y: maydis amylum (kukuričný škrob), magnesii stearas (magnéziumstearát)
Obal kapsuly: gelatina (želatína), ferri oxidum flavum (oxid železitý žltý E 172), indigocarminum (indigokarmín E 132), titanii dioxidum (oxid titaničitý E 171)
Farmakoterapeutická skupina
Venofarmakum, antivarikózum
Charakteristika
Dobesilan vápenatý svojím pôsobením na steny kapilár upravuje ich porušené fyziologické funkcie - zvýšenú priepustnosť a zníženú rezistenciu. Zvyšuje flexibilitu erytrocytov, inhibuje hyperagregáciu trombocytov a pri diabetickej retinopatii znižuje hyperviskozitu krvi a plazmy, čím upravuje reologické vlastnosti krvi a prekrvenie tkanív. Tieto účinky umožňujú korigovať poruchy funkcie kapilár - ako funkčné, tak aj spôsobené vrodenými alebo získanými metabolickými ochoreniami. Dobesilan vápenatý prispieva k zmenšeniu edému.
Farmakokinetika
Po perorálnom podaní 500 mg dobesilanu vápenatého je medzi 3. a 10. hodinou jeho plazmatická hladina vyššia ako 6 µg/ml, pričom maximálna plazmatická hladina 8 µg/ml sa dosiahne v priemere za 6 hodín. Za 24 hodín po užití je hladina v krvi približne 3 µg/ml. Väzba na plazmatické bielkoviny je 20-25 %. U zvierat dobesilan vápenatý neprechádza hemato-encefalickou ani placentárnou bariérou, ale nevie sa, či aj u ľudí.
Dobesilan vápenatý nevstupuje do enterohepatálneho cyklu a vylučuje sa zväčša nezmenený, iba 10% sa vylučuje ako metabolity. Približne 50% perorálne podanej dávky sa vylúči do moču počas prvých 24 hodín a 50% sa vylúči do stolice. Plazmatický polčas je približne 5 hodín.
Nie je známe, do akej miery ovplyvňujú poruchy funkcie obličiek farmakokinetické vlastnosti dobesilanu vápenatého.
Indikácie
Mikroangiopatie, najmä diabetická retinopatia (choroba sietnice). Chronická venózna insuficiencia dolných končatín s klinickými príznakmi (bolesti, kŕče, parestézie (svrbenie), opuchy, dermatózy zo stázy (zápalové ochorenia kože)), podporná liečba pri povrchovej tromboflebitíde (trombický zápal žíl). Hemoroidálny syndróm, poruchy mikrocirkulácie artério-venózneho pôvodu (poruchy krvného obehu).
Kontraindikácie
Precitlivenosť na jednotlivé zložky lieku.
Nežiaduce účinky
Zriedkavé: zažívacie ťažkosti (nevoľnosť, hnačka), kožné reakcie a horúčka.
V prípade zažívacích ťažkostí treba znížiť dávku alebo dočasne prerušiť liečbu.
V prípade kožných reakcií a horúčky treba prerušiť liečbu a informovať ošetrujúceho lekára, pretože môžu byť prejavom alergickej reakcie.
Akékoľvek nežiaduce účinky, aj iné ako sú uvedené, treba oznámiť ošetrujúcemu lekárovi.
Interakcie
Doteraz nie sú známe.
'
Dávkovanie a spôsob podávania
Zvyčajne 500 až 1000 mg denne - 1 kapsula raz alebo dvakrát denne, užiť počas hlavného jedla. Dĺžka trvania liečby (zvyčajne niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov) závisí od ochorenia a jeho vývoja. Dávkovanie treba prispôsobiť individuálne podľa závažnosti ochorenia.
Upozornenia
Pri ťažkej renálnej insuficiencii vyžadujúcej dialýzu treba redukovať dávkovanie.
Tehotenstvo a dojčenie
Tehotenská kategória C: Chýbajú štúdie u zvierat a tehotných žien a nie je známe, či dobesilan vápenatý prechádza placentárnou bariérou. Doxium 500 sa preto môže počas tehotenstva podávať, iba ak potenciálny prínos liečby vyváži potenciálne riziko pre plod.
Po perorálnom podaní sa dobesilan vápenatý vylučuje v malých množstvách do materského mlieka (0,4 µg/ml po podaní 3x500 mg). Z hľadiska bezpečnosti sa treba rozhodnúť pre prerušenie liečby alebo dojčenia.
Predávkovanie
Klinické príznaky prípadného predávkovania nie sú známe.
Varovanie
Nepoužívať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale za skratkou EXP.
Balenie
Kapsuly (500 mg): 30 a 60 kapsúl.
Uchovávanie
Uchovávať mimo dosahu a dohľadu detí.
Uchovávať pri teplote do 25 °C.
Dátum poslednej revízie
December 2009