dlhodobá liečba sa neodporúča a liečba by nemala prekročiť 4 týždne.
V určitých prípadoch môže byť potrebné liečbu predĺžiť na maximálne obdobie, v takých prípadoch, by sa mal prehodnotiť stav pacienta.
Pediatrická populácia:Vzhľadom na nedostatok údajov by sa zolpidém nemal predpisovať deťom.
Spôsob podávaniaTableta sa užíva perorálne.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na zolpidém alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Obštruktívne spánkové apnoe.
Myasténia gravis.
Ťažká hepatálna insuficiencia.
Akútna a/alebo ťažká respiračná insuficiencia.
Gravidita.
Laktácia.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPríčina nespavosti by mala byť identifikovaná, ak je to možné a sprievodné príznaky by mali byť liečené ešte pred začatím liečby hypnotikami.
Nespavosť pretrvávajúca po 7-14 dňovej liečbe môže indikovať prítomnosť primárnej psychiatrickej alebo fyzickej poruchy a pacient by mal byť starostlivo monitorovaný v pravidelných intervaloch.
Liek obsahuje laktózu. Liek sa nemá podávať pacientom so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie.
Zhoršenie psychomotorických schopností nasledujúci deňRiziko zhoršenia psychomotorických schopností nasledujúci deň vrátane zhoršenej schopnosti viesť vozidlá je vyššie, ak:
· sa zolpidem užije menej ako 8 hodín pred vykonávaním činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú
pozornosť (pozri časť 4.7);
· sa užije vyššia dávka, ako je odporúčaná dávka;
· sa zolpidem podáva súčasne s inými liekmi s tlmivým účinkom na CNS, s inými liekmi zvyšujúcimi hladinu zolpidemu v krvi, s alkoholom alebo s nezákonnými drogami (pozri časť 4.5).
Zolpidem sa má užiť jednorazovo tesne pred spaním a nemá sa znovu užívať počas tej istej noci.
Osobité skupiny pacientov:Starší pacientiPozri odporúčané dávkovanie.
Respiračná insuficienciaKeďže hypnotiká môžu znižovať respiračnú kapacitu, je potrebná zvýšená pozornosť, ak sa zolpidém predpíše pacientom s nedostatočnou funkciou dýchania. Predbežné štúdie však nedokázali depresívny účinok na dýchanie u zdravých pacientov a u pacientov s miernou alebo stredne ťažkou formou CHOCHP.
Psychotické poruchyHypnotiká sa neodporúčajú na primárnu liečbu psychotických porúch.
DepresiaHoci neboli dokázané žiadne klinicky významné farmakokinetické a farmakodynamické interakcie s SSRI (pozri časť 4.5), ako aj s inými sedatívami/hypnotikami, zolpidém sa má podávať s opatrnosťou u pacientov s evidentnými prejavmi depresie.
U pacientov sa môžu prejaviť samovražedné sklony. Vzhľadom na možnosť úmyselného predávkovania, je potrebné týmto pacientom predpisovať najnižšiu dávku lieku.
Hepatálna insuficienciaPozri odporúčané dávkovanie.
Všeobecné informácie súvisiace s účinkami sledovanými po podaní hypnotík, ktoré by lekár, ktorý liek predpisuje, mal vziať do úvahy sú uvedené nižšie..
AmnéziaSedatíva/hypnotiká môžu indukovať anterográdnu amnéziu. Na zníženie rizika sa pacienti majú uistiť, že môžu spať nepretržite 8 hodín (pozri časť 4.8).
Psychiatrické a „paradoxné“ reakcie Počas užívania sedatív/hypnotík sa môžu vyskytnúť reakcie ako nepokoj, zhoršená nespavosť, vzrušenosť, podráždenosť, agresivita, bludy, zúrivosť, nočné mory, halucinácie, neprimerané správanie a iné nežiaduce prejavy správania.
Ak sa vyskytnú, podávanie zolpidému sa má prerušiť. Uvedené reakcie sa častejšie vyskytujú u starších pacientov.
ToleranciaHypnotický účinok sedatív/hypnotík sa môže znížiť po opakovanom užívaní počas niekoľkých týždňov.
ZávislosťUžívanie sedatív/hypnotík môže viesť ku vzniku fyzickej a psychickej závislosti. Riziko závislosti sa zvyšuje s dávkou a dĺžkou trvania liečby, je tiež väčšie u pacientov s anamnézou psychiatrických porúch a/alebo závislosti od alkoholu alebo drogovej závislosti. Takíto pacienti musia počas užívania hypnotík byť pod dôkladným dozorom.
