CUROSURF 120 MG int etu 2x1,5 ml/120 mg (liek.inj.skl.)

SPC
,9 mg/ml hydrofóbnych proteínov s nízkou molekulárnou hmotnosťou.

3. Lieková forma
Injekčná suspenzia
Sterilná suspenzia v jednodávkových liekovkách na intratracheálne alebo intrabronchiálne podávanie.

4. Klinické údaje
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba syndrómu respiračnej tiesne (RDS) u predčasne narodených detí. Profylaktické použitie u nedonosených novorodencov s rizikom RDS.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Záchranná liečba: odporúčaná dávka je jedna dávka 100-200mg/kg (1,25-2,5 ml/kg) telesnej hmotnosti. U detí, ktoré si naďalej vyžadujú umelú ventiláciu a dodatočný kyslík, je možné podať ďalšie dávky 100 mg/kg, každú s približne 12-hodinovým časovým odstupom (maximálna celková dávka: 300-400 mg/kg).Odporúča sa, aby sa liečba začala čo najskôr po diagnóze RDS.
Profylaxia: jedna dávka 100-200 mg/kg sa má podať čo najskôr po pôrode (do 15 minút). Ďalšie dávky 100 mg/kg sa môžu podať po 6-12 hodinách po prvej dávke, a potom v prípade, že dôjde k RDS vyžadujúcemu mechanickú ventiláciu, s 12-hodinovým časovým odstupom (maximálna celková dávka: 300-400 mg/kg).

Spôsob podávania
CUROSURF je dostupný v liekovkách k priamemu použitiu, ktoré sa majú uchovávať v chladničke pri teplote +2 až +8ºC. Pred použitím sa má liekovka zahriať na 37ºC a jemne prevrátiť hore dnom, bez pretrepania, aby sa získala homogénna suspenzia. Suspenzia sa má z liekovky vytiahnuť pomocou sterilnej ihly a striekačky a podať priamo cez endotracheálnu kanylu ako jedna dávka do dolnej časti trachey, alebo ako dve polovičné dávky do hlavnej ľavej a pravej priedušky.
Vykonajte približne 1-minútové ručné predýchavanie vakom s rovnakým percentom kyslíka ako pred podaním, aby sa zabezpečila rovnomerná distribúcia.

Dieťa znovu napojte na ventilátor, ktorého parametre musia byť vhodne prispôsobené klinickej odpovedi a zmenám krvných plynov.
Ďalšie dávky, ktoré môžu byť potrebné, sa podávajú rovnakým spôsobom.
Deti, ktoré si nevyžadujú umelú ventiláciu, môžu byť po podaní lieku CUROSURF odpojené od ventilátora.
Odporúča sa častá kontrola krvných plynov, keďže po podaní je zvyčajne pozorovaný okamžitý vzostup PaO2 alebo saturácie kyslíkom.
Odporúča sa však nepretržité monitorovanie transkutánneho PO2 alebo saturácie kyslíkom, aby sa zabránilo hyperoxii.

