) / deň i.v., rozdelená na 3–4 (6) jednotlivých dávok počas 4–8 dní. Môže byť potrebné dlhodobejšie podávanie Dexamethasone phosphatu Krka nižšej dávky počas ožarovania a pri konzervatívnej liečbe neoperovateľných mozgových nádorov.
- Opuch mozgu spôsobený bakteriálnou meningitídou: 0,15 mg/kg telesnej hmotnosti každých 6 hodín počas 4 dní, deti 0,4 mg/kg telesnej hmotnosti každých 12 hodín počas 2 dní; začiatočná dávka pred prvou dávkou antibiotík. Závažné prípady, toxické stavy (napr. tuberkulóza, týfus; iba so súbežnou antiinfekčnou liečbou): 4–20 mg/ deň i.v., v jednotlivých prípadoch (napr. týfus) na začiatku liečby až do 200 mg.
Majú sa zvážiť oficiálne pokyny z oblasti liečby kortikoidmi o vhodnej liečbe infekčných ochorení.
- Posttraumatický šok/ profylaxia posttraumatického šokového syndrómu pľúc: začiatočná dávka
40–100 mg (deti 40 mg) i.v., opakovaná dávka po 12 hodinách alebo 16–40 mg každých 6 hodín počas 2 až 3 dní.
- Závažný akútny astmatický záchvat: dospelí: 8–20 mg i.v. čo najskôr. Deti: 0,15 - 0,3 mg/kg telesnej hmotnosti i.v. Dávky sa majú podľa potreby opakovať, podľa individuálnej odpovede a klinickej potreby.
- Akútne kožné ochorenia: V závislosti od povahy a rozsahu choroby denné dávky 8–40 mg i.v., v závažných prípadoch až do 100 mg. Nasleduje liečba klesajúcimi dávkami.
- Aktívna fáza reumatického systémového ochorenia: systémový lupus erythematosus 6-16 mg/deň.
- Aktívna reumatoidná artritída s ťažkým, progredujúcim priebehom: pri rýchlych deštrukčných formách 12-16 mg/deň, pri mimokĺbových prejavoch 6-12 mg/deň.
- Paliatívna liečba malígnych tumorov: počiatočná dávka 8-16 mg/deň, pri predĺženej liečbe 4-12 mg/deň.
- Profylaxia a liečba cytostatikami vyvolaného vracania pri antiemetickej liečbe: 8–20 mg i.v. pred začatím chemoterapie, potom podľa potreby 4–8 mg jeden až dvakrát denne počas 2–3 dní (stredne emetogénna chemoterapia) alebo do 3 až 4 dní (vysoko emetogénna chemoterapia).
- Profylaxia a liečba pooperačného vracania: jednorazová dávka 4–8 mg i.v. pred začiatkom operácie; u detí starších ako 2 roky: 0,15 mg/kg telesnej hmotnosti (maximálne do 8 mg).
Lokálne podávanie:Pri lokálnej infiltračnej a injekčnej liečbe sa zvyčajne podáva 4–8 mg; 2 mg disodnej soli dexametazón-fosfátu sú dostatočné, ak sa injikujú do malých kĺbov alebo sa aplikujú subkonjunktiválnou injekciou.
Spôsob podávaniaDexamethasone phosphate Krka sa má podávať pomalou (viac ako 2 až 3 minúty) intravenóznou injekciou alebo infúziou, ale môže sa podať aj intramuskulárne, ak sa vyskytnú problémy s venóznym prístupom a je dostatočný krvný obeh. Dexamethasone phosphate Krka sa môže podávať aj infiltráciou a intraartikulárnou alebo subkonjunktiválnou injekciou. Dĺžka liečby závisí od indikácie.
Pri hypotyreóze alebo cirhóze pečene môžu byť postačujúce nízke dávky alebo môže byť potrebné zníženie dávky.
Pri podávaní intraartikulárnou injekciou sa má zvážiť postup otvoreného kĺbu a má sa vykonávať za prísnych aseptických podmienok. Na účinnú úľavu od príznakov zvyčajne postačuje jedna intraartikulárna injekcia. Ak je potrebná opakovaná injekcia, nemá sa podať skôr ako po 3–4 týždňoch. Na jeden kĺb sa nesmie použiť viac ako 3–4 injekcie. Vyžaduje sa lekárska kontrola kĺbu, najmä po opakovaných injekciách.
