FORMOTEROL EASYHALER plv inh 1x120 dávok (inhalátor plast.+ochran.kryt)

SPC
rol Easyhaler sa neodporúča používať u detí mladších ako 6 rokov.

Zníženie funkcií obličiek a pečene
Neexistuje teoretický dôvod odporúčať, aby boli dávky Formoterol Easyhalera pacientom so zníženými funkciami obličiek a pečene upravené, avšak žiadne klinické údaje nepodporujú jeho použitie u takejto skupiny pacientov.
Terapeutický účinok formoterolu trvá asi 12 hodín. Na liečbu sa má vždy použiť najnižšia účinná dávka. Súčasné metódy liečby astmy odporúčajú na udržiavaciu bronchodilatačnú liečbu použitie dlhodobo
pôsobiacich inhalačných beta2-agonistov. Ďalej odporúčajú v prípade akútnej udalosti použitie krátkodobo
pôsobiacich beta2-agonistov.

V súlade so súčasnými metódami liečby astmy sa dlhodobo pôsobiaci beta2-agonisti môžu pridať k liečbe pacientov, ktorí majú problémy s vysokými dávkami inhalačných steroidov. Pacientom sa má odporučiť, aby po zavedení liečby formoterolom neukončili ani nemenili liečbu steroidmi.

Ak symptómy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, alebo ak na ich kontrolu nestačia odporučené dávky Formoterol Easyhalera (na udržiavanie ich efektívneho miernenia), môže to poukazovať na zhoršenie základného ochorenia.

Pri prevádzaní pacientov z iných inhalátorov na Formoterol Easyhaler sa má liečba posudzovať individuálne. Má sa brať do úvahy predchádzajúce liečivo, dávkovanie a spôsob podania.

Pokyny na použitie a zaobchádzanie

Formoterol Easyhaler je vdychom poháňaný inhalátor, čo znamená, že keď pacient inhaluje cez náustok, liečivo sa spolu s vdychovaným vzduchom dostáva do dýchacích ciest.

Poznámka: Je dôležité poučiť pacientov
- Aby si pozorne prečítali pokyny na použitie v písomnej informácii pre používateľov, ktorá je súčasťou každého balenia inhalátora.
- Že po otvorení laminátového vrecka sa odporúča uchovávať inhalátor v ochrannom obale, aby sa zabezpečila stabilita prášku počas používania a zamedzilo sa náhodnému uvoľneniu dávky.
- Aby pred každou inhaláciou inhalátor dôklane pretrepali a stlačením uvoľnili dávku.
- Aby inhalovali cez náustok silne a hlboko, čím sa zabezpečí dodanie optimálnej dávky do pľúc.

- Aby do náustku nikdy nevydychovali, mohlo by dôjsť k redukcii podanej dávky. Ak by k tomu došlo, pacienti sa majú poučiť o možnosti odstránenia dávky poklepaním na dosku stola alebo na dlaň ruky
a následnom zopakovaní uvoľnenia dávky.
- Aby nikdy neuvoľňovali dávku stlačením inhalátora viackrát ako raz bez toho, aby prášok inhalovali.
Ak by k tomu došlo, pacienti sa majú poučiť o možnosti odstránenia dávky poklepaním na dosku stola alebo na dlaň a následnom zopakovaní uvoľnenia dávky.
- Aby po každom použití nasadili naspäť na náustok krytku a inhalátor uzavreli do ochranného obalu, čím sa zamedzí náhodnému uvoľneniu dávky (čo by mohlo pri následnom použití spôsobiť nadmerné alebo nedostatočné dávkovanie).
- Aby náustok pravidelne čistili suchou handričkou. Na čistenie sa nikdy nesmie použiť voda, pretože prášok je citlivý na vlhkosť.
- Aby Formoterol Easyhaler vymenili za nový, keď počítadlo dávok ukazuje 0, a to aj napriek tomu, že sa v inhalátore ešte môže nachádzať prášok.

4.3. Kontraindikácie

Precitlivenosť na formoteroliumfumarát dyhidrát alebo na monohydrát laktózy (ktorý obsahuje malé množstvo mliečnych bielkovín).

