anie do oka.
Aby sa uľahčilo podávanie, je potrebné pacientovi povedať, aby pred prvým podaním nechal Cystadrops dosiahnuť izbovú teplotu. Pacientovi je potrebné povedať, že po prvom otvorení má fľaštičku s kvapkadlom uchovávať pri izbovej teplote.
Aby sa ráno predišlo zalepeným očiam, pacienta treba poučiť, aby si aplikoval poslednú kvapku aspoň
30 minút predtým, než pôjde do postele.
Aby sa zabránilo kontaminácii špičky kvapkadla a roztoku, je potrebné dbať na to, aby nedošlo k dotyku hrotu kvapkadla (fľaštičky s kvapkadlom) a viečok, okolitých oblastí alebo iných povrchov.
Pacient má byť poučený, aby vyhodil fľaštičku s kvapkadlom po 7 dňoch používania.
V prípade súbežnej liečby inými topickými oftalmologickými liekmi je lieky potrebné podávať s časovým odstupom desať minút. Očné masti sa podávajú ako posledné.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Cystadrops obsahuje benzalkóniumchlorid, ktorý môže spôsobiť podráždenie očí.
Bolo hlásené, že benzalkóniumchlorid, ktorý sa v oftalmologických prípravkoch bežne používa ako konzervačná prísada, tiež spôsobuje bodkovanú keratopatiu a/alebo toxickú ulceratívnu keratopatiu. Vyžaduje sa monitorovanie.
Kontaktnéšošovky
O benzalkóniuchloride je známe, že mení farbu mäkkých kontaktných šošoviek. Zamedzte kontaktu s mäkkými kontaktnými šošovkami. Pacienti majú byť poučení, aby si pred podaním očnej instilácie kontaktné šošovky vybrali a predtým, ako si ich opäť založia, počkali po instilácii minimálne 15 minút.
.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
Keďže odporúčaná celková denná dávka bázy cysteamínu nie je viac než približne 0,4 % najvyššej odporúčanej perorálnej dávky bázy cysteamínu v ktorejkoľvek vekovej skupine, neočakáva sa žiadna interakcia s perorálne podávanými liekmi.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Odporúčaná celková denná dávka cysteamínu podávaného do oka nie je viac než približne 0,4 % najvyššej odporúčanej dávky perorálneho cysteamínu v ktorejkoľvek vekovej skupine. Systémová expozícia cysteamínu po podaní do očí je preto nižšia než po perorálnom podaní. Aj keď sa počas gravidity a dojčenia neočakávajú žiadne účinky, keďže systémová expozícia cysteamínu je zanedbateľná, je potrebné pri súbežnej liečbe s perorálnym cysteamínom dodržiavať opatrenia.
Gravidita
Nie sú k dispozícii žiadne adekvátne údaje o použití cysteamínu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu vrátane teratogenézy (pozri časť 5.3). Možné riziko pre ľudí je neznáme. Účinok neliečenej cystinózy na graviditu je takisto neznámy.
Preto sa počas gravidity nemá užívať perorálny cysteamín, a to najmä počas prvého trimestra, ak to nie
je zjavne nutné.
Ak je zistená alebo plánovaná gravidita, musí sa liečba opäť starostlivo zvážiť a pacientka musí byť poučená o možných teratogénnych rizikách cysteamínu.
Dojčenie
Nie je známe, či sa cysteamín vylučuje do ľudského mlieka. Vzhľadom na výsledky štúdií na zvieratách u dojčiacich matiek a novorodencov (pozri časť 5.3), však ženy užívajúce perorálny cysteamín nemajú dojčiť.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o účinku cysteamínu na ľudskú plodnosť. Štúdie na zvieratách ukázali zníženie fertility (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Kvapky Cystadrops majú malý vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Dočasné (v priemere menej než 1 minútu) rozmazané videnie alebo iné poruchy zraku môžu ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Ak sa po instilácii prejavuje rozmazané videnie, pacient musí počkať, pokým sa mu zrak vyjasní, než
začne viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Súhrnbezpečnostnéhoprofilu
Najčastejšie nežiaduce reakcie sú očná bolesť, očná hyperémia, očný pruritus, zvýšená lakrimácia, rozmazané videnie alebo podráždenie oka. Väčšina týchto nežiaducich reakcií je prechodná a väčšina z nich je mierna alebo stredná .
Tabuľkovýprehľadnežiaducichreakcií
Počas klinických skúšaní a francúzskeho programu NPU s Cystadrops boli hlásené nasledujúce nežiaduce reakcie. Hlásené nežiaduce udalosti sú uvedené nižšie, podľa triedy orgánových systémov a frekvencie (podľa pacienta).