Infiltrácia: Oblasť s najväčšou bolesťou alebo pripevnením šliach je infiltrovaná Dexamethasone phosphatom Krka. Pozor, nevstrekujte do šľachy! Je potrebné vyhnúť sa častým injekciám a musia sa dodržiavať prísne aseptické opatrenia.
V prípade, že sú pri jednorazovej liečbe potrebné vysoké dávky, má sa zvážiť použitie liekov s dexametazónom s vyššou silou/objemom.
Vhodnosť na použitie
Má sa používať iba číry roztok. Obsah ampulky je určený na jednorazové vytiahnutie. Akýkoľvek zostávajúci injekčný roztok sa má zlikvidovať.
Informácie o kompatibilite pozri časť 6.6.
4.3. KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Systémová plesňová infekcia; systémová infekcia, pokiaľ nie je použitá špecifická antiinfekčná liečba.
Intraartikulárna injekcia je kontraindikovaná:
- Ak je prítomná infekcia v liečenom kĺbe alebo v jeho bezprostrednej blízkosti
- Pri bakteriálnej artritíde
- Pri nestabilite liečeného kĺbu
- Pri sklone ku krvácaniu (spontánnemu alebo vyvolanému antikoagulanciami)
- Pri periartikulárnej kalcifikácii
- Pri vaskulárnej nekróze kostí
- Pri ruptúre šľachy
- Pri Charcotovom kĺbe
Infiltrácia je bez príčinnej dodatočnej liečby kontraindikovaná, ak je infekcia prítomná v oblasti podania, ako je subkonjunktiválne podávanie pri vírusových, bakteriálnych a mykotických očných stavoch alebo poškodeniach rohovky a vredoch.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPri použití Dexamethasone phosphatu Krka sa pozorovali ojedinelé prípady závažných anafylaktických reakcií s obehovým kolapsom, zástavou srdca, arytmiou, bronchospazmom a / alebo hypotenziou.Kvôli imunosupresii môže liečba Dexamethasone phosphatom Krka viesť k zvýšenému riziku bakteriálnych, vírusových, parazitických, oportúnnych a plesňových infekcií. Môže maskovať príznaky existujúcej alebo vyvíjajúcej sa infekcie, čím sa diagnostika sťažuje. Latentné infekcie, ako je tuberkulóza alebo hepatitída B, sa môžu reaktivovať.
Počas liečby Dexamethasone phosphatom Krka môže byť v prípadoch zvláštnych fyzických stresových situácií (trauma, chirurgický zákrok, pôrod atď.) potrebné dočasné zvýšenie dávky.
Pre nasledujúce indikácie má byť použitá liečba Dexamethasone phosphatom Krka len v prípade závažných indikácii a ak je to nutné, má byť podaná aj cielená antiinfekčná liečba:
- akútne vírusové infekcie (hepatitída B, herpes zoster, herpes simplex, varicela, herpetická keratitída),
- HBsAG-pozitívna chronicko-aktívna hepatitída,
- približne 8 týždňov pred a 2 týždne po očkovaniach živými vakcínami (pozri časti 4.3 a 4.5),
- systémové mykózy a parazitózy (napr. nematódy),
- u pacientov s podozrením alebo potvrdenou strongyloidázou (infekcia mrlami) môžu glukokortikoidy viesť k aktivácii a masovej proliferácii týchto parazitov,
- poliomyelitída,
- lymfadenitída po BCG-očkovaní,
- akútne a chronické bakteriálne infekcie,
- pri tuberkulóze v anamnéze môže byť použitý len s antituberkulostatikami
Pri nasledujúcich indikáciách má byť použitá liečba Dexamethasone phosphatom Krka len v prípade závažných indikácii a ak je to nutné, má byť podaná aj ďalšia špecifická liečba:
- gastrointestinálne vredy
- osteoporóza
- ťažká srdcová nedostatočnosť
- ťažko kontrolovateľný vysoký krvný tlak
- ťažko kontrolovateľný diabetes mellitus
- psychické problémy (aj v anamnéze) vrátane suicidality: odporúča sa neurologické alebo psychiatrické monitorovanie
- glaukóm so zatvoreným uhlom a glaukóm s otvoreným uhlom: odporúča sa oftalmologické monitorovanie a doplnková liečba
- vredy rohovky a poranenia rohovky: odporúča sa oftalmologické monitorovanie a doplnková liečba
Poruchy videniaPoruchy videnia môžu byť hlásené pri systémovom a lokálnom použití kortikosteroidov. Ak sa u pacienta objavia symptómy, ako je rozmazané videnie alebo iné poruchy videnia, pacient má byť odporučený k oftalmológovi na posúdenie možných príčin, medzi ktoré môže patriť sivý zákal, glaukóm alebo zriedkavé ochorenia, ako je napríklad centrálna serózna chorioretinopatia (CSCR), ktoré boli hlásené po použití systémových a lokálnych kortikosteroidov.