4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pacientom s astmou, u ktorých sa vyžaduje pravidelná liečba β2-agonistom, sa majú inhalačne podávať aj pravidelné a primerané dávky protizápalového liečiva (napr. kortikosteroidy a/alebo deťom kromoglykan sodný), alebo perorálne kortikosteroidy. Formoterol Easyhaler sa má použiť len u pacientov vyžadujúcich dlhodobú, pravidelnú bronchodilatačnú liečbu a nie ako alternatíva ku krátkodobo pôsobiacim β2-agonistom v prípade akútneho astmatického záchvatu.

Ak sa pacientovi predpíše formoterol, má sa u nich vyhodnotiť primeranosť protizápalovej liečby, ktorú dostávajú. Pacientov treba upozorniť, aby pokračovali v protizápalovej liečbe a povedať im, aby po začatí liečby formoterolom pokračovali v protizápalovej liečbe bez zmeny dávkovania, a to aj pri zlepšení príznakov. Ak príznaky pretrvávajú alebo počet dávok formoterolu, potrebných na ich kontrolu sa zvyšuje, obvykle to naznačuje zhoršenie základného ochorenia a oprávňuje to lekára na prehodnotenie liečby astmy.

Počas exacerbácie by sa liečba nemala iniciovať. V prípade akútneho astmatického záchvatu sa má použiť
krátkodobo pôsobiaci β2-agonista.

Osobitná starostlivosť a dohľad, predovšetkým s dôrazom na obmedzenie dávkovania, sa vyžaduje u pacientov užívajúcich Formoterol Easyhaler za nasledujúcich podmienok:
Závažná hypertenzia, závažná srdcová vada, ischemická choroba srdca, srdcové arytmie, zvlášť atrioventrikulárna blokáda III. stupňa, idiopatická subvalvulárna aortálna stenóza, hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia, tyreotoxikóza, zhubný tumor z chromafínneho tkaniva, aneuryzmus, známe alebo suspektné predĺženie intervalu QT (QTc> 0,44 s, pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie) a ak je pacient liečený liekmi ovplyvňujúcimi QT interval. Formoterol ako taký môže vyvolať predĺženie intervalu QT.

Opatrnosť sa odporúča pri súčasnom podávaní teofylínu a formoterolu u pacientov s vopred existujúcim ochorením srdca.

Vzhľadom na hyperglykemizujúci účinok β2-stimulancií sa u pacientov s diabetom odporúčajú ďalšie kontroly glukózi v krvi.

Liečba β2-agonistom môže mať za následok potenciálne závažnú hypokaliémiu. Mimoriadna opatrnosť sa odporúča pri ťažkej astme, pretože tento účinok môže zvýšiť hypoxia. Hypokaliemický účinok sa môže potenciovať vplyvom sprievodnej liečby ďalšími liekmi, ako sú xantínové deriváty, steroidy a diuretiká

(pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie). V takýchto situáciách sa odporúča sledovanie hladín draslíka v sére.

Tak ako pri iných druhoch inhalačnej liečby je tu riziko paradoxného bronchospazmu. Ak sa tak stane, pacient pocíti rýchly nástupu sipotu a skrátenie dychu ihneď po inhalácii, čo sa má liečiť inhalačným bronchodilatátorom s rýchlym nástupom účinku. Liečba Formoterol Easyhalerom sa má okamžite vysadiť, pacient sa má vyšetriť a ak to je nutné, má sa zaviesť alternatívna liečba.

Formoterol Easyhaler obsahuje v jednej dávke približne 8 mg laktózy. Pacienti so vzácnymi dedičnými poruchami, galaktózovej intolerancie, deficitu Lapp laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorbcie by tento liek nemali užívať.

4.5. Liekové a iné interakcie

S Formoterol Easyhalerom neboli vykonané žiadne špeciálne štúdie na interakcie.

Liečivá ako chinidín, disopyramid, prokaínamid, fenotiazíny, antihistaminiká a tricyklické antidepresíva sa môžu spájať s predĺžením intervalu QT a zvýšením rizika komorovej arytmie (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní). Okrem toho, levodopa, levothyroxinum, oxytocinum a alkohol môžu zhoršiť toleranciu β2-agonistov u kardiakov.