Ak sa už psychická závislosť vyvinula, náhle ukončenie liečby bude sprevádzané abstinenčnými príznakmi. Tieto môžu pozostávať z bolesti hlavy alebo svalov, extrémnej úzkosti a napätia, nepokoja, zmätenosti a podráždenosti. V závažných prípadoch sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky: derealizácia, depersonalizácia, hyperakúzia, znecitlivenosť a pálenie končatín, precitlivenosť na svetlo, hluk a psychický kontakt, halucinácie alebo epileptické záchvaty.
Nespavosť po náhlom prerušení liečbyPo náhlom prerušení liečby hypnotikom sa môže objaviť dočasný syndróm, pri ktorom sa symptómy, ktoré boli dôvodom pre liečbu sedatívom/hypnotikom, znovu vrátia v silnejšej forme. Toto môže byť sprevádzané inými reakciami, vrátane zmien nálady, úzkosti a nepokoja.
Je dôležité, aby bol pacient informovaný o možnosti rebound fenoménu, čím sa minimalizuje úzkosť spomedzi iných symptómov, ktoré sa môžu objaviť pri prerušení liečby. Existujú indikácie, pri ktorých v prípade užívania sedatív/hypnotík s krátko trvajúcim účinkom, fenomén ukončenia liečby sa môže stať rozhodujúcim v dávkovacom intervale, najmä ak dávka je vysoká.
4.5 Liekové a iné interakcieNeodporúčanéSúčasné užívanie s alkoholom.
Sedatívny účinok môže byť silnejší ak sa liek užíva v kombinácii s alkoholom. To ovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Potrebné zvážiťKombinácia s liekmi s tlmivým účinkom na CNSZvýšenie tlmivého účinku na CNS sa môže objaviť v prípadoch súčasného užívania s antipsychotikami (neuroleptikami), hypnotikami, anxiolytikami/sedatívami, antidepresívami, narkotickými analgetikami, antiepileptikami, anestetikami a antihistaminikami so sedatívnym účinkom. Z toho dôvodu môže súčasné užívanie zolpidemu s týmito liekmi zvýšiť ospalosť a zhoršiť psychomotorické schopnosti nasledujúci deň vrátane zhoršenej schopnosti viesť vozidlá (pozri časť 4.4 a časť 4.7). Boli hlásené aj izolované prípady vizuálnych halucinácií u pacientov užívajúcich zolpidem s antidepresívami s obsahom bupropiónu, dezipramínu, fluoxetínu, sertralínu a venlafaxínu.
Súčasné užívanie fluvoxamínu môže zvýšiť hladinu zolpidemu v krvi, preto sa takéto súčasné užívanie neodporúča.
CYP450 inhibítory a induktoryLieky inhibujúce určité hepatálne enzýmy (najmä cytochróm P450), môžu zvýšiť aktivitu niektorých hypnotík.
Zolpidém je metabolizovaný prostredníctvom niekoľkých hepatálnych enzýmov cytochrómu P450, hlavný enzým je CYP3A4 s príspevkom enzýmu CYP1A2.
Farmakodynamický účinok zolpidému sa znižuje pri súčasnom užívaní s rifampicínom (CYP3A4 induktor). Avšak, keď sa zolpidém užíval s itrakonazolom (a CY3A4 inhibítor), jeho farmakokinetika a farmakodynamika neboli výrazne ovplyvnené. Klinický význam týchto údajov je neznámy.
Súčasné užívanie ciprofloxacínu môže zvýšiť hladinu zolpidemu v krvi, preto sa ich súčasné užívanie neodporúča.
Iné liekyAk sa zolpidem podával s warfarínom, digoxínom alebo cimetidínom neboli pozorované výrazné farmakokinetické interakcie.
4.6 Fertilita, gravidita, laktáciaGraviditaNapriek tomu, že štúdie na zvieratách nedokázali teratogénne alebo embryotoxické účinky, bezpečnosť zolpidému počas tehotenstva nebola dokázaná. Tak ako všetky lieky, ani zolpidém by sa nemal užívať počas tehotenstva, najmä počas prvého trimestra.
Ak sa liek predpisuje žene v plodnom období, mala by byť upozornená, aby kontaktovala lekára kvôli ukončeniu liečby, ak plánuje otehotnieť alebo má podozrenie, že je tehotná.
Ak zo závažných medicínkych dôvodov užívala žena zolpidém vo vyššom štádiu tehotenstva alebo pred pôrodom, je vzhľadom na farmakologický účinok lieku možné očakávať účinky na novorodenca ako sú hypotermia, hypotónia, stredne ťažká respiračná depresia.