Z dôvodu rizika perforácie čreva sa Dexamethasone phosphate Krka môže používať iba v prípade naliehavej indikácie a pod vhodným dohľadom pri:
- závažnej ulceróznej kolitíde s rizikom perforácie, s možnosťou bez peritoneálneho podráždenia
- divertikulitíde
- enteroanastomóze (okamžite po operácii)
Príznaky peritoneálnej iritácie po gastrointestinálnej perforácii nemusia byť prítomné u pacientov, ktorí dostávajú vysoké dávky glukokortikoidov.
Počas podávania Dexamethasone phosphate Krka môžu mať pacienti s diabetom zvýšenú potrebu inzulínu alebo perorálnych antidiabetík.
Počas liečby Dexamethasone phosphatom Krka je potrebné pravidelne kontrolovať krvný tlak obzvlášť pri podávaní vysokých dávok a u pacientov s ťažko regulovateľným vysokým krvným tlakom.
Pacienti so závažnou srdcovou nedostatočnosťou musia byť pozorne sledovaní vzhľadom na riziko zhoršenia stavu.
U pacientov liečených vysokými dávkami dexametazónu sa môže vyskytnúť bradykardia.
Môžu sa vyskytnúť závažné anafylaktické reakcie.
Pri súbežnom užívaní glukokortikoidov a flórchinolónov sa zvyšuje riziko porúch šliach, tenditídy a ruptúry šliach.
Na začiatku liečby Dexamethasone phosphatom Krka môže dôjsť k zhoršeniu pre-existujúcej myasthenia gravis.
Vakcinácia inaktivovanými vakcínami je vo všeobecnosti možná. Avšak je potrebné vziať do úvahy, že vyššie dávky kortikoidov môžu mať vplyv na imunitnú reakciu a tým pádom aj na úspešnosť inokulácie.
Pri vysokých dávkach sa má zaistiť dostatočný príjem draslíka a obmedzenie sodíka a majú sa monitorovať hladiny draslíka v sére.
Náhle prerušenie liečby po približne 10 dňoch môže mať za následok exacerbáciu alebo relaps základného ochorenia a akútnej adrenokortikálnej nedostatočnosti/ abstinenčný syndróm z prerušenia liečby kortizónom; preto sa má dávka pomaly znižovať, ak sa má liečba prerušiť.
Niektoré vírusové ochorenia (ovčie kiahne, osýpky) môžu byť u pacientov liečených glukokortikoidmi veľmi závažné. Pacientom s oslabenou imunitou, ktorí v minulosti nemali ovčie kiahne alebo osýpky hrozí mimoriadne riziko. Ak sú títo ľudia počas liečby Dexamethasone phosphatom Krka v kontakte s osobami infikovanými ovčími kiahňami alebo osýpkami, musí sa v prípade potreby začať preventívna liečba.
V rámci skúseností po uvedení lieku na trh bol u pacientov s hematologickými malignitami po použití dexametazónu samotného alebo v kombinácii s inými chemoterapeutickými liekmi hlásený syndróm nádorovej lýzy (z angl. tumor lysis syndrome TLS). Pacienti s vysokým rizikom TLS, napríklad pacienti s vysokou rýchlosťou proliferácie, vysokou nádorovou záťažou a vysokou citlivosťou na cytotoxické lieky majú byť pozorne sledovaní a majú sa zaviesť príslušné opatrenia.
Intravenózne podávanie by malo byť pomalou (viac ako 2–3 minúty) injekciou, pretože pri príliš rýchlom podaní sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ako napríklad nepríjemné pichanie alebo parestézia.