Súčasné podávanie iných sympatomimetík môže zosilniť žiaduce aj nežiaduce účinky Formoterol
Easyhalera.

Účinky formoterolu a inhibítorov monoaminooxidázy sa môžu navzájom ovplyvňovať, preto sa formoterol nemá podávať pacientom liečeným inhibítormi monoaminooxidázy a ani do 14 dní po ukončení liečby týmito látkami.

U pacientov so súčasnou medikáciou tricyklickými antidepresívami sa môže zvýšiť riziko arytmií.

Súbežné užívanie formoterolu a kortikosteroidov môže zvýšiť hyperglykemický účinok pozorovaný u týchto látok.

Súčasná liečba xantínovými derivátmi, steroidmi alebo kalium –deplečnými diuretikami môže potenciovať možný hypokaliemický účinok β2-agonistov. Hypokaliémia môže zvýšiť náchylnosť k srdcovým arytmiám u pacientov liečených digitalisom (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).

U pacientov, ktorí súčasne dostávajú anestéziu halogenovanými uhľovodíkmi je zvýšené riziko arytmií.

β-adrenergné blokátory môžu zoslabiť alebo antagonizovať účinok Formoterol Easyhalera. Formoterol Easyhaler sa preto nemá podávať spolu s β-adrenergnými blokátormi (vrátane očných kvapiek), pokiaľ na ich použitie nie sú závažné dôvody.

4.6. Gravidita a laktácia

Klinické skúsenosti s užívaním formoterolu u tehotných žien sú obmedzené. Štúdie na zvieratách nepreukázali teratogénne účinky. Avšak až do získania ďalších údajov sa neodporúča užívať Formoterol Easyhaler počas gravidity (zvlášť na konci gravidity a počas pôrodu) pokiaľ nie je stanovená iná (bezpečnejšia) alternatíva. Tak ako iné lieky, má sa Formoterol Easyhaler použiť počas gravidity len
v prípade, ak jeho prínos pre matku výrazne prevyšuje riziko pre plod. Látka bola zistená v mlieku dojčiacich potkaních samíc, ale nie je známe, či formoterol prestupuje do materského mlieka, preto matky užívajúce Formoterol Easyhaler nemajú kojiť svoje dojčatá.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Formoterol Easyhaler má žiadny alebo zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky

Poruchy metabolizmu a výživy
Zriedkavé ( > 1/10 000, < 1/1 000)
Hypokaliémia
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), zahŕňajúce jednotlivé hlásenia
Hyperglykémia

Poruchy nervového systému
Časté (> 1/100, < 1/10)
Bolesť hlavy
Menej časté (> 1/1 000, < 1/100)
Agitácia, závraty, úzkosť, nervozita, nespavosť

Poruchy srdca
Časté (> 1/100, < 1/10)
Palpitácie
Menej časté (> 1/1 000, < 1/100)
Tachykardia
Zriedkavé ( > 1/10 000, < 1/1 000)
Fibrilácia siení, supraventikulárna tachykardia, extrasystoly
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), zahŕňajúce jednotlivé hlásenia
Angina pectoris, predĺženie intervalu QTc.

Cievne poruchy
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), zahŕňajúce jednotlivé hlásenia
Kolísanie krvného tlaku
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Zriedkavé ( > 1/10 000, < 1/1 000)
Zhoršenie bronchospazmu, paradoxný bronchospazmus (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia
a opatrenia pri používaní)
orofaryngeálne dráždenie
Gastrointestinálne poruchy
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), zahŕňajúce jednotlivé hlásenia
Zmenené vnímanie chuti, nauzea
Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí
Časté (> 1/100, < 1/10)
Tremor
Menej časté (> 1/1 000, < 1/100)
Svalové kŕče, myalgia

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), zahŕňajúce jednotlivé hlásenia
Reakcie z precitlivenosti ako závažná hypotenzia, urtikária, angioedém, pruritus, exantém, periférny edém

Liečba β2-agonistami môže spôsobiť zvýšenú hladinu inzulínu, voľných mastných kyselín, glycerolu
a ketónov v krvi.

Monohydrát laktózy obsahuje malé množstvo mliečnych bielkovín a preto môže vyvolať alergickú reakciu.

