EZETIMIB TEVA 10 MG tbl 30x10 mg (blis.PVC/Aclar/PVC/Al)

SPC
Nepodávať deťom do 6r. Liekové a iné interakcie Liek obsahuje cukry Kontraindikácie na ochorenia pacienta Liekom disponuje výlučné lekár-špecialista Nedoporučuje sa podávať počas dojčenia Relatívny zákaz počas dojčenia

Cena

Max. predajná cena:

13,61 €

Úhrada poisťovne:

13,61 €

Pacient platí:

0,00 €(0,00%)
Plne hradený ZP (I)*
Vývoj cien
EZETIMIB TEVA cena
Indikačné obmedzenie: Áno
Preskripčné obmedzenia: DIA, END, ENP, GER, INT, KAR, KLF
Súhlas revízneho lekára: Nie
Kód 9354B
Registračné číslo 31/0257/16-S
Dátum registrácie 17.5.2016
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o., Slovensko
Účinné látky
Indikačná skupina Hypolipidemiká (31)
Doba použiteľnosti 24 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
C KARDIAKÁ
C10 Hypolipidemiká
C10A Lieky znižujúce cholesterol a triacylglyceroly, samotné
C10AX Ostatné lieky znižujúce cholesterol a triacylglyceroly
C10AX09 Ezetimib

Na čo sa EZETIMIB TEVA používa?

Ezetimib Teva je liek na zníženie zvýšených hladín cholesterolu.

Ezetimib Teva znižuje hladiny celkového cholesterolu, „zlého“ cholesterolu (LDL cholesterolu) a tukových látok nazývaných triacylglyceroly v krvi. Ezetimib Teva okrem toho zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterolu).

Ezetimib, liečivo Ezetimibu Teva, účinkuje tak, že znižuje množstvo cholesterolu vstrebávaného v tráviacom trakte.

Ezetimib Teva má prídavný účinok na zníženie hladiny cholesterolu k účinku statínov, čo je skupina liekov, ktoré znižujú množstvo cholesterolu, ktorý si telo samo vytvára.

Cholesterol je jednou z niekoľkých tukových látok nachádzajúcich sa v krvi. Váš celkový cholesterol sa skladá prevažne z LDL cholesterolu a HDL cholesterolu.

LDL cholesterol sa často nazýva „zlý“ cholesterol, pretože sa môže ukladať v stenách tepien, kde tvorí tzv. sklerotické pláty. Tvorba týchto plátov môže v konečnom dôsledku viesť k zúženiu tepien. Toto zúženie môže spomaliť alebo zablokovať prívod krvi do životne dôležitých orgánov, napríklad do srdca a mozgu. Zablokovanie prívodu krvi môže zapríčiniť srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu.

HDL cholesterol sa často nazýva „dobrý“ cholesterol, pretože zabraňuje ukladaniu zlého cholesterolu v tepnách a chráni pred srdcovým ochorením.

Triacylglyceroly sú ďalším druhom tukov v krvi, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku srdcového ochorenia.

Ezetimib Teva sa používa u pacientov, ktorých hladina cholesterolu nie je dostatočne znížená pri dodržiavaní samotnej diéty na zníženie hladiny cholesterolu. Je potrebné, aby ste vo vašej diéte na zníženie hladiny cholesterolu pokračovali aj počas užívania tohto lieku.

Ezetimib Teva sa používa ako doplnok k diéte na zníženie hladiny cholesterolu, ak máte:
  • zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi (primárnu hypercholesterolémiu [heterozygotnú familiárnu a nefamiliárnu])
  • užíva sa spolu so statínom, keď hladina cholesterolu nie je dostatočne znížená pri užívaní samotného statínu
  • užíva sa samotný, keď liečba statínom nie je vhodná alebo nie je dobre znášaná
  • dedičné ochorenie (homozygotnú familiárnu hypercholesterolémiu), ktoré sa vyznačuje zvýšením hladiny cholesterolu v krvi. Lekár vám predpíše aj statín a možno budete dostávať aj inú liečbu.

