DAIVOBET GÉL gel der 2x60 g (fľ.HDPE+aplikátor PP)

SPC
bet gél sa na postihnuté miesta aplikuje pomocou aplikátora.
Ak sa gél Daivobet dostane na prsty, je nutné si umyť ruky.
Aplikátor Daivobet gélu je dodávaný s písomnou informáciou pre používateľa s podrobným návodom na použitie.

Pri použití fľaštičky
Pred použitím je fľaštičku potrebné zatriasť. Potom môžete gél Daivobet naniesť na postihnutú oblasť.
Po použití je potrebné si umyť ruky.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Daivobet gél je kontraindikovaný v prípade erytrodermickej, exfoliatívnej a pustulóznej psoriázy.

Pre obsah kalcipotriolu je Daivobet gél kontraindikovaný u pacientov so známymi poruchami metabolizmu vápnika.
Pre obsah kortikosteroidov je Daivobet gél kontraindikovaný v nasledujúcich prípadoch: vírusové lézie kože (napr. herpes alebo ovčie kiahne), plesňové alebo bakteriálne infekcie kože, parazitické infekcie, zmeny kože súvisiace s tuberkulózou alebo syfilisom, periorálna dermatitída, atrofická koža, atrofické strie, krehkosť ciev kože, ichtyóza, akné vulgaris, akné rosacea, ružienka, vredy, rany, perianálne a genitálne svrbenie.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Účinky na endokrinný systém
Daivobet gél obsahuje steroid patriaci do III. skupiny – skupiny steroidov so silným účinkom, a preto sa treba vyhnúť súbežnej liečbe inými steroidmi. Nežiaduce účinky, ako adrenokortikálna supresia alebo vplyv na metabolickú kontrolu diabetes mellitus, ktoré sa vyskytujú pri systémovej liečbe kortikosteroidmi, sa z dôvodu systémovej absorpcie môžu objaviť aj počas lokálnej liečby kortikosteroidmi. Treba sa vyhnúť aplikácii za okluzívnych podmienok, pretože zvyšuje systémovú absorpciu kortikosteroidov. Rovnako sa treba vyhnúť aplikácii na väčšie oblasti postihnutej kože alebo na sliznice, či do záhybov kože, pretože zvyšuje celkovú absorpciu kortikosteroidov (pozri časť 4.8).

V štúdii pacientov s rozsiahlou psoriázou na hlave a súčasne rozsiahlou psoriázou na tele vykazovalo po 4 týždňoch liečby kombináciou vysokých dávok gélu Daivobet (aplikácia na pokožku hlavy) a vysokých dávok masti Daivobet (aplikácia na telo) 5 z 32 pacientov hraničné zníženie odpovede kortizolu na adrenokortikotropný hormón (ACTH) (pozri časť 5.1).

Účinky na metabolizmus vápnika
Ak sa presiahne maximálna denná dávka (15 g), v dôsledku obsahu kalcipotriolu môže nastať hyperkalciémia. Hladina vápnika v sére sa však po prerušení liečby rýchle normalizuje. Ak sa dodržiavajú odporúčania týkajúce sa kalcipotriolu, riziko hyperkalciémie je minimálne.
Treba sa vyhnúť aplikácii na viac ako 30 % plochy povrchu tela (pozri časť 4.2).

Lokálne nežiaduce účinky
Pokožka tváre a pohlavných orgánov je na kortikosteroidy veľmi citlivá. Tento liek sa v týchto oblastiach nemá používať. Pri náhodnej aplikácii lieku na tvár, do očí alebo na spojivky sa pozorovali menej časté lokálne nežiaduce účinky (ako podráždenie oka alebo pokožky tváre) (pozri časti 4.8 a 5.1). Pacient musí byť oboznámený so správnym používaním lieku, aby sa vyhol aplikácii a náhodnému prenosu na tvár, do úst a očí. Po každej aplikácii si treba umyť ruky, aby sa zabránilo náhodnému prenosu do týchto oblastí.

