HELEX 0,5 MG tbl 30x0,5 mg (blis.Al/PVC/PE/PVDC)

SPC
nosti, zníženou energiou a psychomotorickým nepokojom.
· Úzkostné poruchy a kombinované úzkostno-depresívne poruchy sprevádzané organickými chorobami a chronickou fázou alkoholickej abstinencie.
· Panické poruchy.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania


Optimálna dávka sa má prispôsobiť závažnosti príznakov a individuálnej odpovede pacienta na liečbu. V tabuľke je uvedená štruktúra dávkovacej schémy, ktorá vyhovuje potrebám väčšiny pacientov. U pacientov, ktorí vyžadujú vyššie dávky, sa má dávkovanie zvyšovať opatrne, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. Najskôr sa zvýši večerná dávka a až neskôr denná.

Indikácia
Počiatočná liečba
Udržiavacia liečba
Úzkostné poruchy s príznakmi depresie alebo bez nich
Dospelí:
0,25 až 0,5 mg trikrát denne

Starší pacienti:
0,25 mg dva až trikrát denne
Dospelí:
0,5 až 4 mg denne v 2 alebo 3 dávkach

Starší pacienti:
0,5 až 0,75 mg denne v 2 alebo 3 dávkach
Panické poruchy
0,5 až 1 mg trikrát denne (nezvyšovať dávku o viac ako 1 mg počas 3 až 4 dní)
4 až 10 mg denne, rozdelené v niekoľkých dávkach

Ak sa nežiaduce účinky objavia už pri počiatočných dávkach, dávka sa má znížiť.

Prerušenie liečby alprazolamom má byť postupné. Náhle ukončenie by mohlo viesť k abstinenčným príznakom. Škála týchto príznakov môže siahať od miernych dysforických reakcií a nespavosti až po vážne príznaky, ako sú svalové a brušné kŕče, vracanie, potenie, tras a kŕče. Postupné znižovanie dávky má byť dlhodobé, napr. ak pacient užíva 0,5 mg ráno, 0,5 mg na obed a 1 mg večer, odporúča sa mu znižovať dennú dávku nie o viac ako 0,25 mg každé tri dni.
Niektorí lekári odporúčajú znižovať dennú dávku o 0,5 mg každé tri dni, bez ohľadu na jej veľkosť. Ak sa objavia typické abstinenčné príznaky, má sa obnoviť predošlý dávkovací režim, až kým je pacient stabilizovaný a potom sa má začať s ešte postupnejším znižovaním dávky.
Pacienti liečení dennými dávkami vyššími ako 4 mg alprazolamu majú pri znižovaní dávky viac problémov.
Kontrolované post-marketingové štúdie ukázali, že u pacientov s panickou poruchou dĺžka užívania (do 6 mesiacov) výrazne neovplyvnila abstinenčné príznaky.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na alprazolam alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok a iné benzodiazepíny a u pacientov s akútnym glaukómom s ostrým uhlom alebo so závažným pľúcnym zlyhaním.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Alprazolam sa neodporúča na liečbu pacientom s primárnymi príznakmi depresie manifestovanými zhoršením psychomotoriky, pacientom s bipolárnou depresiou a pacientom s psychotickými príznakmi. Neodporúča sa na liečbu pacientov s ťažkými formami depresie so samovražednými úmyslami. Riziko samovraždy je vyššie na začiatku liečby a preto majú byť všetci pacienti s depresiou pod dohľadom.
Alprazolam sa má s veľkou opatrnosťou podávať pacientom so zlyhaním pečene alebo obličiek a pacientom s respiračným zlyhaním.
Dlhodobé podávanie benzodiazepínov, vrátane alprazolamu, môže viesť k psychickej a fyzickej závislosti na ich užívaní. Špeciálna opatrnosť je potrebná u pacientov náchylných k závislosti alebo k zneužívaniu alkoholu, drog alebo liekov.
Taktiež je potrebná opatrnosť pri myasténii gravis, parkinsonizme, porfýrii, pľúcnych chorobách a u vážnejšie oslabených a vyčerpaných pacientov.
Dlhodobá liečba sa má prerušovať postupne. Náhle ukončenie môže spôsobiť abstinenčné príznaky. Po náhlom prerušení liečby alprazolamom boli pozorované abstinenčné príznaky, ktoré sa zhodovali s abstinenčnými príznakmi pozorovanými pri barbiturátoch a alkohole (kŕče, tras, brušné a svalové kŕče, vracanie, potenie). U pacientov, ktorí užívali vysoké dávky dlhší čas, sa môžu objaviť závažnejšie abstinenčné príznaky. U pacientov, ktorí užívali terapeutické dávky benzodiazepínov niekoľko mesiacov boli hlásené miernejšie abstinenčné príznaky (dysfória, nespavosť).
Po náhlom prerušení liečby sa môže objaviť prechodné zhoršenie úzkosti a nespavosti, tzv „rebound fenomén“ (prechodné zosilnenie príznakov, ktoré viedli k začatiu liečby). Preto sa treba pri dlhodobom užívaní vyhnúť náhlemu prerušeniu liečby a denné dávky sa majú znižovať postupne.
Bezpečnosť a účinnosť alprazolamu nebola u detí dostatočne preskúmaná a preto sa liek pre túto vekovú skupinu neodporúča.
Starším pacientom sa majú podávať nižšie účinné dávky, keďže je tu možnosť rozvoja ataxie alebo neprimeranej sedácie.
Osobitné upozornenia na pomocné látky:
Azo farbivo E151 môže vyvolať precitlivenostné reakcie, vrátane astmy. Precitlivenostné reakcie sa vyskytujú častejšie u ľudí, ktorí sú precitlivení na kyselinu acetylsalicylovú.
Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, laponského deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Alprazolam (ako všetky benzodiazepíny) môže zosilňovať depresné účinky na CNS, ak bol podaný spolu s ďalšími psychotropnými liekmi (barbituráty, opioidy, antipsychotiká, antidepresíva, anestetiká, antikonvulzíva, antihistaminiká), ktoré sami o sebe majú depresné účinky na CNS. Alprazolam môže zosilňovať účinok alkoholu, preto sa neodporúča počas liečby piť alkohol.
Ak sa alprazolam (pri dávkach až do 4 mg) podáva súčasne s imipramínom a klomipramínom, môžu sa ich plazmatické koncentrácie v rovnovážnom stave zvýšiť (o 30 % imipramín a o 20 % klomipramín).
Súčasné podávanie alprazolamu s fluvoxamínom zvyšuje koncentráciu alprazolamu v plazme približne o 30 %.
Súčasné podávanie ketokonazolu, itrakonazolu, erytromycínu alebo cimetidínu môže znížiť metabolizmus alprazolamu v pečeni, čo zosilňuje jeho účinok.