Ak máte srdcové ochorenie, Ezetimib Teva podávaný v kombinácii s liekmi na zníženie hladiny cholesterolu nazývanými statíny znižuje riziko srdcového záchvatu, cievnej mozgovej príhody, potreby operácie na zvýšenie prietoku krvi srdcom alebo potreby hospitalizácie kvôli bolesti na hrudníku.

Ezetimib Teva vám nepomôže schudnúť.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Nasledujúce výrazy sa používajú na opísanie, ako často boli vedľajšie účinky hlásené:
  • Veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 pacientov)
  • Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 pacientov)
  • Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 pacientov)
  • Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 pacientov)
  • Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 pacientov, vrátane jednotlivých hlásení).

Ak sa u vás objaví nevysvetliteľná bolesť svalov, citlivosť svalov alebo svalová slabosť, ihneď sa skontaktujte so svojím lekárom. Je to potrebné z dôvodu, že v zriedkavých prípadoch môžu byť problémy so svalmi, zahŕňajúce rozpad svalových vlákien vedúci k poškodeniu obličiek, závažné a môžu vyústiť do potenciálne život ohrozujúceho stavu.

Ihneď sa skontaktujte so svojím lekárom, ak sa u vás vyskytnú alergické reakcie zahŕňajúce opuch tváre, pier, jazyka a/alebo hrdla, ktorý môže spôsobovať ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním. Alergické reakcie boli hlásené pri používaní ezetimibu v bežnej klinickej praxi.

Keď sa ezetimib užíval samotný, boli hlásené nasledujúce vedľajšie účinky:
Časté: bolesť brucha; hnačka; plynatosť; pocit únavy.
Menej časté: zvýšené hodnoty niektorých laboratórnych vyšetrení krvi, ktoré overujú funkciu pečene (transaminázy) alebo svalov (kreatínkináza); kašeľ; porucha trávenia; pálenie záhy; pocit na vracanie; bolesť kĺbov; svalové kŕče; bolesť šije; znížená chuť do jedla; bolesť; bolesť na hrudníku; návaly tepla; vysoký krvný tlak.

Keď sa ezetimib užíval so statínom, boli navyše hlásené nasledujúce vedľajšie účinky:
Časté: zvýšené hodnoty niektorých laboratórnych vyšetrení krvi, ktoré overujú funkciu pečene (transaminázy); bolesť hlavy; bolesť svalov, citlivosť svalov alebo svalová slabosť.
Menej časté: pocit mravčenia; suchosť v ústach; svrbenie; vyrážka; žihľavka; bolesť chrbta; svalová slabosť, bolesť v rukách a nohách; nezvyčajná únava alebo slabosť; opuch, najmä rúk a nôh.

Keď sa ezetimib užíval s fenofibrátom, bol hlásený nasledujúci častý vedľajší účinok: bolesť brucha.

Pri používaní ezetimibu v bežnej klinickej praxi boli navyše hlásené nasledujúce vedľajšie účinky: závraty; bolestivosť svalov; ťažkosti s pečeňou; alergické reakcie zahŕňajúce vyrážku a žihľavku; vyvýšená červená vyrážka, niekedy s léziami (rankami) terčovitého tvaru (multiformný erytém); bolesť svalov, citlivosť svalov alebo svalová slabosť; rozpad svalových vlákien; žlčníkové kamene alebo zápal žlčníka (ktorý môže spôsobovať bolesť brucha, pocit na vracanie, vracanie); zápal podžalúdkovej žľazy, často sprevádzaný silnou bolesťou brucha; zápcha; zníženie počtu krvných buniek, čo môže spôsobovať tvorbu krvných podliatin/krvácanie (trombocytopénia); pocit mravčenia; depresia; nezvyčajná únava alebo slabosť; dýchavičnosť.

Neprehliadnite ďalšie prípravky

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.