilepsie alebo štrukturálnych lézií mozgu, ktoré znižujú prah záchvatovej pohotovosti.
Pacienti s alergiou na sulfónamidy môžu alergicky reagovať na podanie sumatriptanu. Reakcie môžu byť rôzneho stupňa - od kožnej po anafylaxiu.
Odporúčaná dávka Imigranu sa nesmie prekročiť.
4.5. Liekové a iné interakcie
Imigran nemá interakcie s propranololom, flunarizínom, pizotifenom ani alkoholom.
Pri súčasnom podávaní ergotamínu so sumatriptanom môže vzniknúť predĺžená vazospastická reakcia. Preto je nevyhnutné ergotamín a prípravky obsahujúce ergotamín vysadiť 24 hodín pred podaním sumatriptanu. Prípravok obsahujúci ergotamín by sa nemal podávať skôr, než 6 hodín po užití sumatriptanu.
Pri súčasnom podávaní sumatriptanu a inhibítorov MAO možno očakávať výskyt nežiaducich účinkov, a preto je táto kombinácia kontraindikovaná (pozri 4.3. Kontraindikácie).
Nežiaduce interakcie je možné očakávať pri kombinácii sumatriptanu a antidepresív III. generácie - selektívne inhibujúce spätné vychytávanie serotonínu (SSRI), (pozri 4.4.Špeciálne upozornenia).
4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Pri krysách ani králikoch sa nepozorovali žiadne teratogénne účinky a pri krysách sumatriptan nemal vplyv na postnatálny vývoj.
Keď sa sumatriptan podával gravidným samiciam králikov počas organogenézy, pôsobil občas embryoletálne pri dávkach, ktoré boli toxické pre matky.
V štúdii fertility krýs boli perorálne dávky sumatriptanu, pri ktorých sa dosahovali plazmatické koncentrácie, asi 750 x vyššie ako koncentrácie po intranazálnom podaní 20 mg u človeka, asociované so znížením úspechu inseminácie. Tento účinok sa nepozoroval v štúdii, v ktorej maximálne plazmatické koncentrácie pri krysách pri subkutánnom podávaní dosahovali približne 500 x vyššie hodnoty ako u človeka po intranazálnom podaní.
Skúsenosti s používaním Imigranu počas gravidity u žien sú zatiaľ obmedzené. Keďže reprodukčné štúdie na zvieratách nemusia byť výpovedné pre človeka, liečbu sumatriptanom možno zvážiť len vtedy, keď očakávaný priaznivý účinok pre matku je vyšší ako akékoľvek riziko pre plod.
Štúdie ukázali, že sumatriptan prechádza do materského mlieka dojčiacich zvierat, ale nemá žiadne škodlivé následky na potomstvo..
Bolo zistené, že pri subkutánnom podaní sumatriptan prechádza do materského mlieka. Pre minimalizáciu expozície kojenca sa doporučuje kojiť až 24 hodín po jeho podaní.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Ospalosť môže byť dôsledkom migrény alebo jej liečby sumatriptanom. U pacientov, u ktorých sa vyžadujú pohotové reakcie, sa v prípade liečby sumatriptanom vyžaduje opatrnosť.
4.8. Nežiaduce účinky
Všeobecné
Zaznamenané nežiaduce účinky zahŕňajú pocit mravenčenia, horúčavy, ťažoby, tlaku alebo napätia v ktorejkoľvek časti tela, začervenanie, závraty a pocit slabosti. Tieto symptómy sú zväčša miernej až strednej intenzity a sú prechodné. Boli hlásené únava a spavosť.
Kardiovaskulárne Hypotenzia. Bradykardia. Tachykardia. Palpitácie.
Zaznamenali sa prechodné stúpnutia krvného tlaku, ku ktorým dochádzalo krátko po liečbe.
Vzácne sa zaznamenala arytmia, difúzne ischemické zmeny na EKG alebo infarkt myokarku. (pozri
4.3. Kontraindikácie a 4.4. Špeciálne upozornenia).
Ojedinele sa vykytol Raynaudov fenomén a ischemická kolitída.