4.6 Gravidita a laktácia

Podávanie alprazolamu počas tehotenstva môže mať škodlivé účinky na plod a preto sa alprazolam počas gravidity a laktácie neodporúča.
Ak pacientka počas užívania alprazolamu otehotnie alebo má podozrenie, že je tehotná, má sa okamžite poradiť so svojim lekárom.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Liek môže ovplyvniť psychomotorické schopnosti, najmä ak sa užíva spolu s alkoholom alebo s depresantmi centrálnej nervovej sústavy. Lekár a lekárnik má na to pacienta upozorniť, ak počas liečby vedie vozidlá alebo obsluhuje stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sa zvyčajne vyskytujú na začiatku liečby a v priebehu liečby vymiznú. Ide zvyčajne o zosilnené farmakologické účinky, ako sú závrat alebo ospanlivosť.
Nežiaduce účinky, ktoré sa vyskytujú u menej ako 1 % pacientov sú podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri všetkých benzodiazepínoch: dystónia, poruchy koncentrácie, anorexia, poruchy pamäti, strata koordinácie, kŕče, sedácia, únava, poruchy reči, žltačka, svalová slabosť, pruritus, inkontinencia a retencia moču.
Tak ako pri všetkých benzodiazepínoch môže sa výnimočne vyskytnúť paradoxná reakcia. Ak sa objaví podráždenosť, zvýšené svalové napätie, nespavosť, nočné mory alebo halucinácie, je nutné liečbu prerušiť.
Pri dlhodobej liečbe benzodiazepínmi sa mení tolerancia lieku a môžu sa vyvinúť príznaky psychickej a fyzickej závislosti. Riziko závislosti je vyššie pri vyšších dávkach a dlhodobejšom používaní.

4.9 Predávkovanie

Nadmerné dávky môžu spôsobiť poruchy vedomia, hypotenziu a plytké dýchanie; vo vážnejších prípadoch aj bezvedomie a útlm dýchania a zastavenie srdca.
Ak je pacient po užití veľkého množstva tabliet pri vedomí, má sa vyvolať vracanie. Ak nie je pri vedomí, je potrebná gastrická laváž s podporou dýchania.
Absorpcia alprazolamu z gastrointestinálneho traktu sa zníži podaním aktívneho uhlia a osmotických laxatív. Pacient sa má starostlivo sledovať na jednotke intenzívnej starostlivosti. V závažnejších prípadoch, najmä pri dychovej nedostatočnosti, sa má podať špecifický antagonista benzodiazepínových receptorov, flumazenil. Polčas vylučovania flumazenilu je približne jedna hodina a je kratší ako polčas vylučovania alprazolamu. Z tohto dôvodu je pre udržiavanie primeraného stavu vedomia potrebné opakované podávania flumazenilu, najlepšie formou infúzie. Liečba komatózneho stavu je najmä symptomatická; treba predchádzať komplikáciám, napr. dusenie z dôvodu zapadnutia jazyka alebo vdýchnutia obsahu žalúdka. Na predchádzanie dehydratácii sa majú intravenózne podávať tekutiny. V prípade kombinácie s inými sedatívami je nevyhnutná podpora vitálnych funkcií. Je známe, že pri požití veľmi veľkých dávok môže účinok pretrvávať dlhší čas. Forsírovaná diuréza a hemodialýza sú len málo účinné.'


