Na čo sa FERINJECT používa?
Ferinject je antianemický prípravok, liek, ktorý sa používa na liečbu anémie (málokrvnosti).
Ferinject sa používa na liečbu pacientov s nedostatkom železa, keď sú perorálne prípravky (lieky užívané ústami) neúčinné alebo ich nemožno použiť. Cieľom liečby je doplniť zásoby železa v tele a liečiť anémiu, čiže nedostatok červených krviniek spôsobený nedostatkom železa.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Tento liek je predmetom ďalšieho monitorovania.
Závažné vedľajšie účinky:
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek z nasledujúcich príznakov a symptómov, ktoré môžu naznačovať závažnú alergickú reakciu, ihneď to povedzte svojmu lekárovi: vyrážka (napr. žihľavka), svrbenie, ťažkosti pri dýchaní, sipot a/alebo opuch pier, jazyka, hrdla alebo tela.
U niektorých pacientov môžu byť tieto alergické reakcie (ktoré postihujú menej ako 1 osobu z 1 000) závažné alebo život ohrozujúce (známe ako anafylaktoidné reakcie) a môžu súvisieť so srdcovými a obehovými problémami a stratou vedomia.
Váš lekár vie o týchto možných vedľajších účinkoch a počas podávania a po podaní lieku Ferinject vás bude monitorovať.
Ďalšie vedľajšie účinky, o ktorých musíte povedať lekárovi v prípade ich zhoršenia:
Časté vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 osobu z 10): bolesť hlavy, závrat, vysoký krvný tlak, nevoľnosť a reakcie na mieste injekcie (pozri tiež časť 2).
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 osobu zo 100): necitlivosť, pocit mravčenia a brnenia v koži, zmena vnímania chuti, zvýšený srdcový pulz, nízky krvný tlak, sčervenanie tváre, ťažkosti pri dýchaní, vracanie, zažívacie ťažkosti, bolesť žalúdka, zápcha, hnačka, svrbenie, žihľavka, sčervenanie kože, vyrážka, bolesť svalov, kĺbov a/alebo chrbta, svalové spazmy, horúčka, únava, bolesť v hrudníku, opuch rúk a/alebo nôh a zimnica.
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 osobu z 1 000): zápal žily, triaška a celkový pocit nevoľnosti, strata vedomia, úzkosť, mdloby, pocit na omdletie, sipot, nadmerné vetry (flatulencia), rýchly opuch hlbokých vrstiev kože, bledosť a opuch tváre.
Niektoré krvné hodnoty sa môžu dočasne zmeniť, čo možno zistiť laboratórnymi testami.
Nasledujúce zmeny krvných hodnôt sú časté: zníženie hladiny fosforu v krvi a zvýšenie hodnoty pečeňového enzýmu nazývaného alanínaminotransferáza.
Nasledujúce zmeny krvných parametrov sú menej časté: zvýšenie hodnôt pečeňových enzýmov nazývaných aspartátaminotransferáza, gama-glutamyltransferáza a alkalická fosfatáza, a zvýšenie hodnoty enzýmu nazývaného laktátdehydrogenáza.