4.3 Kontraindikácie
Doteraz nie sú známe špecifické kontraindikácie.

4.4 Špeciálne upozornenia
CUROSURF sa má podávať len v nemocnici, lekármi vyškolenými v starostlivosti o nedonosených novorodencov a so skúsenosťami pri ich resuscitácii, ktorí majú k dispozícii vhodné vybavenie na ventiláciu a monitorovanie detí s RDS.
Osobitná starostlivosť sa musí venovať deťom narodeným po dlhom čase po odtoku plodovej vody, po viac ako 3 týždňoch, s možnou hypopláziou pľúc, a ktoré nemusia mať optimálnu odpoveď na exogénny surfaktant.
Dieťa musí byť v stabilizovanom stave. Odporúča sa tiež korekcia acidózy, hypotenzie, anémie, hypoglykémie a hypotermie.
Po podaní liečiva občas nasleduje upchatie endotracheálnej kanyly hlienom; zriedkavo bola hlásená bradykardia, hypotenzia, desaturácia kyslíkom. Tieto komplikácie si vyžadujú prerušenie liečby a prijatie vhodných opatrení. Po stabilizácii je možné pacienta ďalej liečiť pod zodpovedajúcim dohľadom.
Po podaní sa môže rýchlo zlepšiť expanzia hrudníka a môže byť nevyhnutná rýchla redukcia maximálneho inspiračného tlaku bez toho, že by sa čakalo na potvrdenie z analýzy krvných plynov. Profylaxia so surfaktantom sa má vykonať len v prostredí, v ktorom je k dispozícii adekvátne vybavenie na intenzívnu starostlivosť o novorodencov a v súlade s nasledujúcimi
odporúčaniami:
- novorodenec mladší ako 26 týždňov gestačného veku; profylaxia sa odporúča;
- novorodenec medzi 26 a 28 týždňom gestačného veku:
a) bez prenatálne podávaných kortikosteroidov: odporúča sa okamžitá profylaxia;
b) s prenatálne podávanými kortikosteroidmi: surfaktant sa má podať len vtedy, ak sa vyvinie
RDS
Po zvážení rizikového faktora súvisiaceho s gestačným vekom nižším ako 28 týždňov sa profylaxia odporúča pri výskyte dvoch alebo viacerých z nasledujúcich rizikových faktorov pre RDS: perinatálna asfyxia; potreba intubácie po pôrode; cukrovka u matky; mnohopočetné gravidity; mužské pohlavie, rodinná predispozícia pre RDS; cisársky rez;
-novorodenec v gestačnom veku 29 týždňov alebo viac: surfaktant sa má podať len vtedy, ak sa vyvinie RDS.
Novorodenci, ktorí sú liečení exogénnym surfaktantom kvôli zlepšenej funkcii pľúc sa môžu liečiť aj kontinuálnym nosovým pretlakovým ventilátorom (nCPAP), v zariadeniach s takýmto vybavením.
Je možné očakávať, že podanie surfaktantu zníži závažnosť RDS alebo riziko jeho výskytu, ale nie je možné očakávať úplnú elimináciu mortality a morbidity spojenej s predčasným pôrodom, pretože predčasne narodené deti môžu byť vystavené ďalším komplikáciám z dôvodu ich nedonosenosti.

4.5 Liekové a iné interakcie
Nie sú známe.

4. 6 Používanie v gravidite a počas laktácie
Neaplikovateľné.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Neaplikovateľné.

4.8. Nežiaduce účinky

Zriedkavou a niekedy fatálnou komplikáciou predčasného pôrodu je krvácanie do pľúc, ktorého výskyt sa zvyšuje, čím je dieťa viac nedonosené. Neexistujú žiadne dôkazy o zvýšenom riziku vzniku tejto komplikácie po podaní lieku CUROSURF.
Zriedkavo boli hlásené prípady bradykardie, hypotenzie, desaturácie kyslíkom (pozri Špeciálne upozornenia 4.4.), prechodného útlmu elektrickej aktivity mozgu.

4.9. Predávkovanie
Neboli publikované žiadne údaje o predávkovaní v súvislosti s podávaním lieku CUROSURF.
V prípade predávkovania, čo je veľmi nepravdepodobné, a len ak sa vyskytujú zreteľné klinické účinky na respiráciu, ventiláciu alebo oxygenáciu dieťaťa, musí sa odsať toľko suspenzie, koľko je len možné a dieťa sa musí ošetriť podpornou liečbou s osobitným dôrazom na rovnováhu kvapaliny a elektrolytu.

