Na čo sa EFLUELDA 062020 používa?
Efluelda je očkovacia látka. Táto očkovacia látka pomáha chrániť osoby vo veku 65 rokov a staršie pred influenzou (chrípkou). Použitie Eflueldy má byť založené na oficiálnych odporúčaniach o očkovaní proti chrípke.
Ak sa osobe podá Efluelda, imunitný systém (prirodzený obranný systém tela) si vytvorí svoju vlastnú ochranu (protilátky) proti ochoreniu. Žiadna zo zložiek očkovacej látky nemôže spôsobiť chrípku.
Chrípka je nákazlivé ochorenie dýchacích ciest vyvolané vírusmi chrípky, ktoré môže spôsobiť mierne až závažné ochorenie a môže spôsobiť závažné komplikácie ako zápal pľúc, ktorý môže viesť k hospitalizácii alebo aj k smrti. Chrípka je ochorenie, ktoré sa môže rýchlo šíriť, a ktoré je vyvolané rôznymi typmi vírusových kmeňov, ktoré sa môžu meniť každý rok. Kvôli tejto každoročnej potenciálnej zmene cirkulujúcich kmeňov, ako aj kvôli pretrvávaniu ochrany vytvorenej podaním očkovacej látky sa odporúča očkovanie zopakovať každý rok. Najväčšie riziko, kedy možno dostať chrípku je počas chladných mesiacov medzi októbrom a marcom. Ak ste neboli očkovaní na jeseň, má ešte význam očkovať sa až do jari, keďže ste až do jari vystavení riziku ochorenia chrípkou. Váš lekár vám odporučí, kedy je najvhodnejší čas na očkovanie.
Efluelda vás má chrániť proti štyrom vírusovým kmeňom, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke, približne za 2 až 3 týždne po očkovaní. Preto, ak ste sa nakazili chrípkou tesne pred očkovaním alebo po ňom, môže sa ešte u vás prejaviť toto ochorenie, keďže inkubačná doba chrípky je niekoľko dní.
Očkovacia látka vás nechráni proti bežnému prechladnutiu, aj keď niektoré jeho príznaky sú podobné chrípke.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Alergické reakcie
Okamžite vyhľadajte lekára, ak spozorujete:
- Závažné alergické reakcie:
- ktoré môžu viesť k nutnosti vyhľadať lekársku pohotovosť, ako je nízky krvný tlak, dýchavičnosť, sipot alebo ťažkosti s dýchaním, rýchly srdcový tep a slabý pulz, studená, vlhká koža, závrat, ktorý môže viesť ku kolapsu (anafylaxia [vrátane angioedému, t.j. opuch najviditeľnejší v oblastiach hlavy a krku, vrátane tváre, pier, jazyka, hrdla alebo iných častí tela, a ktorý môže spôsobovať ťažkosti pri prehĺtaní alebo dýchaní]).
Vyhľadajte lekára, ak spozorujete:
- Alergické reakcie, ako sú kožné reakcie, ktoré sa môžu rozšíriť na celé telo, vrátane svrbenia, žihľavky, vyrážky.
Tieto vedľajšie účinky sú zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) okrem vyrážky, ktorá môže mať vyššiu frekvenciu výskytu (môže postihovať menej ako 1 zo 100 osôb).
Iné hlásené vedľajšie účinky
Nižšie sú uvedené vedľajšie účinky, ktoré boli hlásené u osôb vo veku 65 rokov a starších.
Veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb):
- Reakcie v mieste vpichu injekcie: bolesť
- Celkový pocit choroby (malátnosť), bolesť hlavy, bolesť svalov (myalgia)
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
- Reakcie v mieste vpichu injekcie: začervenanie (erytém), opuch, modrina, stvrdnutie (indurácia)
- Zimnica (triaška)
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
- Reakcie v mieste vpichu injekcie: svrbenie
- Horúčka, letargia, nevoľnosť (nauzea), hnačka, kašeľ, nezvyčajná únava a slabosť (asténia), svalová slabosť, tráviace ťažkosti (dyspepsia), nočné potenie, závrat
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):
- Únava, začervenanie, bolesť kĺbov (artralgia), závrat, vracanie
- Bolesť v končatinách
Neznáme: z dostupných údajov
- Zníženie počtu určitého typu krvných častíc, nazývaných krvné doštičky; ich nízky počet môže vyústiť do vzniku rozsiahlych modrín alebo krvácania (trombocytopénia)
- Opuch žliaz v oblasti krku, podpazušia alebo v slabinách (lymfadenopatia)
- Znížená citlivosť alebo pocit mravčenia (parestézia)
- Neurologické poruchy, ktoré môžu viesť k strnulosti krku, zmätenosti, zníženej citlivosti, bolesti a slabosti končatín, strate rovnováhy, strate reflexov, paralýze častí tela alebo celého tela (encefalomyelitída a transverzálna myelitída, brachiálna neuritída, Guillainov-Barrého syndróm), ochrnutie tváre (Bellova obrna), poruchy videnia ako dôsledok dysfunkcie zrakových nervov (zápal zrakového nervu/neuropatia), kŕče (vrátane febrilných kŕčov), strata vedomia (synkopa) krátko po očkovaní
- Zápal krvných ciev (vaskulitída), ktorý môže viesť ku kožným vyrážkam a vo veľmi zriedkavých prípadoch k dočasným ťažkostiam s obličkami, rozšírenie ciev (vazodilatácia)
- Bolesť na hrudníku
- Nahromadenie krvi v očnom bielku (okulárna hyperémia)
- Zápal hrdla a nosa (bolesť v oblasti úst a hltana, nádcha), sipot, pocit zovretia hrdla, ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť).
Väčšina vedľajších účinkov sa zvyčajne objaví počas 3 dní po očkovaní a vymizne do 3 dní. Intenzita týchto vedľajších účinkov bola mierna až stredná.