Súbežné infekcie kože
Ak sa lézie sekundárne infikujú, majú sa liečiť antimikrobiálnou terapiou. Ak sa však infekcia zhorší, liečbu kortikosteroidmi je potrebné ukončiť.

Ukončenie liečby
Pri liečbe psoriázy lokálnymi kortikosteroidmi existuje po ukončení liečby riziko generalizovanej pustulóznej psoriázy alebo rebound fenoménu. Lekársky dohľad je preto potrebný aj v období po liečbe.

Dlhodobé používanie
Pri dlhodobom používaní existuje zvýšené riziko lokálnych a systémových nežiaducich účinkov kortikosteroidov. V prípade výskytu nežiaducich účinkov súvisiacich s dlhodobým používaním kortikosteroidov treba liečbu prerušiť (pozri časť 4.8).

Nehodnotené používania
S používaním Daivobet gélu v prípade psoriázy guttata nie sú žiadne skúsenosti.

Súbežná liečba a vystavenie sa UV žiareniu
Daivobet masť určená na psoriatické lézie na tele sa používala v kombinácii s gélom Daivobet, určeným na psoriatické lézie na pokožke hlavy. Nie sú však žiadne skúsenosti s kombináciou Daivobetu s inými lokálnymi antipsoriatickými produktmi, ktoré by sa naraz aplikovali na rovnakú liečenú oblasť, ani s inými antipsoriatickými liekmi podávanými systematicky a tiež nie sú skúsenosti so súbežnou fototerapiou.

Počas používania Daivobet gélu sa odporúča, aby lekár pacientovi poradil, aby sa nevystavoval intenzívnemu prírodnému alebo umelému slnečnému svetlu alebo aby ho obmedzil. Lokálny kalcipotriol sa má spolu s UV žiarením používať len v prípade, že lekár a pacient usúdia, že potenciálne prínosy prevažujú potenciálne riziká (pozri časť 5.3).

Nežiaduce účinky pomocných látok
Daivobet gél obsahuje butylhydroxytoluén (E321), ktorý môže spôsobiť lokálne reakcie pokožky (napr. kontaktnú dermatitídu) alebo podráždenie očí a slizníc.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití gélu Daivobet u gravidných žien. Štúdie na zvieratách s použitím glukokortikoidov preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3), ale viacero epidemiologických štúdií neodhalilo vrodené anomálie u detí, ktoré sa narodili ženám liečeným kortikosteroidmi počas gravidity. Možné riziko u ľudí je neisté. Preto sa má počas gravidity Daivobet gél používať len v prípade, že potenciálny prínos preukáže svoju opodstatnenosť oproti možnému riziku.

Laktácia
Betametazón prechádza do materského mlieka, ale riziko nežiaducich účinkov na dojča sa pri terapeutických dávkach zdá byť nepravdepodobné. Neexistujú údaje o vylučovaní kalcipotriolu do materského mlieka. Daivobet gél sa má dojčiacej žene predpisovať s opatrnosťou. Pacientka má byť poučená, aby počas dojčenia nepoužívala Daivobet gél na oblasť pŕs.

Fertilita
Štúdie na potkanoch s perorálnymi dávkami kalcipotriolu alebo betametazóndipropionátu neukázali žiadne zníženie samčej ani samičej fertility.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Daivobet gél nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Program klinických skúšaní pre Daivobet gél doteraz zahrnul viac ako 4 700 pacientov, z ktorých viac ako 2 100 bolo liečených gélom Daivobet. Približne u 8 % pacientov liečených gélom Daivobet sa objavil nezávažný nežiaduci účinok lieku.
Tieto reakcie sú zvyčajne mierne a zahŕňajú zväčša rôzne reakcie kože, najčastejšie svrbenie.

