izmu finasteridu, u pacientov s rôznym stupňom renálnej insuficiencie (s klírensom kreatinínu zníženým až na 9 ml/min) nie je potrebná úprava dávkovania.
Dávkovanie pre starších pacientov
U starších pacientov nie je potrebná úprava dávkovania.
Pediatrická populácia
Použitie Finanormu 5 mg je kontraindikované u detí (pozri časť 4.3).
4.3 Kontraindikácie
Finanorm je kontraindikovaný u žien a detí.
Finanorm je kontraindikovaný v nasledujúcich prípadoch:
- precitlivenosť na ktorúkoľvek zo zložiek tohto lieku,
- gravidita ‑ ženy, ktoré sú alebo potenciálne môžu byť tehotné (pozri časť 4.6).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Všeobecné
- Pacientov s veľkým objemom reziduálneho moču a/alebo závažne zníženým prietokom moču treba starostlivo sledovať kvôli možnej obštrukčnej uropatii.
- Pacienti liečení finasteridom musia absolvovať konzultáciu s urológom.
- U pacientov s hepatálnou insuficienciou nie sú skúsenosti s liečbou finasteridom. Účinok hepatálnej insuficiencie na farmakokinetiku finasteridu sa neštudoval. Pri podávaní lieku pacientom s poruchou funkcie pečene sa vyžaduje opatrnosť, keďže plazmatické hladiny finasteridu môžu byť u takýchto pacientov zvýšené (pozri časť 4.2).
- Finanorm obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
Vplyv na prostatický špecifický antigén (PSA) a detekciu karcinómu prostaty
U pacientov s karcinómom prostaty liečených finasteridom sa nepreukázal klinický prínos. Pacienti s BHP a zvýšenými hladinami PSA boli v kontrolovaných klinických štúdiách monitorovaní pomocou opakovaných stanovení hodnôt PSA a biopsie prostaty. V týchto štúdiách u pacientov s BHP finasterid zrejme nemal vplyv na mieru detekcie karcinómu prostaty. Celkový výskyt karcinómu prostaty sa u pacientov liečených finasteridom významne nelíšil.
U pacientov s BHP treba pred začiatkom liečby Finanormom vykonať palpačné vyšetrenie konečníka, ako aj ďalšie vyšetrenia na karcinóm prostaty. Potom sa tieto vyšetrenia majú opakovať v pravidelných intervaloch. Na detekciu karcinómu prostaty sa ďalej používa stanovenie hladín PSA v sére. Bazálna (počiatočná) hodnota PSA > 10 ng/ml (Hybritech) zvyčajne vyžaduje vykonanie ďalších vyšetrení a zváženie biopsie; pri hladinách PSA medzi 4 a 10 ng/ml sa odporúča vykonať ďalšie zhodnotenie pacientovho stavu. U mužov s karcinómom prostaty a u tých, ktorí karcinóm prostaty nemajú, sa hladiny PSA do značnej miery prekrývajú. Preto hodnoty PSA v referenčnom rozpätí nevylučujú u mužov s BHP karcinóm prostaty, a to bez ohľadu na liečbu Finanormom. Bazálna hodnota PSA < 4 ng/ml nevylučuje karcinóm prostaty.
Finanorm spôsobuje u pacientov s BHP približne 50 % pokles koncentrácií PSA v sére, dokonca aj pri prítomnosti karcinómu prostaty. Tento pokles hladín PSA v sére treba u pacientov s BHP liečených Finanormom zohľadniť pri vyhodnocovaní údajov o PSA. Pokles hodnôt PSA nevylučuje sprievodný výskyt karcinómu prostaty. Tento pokles je predvídateľný v celom rozpätí hodnôt PSA, hoci u jednotlivých pacientov sa môže líšiť. Analýza hodnôt PSA zistených u viac než 3 000 pacientov liečených liekom obsahujúcim finasterid v dlhodobej štúdii potvrdila, že u typických pacientov liečených finasteridom šesť alebo viac mesiacov treba hodnoty PSA zdvojnásobiť pred tým, než sa porovnajú s referenčným rozpätím u neliečených mužov. Táto úprava zabezpečí citlivosť a špecifickosť testu na PSA, ako aj jeho schopnosť detegovať karcinóm prostaty.
