CYTOSAR 100 MG plv iol 1x100 mg+1x5 ml solv. (liek.inj.skl.+amp.skl.)

SPC
ch, pričom ich výška je výrazne nižšia ako po vnútrožilovom podaní.

Medzi pacientami používajúcimi rovnaké dávky sú výrazné rozdiely v plazmatických hladinách. Niektoré štúdie naznačujú, že táto variabilita súvisí s klinickou odpoveďou. Nádej na klinickú remisiu je vyššia pri vysokých plazmatických hľadinách.

· Distribúcia
Pri plazmatických hladinách v terapeutickom rozsahu 0,005 - 1,0 mg/l sa 13,3 % cytarabínu viaže na plazmatické bielkoviny nezávisle od koncentrácie.

Po experimentálnom podaní cytarabínu v dávke 2 alebo 3 g/m2 intravenózne každých 12 hodín bol dokázaný vysoký prienik do centrálneho nervového systému. V porovnaní so štandardnými intratekálnymi dávkami umožňujú tieto dávky lepšiu distribúciu cytarabínu
v mozgových obaloch a možno aj v mozgovom parenchýme. U pacientov, ktorým sa podávali štandardné dávky kontinuálnou infúziou subkutánne alebo intravenózne, neboli hladiny v CNS závislé na rýchlosti podávania.

· Biotransformácia
Cytarabín sa metabolizuje pomocou deoxycytidínkinázy a iných nukleotidkináz na nukleotidtrifosfát, ktorý je účinným inhibítorom DNA polymerázy. K tejto fosforylácii na aktívnu formu dochádza v leukemických blastoch, ale aj v normálnej kostnej dreni. Cytarabín sa pomocou cytidíndeaminázy rýchlo deaminuje na inaktívny metabolit uracilarabinozid (1-b-D-arabinofuranozyluracil). Tento proces prebieha predovšetkým v pečeni, ale v menšom rozsahu k nemu dochádza aj v krvi a iných tkanivách. Citlivosť alebo rezistencia bunky na cytarabín sa zdá byť podmienená práve rovnováhou medzi kinázovou a deaminázovou aktivitou.

· Vylučovanie
Po rýchlej intravenóznej injekcii CYTOSARu® má pokles hladiny v plazme dvojfázový priebeh. Najprv dochádza k úvodnej distribučnej fáze s polčasom asi 10 minút, po ktorej nasleduje druhá, eliminačná fáza s polčasom asi 1 až 3 hodiny. V priebehu 24 hodín sa močom vylúči asi 80 % podanej rádioaktívne značenej látky, z toho asi 90 % predstavuje 1-b-D-arabinofuranozyluracil.


IndikÁcie
CYTOSAR® sa indikuje predovšetkým na dosiahnutie a udržanie remisie u akútnej nelymfocytovej leukémie u dospelých a detí. Je účinný pri liečbe aj iných foriem leukémií, ako je akútna lymfocytová leukémia, chronická myeloidná leukémia (blastická fáza). CYTOSAR® sa môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými cytostatikami; často sa najlepšie výsledky dosahujú pri použití kombinovanej liečby. Remisie navodené CYTOSARom® bývajú krátke, pokiaľ nenasleduje udržiavacia liečba.

CYTOSAR® sa experimentálne použil u mnohých nádorových ochorení. Dá sa všeobecne povedať, že u chorých so solídnymi tumormi bola táto liečba málo účinná.

U detí s nonHodgkinovým lymfómom je úspešná kombinovaná liečba zahrňujúca aj podanie CYSOSARu®.

CYTOSAR® podávaný vo vysokých dávkach 2 - 3 g/m2 vo forme 1 až 3 hodinovej i.v. infúzie, podávanej každých 12 hodín počas 2 až 6 dní, ako liečba monoterapiou alebo spolu s ostatnými chemoterapeutikami, je účinná u leukémií so zlou prognózou, u refraktérnych leukémií a relapsov akútnych leukémií.