Dexamethasone phosphate Krka je určený na krátkodobé použitie. Pri nesprávnom použití počas dlhšieho obdobia sa majú zvážiť ďalšie upozornenia a opatrenia, ako sú opísané pri dlhodobom podávaní liekov obsahujúcich glukokortikoidy.
Po lokálnom podaní sa majú vziať do úvahy možné systémové vedľajšie účinky a interakcie.
Intraartikulárne podávanie glukokortikoidov zvyšuje riziko infekcií kĺbov. Dlhodobé podávanie a opakované injekcie glukokortikoidov do nosných kĺbov môžu zhoršiť zmeny kĺbov súvisiace s opotrebením. Je to pravdepodobne kvôli nadmernému zaťaženiu postihnutých kĺbov po úľave od bolesti alebo iných príznakov.
Lokálne očné použitie:Cushingov syndróm a/alebo supresia nadobličiek sa môže vyskytnúť po systémovej absorpcii oftalmického dexametazónu počas intenzívnej alebo dlhodobej liečby u pacientov s predispozíciou, vrátane detí a pacientov liečených inhibítormi CYP3A4 (vrátane ritonaviru a kobicistátu). V týchto prípadoch sa má liečba postupne ukončiť.
Pri subkonjunktiválnom podaní steroidov sa odporúča opatrnosť, pretože to môže byť spojené s potenciálnym rizikom stenčenia alebo rozpustenia skléry.
Deti a dospievajúciPredčasne narodení novorodenciDostupné dôkazy poukazujú na dlhodobé nežiaduce účinky na neurologický vývin po skorej liečbe (< 96 hodín po narodení) u predčasne narodených novorodencov s chronickým ochorením pľúc pri začiatočnej dávke 0,25 mg/kg dvakrát denne.
Vo fáze rastu detí sa musí starostlivo zvážiť pomer prínosu a rizika liečby Dexamethasone phosphatom Krka.
Starší pacientiPretože u starších pacientov je zvýšené riziko osteoporózy, je potrebné starostlivo zvážiť pomer prínosu a rizika liečby Dexamethasone phosphatom Krka.
Užívanie Dexamethasone phosphatu Krka môže viesť k pozitívnym výsledkom dopingových testov.
Dôležité informácie o niektorých pomocných látkachDexamethasone phosphate Krka 4 mg/ml injekčný/infúzny roztok
Tento liek obsahuje 3 mg sodíka v ampulke, čo zodpovedá 0,15% WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelých.
Dexamethasone phosphate Krka 8 mg/2 ml injekčný/infúzny roztok
Tento liek obsahuje 6 mg sodíka v ampulke, čo zodpovedá 0,3% WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelých.
4.5 Liekové a iné interakcieEstrogény (napr. perorálne kontraceptíva): Polčas glukokortikoidov môže byť predĺžený. Preto môže byť účinok kortikoidov zvýšený.
Lieky, ktoré indukujú CYP3A4, ako rifampicín, fenytoín, karbamazepín, barbituráty a primidón: Účinok kortikoidov môže byť znížený.
Inhibítory CYP3A4 (vrátane ketokonazolu, itrakonazolu, ritonaviru a kobicistatu) môžu znížiť klírens dexametazónu, čo môže viesť k zvýšeniu účinku a potlačeniu funkcie nadobličiek / Cushingovmu syndrómu. Tejto kombinácii sa treba vyhnúť, s výnimkou prípadov, kedy prínos liečby prevažuje zvýšené riziko systémových nežiaducich účinkov kortikosteroidov. V takom prípade sa majú u pacientov sledovať systémové účinky kortikosteroidov.
Efedrín: metabolizmus glukokortikoidov môže byť zrýchlený a tým znížená ich účinnosť.
Inhibítory ACE: zvýšené riziko zmien v počte krvných buniek.
Srdcové glykozidy: Účinok glykozidov sa môže zvýšiť nedostatkom draslíka.
Saluretiká/ laxatíva: Môže sa zvýšiť vylučovanie draslíka.
Antidiabetiká: Hypoglykemický účinok sa môže znížiť.
Deriváty kumarínu: Antikoagulačný účinok sa môže znížiť alebo zvýšiť. Pri súbežnom podávaní môže byť potrebná úprava dávkovania antikoagulancia.
Nesteroidové protizápalové lieky (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs – NSAID), salicyláty a indometacín: Je zvýšené riziko gastrointestinálnych vredov a krvácania.