U pacientov liečených finasteridom sa má akýkoľvek pretrvávajúci vzostup hladín PSA starostlivo vyhodnotiť, vrátane zváženia možnosti, že pacient nedodržiava liečbu Finanormom.
Finanorm významne neznižuje percentuálny podiel nenaviazaného PSA (pomer medzi nenaviazaným a celkovým PSA). Tento pomer zostáva nemenný, a to dokonca aj v priebehu liečby Finanormom. Keď sa percentuálny podiel nenaviazaného PSA používa ako pomôcka pri detekcii karcinómu prostaty, úprava jeho hodnoty nie je potrebná.
Karcinóm prsníka u mužov
Klinické a postmarketingové štúdie zaznamenali u mužov užívajúcich 5 mg finasteridu karcinóm prsníka. Lekári majú informovať pacientov, aby im okamžite oznámili akékoľvek zmeny v tkanive prsníka – hrčky, bolesť, gynekomastia alebo výtok z bradavky.
Pediatrická populácia
Použitie Finanormu 5 mg nie je indikované u detí (pozri časť 4.3 Kontraindikácie).
Bezpečnosť a účinnosť sa u detí nestanovila.
4.5 Liekové a iné interakcie
Nezistili sa žiadne klinicky významné liekové interakcie. Finasterid sa metabolizuje najmä cez cytochróm P450 3A4 systém, no nemá významný vplyv. Odhaduje sa malé riziko vplyvu finasteridu na farmakokinetiku iných liekov, je to pravdepodobne tým, že inhibítory a induktory cytochrómu P450 3A4 ovplyvňujú plazmatickú koncentráciu finasteridu. Avšak podľa stanoveného rozsahu bezpečnosti je nepravdepodobné aby akékoľvek zvýšenie spôsobené súčasným použitím takých inhibítorov, bolo klinicky signifikantné. U mužov sa nezistili žiadne klinicky významné interakcie s propranololom, digoxínom, glibenklamidom, warfarínom, teofylínom ani antipyrínom.
Iná súbežná liečba
Špecifické interakčné štúdie sa neuskutočnili. V klinických štúdiách sa však finasterid podával súbežne s ACE inhibítormi, acetaminofenom, kyselinou acetylsalicylovou, alfa‑blokátormi, beta‑blokátormi, blokátormi kalciových kanálov, srdcovými nitrátmi, diuretikami, H2 antagonistami, inhibítormi HMG‑CoA reduktázy, nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), chinolónmi a benzodiazepínmi, pričom sa nepreukázali žiadne klinicky významné nežiaduce interakcie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Finanorm je kontraindikovaný u žien, ktoré sú tehotné alebo potenciálne môžu otehotnieť (pozri časti 4.3, 5.3, 6.6).
Keďže inhibítory 5α‑reduktázy typu II sú schopné inhibovať premenu testosterónu na dihydrotestosterón, takéto lieky, vrátane finasteridu, môžu vyvolať abnormality vonkajších pohlavných orgánov plodu mužského pohlavia, keď sa podávajú gravidnej žene.
Expozícia k finasteridu – riziko pre plod mužského pohlavia
Ženy, ktoré sú tehotné alebo potenciálne môžu otehotnieť, nesmú manipulovať s rozdrvenými či rozlomenými tabletami Finanormu, vzhľadom na možnosť absorpcie finasteridu a následné možné riziko pre plod mužského pohlavia. Tablety Finanormu sú obalené filmom, ktorý zabraňuje kontaktu s liečivom počas bežnej manipulácie, pokiaľ nedošlo k rozlomeniu či rozdrveniu tablety.
V sperme jedincov liečených finasteridom sa zistilo malé množstvo finasteridu. Nie je známe, či môže dôjsť k nepriaznivému vplyvu na plod mužského pohlavia, ak je jeho matka vystavená sperme pacienta liečeného finasteridom. Preto je nutné, aby pacient buď zabránil expozícii svojej partnerky spermou (napr. použitím prezervatívu), alebo ukončil liečbu Finanormom, keď je jeho sexuálna partnerka tehotná alebo potenciálne môže byť tehotná.