4.9. Predávkovanie

Príznaky
Doteraz nie sú k dispozícii žiadne klinické skúsenosti z predávkovania, avšak predávkovanie Formoterol Easyhalerom pravdepodobne vyvoláva príznaky, ktoré sú typické pre β2-adrenergných agonistov: nauzea, vracanie, bolesť hlavy, tremor, somnolencia, palpitácie, tachykardia, komorové arytmie, metabolická acidóza, hypokaliémia, hyperglykémia.

Liečba
Indikovaná je podporná a symptomatická liečba. Ťažké prípady sa majú hospitalizovať.

Možno uvážiť použitie kardioselektívnych betablokátorov, treba však postupovať mimoriadne opatrne, pretože medikácia β-adrenergnými blokátormi môže vyvolať bronchospazmus.

Odporúča sa sledovanie hladín draslíka v sére.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Selektívni agonisti β2 adrenergných receptorov, ATC kód: R03AC13'

Formoterol je účinné selektívne β2-adrenergné stimulancium. Má bronchodilatačný účinok u pacientov s reverzibilnou obštrukciou dýchacích ciest. Účinok nastupuje rýchlo (v priebehu 1 - 3 minút) a je významný ešte 12 hodín po inhalácii.

U ľudí sa dokázala účinnosť formoterolu v prevencii bronchospazmu vyvolaného telesnou námahou a metacholínom.

Preukázalo sa, že formoterol skúšaný na liečbu príznakov spojených s CHOCHP vyvolával zlepšenie príznakov ochorenia a pľúcnych funkcií. Formoterol pôsobí na reverzibilnú zložku ochorenia.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Ako sa udáva u iných inhalovaných liečiv, je pravdepodobné, že asi 80% formoterolu podaného Formoterol Easyhaler inhalátorom sa prehltne a potom sa resorbuje z gastrointestinálneho traktu. To znamená, že farmakokinetické vlastnosti perorálnej liekovej formy a inhalačného prášku sa vo veľkej miere zhodujú. Po inhalácii terapeutických dávok sa pri použití súčasných analytických metód formoterol v plazme nedá dokázať.

Absorpcia je rýchla a rozsiahla: Pri vyšších ako terapeutických dávkach (120 mikrogramov) sa maximálna plazmatická koncentrácia pozoruje 5 minút po inhalácii, zatiaľ čo absorpcia perorálnej dávky rádioaktívne značených 80 mikrogramov dosahuje najmenej 65% , perorálne dávky do 300 mikrogramov sa rýchlo resorbujú a maximálne plazmatické koncentrácie nezmeneného formoterolu sa dosiahnu za 0,5 - 1 hodinu po podaní. U pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc liečených 12 týždňov formoterol fumarátom dávkami 12 alebo 24 mikrogramov dvakrát denne boli plazmatické koncentrácie formoterolu za 10 minút, 2 hodiny a 6 hodín po inhalácii v rozmedzí 11,5 – 25,7 pmol/l a 23,3 – 50,3 pmol/l.

Farmakokinetika formoterolu je zjavne lineárna v sledovanom rozsahu perorálnych dávok, t.j. 20 - 300 μg. Opakované perorálne podávanie 40 - 160 mikrogramov denne nevedie k signifikantnej kumulácii liečiva. Maximálna rýchlosť vylučovania po podaní 12 - 96 μg sa dosiahne v priebehu 1 - 2 hodín po inhalácii.

Po podávaní formoterolu v dávkach 12 alebo 24 mikrogramov dvakrát denne po dobu 12 týždňov bolo vylučovanie nezmeneného formoterolu močom zvýšené o 63 -73 % u dospelých pacientov a o 18 – 84 %
u detí. Tým sa potvrdzuje mierna a ustupujúca plazmatická kumulácia formoterolu po opakovaných dávkach.

Štúdie skúmajúce kumulatívne vylučovanie formoterolu a/alebo jeho enantiomérov (R,R) a (S,S) močom po inhalácii suchého prášku (12 - 96 mikrogramov) alebo po podaní aerosolovým prípravkom (12 - 96 mikrogramov) ukázali, že absorpcia sa zvyšuje lineárne s dávkou.