Nedepolarizujúce svalové relaxanciá: Účinok relaxácie svalov môže trvať dlhšie.
Atropín, iné anticholinergiká: Pri súbežnom použití je možné ďalšie zvýšenie vnútroočného tlaku.
Praziquantel: Kortikosteroidy môžu spôsobiť pokles koncentrácie praziquantelu v krvi.
Chlorochín, hydroxychlorochín, meflochín: Existuje zvýšené riziko myopatií, kardiomyopatií.
Protirelín: Počas podávania protirelínu sa môže zaznamenať znížené zvýšenie TSH.
Imunosupresíva: Zvýšená citlivosť na infekcie a možné zhoršenie alebo manifestácia latentných infekcií. Okrem toho v prípade cyklosporínu: Hladiny cyklosporínu v krvi sú zvýšené: Existuje zvýšené riziko záchvatov.
Fluórchinolóny môžu zvyšovať riziko porúch šliach.
Vplyv na metódy vyšetrovania: Kožné reakcie pri alergických testoch môžu byť potlačené.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaDexametazón prechádza cez placentu. Dexametazón sa má podávať počas gravidity, obzvlášť v prvom trimestri, len ak predpokladaný benefit pre matku prevýši možné riziko pre plod.
Pri dlhodobej liečbe glukokortikoidmi počas tehotenstva nie je možné vylúčiť poruchy rastu plodu.
Podanie kortikosteroidov gravidným zvieratám môže spôsobiť abnormality vývinu plodu vrátane rázštepu podnebia, spomalenia vnútromaternicového rastu a môže mať vplyv na rast a vývin mozgu. Neexistuje žiadny dôkaz, že kortikosteroidy spôsobujú zvýšenú incidenciu kongenitálnych abnormalít, ako je rázštep podnebia/pery u ľudí (pozri tiež časť 5.3).
Ak sa glukokortikoidy podávajú ku koncu tehotenstva, existuje riziko atrofie kôry nadobličiek, čo môže vyžadovať substitučnú liečbu u novorodencov, ktorá sa musí pomaly znižovať.
DojčenieDexametazón prechádza do ľudského materského mlieka. Neboli známe žiadne prípady poškodenia dieťaťa. Napriek tomu sa má liek používať počas dojčenia pod prísnymi indikáciami. Ak si ochorenie vyžaduje vyššie dávky, dojčenie sa musí prerušiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNeexistujú žiadne náznaky, že Dexamethasone phosphate Krka ovplyvňuje schopnosť aktívne sa zúčastňovať cestnej premávky alebo obsluhovať stroje; to isté platí pre prácu bez bezpečného zabezpečenia.
4.8 Nežiaduce účinkyRiziko nežiaducich účinkov je počas krátkodobej liečby dexametazónom nízke, s výnimkou liečby vysokými parenterálnymi dávkami, pri ktorej sa môžu vyskytnúť zmeny v elektrolytoch, výskyt opuchov, prípadné zvýšenie krvného tlaku, zástava srdca, poruchy srdcového rytmu alebo kŕče, a počas krátkodobej liečby je možné pozorovať aj klinické prejavy infekcií. Pozornosť sa má venovať možným žalúdočným a črevným vredom (často vyvolaných stresom), pretože liečba kortikoidmi môže znížiť ich príznaky a znížiť glukózovú toleranciu.
Môžu sa vyskytnúť nasledujúce nežiaduce účinky; sú vysoko závislé od dávky a trvania liečby, takže ich frekvenciu nie je možné špecifikovať:
Infekcie a nákazy:Maskovanie infekcií, manifestácia a exacerbácia vírusových infekcií, plesňových infekcií, bakteriálnych, parazitických a oportúnnych infekcií, aktivácia strongyloidázy (pozri časť 4.4).
Poruchy krvi a lymfatického systému:Mierna leukocytóza, lymfocytopénia, eozinopénia, polycytémia.
Poruchy imunitného systému:Reakcie z precitlivenosti (napr. exantém vyvolaný liekmi), závažné anafylaktické reakcie, ako sú arytmie, bronchospazmus, hypo- alebo hypertenzia, obehový kolaps, zástava srdca, oslabenie imunitného systému.
Poruchy endokrinného systému:Cushingov syndróm (typické príznaky: mesiačikovitá tvár, centrálna obezita a pletora), supresia nadobličiek (pozri časť 4.4).'