Dojčenie:
Finanorm nie je určený pre ženy. Nie je známe, či sa vylučuje do ľudského mlieka.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nie sú údaje, ktoré by naznačovali, že Finanorm ovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Najčastejšie nežiaduce reakcie sú impotencia a znížené sexuálne libido. Tieto nežiaduce reakcie sa zvyčajne vyskytujú na začiatku liečby a u väčšiny pacientov počas pokračujúcej liečby ustúpia.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Časté (> 1/100, < 1/10):
Impotencia, znížené sexuálne libido, znížený objem ejakulátu.
Menej časté (> 1/1 000, < 1/100):
Citlivosť prsníkov, zväčšenie prsníkov, poruchy ejakulácie.
Zriedkavé (> 1/10 000, < 1/1 000):
Testikulárna bolesť.
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000), vrátane jednotlivých hlásených prípadov:
Sekrécia z prsníkov, uzliny na prsníkoch, ktoré boli u niektorých pacientov chirurgicky odstránené.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté (> 1/1 000, < 1/100):
Kožná vyrážka.
Zriedkavé (> 1/10 000, < 1/1 000):
Svrbenie, urtikária (žihľavka).
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Neznáme:
Palpitácia.
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neznáme:
Zvýšená hladina pečeňových enzýmov
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Zriedkavé (> 1/10 000, < 1/1 000):
Reakcie z precitlivenosti zahŕňajúce opuch tváre a pier.
Naviac, klinické a postmarketingové štúdie zaznamenali: karcinóm prsníka u mužov (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Laboratórne vyšetrenia
Pri hodnotení laboratórnych hodnôt PSA treba vziať do úvahy fakt, že u pacientov liečených finasteridom hladiny PSA klesajú. U väčšiny pacientov sa rýchly pokles PSA pozoruje počas prvých mesiacov liečby, po tomto období sa hladiny PSA stabilizujú na novej bazálnej hodnote. Bazálna hodnota po liečbe zodpovedá približne polovičnej hodnote pred liečbou. U typických pacientov liečených finasteridom počas šesťmesačného alebo dlhšieho obdobia sa preto hodnoty PSA majú zdvojnásobiť pred tým, než sa porovnajú s referenčným rozpätím u neliečených mužov. Podrobné údaje a klinická interpretácia, pozri časť 4.4, Vplyv na prostatický špecifický antigén (PSA) a detekciu karcinómu prostaty.
Medikamentózna liečba prostatických príznakov (MTOPS)
Štúdia MTOPS porovnala finasterid 5 mg/deň (n=768), doxazosín 4 alebo 8 mg/deň (n=756), kombináciu finasteridu 5 mg/deň a doxazosínu 4 alebo 8 mg/deň (n=786) a placebo (n=737). V tejto štúdii sa profil bezpečnosti a znášanlivosti kombinovanej liečby zvyčajne zhodoval s profilmi pri liečbe jednotlivými liečivami. Výskyt porúch ejakulácie u pacientov s kombinovanou liečbou bol porovnateľný so súhrnom výskytov týchto nežiaducich účinkov pre dve monoterapie.
Ďalšie dlhodobé údaje
V sedemročnej, placebom kontrolovanej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 18 882 zdravých mužov, boli pre analýzu k dispozícii výsledky biopsie prostaty získané od 9 060 mužov; karcinóm prostaty sa zistil u 803 mužov (18,4 %) užívajúcich finasterid a u 1 147 mužov (24,4 %) užívajúcich placebo. V skupine užívajúcej finasterid malo 280 mužov (6,4 %) karcinóm prostaty s Gleasonovým skóre 7 ‑ 10, v porovnaní s 237 mužmi (5,1 %) v skupine užívajúcej placebo. Z celkového počtu prípadov karcinómu prostaty diagnostikovaných v tejto štúdii sa približne 98 % klasifikovalo ako intrakapsulárny tumor (stupeň T1 alebo T2). Vzťah medzi dlhodobým užívaním finasteridu a tumormi s Gleasonovým skóre 7 ‑ 10 nie je známy.
4.9 Predávkovanie
Počas klinických štúdii sa u pacientov, ktorým sa finasterid podal v jednorazovej 5 až 400 mg dávke, alebo u pacientov, ktorým sa finasterid podával v opakovaných dávkach do 80 mg denne počas 3 mesiacov, nepozorovali žiadne vedľajšie účinky.
