FENEFRIN 10 % int opo 1x10 ml (fľ.PE)

až po zvážení možnosti použiť iný liek s nižšou koncentráciou fenylefrinu.

Spôsob podávania:
Pacient mierne zakloní hlavu, odtiahne dolnú mihalnicu a vkvapne jemným stlačením fľaštičky do spojovkového vaku kvapku tak, aby sa špičkou fľaštičky nedotkol oka. Po podaní lieku fľaštičku opäť
uzavrie.
Ako u všetkých očných instilácií sa na zníženie systémovej absorpcie doporučuje pred kvapnutím kvapky zatlačiť na slzník v oblasti vnútorného očného kútika a tlak uvolniť 2-3 minúty po kvapnutí.


4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na účinnú látku, alebo niektorú zložku lieku. Glaukóm s úzkym uhlom, rhinitis sicca, cievna aneuryzma, gravidita a laktácia. Liek je kontraindikovaný u detí.

4.4. Špeciálne upozornenia

Signifikantné zvýšenie krvného tlaku bolo pozorované po instilácii doporučených dávok očného roztoku 10% fenylefrinu.

Pri podávaní lieku FENEFRIN® 10 % je potrebná veľká opatrnosť u pacientov so srdcovocievnym ochorením, hypertenziou, ťažkými poruchami činnosti srdca, srdcovými arytmiami, hypertyreózou, ťažkými cievnymi zmenami napr. pokročilou ateriosklerózou, cukrovkou na inzulíne. Toto platí tiež pre

staršie osoby. U týchto pacientov je potrebné zvážiť použitie iného lieku s nižšou koncentráciou fenylefrínu.

Pacienti liečení týmto liekom by nemali nosiť kontaktné šošovky. Mäkké kontaktné šošovky nesmú byť nosené vôbec, benzalkóniumchlorid, ktorý sa na ne adsorbuje mohol by poškodiť rohovku. Pod dohľadom lekára môžu pacienti nosiť tvrdé kontaktné šošovky, musia ich však pred vkvapnutím lieku do oka vybrať a nesmú ich nasadiť skôr než za 15 minút po aplikácii.

Pri hyperémii spojoviek a pri poškodení epitelu rohovky je možná zvýšená absorpcia a zvýšenie systémových nežiaducich účinkov.

Aplikácia lieku do oka po traume, operácii, alebo pacientom so zníženou slzivosťou /počas anestézie/ môže spôsobiť absorpciu dostatočného množstva fenylefrínu a systémovú vazopresorickú odpoveď. Rebound-mióza bola pozorovaná u starších pacientov 1 deň po aplikácii očného roztoku fenylefrínu a reinstilácia spôsobila redukciu mydriázy. V dôsledku silného účinku lieku na dilatátor sa u starších osôb môžu objaviť prechodne plávajúce pigmentové zrnká v komorovej vode 30 až 45 minút po aplikácii očného roztoku fenylefrínu.

4.5. Liekové a iné interakcie

Kardiovaskulárne účinky fenylefrínu môžu zosilniť súčasne podávané inhibítory monoaminoxidázy, tricyklické antidepresíva, niektoré anestetiká, inzulín, methyldopa, atropín a beta-sympatolytiká, napr. propranolol.

Výrazný vzostup krvného tlaku môže nastať po podaní liekov pri súčasnej terapii guanethidínom alebo reserpínom.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie

V pokusoch na gravidných potkaních samiciach vyvolal fenylefrín v závislosti na dávke silný pokles prekrvenia uteru, zvýšenie periférneho odporu maternicových ciev a zvýšenie kontraktility svaloviny maternice. Tieto zmeny vyvolávali poruchy rastu plodov. Fenylefrín zreteľne zvýšil incidenciu situs inversus intestinorum u potkaních plodov (tento účinok nebol doteraz u človeka potvrdený).

U potkanov fenylefrín zvyšuje teratogénnu účinnosť acetazolamidu (vznik končatinových defektov). Mutagénne účinky za použitia rôznych testov in vitro dokázané neboli.
Objektívne hodnotitelné štúdie o pôsobení lieku v období gravidity u človeka nie sú k dispozícii. Nie je známe či fenylefrín je vylučovaný do mlieka.
Počas gravidity a laktácie sa liek FENEFRIN® 10 % nesmie podávať.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Liek FENEFRIN® 10 % vyvoláva mydriázu a bráni akomodácii. Videnie je neostré a okrem toho hrozí oslnenie až niekoľko hodín. Pacient po dobu niekoľkých hodín po vkvapnutí lieku nesmie uvedené činnosti vykonávať. Pacient nemusí byť schopný reagovať rýchlo a účelne.

4.8. Nežiaduce účinky

Liek môže: spôsobiť reaktívnu hyperémiu po odznení vazokonstrikčného účinku, vyvolať pocit pálenia v spojovkovom vaku, môže sa objaviť veľa hodín zotrvávajúca cykloplégia, spôsobiť vzostup krvného tlaku. Tiež sa objavili silné presorické reakcie sprevádzané palpitáciami, tachykardiou, a silnými bolesťami hlavy. Tieto celkové účinky sa vyskytli najmä u pacientov s hyperémiou spojoviek a poškodením epitelu rohovky, alebo spojoviek.

