Na čo sa CYTOSAR používa?
CYTOSAR sa indikuje predovšetkým na dosiahnutie a udržanie remisie u akútnej nelymfocytovej leukémie u dospelých a detí. Je účinný pri liečbe aj iných foriem leukémií, ako je akútna lymfocytová leukémia, chronická myeloidná leukémia (blastická fáza).
CYTOSAR sa môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými cytostatikami; často sa najlepšie výsledky dosahujú pri použití kombinovanej liečby. Remisie navodené CYTOSARom bývajú krátke, pokiaľ nenasleduje udržiavacia liečba.
CYTOSAR sa experimentálne použil u mnohých nádorových ochorení. Dá sa všeobecne povedať, že u chorých so solídnymi tumormi bola táto liečba málo účinná.
U detí s nonHodgkinovým lymfómom je úspešná kombinovaná liečba zahrňujúca aj podanie CYSOSARu.
CYTOSAR podávaný vo vysokých dávkach 2 - 3 g/m2 vo forme 1 až 3 hodinovej i.v. infúzie, podávanej každých 12 hodín počas 2 až 6 dní, ako liečba monoterapiou alebo spolu s ostatnými chemoterapeutikami, je účinná u leukémií so zlou prognózou, u refraktérnych leukémií a relapsov akútnych leukémií.
CYTOSAR samotný alebo v kombinácii s inými liekmi (metotrexát, hydrokortizónhydrogénsukcinát), sa podáva intratekálne na profylaxiu alebo liečbu postihnutia meningov pri leukémii.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Útlm kostnej drene, anémia, leukopénia, trombocytopénia, megaloblastová prestavba kostnej drene a pokles počtu retikulocytov, zmeny v morfológii kostnej drene a v periférnych náteroch, pokles počtu leukocytov s bifázickým priebehom. Anorexia, nauzea, zvracanie, hnačka, poruchy pečeňových funkcií, horúčka, exantém, tromboflebitída, zápaly a ulcerácie v ústnej dutine a análnej oblasti. Menej časté: sepsa, celulitída v mieste vpichu, kožné ulcerácie,retencia moča,poškodenie obličiek,neuritída, neurálna toxicita, angína, ezofageálne ulcerácie, ezofagitída, bolesť na hrudníku, perikarditída, bolesti hlavy, žihľavka, pneumónia, bolesti brucha, kožné škvrny, žltačka, konjunktivitída, závraty, precitlivenosť, alergický opuch, svrbenie, dušnosť.