Poruchy metabolizmu a výživy:Retencia sodíka s edémom, zvýšené vylučovanie draslíka (riziko arytmií), zvýšenie telesnej hmotnosti, znížená glukózová tolerancia, diabetes mellitus, hypercholesterolémia a hypertriglyceridémia, zvýšená chuť do jedla.
Psychické poruchy:Depresia, podráždenosť, eufória, zvýšená nálada, psychózy, mánia, halucinácie, emocionálna labilita, úzkosť, poruchy spánku, suicidalita.
Poruchy nervového systému:Pseudotumor cerebri, manifestácia latentnej epilepsie, zvýšenie citlivosti na záchvaty pri manifestnej epilepsii.
Poruchy oka:Katarakta, najmä so zadnou subkapsulárnou opacitou, glaukómom, zhoršením príznakov spojených s vredom rohovky, zvýšeným výskytom vírusových, plesňových a bakteriálnych infekcií oka, zhoršením bakteriálnych infekcií rohovky, ptózou, mydriázou, chemózou, iatrogénnou perforáciou skléry, chioretinopatiou. Zriedkavé prípady reverzibilného exoftalmu a po subkonjunktiválnom podaní tiež keratitída herpes simplex, perforácia rohovky v prípade existujúcej keratitídy, rozmazané videnie (pozri tiež časť 4.4).
Cievne poruchy:Hypertenzia, zvýšené riziko aterosklerózy a trombózy, vaskulitída (tiež ako abstinenčný syndróm po dlhodobej liečbe), zvýšená krehkosť kapilár.
Poruchy gastrointestinálneho traktu:Gastrointestinálne vredy, gastrointestinálne krvácanie, pankreatitída, žalúdočné ťažkosti, čkanie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva:Striae rubra, atrofia, telangiektázia, petechie, ekchymóza, hypertrichóza, steroidmi indukované akné, rosacee podobná (periorálna) dermatitída, zmeny pigmentácie kože.
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva:Myopatia, svalová atrofia a slabosť, osteoporóza (závislá od dávky, možná aj pri krátkodobom podávaní), aseptická nekróza kostí, poruchy šľachy, tendinitída, pretrhnutie šľachy, epidurálna lipomatóza, inhibícia rastu u detí.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov:Poruchy sekrécie pohlavných hormónov (následne: nepravidelná menštruácia až po amenoreu, hirsutizmus, impotencia).
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:Oneskorené hojenie rán.
Lokálne podávanie:Lokálne podráždenie a neznášanlivosť sú možné (pocit tepla, dlhodobá bolesť) najmä pri oftalmickom použití. Atrofia kože a atrofia subkutánneho tkaniva v mieste podania injekcie sa nedajú vylúčiť, ak sa kortikoidy neaplikujú opatrne do kĺbovej dutiny.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePríznakyAkútna intoxikácia dexametazónom nie je známa. V prípade chronického predávkovania sa dá očakávať zvýšenie nežiaducich účinkov (pozri časť 4.8), najmä účinkov na endokrinný systém, metabolizmus a elektrolyty.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: kortikosteroidy na systémové použitie, glukokortikoidy, ATC kód: H02AB02
Dexametazón je mono-fluórovaný glukokortikoid s výraznými antialergickými, protizápalovými a membránu stabilizačnými vlastnosťami a účinkami na metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín a tukov.
Dexametazón má približne 7,5-krát väčší glukokortikoidný účinok ako prednizolón a prednizón a v porovnaní s hydrokortizónom je 30-krát účinnejší, bez mineralokortikoidnych účinkov.
Glukokortikoidy, ako dexametazón, prejavujú svoje biologické účinky aktiváciou transkripcie génov citlivých na kortikosteroidy. Protizápalové, imunosupresívne a antiproliferatívne účinky sú spôsobené zníženou tvorbou, uvoľňovaním a aktivitou zápalových mediátorov, inhibíciou špecifických funkcií a migráciou zápalových buniek. Kortikosteroidmi sa okrem toho dá zabrániť účinku senzibilizovaných T lymfocytov a makrofágov na cieľové bunky.