Pri chronickom používaní sa môže vyvinúť reaktívne kongestívne začervenanie spojoviek a zhrubnutie rohovky edematóznym presiaknutím. Pri trvalom používaní sa u starších pacientov môže objaviť mióza (rebound-efekt).

Ojedinele po dlouhodobom podávaní vznikla xeróza (keratinizácia epitelu) spojoviek a uzáver slzného kanálika a epifora.

FENEFRIN® 10 % môže ešte zvýrazniť zúženie komorového uhla a tak vyvolať glaukómový záchvat. Pokiaľ by sa pri glaukóme podával liek FENEFRIN® 10 % je nutné podať naviac aj lieky znižujúce vnútroočný tlak, napr. pilokarpín.

4.9. Predávkovanie

Príznaky :

Prejavy príznakov predávkovania sú: zvýšenie krvného tlaku, palpitácie, bolesti hlavy, vracanie, anxiozita, tras; najskôr tachykardia, neskôr následkom stimulácie glomus caroticum prípadne reflexná bradykardia. Aj po topickom podaní do oka, napr. po vyšších dávkach, sa môže objaviť výrazné zvýšenie krvného tlaku.

Toxická perorálna dávka u detí je 3 mg na 1 kg telesnej hmotnosti, u dospelých 300 mg na 1 kg telesnej hmotnosti.

Liečba:

Po perorálnom požití sa podá p.o. medicinálne uhlie, prípadne sa prevedie výplach žalúdka. Pri predávkovaní do spojovkového vaku sa spojovkový vak ihneď vyplachuje vodou.
Pri reflexnej bradykardii sa podá atropín /deťom v dávke 0,01 až 0,02 mg na 1 kg telesnej hmotnosti/, Pri nebezpečne výraznom zvýšení krvného tlaku sa ako blokátor periférnych alfa-receptorov podá
fentolamín.




5. Farmakologické vlastnosti

5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Oftalmologikum, alfa-sympatomimetikum. ATC klasifikácia: S01FB01


Lokálne sa v oftalmológii fenylefrín používa v koncentračnom rozsahu 0,06 - 10,0 %, na vyvolanie vazokonstrikcie v koncentrácii od 0,1 do 0,25 %.

Fenylefríniumhydrochlorid patrí do skupiny alfa1-sympatomimetik s výrazným antikongestívnym účinkom. Selektivitu jeho pôsobenia na alfa1-receptory dokladá množstvo experimentálnych výsledkov. Tak napr. selektívne alfa1sympatolytikum bunazosin antagonizuje vazokonstrikciu, vyvolanú fenylefríniumhydrochloridom na tepnách králičieho oka. Aktivácia alfa1-receptorov v m. dilatator pupillae je podkladom mydriatického účinku fenylefrínu, alfa1-receptory čiastočne zodpovedajú aj za zníženie vnútroočného tlaku po použití vysokých koncentrácií fenylefríniumhydrochloridu (2,5 - 10,0 %).

Samotný vazokonstrikčný účinok sa oproti tomu využíva podávaním fenylefrínu v nízkych koncentráciách ako dekongestíva pri hyperémii spojoviek a nosnej sliznice.
Pri použití 10% roztoku fenylefrínu sa niekedy paralelne s mydriázou popisuje aj rozvoj cykloplégie. Avšak iní autori uvádzajú, že 10% roztok vyvolá do 20 minút maximálnu mydriázu bez vyvolania
cykloplégie. Mydriatický účinok zotrváva po dobu cca. 5 hodín.

Sledovanie vzťahu medzi dávkou (resp. koncentráciou) a účinkom na akomodáciu resp. mydriázu ukázalo zosilovanie účinku v závislosti na dávke (koncentrácii) v koncentračnom rozsahu 0,1 - 10,0 %.

Koncentrácia 0,125 % za normálnych okolností neovplyvní ani šírku zrenice, ani vnútroočný tlak. Zdá sa, že zvýšenie vnútroočného tlaku pozorované na mačacom oku pri použití vysokých koncentrácií fenylefrínu (> 10 %), je vyvolané skôr znížením odtoku komorovej vody než jej zvýšenou tvorbou; u človeka sa oproti tomu ovplyvnenie týchto dvoch ukazovateľov nájsť nepodarilo.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika pri topickom podaní do spojovkového vaku:

V rade pokusov, prevedených in vivo a in vitro na mačacom oku sa ukázalo, že epitel rohovky predstavuje nielen najdôležitejšiu bariéru, brániacu prieniku aj fenylefríniumhydrochloridu, ale že má rozhodujúci význam aj pre metabolizmus látky.