CYTOSAR® samotný alebo v kombinácii s inými liekmi (metotrexát, hydrokortizónhydrogénsukcinát), sa podáva intratekálne na profylaxiu alebo liečbu postihnutia meningov pri leukémii.


KontraindikÁcie
CYTOSAR® je kontraindikovaný u pacientov precitlivených na cytarabín alebo pomocné látky lieku.


NeŽiaduce ÚČinky

· Očakávané nežiaduce účinky

CYTOSAR® (cytarabín) spôsobuje útlm kostnej drene, preto sa po jeho podaní očakáva anémia, leukopénia, trombocytopénia, megaloblastová prestavba kostnej drene a pokles počtu retikulocytov. Závažnosť týchto rekacií závisí od dávky a dávkovacieho režimu. Dajú sa očakávať zmeny v morfológii kostnej drene a v periférnych náteroch.
Po 5 dňovej kontinuálnej infúzii alebo injekciách 50 až 600 mg/m2 nasleduje pokles počtu leukocytov s bifázickým priebehom. Nezávisle na východiskovom počte, úrovni dávkovania alebo jej schéme dochádza k ich poklesu už v priebehu prvých 24 hodín s vrcholom na 7. ‑ 9. deň. Potom nasleduje krátky vzostup s maximom okolo 12. dňa. Ďalší, hlbší pokles dosahuje maximum medzi 15. až 24. dňom. Počas ďalších 10 dní opäť nasleduje rýchle zvýšenie na východiskovú hodnotu. Útlm trombocytov sa dá pozorovať po 5 dňoch s maximom medzi 12. - 15. dňom. Potom počas ďalších 10 dní nasleduje rýchle zvýšenie na východiskové hodnoty.

Infekčné komplikácie

V súvislosti s použitím CYTOSARu® samotného alebo v kombinácii s inými imunosupresívami v dávkach, ktoré ovplyvňujú bunkovú alebo humorálnu aktivitu, môže byť pozorovaný zvýšený výskyt infekcií. Tieto infekcie môžu byť mierne alebo takisto veľmi závažné a často smrteľné.

Syndróm CYTOSARu®

Cytarabínový syndróm sa prejavuje sa horúčkou, bolesťami svalov, bolesťami kostí, prípadne bolesťou na hrudníku, makulopapulóznym exantémom, zápalom spojoviek a malátnosťou. Zvyčajne sa objavuje 6 - 12 hodín po podaní lieku. Podanie kortikoidov na prevenciu a liečbu tohto syndrómu môže mať priaznivý účinok. Ak si príznaky tohto syndrómu vyžiadali liečbu, musí sa počítať s liečbou kortikoidmi aj v ďalšej liečbe CYTOSARom®.

· Najčastejšie nežiaduce účinky:
anorexia
nauzea
vracanie
hnačka
poruchy pečeňových funkcií
horúčka
exantém
tromboflebitída
zápaly a ulcerácie v ústnej dutine a análnej oblasti
Nauzea a zvracanie sa najčastejšie objavujú po rýchlej intravenóznej injekcii.

· Menej časté nežiaduce účinky
sepsa
celulitída v mieste vpichu
kožné ulcerácie
retencia moča
poškodenie obličiek
neuritída
neurálna toxicita
angína
ezofageálne ulcerácie
ezofagitída
bolesť na hrudníku
perikarditída
bolesti hlavy
žihľavka
pneumónia
bolesti brucha
kožné škvrny
žltačka
konjunktivitída
závraty
precitlivenosť (pozri časť Špeciálne upozornenia)
alergický opuch
svrbenie
dušnosť

Liečba vysokými dávkami
Pri podaní vysokých dávok (2 až 3 g/m2) CYTOSARu® sa popísala ťažká až smrteľná toxicita postihujúca CNS, gastrointestinálny trakt aj pľúca (odlišné od komplikácií pozorovaných pri konvenčných liečebných režimoch s CYTOSARom®). Reakcie zahŕňajú reverzibilné toxické prejavy na rohovke a hemoragickú konjuktivitídu, ktorým sa dá zabrániť alebo sa ich intenzitu dá obmedziť preventívnym použitím kvapiek s kortikosteroidmi. Medzi ďalšie reakcie patria dysfunkcie mozgu alebo mozočku, zvyčajne reverzibilné, vrátane zmien osobnosti, somnolencie alebo kómy; závažné gastrointestinálne ulcerácie vrátane rozvoja pneumatosis cystoides intestinalis vedúci k peritonitíde; sepsa a pečeňový absces, poškodenie pečene
s hyperbilirubunémiou; nekróza čreva, nekrotizujúca kolitída, pľúcny edém.