Gastrointestinálne
U niektorých pacientov sa vyskytla nauzea a dávenie, ale vzťah k sumatriptanu nie je jasný.
CNS
U pacientov so záchvatom migrény v anamnéze alebo u pacientov, u ktorých je výskyt záchvatu pravdepodobný, došlo v ojedinelých prípadoch po podaní sumatriptanu ku vzniku migrenózneho záchvatu.
Poruchy zraku
Celkom ojedinele došlo u pacientov liečených prípravkom Imigran ku vzniku dvojitého videnia, neostrého videnia, nystagmus, skotóma, prechodné zníženie videnia.
Známky precitlivenosti
Ojedinele sa vyskytli konžé reakcie precitlivenosti, zriedkavo anafylaxia.
Laboratórne nálezy
Občas sa objavili mierne zmeny pečeňových testov.
4.9. Predávkovanie
Jednotlivé dávky až do 40 mg intranazálne, 16 mg subkutánne a 400 mg perorálne neboli spojené s inými vedľajšími účinkami okrem tých, ktoré sú uvedené.
V klinických štúdiách dobrovoľníci dostávali 20 mg sumatriptanu intranazálne 3 x denne počas 4 dní bez signifikantných nežiaducich účinkov.
V prípade predávkovania pacienta treba monitorovať minimálne 10 hodín a podávať štandardnú podpornú liečbu podľa potreby.
Vplyv hemodialýzy alebo peritoneálnej dialýzy na plazmatické koncentrácie sumatriptanu nie je známy.
5. Farmakologické vlastnosti
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Selektívny agonista 5HT1 receptora. Antimigrenikum
ATC: N02CC01.
Zistilo sa, že sumatriptan je selektívny agonista cievneho 5-hydroxytryptamín-1 (5HT1) receptora, pričom nemá účinok na iné 5HT subtypy (5HT2 - 5HT7). Cievny 5HT1 receptor sa nachádza väčšinou v krvných cievach lebky a sprostredkuje vazokonstrikciu. Pri zvieratách sumatriptan selektívne zužuje karotickú arteriálnu cirkuláciu, ale nemení prietok krvi mozgom. Karotická arteriálna cirkulácia dodáva krv extrakraniálnym a intrakraniálnym tkanivám, napr. mozgovým blanám, a dilatácia a/alebo tvorba edému v týchto cievach sa považuje za mechanizmus migrény u človeka. Experimentálne dôkazy okrem toho naznačujú, že sumatriptan inhibuje aktivitu nervus trigeminus. Obidva tieto účinky môžu prispievať k antimigrenóznemu účinku sumatriptanu u ľudí. Klinická odpoveď sa začína o 10 -
15 minút po podaní 6 mg subkutánnou injekciou, 15 minút po 20 mg podaných intranazálne a približne 30 minút po 100 mg podaných per os.'
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Po intranazálnom podaní sa sumatriptan rýchle resorbuje, maximálne plazmatické koncentrácie sa dosiahnu za 1 - 1,5 hodiny. Po dávke 20 mg je priemerná maximálna koncentrácia 12,9 ng/ml. Priemerná intranazálna biologická dostupnosť v pomere k subkutánnemu podaniu je 15,8 %, čiastočne v dôsledku presystémového metabolizmu.
Väzba na plazmatické proteíny je nízka (14 - 21 %), priemerný celkový distribučný objem je 170
litrov. Eliminačný polčas je približne 2 hodiny. Priemerný celkový plazmatický klírens je približne 1
160 ml/min a priemerný renálny klírens je približne 260 ml/min. Extrarenálny klírens zodpovedá približne 80 % celkového klírensu. Sumatriptan sa vylučuje najmä oxidačným metabolizmom sprostredkovaným monoaminooxidázou A. Hlavný metabolit sumatriptanu, analóg kyseliny indoloctovej, sa vylučuje najmä do moču, kde sa nachádza ako voľná kyselina a glukuronidový konjugát. Nemá žiadnu známu 5HT1 alebo 5HT2 aktivitu. Vedľajšie metabolity sa neidentifikovali. Migrenózne ataky podľa všetkého nemajú signifikantný vplyv na farmakokinetiku intranazálneho sumatriptanu.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdiách, v ktorých sa sledovala lokálna a očná dráždivosť, sa pri laboratórnych zvieratách po podaní nosového spreja nepozorovala iritácia nosovej sliznice, a keď sa sprej podal priamo do očí králikom, nepozorovala sa ani očná iritácia.