Distribúcia

Na bielkoviny plazmy sa viaže 61 - 64% formoterolu (34% primárne na albumín). V koncentračnom rozmedzí, ktoré sa dosahuje terapeutickými dávkami, nedochádza k nasýteniu väzbových miest.

Biotransformácia

Formoterol sa eliminuje predovšetkým metabolicky, hlavnou biotransformačnou dráhou je priama glukuronidácia, ďalšou dráhou je O-demetylácia, po ktorej nasleduje glukuronidácia. Početné izoenzýmy CYP450 (2D6, 2C19, 2C9 a 2A6) katalyzujú transformáciu, následkom čoho je potenciál metabolických interakcií liečivo-liečivo nízky. Kinetika formoterolu je podobná po jednom i opakovanom podaní,
a nepoukazuje na auto-indukciu alebo inhibíciu metabolizmu.

Eliminácia

Eliminácia formoterolu z krvného obehu je zjavne polyfázická; zdanlivý polčas závisí od sledovaného časového intervalu. Na základe koncentrácií v plazme alebo krvi 6, 8 alebo 12 hodín po perorálnom podaní sa stanovil polčas eliminácie na približne 2 - 3 hodiny. Z rýchlosti vylučovania močom medzi 3 a 16 hodinami po inhalácii sa vypočítal polčas na približne 5 hodín.

Údaje o kinetike formoterolu v plazme a o miere exkrécie močom po inhalačnom podaní zdravým dobrovoľníkom naznačujú bifázickú elimináciu s konečnými eliminačnými poločasmi enantiomérov (R, R) a (S, S) za 13,9 a 12,3 hodín. Asi 6,4 – 8% dávky formoterolu sa vylúčilo močom v nezmenenej forme
s podielom 40% a 60% enantiomérov (R, R) a (S, S).

Po jednej perorálnej dávke 3H-formoterolu sa 59 – 62 % dávky objaví v moči a 32 – 34 % v stolici. Renálny klírens formoterolu je 150 ml/min.

U dospelých pacientov s astmou sa po opakovaných dávkach 12 a 24 mikrogramov približne 10 % a 15 –
18 % formoterolu vylúčilo močom v nezmenenej alebo v konjugovanej forme. U detí sa po opakovaných dávkach 12 a 24 mikrogramov približne 6 % a 6,5 – 9 % formoterolu vylúčilo močom v nezmenenej alebo konjugovanej forme. U zdravých dobrovoľníkov bol podiel enantiomérov (R, R) a (S, S) v nezmenenom liečive vylúčeným močom približne 40 a 60 % a ani po opakovanom podaní sa nezistila relatívna kumulácia niektorého z enantiomérov.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potenciálu a reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Samci potkanov liečení veľmi vysokými dávkami formoterolu mali zistenú trochu nižšiu fertilitu. Potkani a myši mali zistený drobný nárast incidencie uterínnych leiomyómov. Tieto účinky sa považujú za typické pre hlodavcov v súvislosti s dlhodobou liečbou vysokými dávkami agonistov beta2-receptorov.


6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Zoznam pomocných látok

Monohydrát laktózy.

6.2. Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3. Čas použiteľnosti

V balení určenom na predaj: 2 roky.
Po otvorení laminátového vrecka: 4 mesiace.

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Po otvorení laminátového vrecka: Uchovávajte pri teplote do 30°C.

6.5. Druh obalu a obsah balenia

Multidávkový práškový inhalátor sa skladá zo siedmich plastových častí a pružiny z nehrdzavejúcej ocele. Plastové materiály inhalátora sú: polybutylén tereftalát, LDPE, polykarbonát, styrén butadién, polypropylén. Inhalátor je zatavený v hliníkovej fólii a zabalený v papierovej krabičke. V balení sa môže nachádzať ochranný kryt.

Veľkosť balenia:

Formoterol Easyhaler:
• 120 dávok + ochranný kryt
• 120 dávok
• 2 x 120 dávok.
(Ochranný kryt je k dispozícii samostatne.)

6.6. Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Orion Corporation
Orionintie 1
FIN-02200 Espoo
Fínsko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

14/0399/05-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE





10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.