LaktáciaMalé množstvo zolpidému prechádza do materského mlieka. Užívanie zolpidému u dojčiacich matiek sa preto neodporúča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeHypnogen má veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Vodiči vozidiel a pracovníci obsluhujúci stroje sa majú upozorniť na to, že tak ako v prípade iných hypnotík, ráno po podaní tohto lieku existuje možné riziko malátnosti, predĺženého reakčného času, závratov, ospalosti, rozmazaného/dvojitého videnia, zníženej ostražitosti a zhoršenej schopnosti viesť vozidlá (pozri časť 4.8). Na minimalizovanie tohto rizika sa odporúča obdobie odpočinku v trvaní najmenej 8 hodín medzi užitím zolpidemu a vedením vozidla, obsluhovaním strojov a prácou vo výškach.
Zhoršenie schopnosti viesť vozidlá a správanie ako mikrospánok sa objavili v prípade podania zolpidemu samostatne pri terapeutických dávkach.
Okrem toho súčasné podanie zolpidemu s alkoholom a inými liekmi s tlmivým účinkom na CNS zvyšuje riziko takéhoto správania (pozri časti 4.4 a 4.5). Pacienti majú upozorniť, aby neužívali zolpidem s alkoholom alebo inými psychoaktívnymi látkami.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce účinky podľa triedy orgánových systémov a frekvencie sú uvedené nižšie.
Frekvencie sú definované ako: veľmi časté (³1/10), časté (³1/100 až <1/10),menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (z dostupných údajov).
Existujú dôkazy o vzťahu medzi dávkou a nežiaducimi účinkami spojenými s užívaním zolpidému, najmä pre určité účinky na CNS. Ako sa odporúča v časti 4.2, tieto by mali byť teoreticky slabšie ak sa zolpidém užíva bezprostredne pred odpočinkom alebo spánkom. Vyskytujú sa častejšie u starších pacientov.
Poruchy nervového systémuČasté: ospanlivosť počas dňa, bolesti hlavy, závraty zhoršujúca sa insomnia, anterográdna amnézia (môže sa objaviť pri terapeutickom dávkovaní, riziko sa zvyšuje s dávkou a tento účinok môže byť sprevádzaný neprimeraným správaním)
Menej časté: znížená úroveň vedomia
Psychické poruchyČasté: rozrušenie, nočné mory, halucinácie, iné nežiaduce poruchy správania (tieto reakcie sú viac pravdepodobné u starších ľudí, v prípade ich výskytu sa má prerušiť užívanie lieku)
Menej časté: podráždenosť
Neznáme: nepokoj, agresivita, bludy, neprimerané správanie, námesačnosť, závislosť (ak sa zolpidém užíva podľa odporúčanej schémy dávkovania, trvania liečby a upozornení, riziko výskytu abstinenčných symptómov alebo rebound fenoménu je minimálne), poruchy libida, depresia (už existujúca depresia môže byť zvýraznená a keďže nespavosť môže byť symptómom depresie, pacientov stav by sa mal prehodnotiť, ak nespavosť pretrváva)
U pacientov s predchádzajúcou anamnézou závislosti na alkohole alebo drogách alebo s anamnézou psychiatrických porúch, ktorí neužívali zolpidém podľa doporučení, sa pozorovali: vznik tolerancie, abstinenčné príznaky a rebound fenomén.
Poruchy okaMenej časté: dvojité videnie
Poruchy tráviacej sústavyČasté: nausea, vracanie, hnačky
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkanivaNeznáme: svalová slabosť, poruchy chôdze
Poruchy kože a podkožného tkanivaNeznáme: kožné reakcie (vyrážka, svrbenie)
.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V.
4.9. PredávkovaniePredávkovanie samotným zolpidémom sa prejavuje rôznym stupňom poruchy vedomia (somnolencia až kóma). U pacientov, ktorí požili až 400 mg zolpidému, došlo k úplnému uzdraveniu.'
Prípady predávkovania zolpidémom v kombinácii s viacerými látkami tlmiacimi činnosť CNS (vrátane alkoholu) viedli k závažnejšej symptomatológii, vrátane smrti.
Pri predávkovaní sa majú uskutočniť všeobecné symtomatické a podporné opatrenia. Ak vyprázdnenie žalúdka nie je vhodné, na zníženie absorpcie zolpidému sa má podať aktívne uhlie. Lieky so sedatívnym účinkom sa majú vynechať, aj v prípade objavenia sa excitácie. Pri závažných symptómoch je možné zvážiť podanie flumazenilu. Avšak, podanie flumazenilu môže prispieť k výskytu neurologických symptómov (kŕče).