Na základe údajov z klinických skúšaní a používania gélu Daivobet po uvedení na trh sa uvádzajú nasledujúce nežiaduce účinky.
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa tried orgánových systémov MedDRA a jednotlivé nežiaduce účinky sa uvádzajú počínajúc najčastejšie sa vyskytujúcimi. V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Na klasifikáciu frekvencií nežiaducich účinkov sa použila nasledujúca terminológia:

Veľmi časté ≥ 1/10
Časté ≥ 1/100 až < 1/10
Menej časté ≥ 1/1 000 až < 1/100
Zriedkavé ≥ 1/10 000 až < 1/1 000
Veľmi zriedkavé < 1/10 000
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)

Poruchy oka
Menej časté
Podráždenie oka

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté
Svrbenie

Menej časté

Exacerbácia psoriázy
Pocit pálenia kože
Bolesť alebo podráždenie kože
Folikulitída
Dermatitída
Sčervenanie
Akné
Suchá pokožka
Vyrážka
Pustulózna vyrážka


Nasledujúce nežiaduce účinky sa pokladajú za účinky, ktoré sú typické pre farmakologické skupiny, do ktorých patrí kalcipotriol a betametazón.

Kalcipotriol
Nežiaduce účinky zahŕňajú reakcie v mieste aplikácie, svrbenie, podráždenie pokožky, pálenie a pichanie, suchú pokožku, sčervenanie, vyrážky, dermatitídu, ekzém, zhoršenie psoriázy, citlivosť na svetlo a reakcie z precitlivenosti, vrátane veľmi zriedkavých prípadov angioedému a edému tváre.
Po lokálnom použití sa môžu systémové účinky objaviť veľmi zriedkavo a môžu spôsobiť hyperkalciémiu alebo hyperkalciúriu (pozri časť 4.4).

Betametazón (vo forme dipropionátu)
Lokálne reakcie sa môžu vyskytnúť po lokálnom použití, najmä pri predĺženej aplikácii, vrátane atrofie pokožky, teleangiektázie, strií, folikulitídy, hypertrichózy, periorálnej dermatitídy, alergickej kontaktnej dermatitídy, depigmentácie a koloidných mílií. Pri liečbe psoriázy je možné riziko generalizovanej pustulóznej psoriázy.

Systémové reakcie spôsobené lokálnym používaním kortikosteroidov sú u dospelých zriedkavé, ale môžu byť závažné. Najmä pri dlhodobom používaní sa môže objaviť adrenokortikálna supresia, šedý zákal, infekcie, vplyv na metabolickú kontrolu diabetu mellitus a zvýšenie vnútroočného tlaku. Systémové reakcie sa objavujú častejšie, keď sa gél aplikuje za okluzívnych podmienok (pod materiál z plastickej hmoty, do záhybov pokožky), pri aplikácii na rozsiahle plochy a počas dlhodobej liečby (pozri časť 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Použitie vyššej ako odporúčanej dávky môže spôsobiť zvýšenú hladinu vápnika v sére, ktorá má po ukončení liečby rýchlo ustúpiť.
Nadmerné dlhodobé používanie lokálnych kortikosteroidov môže potlačiť funkcie hypofýzy a nadobličiek, a tak spôsobiť sekundárnu insuficienciu nadobličiek, ktorá je zvyčajne reverzibilná. V takýchto prípadoch je indikovaná symptomatická liečba.
V prípade chronickej toxicity sa liečba kortikosteroidmi musí ukončiť postupne.

Hlásilo sa, že kvôli nesprávnemu používaniu u jedného pacienta s rozsiahlou erytrodermickou psoriázou liečenom 240 g masti Daivobet týždenne (čo zodpovedá dennej dávke približne 34 g) počas 5 mesiacov (maximálna odporúčaná dávka je 15 g denne) sa vyvinul Cushingov syndróm a pustulózna psoriáza po náhlom ukončení liečby.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antipsoriatiká, Iné antipsoriatiká na lokálne použitie; Kalcipotriol, kombinácie, ATC kód: D05AX52

Kalcipotriol je analóg vitamínu D. Údaje in vitro ukazujú, že kalcipotriol indukuje diferenciáciu a potláča proliferáciu keratinocytov. To sa považuje za základ účinku proti psoriáze.

Podobne ako ďalšie lokálne kortikosteroidy má betametazóndipropionát protizápalové, antipruritické, vazokonstrikčné a imunosupresívne vlastnosti, nelieči však základné ochorenie. Účinky sa môžu zvýrazniť za okluzívnych podmienok v dôsledku zvýšeného prenikania cez stratum corneum. Kvôli tomu sa zvyšuje výskyt nežiaducich účinkov. Mechanizmus protizápalového účinku lokálnych steroidov je vo všeobecnosti nejasný.