Preto nie sú k dispozícii odporúčania týkajúce sa liečby predávkovania finasteridom.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: várium, inhibítor 5α‑reduktázy.
ATC kód: G04CB01
Finasterid je kompetitívny inhibítor ľudskej 5α‑reduktázy typu II, s ktorou pozvoľna vytvára stabilný enzýmový komplex. Rozklad tohto komplexu je veľmi pomalý (t1/2 » 30 dní). Štúdie in vivo a in vitro preukázali, že finasterid je špecifický inhibítor 5α‑reduktázy typu II, bez afinity k androgénnemu receptoru.
Benígna hyperplázia prostaty (BHP) postihuje väčšinu mužov starších ako 50 rokov a jej prevalencia sa s vekom zvyšuje. V epidemiologických štúdiách sa zistilo, že trojnásobne zväčšená prostata zvyšuje riziko akútnej retencie moču a potreby chirurgického zákroku na prostate. U mužov so zväčšenou prostatou existuje trojnásobne vyššia pravdepodobnosť vzniku stredne ťažkých alebo ťažkých urinárnych symptómov a zníženého prietoku moču než u mužov s prostatou normálnej veľkosti. Zväčšenie prostaty a následný vznik BHP závisí od dihydrotestosterónu (DHT), silne účinného androgénu. Testosterón tvorený v semenníkoch a nadobličkách sa prostredníctvom 5α‑reduktázy typu II rýchlo premieňa na DHT, a to hlavne v prostate, pečeni a koži, kde sa tento enzým v najväčšej miere viaže na bunkové jadrá týchto tkanív.'
U pacientov s BHP užívajúcich finasterid v dávke 5 mg/deň počas 4 rokov sa preukázalo zníženie koncentrácie DHT v sére približne o 70 % a zníženie priemerného objemu prostaty zhruba o 20 %. Navyše došlo k približne 50 % zníženiu koncentrácie PSA, čo zodpovedá zníženému rastu epitelových buniek. Zníženie hladiny DHT a zmenšenie zväčšenej prostaty spolu so zníženými hladinami PSA pretrvávalo v klinických štúdiách počas celých štyroch rokov. V týchto štúdiách sa cirkulujúce hladiny testosterónu zvýšili približne o 10 ‑ 20 %, ale zostali vo fyziologickom rozpätí.
Údaje získané v nedávno vykonanej štúdii u mužov s BHP (z placebom kontrolovanej štúdie u 18 882 mužov vo veku 55 a viac rokov, s normálnym výsledkom palpačného vyšetrenia konečníka a s hladinou PSA ≤ 3,0 ng/ml) môžu byť významné pre mužov, ktorí sa v súčasnosti liečia finasteridom. Na konci tejto štúdie boli k dispozícii analyzovateľné výsledky biopsie tenkou ihlou získané od 9 060 mužov. V tejto štúdii sa karcinóm prostaty zistil u 803 mužov (18,4 %) užívajúcich finasterid a u 1 147 mužov (24,4 %) užívajúcich placebo (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky, Dlhodobé údaje).
Finanorm sa neindikuje za účelom zníženia rizika vzniku karcinómu prostaty.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
U mužov, ktorým sa podala perorálna dávka 14C‑finasteridu, sa 39 % dávky vylúčilo močom vo forme metabolitov (nezmenené liečivo sa v moči prakticky nezistilo) a 57 % celkovej dávky sa vylúčilo stolicou. Identifikovali sa dva metabolity, ktorých inhibičný účinok na 5α‑reduktázu typu II predstavuje iba zlomok účinku finasteridu.
Biologická dostupnosť finasteridu je po perorálnom podaní približne 80 % v porovnaní s intravenóznym podaním a nie je ovplyvnená príjmom jedla. Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosiahnu asi do dvoch hodín po požití a absorpcia liečiva trvá 6 ‑ 8 hodín. Väzba na bielkoviny je približne 93 %. Plazmatický klírens je približne 165 ml/min a distribučný objem je 76 l.