5. Farmakologické vlastnosti
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina : varia (iné liečivá respiračného systému) ATC kód : R07AA 02 (surfaktanty, prírodné fosfolipidy)
Pľúcny surfaktant je zmesou látok, zvlášť fosfolipidov a špecifických proteínov, ktoré pokrývajú vnútorný povrch pľúcnych alveol a znižujú povrchové napätie pľúc. Tento účinok je základom pre stabilizáciu alveol a zabraňuje kolabovaniu alveol na konci expirácie, čím sa dosiahne adekvátna výmena plynov v priebehu ventilačného cyklu.
Deficit pľúcneho surfaktantu z akejkoľvek príčiny vedie k závažnému ventilačnému zlyhaniu, ktoré je u nezrelých detí známe ako syndróm respiračnej tiesne (RDS) alebo choroba hyalínnych membrán (HMD). RDS je hlavnou príčinou akútnej mortality a akútnej morbidity u predčasne narodených detí a môže byť príčinou dlhodobých respiračných a neurologických následkov.
CUROSURF bol vyvinutý ako náhrada nedostatku endogénneho pľúcneho surfaktantu intratracheálnym podaním exogénneho surfaktantu..
Povrchovo aktívne vlastnosti lieku CUROSURF umožňujú jeho rovnomernú distribúciu v pľúcach a rozšíreniu na rozhraní vzduch-tekutina v alveolách. Fyziologické a terapeutické účinky lieku CUROSURF pri deficite surfaktantu boli široko dokumentované na rôznych experimentálnych modeloch. U nezrelých králičích plodov získaných hysterektómiou, ktorým bol okamžite aplikovaný CUROSURF, bolo zaznamenané významné zlepšenie pľúcnej expanzie. Štúdie na nezrelých novorodených králikoch ventilovaných 100 %-ným kyslíkom preukázali dramatické zlepšenie dychového objemu a pľúcno-thorakálnej compliance v porovnaní s kontrolnou skupinou. Tiež u nezrelých novorodených králikov udržujúcich štandardný dychový objem asi 10 ml/kg bola po liečbe liekom CUROSURF zvýšená compliance pľúcno-thorakálneho systému na hladiny porovnateľné s hladinami fyziologickými u zrelých novorodených zvierat.'
Terapeutickú účinnosť lieku CUROSURF u detí s RDS a predčasne narodených detí s rizikom RDS. dokumentujú rozsiahle medzinárodné otvorené aj kontrolované klinické štúdie.
Predčasne narodení novorodenci liečení jednou dávkou lieku CUROSURF (1,25-2,5 ml/kg rovnajúcou sa 100/200 mg/kg fosfolipidov) vykazovali rýchle a dramatické zlepšenie oxygenácie s redukciou koncentrácie inhalovaného kyslíka (FiO2) a vzostupom pomerov PaO2/FiO2 a a/APO2; znížila sa aj miera mortality a výskyt závažných pľúcnych komplikácií. Podanie druhej a tretej dávky
100 mg/kg pravdepodobne ďalej znižuje výskyt pneumotoraxu a mortality.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti
CUROSURF zostáva hlavne v pľúcach po intratracheálnom podaní s polčasom 14C-značeného dipalmitoyl-fosfatidylcholínu rovnajúcim sa 67 hodín u novonarodených králikov. Po 48 hodách po podaní možno nájsť len stopy surfaktantov v sére a orgánoch iných ako pľúca.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Pri štúdiách akútnej toxicity vykonaných na rôznych druhoch zvierat s liekom CUROSURF podaným intraperitoneálne a intratracheálne neboli vyvolané príznaky ani toxicity pľúc alebo systémovej toxicity, ani nebola vyvolaná mortalita.
Štúdia subakútnej intratracheálnej toxicity na psoch, králikoch a potkanoch (14 dní) nepreukázala žiadne klinické účinky alebo hematologické zmeny, ani makroskopické zmeny. Okrem toho CUROSURF neposkytol žiaden dôkaz priamej toxicity u potkanov, ktorým bol podávaný intraperitoneálne (4 týždne).
CUROSURF podávaný parenterálne morčatám nevyvoláva aktívne anafylaktické reakcie, ani nestimuluje tvorbu protilátok detegovateľných pasívnou kutánnou anafylaktickou reakciou. Žiadna

anafylaktická reakcia nebola pozorovaná pri intratracheálnom podávaní. Okrem toho neexistuje žiaden dôkaz o kožnom senzibilizačnom potenciále (Magnusonov a Kligmanov test).
CUROSURF nevykazuje žiadne mutagénne alebo klastogénne účinky.


6. Farmaceutické údaje
6.1. Zoznam pomocných látok
Natrii chloridum, aqua ad iniectabilia

6.2. Inkompatibility
Nie sú známe.

6.3. Čas použiteľnosti
18 mesiacov v neporušenom obale a pri správnom spôsobe skladovania.

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Pri teplote 2-8°C, chrániť pred svetlom až do momentu použitia . Injekčná liekovka je určená na jednorazovú aplikáciu, preto prípadný zvyšok suspenzie nesmie byť použitý na ďalšie podávanie. Ohriata injekčná liekovka nesmie byť vrátená do chladničky.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Jednorazové injekčné liekovky z bezfarebného skla s gumeným uzáverom, hliníkovou pertľou a krytom z umelej hmoty, polystyrénová výplň, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka.

Veľkosť balenia: CUROSURF 120 mg: 2 x 1, 5 ml
CUROSURF 240 mg: 1 x 3, 0 ml

6.6 Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Pozri časť 4.2

7. Držiteľ registračného rozhodnutia
Chiesi Farmaceutici S.p.A., Parma, Taliansko.

8. Registračné číslo
CUROSURF 120 mg: 87/0209/99-S CUROSURF 240 mg: 87/0210/99-S

9. Dátum predĺženia registrácie
Predĺženie registrácie do : 30. novembra 2009

10. Dátum poslednej revízie textu
December 2006

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.