Odpoveď nadobličiek na ACTH bola stanovená meraním hladín kortizolu v sére u pacientov s rozsiahlou psoriázou na pokožke hlavy a súčasne na tele, ktorí používali kombináciu Daivobet gél a Daivobet masť v dávke do 106 g týždenne. Hraničný pokles odpovede kortizolu 30 minút po podaní ACTH sa pozoroval u 5 z 32 pacientov (15,6 %) po 4 týždňoch liečby a u 2 z 11 pacientov (18,2 %), ktorí pokračovali v liečbe až do 8 týždňov. Vo všetkých prípadoch sa hladiny kortizolu normalizovali 60 minút po podaní ACTH. Zmeny v metabolizme vápnika sa u týchto pacientov nepozorovali. Vzhľadom na supresiu HPA (hypothalamic-pituitary-adrenalaxis, os hypotalamus-hypofýza-nadobličky) však táto štúdia poskytuje určitý dôkaz toho, že veľmi vysoké dávky gélu a masti Daivobet môžu mať slabý účinok na os HPA.

Účinnosť používania gélu Daivobet raz denne sa skúmala v dvoch randomizovaných, dvojito zaslepených, 8-týždňových klinických skúšaniach, ktoré celkovo zahŕňali viac ako 2 900 pacientov so psoriázou pokožky hlavy minimálne miernej závažnosti podľa celkového hodnotenia závažnosti choroby (Investigator’s Global Assessment of disease severity, IGA). Komparátormi boli betametazóndipropionát v gélovom vehikule, kalcipotriol v gélovom vehikule a (v jednom zo skúšania) samotné gélové vehikulum – všetky sa používali raz denne. Výsledky kritéria primárnej odpovede (žiadne alebo veľmi mierne prejavy ochorenia podľa IGA v 8. týždni) ukázali, že Daivobet gél bol štatisticky signifikantne účinnejší ako komparátory. Výsledky rýchlosti nástupu, založené na podobných údajoch v 2. týždni tiež ukázali, že Daivobet gél je štatisticky signifikantne účinnejší ako komparátory.

% pacientov so žiadnymi alebo veľmi miernymi prejavmi ochorenia
Daivobet gél
(n = 1 108)
Betametazón-dipropionát
(n = 1 118)
Kalcipotriol
(n = 558)
Gélové vehikulum
(n = 136)
2. týždeň
53,2 %
42,8 %1
17,2 %1
11,8 %1
8. týždeň
69,8 %
62,5 %1
40,1 %1
22,8 %1
1 Štatisticky signifikantne menej účinný ako Daivobet gél (p < 0,001).

Účinnosť používania gélu Daivobet raz denne na iných miestach ako na pokožku hlavy sa skúmala v randomizovanom, dvojito zaslepenom, 8-týždňovom klinickom skúšaní, ktoré zahŕňalo 296 pacientov so psoriázou vulgaris miernej až strednej závažnosti podľa IGA. Komparátormi boli betametazóndipropionát v gélovom vehikule, kalcipotriol v gélovom vehikule a samotné gélové vehikulum – všetky sa používali raz denne. Kritérium primárnej odpovede bolo, aby bolo ochorenie pod kontrolou podľa IGA v 4. a 8 týždni. Ochorenie pod kontrolou bolo definované ako „žiadne príznaky“ alebo „minimálne príznaky“ u pacientov so stredne závažným ochorením na začiatku alebo „žiadne príznaky“ u pacientov s miernym ochorením na začiatku. Kritériom sekundárnej odpovede bola percentuálna zmena závažnosti psoriázy a index oblasti (PASI) od začiatku po 4. a 8. týždeň.

