Hemoroidy máme všetci, bolia len niektorých

Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou konečníka. Dolné časti konečníka sú bohato prekrvené,pri veľkom tlaku sa cievy rozšíria a nahromadená krv môže vytvárať uzly- hemoroidy. Tento mechanizmus vzniku je veľmi podobný vzniku křčových žíl na dolných končatinách. Hemoroidy ľudovo nazývame ,,zlatá žila´´.  Postihujú približne 50 % populácie, z toho častejšie mužov.

Prečo vznikajú?

Príčiny vzniku hemoroidov sú najmä dedičnosť, sedavé zamestananie, nedostatok pohybu, nesprávna životospráva, tehotenstvo, hnačky alebo naopak zápcha.

Aké môžu byť ?

Rozlišujeme dva základné typy hemoroidov, hemoroidy vnútorné sa nachádzajú smerom dovnútra análneho otvoru, môžu opuchnúť natoľko, že sa dostanú k análnemu otvoru. Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú okolo análneho otvoru, sú uložené pod kožou.

Prejavy

Základnými prejavmi hemoroidov sú krvácanie, pálenie, svrbenie, opuch, hlienovitý výtok, môžeme však pozorovať aj ďaľšie.

V tomto článku sa zameriame najmä na konzervatívnu liečbu hemoroidov, a to voľnopredajné lieky, ktoré Vám odporučia v lekárni. Tieto lieky obsahujú vo väčšine prípadov liečivá s lokálne anestetickým a protizápalovým účinkom. Okrem toho sa samozrejme musí upraviť životný štýl. Ďaľšou možnosťou je aj chirurgická liečba.

Voľnopredajné čapíky

DOBEXIL H SUP - Liek obsahuje dve liečivá: kalciumdobesilát a lidokaín. Kalcium dobesilát upravuje funkciu stien hemoroidálnych žíl, a tým znižuje opuch. Lidokaín svojím lokálne anestetických účinkom znižuje svrbenie a pálenie. Tento liek je kontraindikovaný u tehotných žien a detí do 15 rokov.

FAKTU čapíky - Účinnými latkami v tomto lieku sú cinchokaín, lokálne anestetikum a polikresulén. Faktu čapíky sa používajú na liečbu vnútorných hemoroidov.

PREPARATION H - Obsahuje pivovarnícke kvasnice a olej zo žraločej pečene. Odstráňuje prejavy hemoroidov ako bolesť, dráždenie a svrbenie. Je kontraindikovaný u pacientov mladších ako 18 rokov.

PROCTO- GLYVENOL - Používa sa na ličbu vnútorných hemoroidov. Obsahuje účinné látky lidokaín a tribenozid. Lidokaín svojím lokálne anestetickým účinkom znižuje pociť bolesti, tribenozid znižuje priepustnosť a zvyšuje napätie malých ciev v mieste aplikácie.

SPOFAX - Liek s účinnými látkami cinchokaín, galan bizmutitý zásaditý a karboxycelulóza. Jeho účinkom je potlačenie krvácania. Je kontraindikovaný u deti a mladistvým mladších ako 15 rokov.

Čapíky sa aplikujú do konečníka, po vyprázdnení a vykonaní hygieny.

Voľnopredajné maste

DOBEXIL H ung - Obsahuje rovnaké účinné látky ako čapíky. Je kontraindikovaný počas tehotenstva, dojčenia a u pacientov mladších 15 rokov.

DOXIPROCT ung rec - Účinnými látkami sú opäť lidokaín a dobesilát vápanatý. Zmierňuje zápal, krvácanie, mokvanie a odstraňuje nepríjemné príznaky hemoroidov.

FAKTU masť ung rec - FAKTU masť má rovnaké účinné látky ako FAKTU čapíky. Používa sa však na liečbu vonkajších aj vnútorných hemoroidov.

PREPARATION H ung rec - S výberom voľnopredajného prípravku Vám najlepšie poradí Váš lekárnik.

Liek viazaný na lekársky predpis

DETRALEX tbl flm - Liek obsahuje bioflavonoidy. Sú to liečivá stabilizujúce kapiláry. 

07 marca 2016
Diskusia k článku (2)
Val kal 20.4.2017 Reagovať
Ahojte tak ja som si už prešla rôznymi bolesti sprevádzaným krvácaním niekoľko krát detralex je veľmi účinný spôsob liečby aj keď je naozaj finančné dosť náročný.vyskúšala som aj iné podobné lieky cenovo dostupné ale môj zdravia.problém sa vždy vrátil.čipky,maste,zmena stravovacích návykov hygiena a veľa vlakniny zlepšuje celkový problém.držím vám palce..liecte sa je to nepríjemná bolesť.
Ivana 28.1.2017 Reagovať
lieky od lekara sedave kupele a mast hemostop a pomaly ustupovali az nakoniec uplne zmizli
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.