U dvoch dospelých pacientov s akútnou nelymfocytovou leukémiou sa vyvinula po konsolidácii vysokými dávkami CYTOSARu®, daunorubicínu a asparginázy periférna motoricko-senzorická neuropatia. Pacienti liečení vysokými dávkami CYTOSARu® sa musia sledovať pre možnosť rozvoja neuropatie. Ireverzibilným neurologickým poruchám sa dá zabrániť zmenou dávkovacích režimov.

U desiatich pacientov experimentálne liečených stredne vysokými dávkami CYTOSARu® (1 g/m2) samostatne alebo v kombinácii s inými cytostatikami (meta-AMSA, daunorubicín, etopozid) došlo k vzniku difúznej intersticiálnej pneumonitídy, ktorá nebola vysvetlená a mohla súvisieť s podávaním cytarabínu.

Boli popísané zriedkavé prípady závažných kožných reakcií vedúcich až k deskvamácii kože. Výskyt totálnej alopécie je pri liečbe vysokými dávkami CYTOSARu® častejší než pri štandardnom dávkovaní.
Pri použití vysokodávkovej liečby sa nemá používať riediaci roztok obsahujúci benzylalkohol.
Pri experimentálnom použití vysokých dávok CYTOSARu® s cyklofosfamidom ako príprava pred transplantáciou kostnej drene bol popísaný zvýšený výskyt kardiomyopatie s fatálnym priebehom. Tento účinok môže súvisieť s použitou schémou.

Po experimentálnom použití vysokých dávok CYTOSARu® v liečbe relapsu leukémie bol na jednom pracovisku popísaný vznik syndrómu dychovej tiesne s rýchlou progresiou do edému pľúc a výraznou kardiomegáliou pri rtg vyšetrení. V jednom prípade bol priebeh fatálny.


Interakcie
Kombinácia cytarabínu s inými cytotoxicky a myelosupresívne pôsobiacimi látkami alebo rádioterapiou v niektorých prípadoch zvyšuje cytostatický ako aj imunosupresívny účinok liečiva.

Po podaní jednej dávky CYTOSARu® došlo k reverzibilnému zníženiu rovnovážnej plazmatickej hladiny digoxínu a vylučovania glykozidov obličkami. Počas liečby cytostatikami sa majú starostlivo sledovať hladiny digoxínu. Metabolizmus digitoxínu u týchto pacientov sa pravdepodobne nemení.

V jednej in vitro štúdii interakcie bol medzi gentamycínom a cytarabínom u kmeňov Klebsiella pneumoniae pozorovaný antagonistický účinok cytarabínu. Nedostatočne rýchla terapeutická odpoveď na gentamycín u pacientov s infekciou K. pneumoniae liečených cytarabínom môže vyžadovať zmenu antimikrobiálnej liečby.

U jedného pacienta liečeného CYTOSARom® bola klinicky dokázaná možnosť inhibície účinku fluorocytozínu, ktorá mohla byť spôsobená prípadnou kompetitívnou inhibíciou jeho vstupu do buniek.


DÁvkovanie
CYTOSAR® nie je účinný po perorálnom podaní. Dávkovacia schéma a spôsob podávania závisia od použitého terapeutického režimu. CYTOSAR® sa môže podávať ako intravenózna infúzia alebo injekcia, podkožne alebo intratekálne. U niektorých pacientov sa v mieste podania injekcie alebo infúzie môže objaviť tromboflebitída a veľmi zriedkavo pacienti zaznamenali bolesť a zápal v mieste podania subkutánnej injekcie. Vo väčšine prípadov sa liek veľmi dobre znáša.

