DOBEXIL H UNG ung rec 1x20 g (tuba Al)

bóza, análne fisury, pruritus ani, potlačenie zápalu a zmiernenie symptómov, ako sú napr. opuch, bolesť, pálenie a krvácanie najmä
v začiatočnom štádiu ochorenia, liečba pred a po chirurgických zákrokoch na konečníku, pooperačné ťažkosti po odstránení hemoroidov, po sklerotizácii hemoroidov, po ošetrení ligaturou podľa Barrona. Masť Dobexil® H ung je vhodná najmä ak ochorenie sprevádza aj svrbenie. Masť je vhodná pre
dospelých aj pre mladistvých.

4.2. Dávkovanie a spôsob podávania
Masť sa nanáša do okolia konečníka alebo sa vtláča do konečníka pomocou priloženého aplikátora
2-krát denne (ráno a večer), najdlhšie počas 14 dní. Pred každým ošetrením, a obzvlášť po stolici, treba okolie konečníka starostlivo umyť, najlepšie osprchovať studenou vodou.

4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na účinné látky alebo na masťový základ, ťažšie ochorenie srdca a obličiek, gravidita, dojčenie, vek do 15 rokov.

4.4. Špeciálne upozornenia
Používanie Dobexilu® H ung je len súčasťou komplexnej liečby, prispieva len k zmierneniu symptómov. Nie je kauzálnou liečbou.

4.5. Liekové a iné interakcie
Nie sú známe.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Podávať liek v gravidite a počas dojčenia nie je vhodné.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Pozornosť nie je ovplyvnená.

4.8. Nežiaduce účinky
U niektorých pacientov dochádza po aplikácii k páleniu a bolesti. Uvedené príznaky obvykle rýchlo ustúpia. Môže sa vyskytnúť aj alergická kontaktná senzibilizácia (prekrvenie sliznice a začervenanie kože, vyrážky, svrbenie v okolí konečníka).

4.9. Predávkovanie
Vzhľadom k liekovej forme je otrava liekom Dobexil® H ung málo pravdepodobná. Pri náhodnom použití väčšieho množstva masti malým dieťaťom môže dôjsť k nevoľnosti až k zvracaniu. Odporúča sa vracanie podporiť alebo vyvolať a podať živočíšne uhlie.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
Farmakoterapeutická skupina: Antihemoroidalum

ATC kód: C05BX51

5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Liek na lokálne použitie, ktorý obsahuje zmes látok, ktoré tlmia symptómy hemoroidálnych ochorení. Dobesilan vápenatý reguluje porušenú funkciu cievnej steny, znižuje jej priepustnosť a zvyšuje
odolnosť. Zmierňuje odbúravanie kolagénu, znižuje viskozitu krvi a zvyšuje prekrvenie tkaniva, uľahčuje odtok lymfy a znižuje tvorbu opuchov.
Lidokaín je povrchové anestetikum (anilínový derivát), ktoré má stredne dlhú dobu účinku. Na koži
a najmä na slizniciach znižuje reverzibilne vnímavosť senzitívnych nervových receptorov a vodivosť citlivých nervových vlákien. Má nízky senzibilačný potenciál, na rozdiel od prokaínu pôsobí anticholinergicky. Mastný čapíkový základ pôsobí tiež priaznivo na postihnuté miesta, chráni sliznicu pred mechanickým a chemickým dráždením.


5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Dobesilan vápenatý sa po orálnom podaní dobre absorbuje z tráviaceho traktu a dosahuje účinných hladín v krvi v rozmedzí 3 – 10 hodín od podania. 20 – 25 % sa viaže na plazmatické bielkoviny.
Vylučuje sa obličkami asi 90 % v nezmenenej forme a len 10 % vo forme metabolitov. Údaje po rektálnom podaní dobesilanu vápenatého nie sú známe.
Účinok lidokaínu po rektálnom podaní nastupuje rýchlo do 3 minút, na perianálnej koži pomalšie do 30'
minút a trvá približne 90 – 120 minút. Lidokaín sa 5-krát pomalšie metabolizuje na neúčinné metabolity v porovnaní s prokaínom. Lidokaín je látka lipofilnej povahy. Prechádza cez placentárnu bariéru.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Calcii dobesilas – LD50 u myší po i. v. podaní - 775 mg/kg. Lidocaini hydrochloridum – LD50 u myší po i. v. podaní – 15 mg/kg.

Vzhľadom na použité dávky účinných látok a všeobecne nižšie vstrebávanie liečiv pri podaní per rectum je možné usudzovať vysoký bezpečnostný profil liekovej formy.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok
Antioxidantia lipidorum mixta, Polysorbatum 80, Propylenglycolum, Macrogolum 400, Macrogolum
3350

6.2. Inkompatibility
Nie sú známe.

6.3. Čas použiteľnosti
2 roky

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
V suchu, pri teplote do 25 °C, chrániť pred svetlom a mrazom.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu
Al zaslepená tuba s vnútornou lakovou úpravou, plastový uzáver s hrotom, plastový aplikátor, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka.
Balenie: 1 x 20 g.


6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Aplikácia do konečníka a jeho okolia.

7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Valeant Czech Pharma s.r.o., Praha, Česká republika.

8. Registračné číslo: 23/0078/05-S

8. Dátum prvej registrácie:
31. 03. 2005

9. Dátum poslednej revízie textu:
Február 2006
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.