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: anxiolytiká, ATC kód: N05BA12

Alprazolam má antikonvulzívne, myorelaxačné a anxiolytické účinky, ktoré sú podobné ako pri iných benzodiazepínoch. Pôsobí na špecifické benzodiazepínové receptory, ktorých najvyšší počet je v limbickom systéme, hypotalame, mozočku a corpus striatum.
Alprazolam vykazuje tiež antidepresívne účinky, ktoré nie sú bežné pre klasické benzodiazepíny. Táto aktivita je pravdepodobne spojená s jeho schopnosťou zvýšiť REM latenciu, čo je účinok pozorovaný u tricyklických antidepresív ale nie u ostatných benzodiazepínov.
Je mnoho dôkazov o tom, že alprazolam a tricyklické antidepresíva majú podobné účinky. Znižuje množstvo β-adrenergných receptorov a má antipanický účinok sprostredkovaný noradrenergným mechanizmom.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálnom podaní sa alprazolam dobre vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosahuje do 1 až 2 hodín po podaní. Plazmatické koncentrácie alprazolamu sú úmerné podanej dávke, pohybujú sa v rozmedzí od 8 do 37 ng⁄ml pri dávkach od 0,5 do 3 mg. Biologická dostupnosť je 80 %, jedlo znižuje rýchlosť vstrebávania, ale neznižuje jej rozsah.
Distribučný objem alprazolamu je 0,8‑1,3 l⁄kg a u obéznych ľudí sa zvyšuje.
80 % alprazolamu sa viaže na plazmatické bielkoviny, najmä albumín. Alprazolam sa metabolizuje v pečeni. Metabolity nie sú klinicky významné z dôvodu nízkych plazmatických koncentrácií.
Alprazolam a jeho metabolity sú primárne vylučované močom. Renálny klírens alprazolamu je 371 ml/hod a výrazne sa redukuje u starších pacientov. Polčas vylučovania je 11‑16 hodín a u starších mužov je zvyčajne výrazne predĺžený v porovnaní so staršími ženami. Je taktiež dlhší u obéznych pacientov a u pacientov s cirhózou pečene.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie akútnej toxicity alprazolamu preukázali u laboratórnych zvierat nízku toxicitu. Hodnoty LD50 po perorálnom podaní boli v rozmedzí od 700 do 1800 mg⁄kg u myší a v rozmedzí od 300 do viac ako 200 mg⁄kg u potkanov.
Štúdie toxicity po opakovaných dávkach na potkanoch ukázali, že veľmi vysoké dávky alprazolamu (375-krát vyššie ako bežná dávka u človeka) môžu spôsobiť u samíc šedý zákal súvisiaci s dávkou a vaskularizáciu rohovky u samcov.
Z hľadiska teratogenity je alprazolam zaradený v triede D. Ak sa podáva v prvom trimestri gravidity, je zvýšené riziko anomálií.
V súvislosti s alprazolamom nie sú dôkazy o karcinogenite a mutagenite.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Helex 0,25 mg
Monohydrát laktózy, polysorbát 80, povidón, krospovidón, kukuričný škrob, magnéziumstearát.
Helex 0,5 mg
Monohydrát laktózy, polysorbát 80, erytrozín (E127), povidón, krospovidón, kukuričný škrob, magnéziumstearát.
Helex 1 mg
Monohydrát laktózy, brilantná čerň (E151), polysorbát 80, povidón, krospovidón, kukuričný škrob, magnéziumstearát, patentná modrá V (E131).

6.2 Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Helex 0,25 mg
Blistrové balenie (Al fólia, PVC/PE/PVDC fólia): 30 tabliet v blistrovom balení (2 blistre s 15 tabletami) v škatuľke.
Helex 0,5 mg
Blistrové balenie (Al fólia, PVC/PE/PVDC fólia): 30 tabliet v blistrovom balení (2 blistre s 15 tabletami) v škatuľke.
Helex 1 mg
Blistrové balenie (Al fólia, PVC/PE/PVDC fólia): 30 tabliet v blistrovom balení (2 blistre s 15 tabletami) v škatuľke.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

KRKA, d.d., Novo mesto Šmarješka cesta 6, Slovinsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

70/0178/98-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

07/04/1998/29.6.2009


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Január 2010

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Súvisiace články

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.