6. Farmaceutické údaje
6.1. Zoznam pomocných látok Kalii dihydrogenophosphas Natrii hydrogenophosphas Acidum sulfuricum
Natrii hydroxidum
Aqua purificata
6.2. Inkompatibility
Neboli hlásené žiadne.
6.3. Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Nosová aerodisperzia Imigran sa má uchovávať pri teplote od 2 °C do 30 °C. Treba ju uchovávať v zapečatenom blistri, najlepšie v škatuľke, aby bola chránená pred svetlom.
6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Aplikátor s presne odmeranou dávkou nosovej aerodisperzie na jednorazové použitie.
Fľaštička z bezfarebného skla s čiernou pryžovou zátkou vložená do modrého PP ochranného krytu, ktorý je súčasťou šedého PP zariadenia tvarovo i funkčne prispôsobeného k jednorázovej aplikácii do nosa, blister (bezfarebný laminát/papier), papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa.
2 x 0,1 ml roztoku.
6.6. Upozornenie na spôsob zaobchádzania s liekom
Nosová aerodisperzia sa má vybrať z blistrového obalu tesne pred použitím.
Aplikátor pozostáva z nasledujúcich častí:
• Tryska: Túto časť si dáte do nozdry. Navrchu je malá dierka, ktorou sa aplikuje nosová aerodisperzia.
• Držadlo: Túto časť držíte, keď používate nosovú aerodisperziu.
• Modrý piest: Keď stlačíte piest, vystrekne vám do nozdry celá dávka naraz. Piest funguje len raz, preto ho netlačte, kým si nedáte trysku do nozdry, inak dávka vyjde nazmar.
Pred prvým použitím prípravku je nutné venovať pozornosť tomuto návodu:
• Najskôr s pohodlne usaďte.
• Vysmrkajte sa, ak máte upchatý nos alebo nádchu.
• Strhnutím fólie otvoríte blistrové balenie a vyberiete aplikátor s nosovou aerodisperziou.
• Prstami jednej ruky si stlačte jednu nosovú dierku.
• Pozovoľna vydýchnite ústami.
• Vložte trysku aplikátora čo najďalej do druhej nosovej dierky, ale tak , aby vám to nebolo nepríjemné (asi 1 cm).
• Zakloňte mierne hlavu a zavrite ústa.
• Hlava je mierne zaklonená. Ústa sú zavreté. Ľavým ukazováčikom je stisknutá ľavá nosová dierka.
• Začnite sa zvoľna nadychovať nosom a zároveň palcom silne stisknite modrý piest.
• Piest sa môže pohybovať stuhnute a pri jeho pohybe sa môže ozvať cvaknutie.
• Držte hlavu zaklonenú a 10 až 20 sekúnd zvoľna dýchajte, aby prípravok zostal v nose. Medzitým môžete vybrať trysku z nosovej dierky a prestať stláčať druhú nosovú dierku.
• Po aplikácii môžete mať pocit vlhka v nose a slabo cítiť chuť nosovej aerodisperzie – tento pocit rýchlo ustúpi.
• Aplikátor je po jednom použití prázdny.
7. Držiteľ registrácie
GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o, Bratislava, Slovenská republika
8. Registračné číslo
10mg: 33/0243/99-S 20mg: 33/0244/99-S
9. Dátum registrácie
17.1.2000
10. Dátum poslednej revízie textu
Október 2005