Pri intravenóznom podaní niektorí pacienti lepšie znášajú vyššiu dávku, ak dostanú liek v rýchlej injekcii v porovnaní s pomalou infúziou. Tento jav je spojený s rýchlou inaktiváciou lieku a krátkou expozíciou vnímavých normálnych a nádorových buniek významne vysokým hladinám po rýchlej injekcii. Zdá sa, že zdravé aj nádorové bunky reagujú takmer podobne na tieto rôzne spôsoby podania, avšak ani jeden zo spôsobov podania nebol jasne dokázaný ako klinicky výhodnejší.
 
Po indukčnej liečbe nelymfocytovej leukémie je zvyčajná dávka cytarabínu v kombinovanej liečbe cytostatikami 100 mg/m2/deň v kontinuálnej intravenóznej infúzii (v dňoch 1 -7) alebo 100 mg/ m2i.v. každých 12 hodín (v dňoch 1 - 7).
 
Súčasné odporúčania ohľadom použitia pri akútnej lymfocytovej leukémii sa musia vyhľadať v príslušnej odbornej literatúre.

Intratekálne podanie pri leukémii postihujúcej meningy:
CYTOSAR® sa podáva intratekálne pri akútnej leukémii v dávkach od 5 mg/m2 do 75 mg/m2 telesného povrchu. Časová schéma sa pohybuje jedenkrát denne počas 4 dní až po jednu injekciu každé 4 dni. Najčastejšie používanou dávkou je 30 mg/m2 do normalizácie likvorového nálezu s následným podaním ešte jednej dávky. Dávkovacia schéma sa zvyčajne riadi typom a závažnosťou CNS prejavov a odpoveďou na predchádzajúcu liečbu.

CYTOSAR® sa podáva intratekálne spolu s hydrokortizónsukcinátom sodným a metotrexátom ako profylaxia u detí s novodiagnostikovanou akútnou lymfoblastovou leukémiou ako aj liečebne pri leukemickom postihnutí meningov.

Sullivan uvádza, že profylaktické použitie trojkombinácie zabránilo neskorému postihnutiu CNS, pričom percento vyliečených ani celkové prežívanie nebolo odlišné od pacientov,
u ktorých sa v profylaxii postihnutia CNS použila kombinácia ožiarenia CNS a intratekálne podávaného metotrexátu. Dávky použitých liečiv boli: cytarabín 30 mg/m2, hydrokortizónsukcinát sodný 15 mg/m2 a metotrexát 15 mg/m2. Pred použitím tejto schémy je potrebné oboznámiť sa s uvedenou prácou.

Profylaktické použitie uvedenej trojkombinácie môže byť užitočné aj po úspešnej liečbe akútnej epizódy postihnutia meningov. Pred začatím podávania tejto schémy je potrebné oboznámiť sa s príslušnou odbornou literatúrou.

Použitie u detí
U detí sa CYTOSAR® používa obdobne ako u dospelých.

SpÔsob podÁvania
Príprava injekčného roztoku :
Prášok sa môže rozpustiť vo vode na injekciu, v 0,9 % roztoku chloridu sodného alebo v 5 % glukóze bez alebo s prídavkom antimikrobiálnej prísady.

Na intratekálne podanie sa odporúča použiť 0,9 % roztok chloridu sodného bez prídavku antimikrobiálnej prísady (benzylalkoholu).

Prášok na prípravu injekčného roztoku:
· CYTOSAR® 100 mg: na intravenózne, intratekálne a subkutánne podanie
· CYTOSAR® 500 mg, CYTOSAR® 1 g: na intravenózne podanie

CYTOSAR® 1 g je predovšetkým určený na jednorazové podávanie vysokých dávok.
V prípade použitia na prípravu viacerých dávok sa má na riedenie použiť roztok
s antimikrobiálnou prísadou.