U starších pacientov je vylučovanie finasteridu mierne spomalené. Priemerný polčas, ktorý je u mužov vo veku 18 ‑ 60 rokov približne šesť hodín, sa u mužov starších ako 70 rokov predlžuje na osem hodín. Tento nález však nie je klinicky významný a nevyžaduje si zníženie dávky.
U pacientov s chronickou poruchou funkcie obličiek, u ktorých sa klírens kreatinínu pohybuje od 9 do 55 ml/min, sa vylučovanie jednorazovej dávky 14C‑finasteridu nelíšilo od vylučovania u zdravých dobrovoľníkov. U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa nelíšila ani väzba liečiva na bielkoviny. Niektoré metabolity, ktoré sa za normálnych okolností vylučujú obličkami, sa vylúčili stolicou. Preto sa vylučovanie stolicou zrejme zvyšuje úmerne poklesu vylučovania metabolitov močom. U pacientov s poruchou funkcie obličiek, ktorí nepodstupujú dialýzu, nie je potrebná úprava dávkovania.
Údaje týkajúce sa pacientov s hepatálnou insuficienciou nie sú k dispozícii.
Zistilo sa, že finasterid prechádza hematoencefalickou bariérou. Malé množstvo finasteridu sa zistilo v sperme liečených mužov.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Štúdie reprodukčnej toxicity na samcoch potkanov preukázali zníženú hmotnosť prostaty a semenných mechúrikov, zníženú sekréciu z prídavných pohlavných žliaz a znížený index fertility (zapríčinené hlavným farmakologickým účinkom finasteridu). Klinický význam týchto nálezov nie je jasný.
Tak ako pri iných inhibítoroch 5‑alfa‑reduktázy, pri podávaní finasteridu v období gestácie sa pozorovala feminizácia samčích potkaních plodov. Intravenózne podávanie finasteridu gravidným opiciam rodu Rhesus v dávkach do 800 ng/deň počas celého obdobia vývoja embrya a plodu neviedlo k vzniku abnormalít u samčích plodov. Táto dávka je asi 60‑ až 120‑násobne vyššia ako odhadované množstvo v sperme muža, ktorý užil 5 mg finasteridu, a ako odhadovaná expozícia ženy finasteridom zo spermy. Kvôli potvrdeniu relevancie vývoja plodu u modelu Rhesus pre vývoj ľudského plodu sa finasterid podal perorálne v dávke 2 mg/kg/deň (systémová expozícia (AUC) bola u opíc mierne vyššia (3‑násobne) ako u mužov, ktorí užili 5 mg finasteridu, alebo približne 1‑ až 2‑miliónnásobne vyššia ako je odhadované množstvo finasteridu v sperme) gravidným opiciam, čo malo za následok abnormality vonkajších pohlavných orgánov u samčích plodov. U samčích plodov sa nepozorovali žiadne ďalšie abnormality a u samičích plodov sa nepozorovali žiadne abnormality súvisiace s finasteridom pri akýchkoľvek dávkach.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro tablety: monohydrát laktózy,
žltý oxid železitý (E172),
mikrokryštalická celulóza (E460),
koloidný bezvodý oxid kremičitý,
sodná soľ dokusátu,
predželatínovaný kukuričný škrob,
sodná soľ karboxymetylškrobu (typ A),
magnéziumstearát.
Obal tablety: hydroxypropylcelulóza (E463),
hydroxypropylmetylcelulóza (E464),
oxid titaničitý (E171),
hlinitý lak indigokarmínu (E132),
hlinitý lak oranžovej žlti (E110),
hlinitý lak chinolínovej žlti (E104).
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
6.4Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Nepriehľadný, biely PVC/PVDC/hliníkový alebo PVC/PE/PVDC/hliníkový blister, papierová škatuľka.
Veľkosti balenia: 28 (30, 50, 100, 300) filmom obalených tabliet
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Ženy, ktoré sú tehotné alebo môžu otehotnieť, nesmú manipulovať s rozdrvenými či rozlomenými tabletami Finanormu (pozri časti 4.3, 4.6. and 5.3).
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
ICN PolfaRzeszów S.A.
ul. Przemysłowa 2
35-959 Rzeszów, Poľsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
87/0319/09-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
26.05.2009
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Október 2010