% pacientov s ochorením pod kontrolou
Daivobet gél
(n = 126)
Betametazón-dipropionát
(n = 68)
Kalcipotriol
(n = 67)
Gélové vehikulum
(n = 35)
4. týždeň
20,6 %
10,3 %1
4,5 %1
2,9 %1'
8. týždeň
31,7 %
19,1 %1
13,4 %1
0,0 %1
1 Štatisticky signifikantne menej účinný ako Daivobet gél (p < 0,05).

Priemerný percentuálny poklesu v PASI (SD)
Daivobet gél
(n = 126)
Betametazón-dipropionát
(n = 68)
Kalcipotriol
(n = 67)
Gélové vehikulum
(n = 35)
4. týždeň
50,2 (32,7)
40,8 (33,3)1
32,1 (23,6)1
17,0 (31,8)1
8. týždeň
58,8 (32,4)
51,8 (35,0)
40,8 (31,9)1
11,1 (29,5)1
1 Štatisticky signifikantne menej účinný ako Daivobet gél (p < 0,05).

Ďalšie randomizované, zaslepené klinické skúšanie pre skúšajúceho lekára zahŕňalo 312 pacientov so psoriázou pokožky hlavy minimálne strednej závažnosti podľa IGA a skúmalo používanie gélu Daivobet raz denne v porovnaní s roztokom Daivonex používaným dvakrát denne počas 8 týždňov. Výsledky kritéria primárnej odpovede (žiadne alebo veľmi mierne prejavy ochorenia podľa IGA v 8. týždni) ukázali, že Daivobet gél bol štatisticky signifikantne účinnejší ako Daivonex roztok.

% pacientov so žiadnymi alebo veľmi miernymi prejavmi ochorenia
Daivobet gél
(n = 207)
Daivonex roztok
(n = 105)
8. týždeň
68,6 %
31,4 %1
1 Štatisticky signifikantne menej účinný ako Daivobet gél (p < 0,001).

Randomizované, dvojito zaslepené, dlhodobé klinické skúšanie zahŕňajúce 873 pacientov so psoriázou pokožky hlavy minimálne strednej závažnosti (podľa IGA) skúmalo používanie gélu Daivobet v porovnaní s kalcipotriolom v gélovom vehikule. Obe liečby boli aplikované raz denne, v prípade potreby prerušovane, počas 52 týždňov. Nežiaduce účinky súvisiace s dlhodobým používaním kortikosteroidov na pokožku hlavy boli identifikované skupinou nezávislých dermatológov (zaslepený spôsob). Medzi liečenými skupinami pacientov nebol percentuálny rozdiel vo výskyte takýchto nežiaducich účinkov (2,6 % v skupine používajúcej Daivobet gél a 3,0 % v skupine používajúcej kalcipotriol, p = 0,73). Nebol hlásený žiaden prípad atrofie pokožky.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Systémová expozícia kalcipotriolu a betametazóndipropionátu pochádzajúcich z lokálne aplikovaného gélu Daivobet je u potkanov a miniprasiatok porovnateľná s masťou Daivobet. Klinické skúšania s rádioaktívne označenou masťou ukazujú, že systémová absorpcia kalcipotriolu a betametazónu z liekovej formy Daivobet masť je menej ako 1 % dávky (2,5 g), ak sa aplikuje na normálnu pokožku (625 cm2) počas 12 hodín. Aplikácia na ložiská psoriázy a za okluzívnych podmienok môže zvýšiť absorpciu lokálnych kortikosteroidov. Absorpcia cez poškodenú pokožku je približne 24 %.

Po systémovej expozícii sa obe liečivá, kalcipotriol a betametazóndipropionát, rýchlo a vo veľkej miere metabolizujú. Väzba na bielkoviny je približne 64 %. Plazmatický eliminačný polčas po intravenóznej aplikácii je 5 – 6 hodín. Po aplikácii na kožu trvá eliminácia niekoľko dní z dôvodu depotu vytvoreného v koži. Betametazón sa metabolizuje najmä v pečeni, ale aj v obličkách na glukuronidové a sulfátové estery. Hlavná cesta vylučovania kacipotriolu je prostredníctvom stolice (potkany a miniprasiatka) a betametazóndipropionátu prostredníctvom moču (potkany a myši). Štúdie distribúcie rádioaktívne označeného kalcipotriolu a betametazóndipropionátu do tkanív potkanov ukázali, že obličky a pečeň vykazovali najvyššiu úroveň rádioaktivity.