Maximálna použiteľná koncentrácia CYTOSARu® po nariedení je 100 mg/ml. Na prípravu injekčného roztoku s touto koncentráciou sa musia pridať uvedené objemy rozpúšťadla :

objem rozpúšťadla (ml)CYTOSAR®
___________________________________________
4,7 500 mg
9,4 1 g

Na otvorenie ampulky s rozpúšťadlom nie je potrebný pilník. V mieste hrdla sú ampulky napilované; toto miesto je označené farebnou bodkou. Uchopte ampulku tak, že farebná bodka smeruje k vám. Položte palec na farebnú bodku a ľahkým tlakom smerom dole ampulku otvorte.

Na intratekálne podanie nepoužívajte rozpúšťadlo obsahujúce benzylalkohol!


ŠPECIÁLNE Upozornenia
CYTOSAR® môžu používať len lekári, ktorí majú skúsenosti s liečbou cytostatikami.

Indukčnú liečbu možno podávať len v zariadeniach s adekvátnymi podmienkami na monitorovanie tolerancie liečby a s vhodnou starostlivosťou o pacientov s prejavmi liekovej toxicity.
Pri rozhodovaní o vhodnosti použitia CYTOSARu® musí indikujúci lekár starostlivo zvážiť možný prínos v porovnaní so známymi nežiaducimi účinkami liečby. Pred týmto rozhodnutím
a začatím liečby sa musí lekár oboznámiť s nasledujúcim textom:
CYTOSAR® (cytarabín) spôsobuje silný útlm kostnej drene. U pacientov, u ktorých je prítomné liekové poškodenie kostnej drene, je na začiatku liečby potrebná opatrnosť. Pacienti používajúci tento liek musia byť pod starostlivým lekárskym dohľadom. Počas indukčnej fázy liečby je potrebné denné sledovanie počtu leukocytov a trombocytov. Po vymiznutí blastov
z periférnej krvi je potrebné časté vyšetrovanie kostnej drene. Musia byť dostupné potrebné podmienky na zvládnutie potenciálne fatálnych komplikácií vyplývajúcich z útlmu kostnej drene (infekcie pri neutropénii a porušenej obranyschopnosti, krvácanie pri trombocytopénii). Bol popísaný jeden prípad anafylaktickej reakcie, ku ktorému došlo tesne po intravenóznom podaní CYTOSARu® a ktorý viedol k zástave srdca vyžadujúcej okamžitú resuscitáciu.

V prípade použitia vysokých dávok sa nemá používať riediaci roztok obsahujúci benzylalkohol. U nezrelých novorodencov bola popísaná súvislosť benzylalkoholu a fatálneho "gasping" syndrómu. Mnoho klinikov používa na riedenie 0,9 % roztok chloridu sodného bez antimikrobiálnych prísad. Takto nariedený liek sa musí ihneď použiť.

Pacienti liečení CYTOSARom® musia byť starostlivo sledovaní. Nutné sú časté kontroly počtu leukocytov, trombocytov a vyšetrenia kostnej drene. Pri vzniku útlmu kostnej drene
s poklesom počtu trombocytov pod 50000/mm3 alebo počtu neutrofilov pod 1000/mm3 je potrebné zvážiť prerušenie alebo zmenu liečby. Po prerušení podávania môže dôjsť'
k ďalšiemu poklesu počtu krvných elementov v periférnej krvi s najnižšími hodnotami za 12 až 24 dní po poslednom podaní liečiva. V indikovaných prípadoch možno liek znovu začať podávať pri prítomnosti jasných známok regenerácie kostnej drene (pri sériovom vyšetrení).
U pacientov, u ktorých sa s podávaním lieku čaká až do dosiahnutia normálnych hodnôt krvného obrazu, môže dôjsť k zhoršeniu kontroly ochorenia.

U niektorých pacientov môže v mieste vnútrožilovej injekcie alebo infúzie vzniknúť tromboflebitída. Zriedkavo bola pozorovaná bolestivosť a zápal v mieste subkutánnej aplikácie. Vo väčšine prípadov je podávanie liečiva dobre znášané. Pri rýchlom intravenóznom podávaní vysokých dávok pacienti často pociťujú nauzeu a môžu vracať aj niekoľko hodín po skončení podávania. Pri podávaní v infúzii sú tieto účinky menej závažné.