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: hypnotiká a sedatíva, ATC kód: N05CF02
Mechanizmus účinkuZolpidém je imidazopyridín, ktorý sa prednostne viaže na subtyp omega-1 receptorov (známy je tiež ako subtyp 1 benzodiazepínov), ktorý je vo vzťahu k GABA-A receptorom obsahujúcim alpha-1 subjednotky, zatiaľ čo benzodiazepíny sa neselektívne viažu aj na omega-1 aj omega-2 subtypy. Ovplyvnenie toku chloridových aniónov prostredníctvom týchto receptorov vedie k špecifickému sedatívnemu účinku, ktorý reprezentuje zolpidém. Tieto účinky sú opačné ako u benzodiazepínového antagonistu flumazenilu.
Farmakodynamické účinkyU zvierat: Selektívna väzba zolpidému na omega-1 receptory môže vysvetliť virtuálnu absenciu myorelaxačného a antikonvulzívneho účinku u zvierat pri hypnotickej dávke, ktoré sa normálne vyskytujú pri benzodiazepínoch, ktoré nie sú selektívne pre omega-1 väzbové miesta.
U ľudí: zolpidém vykazuje rýchly nástup účinku, významne skracuje dobu zaspávania, znižuje počet zobudení a tak zlepšuje kvalitu spánku. Tieto účinky sú spojené s charakteristickým EEG profilom, odlišným od profilu benzodiazepínov. V štúdiách, v ktorých sa hodnotilo percento času strávené v každom štádiu spánkového cyklu, zolpidém vo všeobecnosti zachoval jednotlivé štádia spánku.
Pri odporúčanej dávke zolpidém neovplyvňuje REM fázu. Zachovanie hlbokého spánku (fáza 3 a 4 – NREM ) môže byť vysvetlený selektívnou väzbou zolpidému na omega-1 receptory.
Všetky známe účinky zolpidému sú zvrátiteľné benzodiazepínovým antagonistom flumazenilom.
Randomizované štúdie preukázali iba presvedčivé dôkazy o účinnosti 10 mg zolpidemu.
V randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii u 462 nie starších zdravých dobrovoľníkov s prechodnou nespavosťou sa preukázalo, že zolpidem 10 mg znížil priemerný čas zaspávania o 10 minút v porovnaní s placebom, zatiaľ čo u 5 mg zolpidemu o 3 minúty.
V randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii u 114 nie starších pacientov s chronickou nespavosťou, zolpidem 10 mg znížil priemerný čas zaspávania na 30 minút v porovnaní s placebom, zatiaľ čo 5 mg zolpidem o15 minút.
U niektorých pacientov môže býť účinná nižšia dávka 5 mg.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaZolpidém sa po perorálnom podaní veľmi rýchlo a dobre vstrebáva (potrava jeho vstrebávanie znižuje)
BiotransformáciaZolpidém podlieha first-pass efektu v pečeni, absolútna biologická dostupnosť je okolo 70%. Vrchol plazmatickej koncetrácie sa dosahuje o 0,5-3 hodiny. Väzba na proteíny je okolo 92,5% ± 0,1%. Distribučný objem u dospelých je 0,54 ± 0,02 L/kg a znižuje sa u veľmi starých pacientov na 0,34 ± 0,05 L/kg.
ElimináciaEliminačný polčas je krátky, s priemernou hodnotou 2,4 hodiny (± 0,2 hodiny) a trvanie účinku do 6 hodín. Farmakokinetický profil zolpidému je lineárny v terapeutickom rozsahu a nemení sa po opakovanom podaní.
Všetky metabolity sú farmakologicky neaktívne a vylučujú sa močom (56%) a stolicou (37%). Naviac, neovplyvňujú väzbu zolpidému na plazmatické bielkoviny.
V štúdiách sa ukázalo, že zolpidém je nedialyzovateľný.
U starších ľudí a pri poškodení funkcie pečene sú plazmatické koncentrácie zolpidému zvýšené, u týchto pacientov môže byť potrebná úprava dávkovania.
U pacientov s renálnou insuficienciou, či už s dialýzou alebo bez, je klírens mierne znížený.
Iné farmakokinetické parametre nie sú ovplyvnené.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu, reprodukčnej toxicity a vývinu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látok Monohydrát laktózy
Mikrokryštalická celulóza
Sodná soľ kroskarmelózy
Hydroxypropylmetylcelulóza
Magnéziumstearát
Oxid titaničitý
Makrogol
Emulzia simetikónu
6.2 InkompatibilityNie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25°C v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Vnútorný obal uchovávajte v škatuľke.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPVC/Al blister, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka
7, 15, 20, 30 a 100 filmom obalených tabliet
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomŽiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIITakeda GmbH
Byk-Gulden Strasse 2
D-78467 Konstanz
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO 57/0113/99-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE Dátum prvej registrácie: 27.9.1999
Dátum posledného predĺženia registrácie: 30.9.2009
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUOktóber 2014