Na čo sa FORMOTEROL-RATIOPHARM používa?
Formoterol-ratiopharm 12 μg je liek, ktorý uvoľňuje svalstvo dýchacích ciest (broncholytikum). Používa sa pri rôznych ochoreniach, pri ktorých dochádza k zúženiu priedušiek, ako aj pri dýchacích ťažkostiach,ktoré vznikajú ako následok zúženia priedušiek.
Váš lekár vám predpísal Formoterol-ratiopharm 12 μg
- na liečbu:
- prieduškovej astmy
- CHOCHP (chronickej obštrukčnej choroby pľúc)
- iných ochorení, pri ktorých dochádza k zovretiu dýchacích ciest, akým je chronický zápal priedušiek
- na prevenciu (predchádzanie vzniku):
- spazmov (kŕčovitých sťahov) svalstva dýchacích ciest (spôsobujúcich dýchavičnosť), ktoré vznikajú pri námahe alebo po kontakte s alergénmi (látky, ktoré spúšťajú alergie).
Formoterol sa vdychuje (inhaluje) a uľahčuje dýchanie už do niekoľkých minút po použití tým, že uvoľňuje svalstvo priedušiek. V dôsledku toho dochádza k zmierneniu príznakov, akými sú pískavé dýchanie, dýchacie ťažkosti a dýchavičnosť. Jeho účinok trvá 12 hodín.
Pri prieduškovej astme sa musí formoterol používať v kombinácii s inhalačnými kortikosteroidmi.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
Môže sa vyskytnúť bolesť hlavy, dýchacie ťažkosti, búšenie srdca a chvenie rúk alebo prstov. Búšenie srdca a chvenie rúk sú však často dočasné a ustupujú v priebehu liečby.
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
Môžu sa vyskytnúť stavy agitovanosti (telesného nepokoja), úzkosť, nervozita, poruchy spánku, nepokoj, rýchly tlkot srdca, zhoršenie bronchospazmu (zovretia svalstva priedušiek), podráždenie úst a hrdla, svalové kŕče a bolesť svalov.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):
Reakcie z precitlivenosti (závažný pokles krvného tlaku, opuch kože a slizníc), nízka/vysoká hladina draslíka v krvi, nepravidelný tlkot srdca, napínanie na vracanie, žihľavka, svrbenie, kožná vyrážka.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb):
Periférny opuch (edém), hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi), porucha vnímania chuti, závraty, paradoxný bronchospazmus (zovretie svalstva priedušiek), bolesť na hrudníku (angína pektoris), zmeny na EKG a výkyvy krvného tlaku.
Po liečbe beta 2 agonistami sa zaznamenalo zvýšenie hladín inzulínu, voľných mastných kyselín, glycerolu a ketolátok v krvi.
Laktóza obsahuje malé množstvo mliečnych bielkovín, a preto môže vyvolať alergické reakcie.