U pacientov používajúcich CYTOSAR® sú potrebné pravidelné kontroly kostnej drene, pečeňových a obličkových funkcií. Podstatná časť podanej dávky sa detoxikuje v pečeni.
U pacientov s poruchou pečene sa pri podávaní vyžaduje opatrnosť a zníženie dávkovania. Podobne ako iné cytostatiká, aj CYTOSAR® môže vyvolať hyperurikémiu ako dôsledok rýchlej lýzy nádorových buniek. Je potrebné sledovať hladinu kyseliny močovej a v prípade potreby použiť podporné a farmakologické opatrenia.

U pacientov používajúcich CYTOSAR® v kombinácii s inými látkami bol popísaný vznik akútnej pankreatitídy.
U dvoch detí s akútnou myeloblastovou leukémiou, liečených okrem iných látok aj intratekálne a intravenózne podávaným CYTOSARom® v štandardných dávkach, došlo k rozvoju neskorej progresívnej ascendentnej paralýzy, ktorá viedla k smrti jedného z pacientov.
U dvoch pacientov liečených konvenčnými dávkami CYTOSARu® spolu s daunomycínom došlo k rozvoju peritonitídy a hemoragickej kolitídy.
U oboch pacientov došlo k uzdraveniu bez chirurgického zásahu. U oboch pacientov bola prítomná neutropénia a trombocytopénia. Autori tejto kazuistiky odporúčajú u pacientov používajúcich CYTOSAR® s podozrením na náhlu príhodu brušnú bez jasnej chirurgickej príčiny dobre zvážený prístup.

Účinky nadmernej expozície na pracovisku neboli pozorované. Môže dôjsť k ľahkému podráždeniu očí. Opakovaný alebo dlhodobý kontakt s pokožkou môže zapríčiniť jej podráždenie. V prípade náhodného poliatia je potrebné postihnuté miesto umyť vodou
a mydlom.

Intratekálne podávanie
V prípade intratekálneho podávania sa nesmie používať riediaci roztok obsahujúci benzylalkohol. Mnoho klinikov používa na riedenie 0,9 % roztok chloridu sodného bez antimikrobiálnych prísad a nariedený liek sa ihneď používa.

Aj CYTOSAR® podávaný intratekálne môže mať systémové nežiaduce účinky a je potrebné hematologické sledovanie. Môže byť potrebná zmena antileukemickej liečby.
Významnejšie toxické prejavy sú zriedkavé. Najčastejšie popisované nežiaduce účinky po intratekálnej aplikácii sú nauzea, vracanie a horúčka; prejavy sú mierne a spontánne ustúpia.

Bol popísaný vznik paraplégie. U 5 detí bol popísaný vznik nekrotizujúcej leukoencefalopatie; títo pacienti boli súčasne liečení intratekálne podávaným metotrexátom s hydrokortizónom
a ožiarením CNS.

Boli popísané prípady izolovanej neurotoxicity. U dvoch pacientov v remisii, ktorí boli liečení kombináciou celkovej liečby, profylaktickým ožiarením CNS a intratekálne podávaným CYTOSARom® došlo k slepote.

Fokálne leukemické postihnutie CNS nemusí reagovať na intratekálnu liečbu a v takýchto prípadoch môže byť vhodnejšia rádioterapia.

Inkompatibility
CYTOSAR® je fyzikálne inkompatibilný s heparínom, inzulínom, metotrexátom, 5‑fluorouracilom, nafcilínom, oxacilínom, penicilínom G a metylprednizolónsukcinátom sodným.