Ak sa vyžaduje dlhodobá liečba kortikoidmi, musí sa zvážiť možnosť vyvolania prechodnej adrenálnej insuficiencie. Potlačenie osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky tiež závisí od jednotlivých faktorov.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiDexametazón sa viaže v závislosti od dávky na plazmatické albumíny. Pri veľmi vysokých dávkach najväčšia časť voľne cirkuluje v krvi. Pri hypoalbuminémii stúpa podiel neviazaného (aktívneho) kortikoidu. Štyri hodiny po intravenóznom podaní rádioaktívne označeného dexametazónu u ľudí je maximálna koncentrácia dexametazónu v roztoku približne 1/6 jeho plazmatickej koncentrácie.
Vďaka svojmu biologickému polčasu viac ako 36 hodín patrí dexametazón ku glukokortikoidom s veľmi dlhým účinkom. Pri dlhodobom pôsobení dexametazónu môže dôjsť k jeho hromadeniu a predávkovaniu kvôli jeho dlhému trvaniu účinku.
Priemerný sérový eliminačný polčas dexametazónu u dospelých je približne 250 minút (+ 80 minút). Vylučuje sa prevažne obličkami vo forme voľného dexametazónalkoholu. Je čiastočne metabolizovaný. Metabolity sa vylučujú prevažne obličkami ako glukonáty alebo sírany. Renálna dysfunkcia významne neovplyvňuje elimináciu dexametazónu. Eliminačný polčas je pri závažných ochoreniach pečene predĺžený.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiV štúdiách na zvieratách bol rázštep podnebia pozorovaný u potkanov, myší, škrečkov, králikov, psov a primátov; nie u koní a oviec. V niektorých prípadoch boli tieto divergencie kombinované s poruchami centrálneho nervového systému a srdca. U primátov sa účinky na mozog pozorovali po expozícii. Taktiež sa môže spomaliť vnútromaternicový rast. Všetky tieto účinky boli pozorované pri vysokých dávkach.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokEdetan disodný
Kreatinín
Citrónan sodný, bezvodý
Hydroxid sodný (na úpravu pH)
Voda na injekcie
6.2 InkompatibilityTento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti24 mesiacov
Po rekonštitúcii:
Chemická a fyzikálna stabilita pri používaní bola preukázaná počas 48 hodín pri teplote 15 - 25 °C.
Z mikrobiologického hľadiska, pokiaľ metóda rekonštitúcie nevylučuje riziko mikrobiálnej kontaminácie, liek sa má použiť okamžite.
Ak sa nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania počas používania zodpovedá používateľ.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Pre podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaDexamethasone phosphate Krka 4 mg/ml injekčný/infúzny roztokAmpulka označená bielym bodom a žltým kruhom (sklo typ I, jantárové sklo): 1, 3, 5, 10, 20, 25, 50 a 100 ampuliek s 1 ml roztoku na injekciu / infúziu, balené v PVC – hliníkovom blistri, v škatuľke.
Dexamethasone phosphate Krka 8 mg/2 ml injekčný/infúzny roztokAmpulka označená bielym bodom a dvomi červenými kruhmi (sklo typ I, jantárové sklo): 1, 3, 5, 10, 20, 25, 50 a 100 ampuliek s 2 ml roztoku na injekciu / infúziu, balené v PVC – hliníkovom blistri, v škatuľke.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomDexamethasone phosphate Krka 4 mg/ml injekčný/infúzny roztok a Dexamethasone phosphate Krka 8 mg/2 ml injekčný/infúzny roztok sa podáva prednostne priamou intravenóznou injekciou alebo injekciou do infúznej trubice. Injekčný/infúzny roztok je kompatibilný s nasledujúcimi infúznymi roztokmi (vždy 250 a 500 ml) a je určený na použitie do 48 hodín:
- fyziologický roztok
- Ringerov roztok
- 5% roztok glukózy
- 10% roztok glukózy
Pri použití v kombinácii s infúznymi roztokmi sa majú brať do úvahy informácie každého dodávateľa o ich infúznych roztokoch vrátane informácií o kompatibilite, kontraindikáciách, nežiaducich účinkoch a interakciách.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIKRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLADexamethasone phosphate Krka 4 mg/ml injekčný/infúzny roztok: 56/0028/20-S
Dexamethasone phosphate Krka 8 mg/2 ml injekčný/infúzny roztok: 56/0029/20-S
9. Dátum registrácie/predĺženia registrácieDátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU02/2020