U 34 pacientov s rozsiahlou psoriázou pokožky hlavy a tela liečených počas 4 až 8 týždňov gélom Daivobet a masťou Daivobet boli hladiny kalcipotriolu a betametazóndipropionátu vo všetkých krvných vzorkách pod spodnou hranicou kvantifikácie. U niektorých pacientov bolo možné kvantifikovať jeden metabolit kalcipotriolu a jeden metabolit betametazóndipropionátu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie kortikosteroidov na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (rázštep podnebia, malformácie kostí). V štúdiách zameraných na reprodukčnú toxicitu perorálnych kortokosteroidov dlhodobo podávaných potkanom sa zistil predĺžený čas gravidity a predĺžený a ťažký pôrod. Navyše sa pozorovalo znížené prežívanie potomkov, úbytok a prírastok telesnej hmotnosti. Zníženie fertility sa nepreukázalo. Relevantnosť výsledkov pre ľudí nie je známa.


Štúdia kožnej karcinogenity kalciopotriolu u myší neodhalila žiadne zvláštne riziko pre ľudí.

Štúdie foto(ko)karcinogenity u myší naznačujú, že kalcipotriol môže zosilňovať účinok UV žiarenia a indukovať nádory pokožky.

Neuskutočnili sa žiadne štúdie karcinogenity alebo fotokarcinogenity betametazóndipropionátu.

V štúdiách lokálnej znášanlivosti u zajacov spôsobil Daivobet gél mierne až stredne závažné podráždenie pokožky a slabé prechodné podráždenie oka.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Tekutý parafín
Polyoxypropylén-11-stearyléter
Hydrogénovaný ricínový olej
Butylhydroxytoluén (E321)
racemický α-tokoferol

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky.

Po prvom otvorení: 3 mesiace.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Neuchovávajte v mrazničke.

Fľaša: Uchovávajte fľašu v škatuli na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Fľaša: Fľaše z polyetylénu s vysokou hustotou s tryskou z polyetylénu s nízkou hustotou, so skrutkovým uzáverom z polyetylénu s vysokou hustotou. Fľaše sú umiestnené v škatuliach.
Veľkosti balenia: 15 g, 30 g, 60 g, 2 x 60 g a 3 x 60 g.

Aplikátor: Aplikátor pozostáva z polypropylénovej náplne (s polypropylénovým piestom s vysokou hustotou a uzáverom so závitom), hlavy aplikátora (polypropylénový vonkajší obal, polyoxymetylénová páčka a termoplastická elastomérová tryska) a polypropylénového krytu. Náplň, hlavu aplikátora a kryt je pred prvým použitím nutné zložiť. Náplň (kazety), hlava (hlavy) aplikátora a kryt (kryty) sú uložené v škatuli.
Veľkosti balenia: 60 g (zodpovedá 68 ml) a 2 x 60 g (zodpovedá 2 x 68 ml).

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

LEO Pharma A/S, Industriparken 55, DK-2750 Ballerup, Dánsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

46/0800/11-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 30.11.2011


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Júl 2014

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) http://www.sukl.sk/.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
DAIVOBET GÉL gel der 1x60 g (fľ.HDPE) Rp 37,59
DAIVOBET GÉL gel der 1x30 g (fľ.HDPE) Rp 22,37
DAIVOBET GÉL gel der 2x60 g (fľ.HDPE) Rp n/a
DAIVOBET GÉL gel der 1x15 g (fľ.HDPE) Rp n/a
DAIVOBET GÉL gel der 3x60 g (fľ.HDPE) Rp n/a
DAIVOBET GÉL gel der 1x60 g (fľ.HDPE+aplikátor PP) Rp 42,44
DAIVOBET GÉL gel der 1x80 g (fľ.HDPE) Rp n/a
DAIVOBET GÉL gel der 2x80 g (fľ.HDPE) Rp n/a

Súvisiace články

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.