Stabilita a kompatibilita po rozpustení
Pri zriedení s vodou na injekciu, 5 % roztokom glukózy a 0,9 % roztokom chloridu sodného
v koncentrácii 0,5 mg/ml v sklenených fľašiach alebo plastových vakoch je CYTOSAR® fyzikálne a chemicky stabilný po dobu 7 dní pri izbovej teplote. Podobne je CYTOSAR® stabilný po dobu 7 dní pri izbovej teplote, pri -20 °C až 4 °C pri zriedení s 5 % glukózou, roztokom 5 % glukózy a 0,2 % chloridu sodného a 0,9 % roztokom chloridu sodného
v rozsahu koncentrácií 8 - 32 mg/ml.
V koncentrácii 2 mg/ml v roztokoch 5 % glukózy a 0,9 % chloridu sodného s prímesou až 50 mmol/500 ml KCl je cytarabín stabilný pri izbovej teplote maximálne 8 dní.
Po dobu 7 dní je cytarabín stabilný pri izbovej teplote a v chladničke (do 8 °C) v koncentrácii 0,2 - 1,0 mg/ml v 5 % roztoku glukózy a roztoku 5 % glukózy v 0,2 % chloride sodnom
s prímesou až 50 mmol/l hydrogénuhličitanu sodného.

Liekové kompatibility
Po dobu 8 hodín v roztoku 5 % glukózy je dokázaná vzájomná kompatibilita cytarabínu s inými liečivami v týchto koncentráciách:
- cytarabín 0,8 mg/ml a cefalotín sodný 1,0 mg/ml;
- cytarabín 0,4 mg a prednizolón fosforečnan sodný 0,2 mg/ml;
- cytarabín 16 g/ml a vinkristínsulfát 4 g/ml.

Tehotenstvo a dojčenie
CYTOSAR® je známy svojou teratogenitou u niektorých živočíšnych druhov.

Tento liek sa môže podávať ženám, ktoré sú tehotné alebo ktoré môžu otehotnieť, výlučne až po dôkladnom zvážení potenciálneho prínosu a možných rizík pre matku aj pre dieťa. Ženy vo fertilnom veku musia byť upozornené, aby sa chránili pred otehotnením.

Vzhľadom na možnosť vzniku vrodených defektov pri cytostatickej liečbe predovšetkým počas prvého trimestra tehotenstva musia byť pacientky, ktoré otehotneli, alebo môžu otehotnieť, poučené o možnom riziku pre plod a zvážiť pokračovanie tehotenstva.
Určité, aj keď značne nižšie riziko existuje aj v prípade, že sa s liečbou začne počas druhého alebo tretieho trimestra tehotenstva. Pôrody zdravých detí boli zaznamenané aj u žien liečených počas všetkých troch trimestrov. U detí, ktoré sa narodili týmto pacientkám je vhodné dlhodobé sledovanie.
Vylučovanie liečiva do materského mlieka nie je známe. Pretože existuje pravdepodobnosť vylučovania cytarabínu do materského mlieka a v súvislosti s možnosťou vzniku závažných nežiaducich reakcií u dojčených detí na cytarabín musí sa zvážiť, či prerušiť dojčenie alebo podávanie lieku, vzhľadom na význam lieku pre matku.

Predávkovanie
Pri predávkovaní CYTOSARom® neexistuje žiadne antidotum. Pri podávaní 12 dávok 4,5 g/m2 v 1 hodinovej intravenóznej infúzii v 12-hodinových intervaloch došlo k neprimeranému zvýšeniu výskytu ireverzibiného poškodenia CNS a smrti.


Varovanie
Liek sa nesmie pouŽÍvaŤ po uplynutÍ Času pouŽiteĽnosti uvedenom na obale.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nepoužitý liek vráťte do lekárne.


Balenie
CYTOSAR® 100 mg prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok:
1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok + 1 ampulka s rozpúšťadlom (5 ml)

CYTOSAR® 500 mg prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok:
1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok + 1 ampulka s rozpúšťadlom (10 ml)

CYTOSAR® 1 g prášok na injekčný roztok:
1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok


Uchovávanie
Nerozpustený liek uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.
Po nariedení s rozpúšťadlom obsahujúcim antimikrobiálnu prísadu sa môže pripravený roztok uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 25 °C po dobu 48 hodín. Po nariedení s roztokom bez antimikrobiálnej prísady sa musí pripravený roztok použiť čo najskôr, aby sa zachovala sterilita roztoku.

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.


Dátum revízie textu
Marec 2006

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.