Frekvencie sú definované takto: veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000
až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Trieda orgánových systémov Nežiaduce reakcie
Veľmi časté: očná bolesť, rozmazané videnie, podráždenie oka,
Poruchy oka
očná hyperémia, očný pruritus, zvýšená lakrimácia, depozity oka
Časté: abnormálne pocity v oku, suché oko, pocit cudzieho telieska v oku, opuch viečka, podráždenie viečka, zhoršenie videnia, hordeolum
Celkové poruchy a reakcie v mieste
podania
Veľmičasté: nepohodlie v mieste instilácie (hlavne zalepené

oči a zalepené riasy)
Časté: bolesť v mieste instilácie
Pediatrická populácia
Frekvencia, typ a závažnosť nežiaducich reakcií u detí je rovnaká ako u dospelých.
Počas klinických skúšaní a francúzskeho programu NPU bolo sledovaných 69 pediatrických pacientov. 19 pacientov bolo mladších ako 6 rokov, 21 pacientov bolo vo veku od 6 do 12 rokov a 29 pacientov bolo vo veku od 12 do 18 rokov.
Hláseniepodozrenínanežiaducereakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePri podávaní do oka je predávkovanie nepravdepodobné.
V prípade náhodného požitia je potrebné monitorovanie a liečba príznakov u pacienta.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Oftalmologiká, iné oftalmologiká, ATC kód: S01XA21.
MechanizmusúčinkuCysteamín znižuje akumuláciu kryštálov cystínu v rohovke, pôsobí ako látka odstraňujúca cystín tak, že premieňa cystín za tvorby cysteínu a zmesi disulfidov cysteamínu a cysteínu.
KlinickáúčinnosťabezpečnosťVykonali sa dve klinické skúšania s Cystadrops. Klinické skúšanie s jedným ramenom, ktorého sa zúčastnilo 8 detí a dospelých (štúdia OCT-1) a randomizované, multicentrické, otvorené, aktívne kontrolované klinické skúšanie fázy III (štúdia CHOC) s 32 pacientmi.
Štúdia OCT-1Táto štúdia vyhodnocovala bezpečnosť a účinnosť Cystadrops po dobu 5 rokov. Prispôsobenie dávky sa vykonalo po oftalmologickom vyšetrení. Žiadny z pacientov neprerušil liečbu počas 5-ročného
ďalšieho sledovania.
Účinnosť bola vyhodnotená pomocou celkového skóre in-vivo konfokálnej mikroskopie (skóre IVMC, In-Vivo Confocal Microscopy), kvantifikovaním kryštálov cystínu v 7 vrstvách rohovky. Po 30 dňoch
liečby a pri strednej frekvencii 4 instilácií denne bol pozorovaný priemerne 30 % pokles celkového
skóre IVCM. Stredný, 30 % pokles kryštálových depozitov cystínu v rohovke v porovnaní s východiskovou hodnotou, sa udržal pri priemernom dávkovacom režime 3 kvapiek/oko/deň (rozsah 1-
3 kvapky) u 7 z 8 pacientov. Fotofóbia inklinovala v priebehu času k zlepšeniu.
Štúdia CHOCTáto štúdia bola randomizované, kontrolované skúšanie na vyhodnotenie profilu účinnosti a bezpečnosti Cystadrops, po 90 dňoch liečby dávkou 4 kvapiek/oko/deň. Ukazovateľom primárnej
účinnosti bolo celkové skóre IVCM. 15 pacientov bolo vystavených Cystadrops. Bolo vypočítané
priemerné celkové skóre IVCM pre 11 pacientov. Trend smerom k nižšiemu celkovému skóre IVCM v ramene s Cystadrops bol pozorovaný na 30. deň. Stredný pokles o 40 % v ramene s Cystadrops bol potvrdený na 90. deň. Nadradenosť Cystadrops bola preukázaná porovnaním s kontrolným ramenom (hydrochlorid cysteamínu 0,10 %) p<0,001 95 % CI (2,11; 5,58). Nadradenosť Cystadrops bola tiež preukázaná pre fotofóbiu, ktorú hodnotil skúšajúci lekár porovnaním s kontrolným ramenom (hydrochlorid cysteamínu 0,10 %) p< 0,048 95 % CI (0,23; 1,14).
PediatrickápopuláciaPočas týchto 2 klinických skúšaní (štúdie OCT-1 a CHOC) boli zozbierané klinické údaje o bezpečnosti a účinnosti. Cystadropsu bolo vystavených celkom 15 pediatrických pacientov, kde 3 jedinci (vrátane jedného 2-ročného a jedného 3-ročného jedinca) boli mladší ako 6 rokov. Výsledky účinnosti a bezpečnosti sú podobné v oboch populáciách – pediatrickej aj u dospelých.
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií s Cystadrops v jednej alebo vo viacerých podskupinách pediatrickej populácie pre liečbu kryštálových depozitov cystínu v rohovke u pacientov s cystinózou (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť
4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické hodnotenie lieku u ľudí po oftalmologickom podaní Cystadrops nebolo vykonané. Podobne ako u iných topicky podávaných oftalmologických prípravkov, pravdepodobne dôjde k
systémovej absorpcii.