Po odstránení epitelu rohovky sa asi 10-násobne zvýši rýchlosť penetrácie fenylefrínu a jeho metabolitov. To odpovedá skutočnosti, že fenylefrín je len málo liposolubilný a že za fyziologického pH má charakter slabej bázy.

Ak sa v pokuse na zvierati odstráni epitel, zvýši sa koncentrácia fenylefrínu v komorovom moku mnohonásobne /desať až trinásťnásobne/. Koncentrácia v samotnej rohovke sa zvýši 3,5 násobne.'

Fenylefrín sa už v rohovke čiastočne metabolizuje.

Metabolizmom sa intraokulárna koncentrácia fenylefrínu výrazne znižuje, pokiaľ sa do spojovkového vaku aplikujú roztoky slabšie než 0,1%.

Sledovanie farmakokinetiky na základe merania mydriatického účinku u človeka ukázalo, že fenylefríniumhydrochlorid prednú očnú komoru opäť rýchlo opustí s polčasom 1,3 0 ± 0,2 h po aplikácii 1% až 5% roztoku do spojovkového vaku.

Je známe, že fenylefrín je substrátom pre monoaminoxidázu a že sa tento enzým v rohovke vyskytuje. Či je však skutočne monoaminoxidáza zodpovedná za metabolizmus fenylefrínu v rohovke, nie je doteraz objasnené.

Farmakokinetika pri celkovom podaní:

U dospelého človeka vyvolá merateľné zvýšenie krvného tlaku i.v. injekcia 0,75g fenylefríniumhydrochloridu, a to s maximom účinku za 1 minútu po injekcii. Približne po 5 minútach sa systolický a diastolický krvný tlak vráti k východzím hodnotám.

V rozsahu približne rovnakých hodnôt len s určitým oneskorením sa pohybujú koncentrácie v krvi a kardiovaskulárne účinky fenylefríniumhyrochloridu po lokálnom podaní 2 kvapiek po 0,66 mg látky. Po lokálnej aplikácii vysokých dávok sa fenylfríniumhydrochlorid významne absorbuje.


5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita po lokálnom podaní:

Po odstránení rohovkového epitelu vyvolá podanie 2.5% a 10% roztoku fenylefríniumhydrochloridu do spojovkového vaku králikov cytotoxickú zmenu endotelu rohovky a keratocytov. Bolo zistené zhrubnutie rohovky vyvolané edémom. Podobné zmeny boli popísané u mačiek. Po podaní nízkych koncentrácií 0.125% podobné zmeny neboli pozorované.

Po lokálnom použití vysokých koncentrácií 2.5% fenylefríniumhydrochloridu do spojovkového vaku u človeka sa môže následkom vazokonstrikcie merateľne, ale prechodne znížiť parciálny tlak kyslíka v spojovkách, prekrvenie makuly sa však významne nezmení ani pri použití 10% roztoku, podanom lege artis doporučeným spôsobom.

Subchronická a chronická toxicita:

Výsledky sledovania chronickej toxicity u pokusných zvierat nie sú k dispozícii.

Kancerogenita:

Sledovanie tumorigénneho potenciálu fenylefríniumhydrochloridu u myší a potkanov počas 2 rokov nepreukázalo tumorigénnu účinnosť. U potkanov bola zistená zvýšená incidencia fokálnych zápalov pečene a prostatitíd, frekvencia týchto zmien vykazovala závislosť na dávke.

6. Farmaceutické informácie

6.1. Zoznam pomocných látok
Dinatrii edetas dihydricus, benzalkonii chloridum, Acidum hydrochloridum (q.s.), aqua ad iniectabilia

6.2. Inkompatibility
Doteraz nie sú známe.


6.3. Čas použiteľnosti
Čas použiteľnosti lieku: 24 mesiacov
Čas použiteľnosti po prvom otvorení: 28 dní

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Liek FENEFRIN® 10 % treba chrániť pred chladom a mrazom. Chrániť pred svetlom. Liek musí byť uchovávaný mimo dosahu detí.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Polyetylénová fľaštička s kvapkadlom, polyetylénový uzáver so závitom, etiketa. Fľaštičky sa balia do papierových skladačiek spolu s písomnou informáciou pre používateľa lieku.
Veľkosťbalenia: 1 x 5 ml, 1 x 10 ml, 3 x 5 ml


6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Po otvorení je liek pripravený na okulárne použitie.

Pacient odskrutkuje ochranný uzáver, mierne zakloní hlavu, obráti fľaštičku hore dnom a stlačením plastovej fľaštičky vkvapne do dolného spojovkového vaku predpísaný počet kvapiek. Pri aplikácii sa nemá dotknúť oka ani mihalníc. Nakoniec je nutné uzáver pevne zaskrutkovať, aby sa zabránilo prípadnej kontaminácii. Fľaštička sa uchováva v zvislej polohe.



7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
UNIMED PHARMA s.r.o. Oriešková 11
821 05 Bratislava, Slovenská republika


8. Registračné číslo

9. Dátum registrácie

10. Dátum poslednej revízie textu
August 2005

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.