Treba však zobrať do úvahy, že odporúčaná denná dávka cysteamínu aplikovaná vo forme očnej instilácie nie je viac než približne 0,4 % najvyššej odporúčanej dennej perorálnej dávky cysteamínu v akejkoľvek vekovej skupine.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Očakáva sa, že systémová expozícia po oftalmologickom podaní bude nízka. V prípade súbežného užívania oftalmologickej a perorálnej liečby cysteamínom je prispenie oftalmologického podania k akémukoľvek systémovému riziku považované za zanedbateľné.
Predklinické údaje o perorálne podávanom cysteamíne:
Boli urobené štúdie genotoxicity: bola hlásená indukcia chromozomálnych aberácií v kultúrach eukaryotických bunkových línií a špecifické štúdie s cysteamínom nepreukázali žiadne mutagénne účinky v Amesovom teste ani klastogénny účinok v mikronukleovom teste u myší.'
Reprodukčné štúdie preukázali embryofetotoxické účinky (rezorpcia a postimplantačné straty) u potkanov pri dávke 100 mg/kg/deň a u králikov, ktorým bol podávaný cysteamín v dávke 50 mg/kg/deň. Teratogénne účinky boli popísané u potkanov, ktorým bol podávaný cysteamín v období organogenézy v dávke 100 mg/kg/deň.
Táto dávka je ekvivalentná dávke 0,6 g/m2/deň u potkana, čo je menej ako polovica odporúčanej klinickej udržiavacej dávky cysteamínu, t.j. 1,30 g/m2/deň. Pokles fertility bol pozorovaný u potkanov pri dávke 375 mg/kg/deň, čo je dávka, pri ktorej došlo k spomaleniu prírastku telesnej hmotnosti. Pri
tejto dávke sa tiež znížil prírastok hmotnosti a prežívanie potomkov v čase laktácie. Vysoké dávky cysteamínu zhoršujú schopnosť laktujúcich matiek k. miť svoje mláďatá. Jednorazové dávky lieku inhibujú u zvierat sekréciu prolaktínu.
Podávanie cysteamínu novorodeným potkanom indukovalo katarakty.
Vysoké dávky cysteamínu, či už podávané perorálne alebo parenterálne, vyvolali duodenálne vredy u potkanov a myší, nie však u opíc. Experimentálne podávanie lieku vedie u niektorých zvieracích druhov k deplécii somatostatínu. Dôsledok tohto javu pri klinickom používaní lieku nie je známy.
S cysteamínom sa nerobili žiadne karcinogénne štúdie.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
benzalkóniumchlorid edetan disodný
sodná soľ karmelózy
kyselina citrónová monohydrát hydroxid sodný (na úpravu pH)
kyselina chlorovodíková (na úpravu pH)
voda na injekcie
6.2 Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
6 mesiacov
Po prvom otvorení: 7 dní. Uchovávajte pri teplote do 25°C. Neuchovávajte v chladničke. Fľaštičku s kvapkadlom udržiavajte dôkladne uzatvorenú vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Predprvýmotvorením:
Uchovávajte v chladničke (2°C – 8°C).
Liekovku uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom. Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Roztok s objemom 5 ml v 10 ml hnedej sklenenej liekovke uzavretej bromobutylovou zátkou a zapečatenej hliníkovým odtrhávacím viečkom. Kvapkadlo z PVC s uzáverom z HDPE je balené zvlášť a priložené do každej papierovej škatuľky.
Každá papierová škatuľka obsahuje 1 liekovku a 1 kvapkadlo.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Pacienta treba poučiť, aby dodržiaval pokyny uvedené nižšie o otváraní liekovky a pripevnení kvapkadla:
· Poriadne si umyte ruky, aby ste predišli mikrobiologickej kontaminácii obsahu liekovky.
· Odstráňte zelené ochranné viečko (obrázok 1).
· Odstráňte kovovú pečať (obrázok 2).
· Vyberte šedú zátku (obrázok 3) z liekovky.
· Po odstránení šedej zátky sa otvoru na liekovke nedotýkajte.
odstrániť
odstrániť
odstrániť
zelené ochranné
viečko
šedú kovovú pečať zátku
liekovka
· Vyberte kvapkadlo z vrecúška bez toho, aby ste sa dotkli konca, ktorý má byť pripevnený k liekovke, pripevnite ho (obrázok 4) k liekovke a neodstraňujte ho.
malé biele viečko
otočte a
zatlačte, aby ste pripevnili
malé biele viečko
kvapkadlo
kvapkadlo
liekovka
liekovka
· Dávajte pozor, aby ste nestratili malé biele viečko (obrázok 5) z vrchu kvapkadla.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIOrphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70, Avenue du Général de Gaulle
92800 Puteaux
Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)EU/1/15/1049/001
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:19. Január 2017
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobnéinformácieotomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.