apiu.
V geriatrii pri nepokoji, agresivite, podráždenosti, strachu, poruchách správania a spánku.
4.2. Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelým a mladistvým sa podáva zvyčajne 30 - 50 mg 3 - 4x denne, kvôli sedatívnemu účinku sa večerná dávka odporúča vyššia ako dávky denné. Deťom vo veku 6 - 12 rokov a starším pacientom
sa podáva 15 - 30 mg 3 - 4 x denne. Najvyššia denná dávka pre dospelých je 600 mg.
Liečba sa začína nízkou dávkou, ktorá sa postupne zvyšuje až do vymiznutia príznakov ochorenia.
Ak je potrebné liečbu prerušiť, znižuje sa dávka postupne. Náhle prerušenie liečby môže mať aj po niekoľkých týždňoch za následok nevoľnosť, potenie, bolesti hlavy, nespavosť a nepokoj.
Filmom obalené tablety sa užívajú pri jedle, prehĺtajú sa celé, nerozhryznuté, zapíjajú sa pohárom vody alebo mlieka, aby sa zabránilo podráždeniu žalúdka.
4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na chlórprotixén alebo na tioxantény alebo na inú zložku lieku, útlm krvotvorby, krvné dyskrázie, útlm centrálnej nervovej sústavy, komatózne stavy, obehový kolaps.
Bezpečnosť liečby chlórprotixénom u detí mladších ako 6 rokov nie je overená.
4.4. Špeciálne upozornenia
So zvýšenou opatrnosťou je potrebné podávať chlórprotixén pri alkoholizme a abúze drog s tlmivým účinkom na centrálnu nervovú sústavu (tlmivý účinok na CNS sa môže potencovať), pri mentálnej retardácii, epilepsii, najmä neliečenej (liek znižuje prah na vznik kŕčov), pri náchylnosti na kolapsy, parkinsonizme (potencovanie extrapyramídových účinkov),ďalej u osôb vystavených extrémnym teplotám, pri závažných poruchách pečeňových, kardiovaskulárnych a respiračných funkcií (napr. akútna pľúcna infekcia, astma, emfyzém), u pacienta vo vysokom veku, pri glaukóme so zatvoreným uhlom, pri myasthenia gravis, pri diabetes mellitus, pri hypertrofii prostaty (zvýšené riziko urinárnej retencie), pri elektrokonvulzívnej liečbe.
Pri podávaní deťom je zvýšené riziko hepatotoxicity s príznakmi Reyeovho syndrómu. Precitlivenosť
na fenotiazíny môže byť súčasne aj precitlivenosťou na tioxantény.
Chlórprotixén môže viesť k falošne pozitívnym laboratórnym výsledkom tehotenského imunologického testu moča a tiež na prítomnosť bilirubínu v moči a môže spôsobiť zmeny intervalu Q-T na EKG.
4.5. Liekové a iné interakcie
Môže dôjsť k vzájomnému potencovaniu tlmivého účinku na centrálnu nervovú sústavu pri súčasnom podaní alkoholu, hypnotík, antidepresív, antiepileptík, anodýn, myorelaxancií, neuroleptík, starších typov antihistaminík a pod.
Slabé anticholinergné pôsobenie chlórprotixénu sa môže výraznejšie prejaviť pri súčasnej aplikácii anticholinergík, antimuskariník, antihistaminík a antiparkinsoník.
Chlórprotixén môže blokovať alfa-adrenergné pôsobenie epinefrínu (adrenalínu), čo môže viesť pri súčasnej aplikácii chlórprotixénu a adrenalínu k hypotenzii a k tachykardii.
Chlórprotixén môže znižovať antiparkinsonický účinok levodopy, pretože blokuje dopamínové receptory v mozgu.
Chlórprotixén znižuje tiež kŕčový prah - býva potrebné event. upraviť dávkovanie antiepileptík.
Riziko extrapyramídovej symptomatológie sa zvyšuje súčasným podávaním fenotiazínov, metoklopramidu, haloperidolu, rezerpínu.
Chlórprotixén môže zvýšiť sérovú koncentráciu prolaktínu - pri súčasnom podaní bromokryptínu môže byť nutná úprava jeho dávkovania.
Tioxantény môžu maskovať ototoxické účinky iných liečiv (hučanie v ušiach, závrat a pod.).
4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Pri štúdiách u zvierat sa nezistili ani embryotoxické ani teratogénne účinky, len pokles fertility. Bezpečnosť podania v tehotenstve u žien sa neoverila. Liek sa môže podávať v tehotenstve len po zvážení terapeutického prospechu pre matku a možného rizika pre plod.
Chlórprotixén sa v malom množstve vylučuje do materského mlieka, možnosť ovplyvnenia dojčaťa nie je známa. Avšak vzhľadom na to, že chemicky príbuzné látky dojča ovplyvňujú, dojčenie sa neodporúča.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Pretože chlórprotixén vyvoláva ospalosť, môže, najmä na začiatku liečby, nepriaznivo ovplyvniť činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, motorickú koordináciu a rýchle rozhodovanie (napr. vedenie motorových vozidiel, obsluhu strojov, práce vo výškach a pod.).
4.8. Nežiaduce účinky
Riziko vzniku nežiaducich účinkov sa zvyšuje pri dlhodobom podávaní vyšších dávok chlórprotixénu a je tiež vyššie u detí a starších pacientov.
Najčastejšia je únava, ortostatická hypotenzia, na začiatku liečby vyššími dávkami často dochádza k ospanlivosti až ľahostajnosti, ktorá zvyčajne spontánne ustupuje.
Príležitostne sa môžu objaviť anticholinergné účinky (sucho v ústach, kongescia nazálnej sliznice, porucha zrakovej akomodácie, obstipácia), bolesť hlavy, žalúdková nevoľnosť, posturálna hypotenzia, tachykardia (najmä pri náhlom zvýšení dávky), závraty. Zriedkavo cholestatická žltačka na podklade imunopatologickej reakcie, poruchy krvotvorby (zriedkavo leukopénia, hemolytická anémia, trombocytopenická purpura, pancytopénia, eozinofília, agranulocytóza). Veľmi zriedkavo kardiálne zastavenie, bradykardia.
Blokádou dopamínergných receptorov v centrálnom nervovom systéme môže dôjsť k akútnym neurologickým komplikáciám - dystónii (dystonické reakcie sú častejšie u detí a mladistvých na začiatku liečby a ustupujú 1 - 2 dni po jej vysadení), ďalej k akatáziám alebo extrapyramídovým príznakom. Zriedkavo vzniká malígny neuroleptický syndróm (hyperpyrexia, rigor, akinéza, kóma), pri ktorom je nutné okamžite prerušiť podávanie chlórprotixénu a zaviesť symptomatickú liečbu na JIS alebo na oddelení ARO. Pri dlhodobom podávaní môže dôjsť (najmä u starších jednotlivcov) k tzv. neskorým (chronickým- tardívnym) dyskinézam ako prejavu hypersenzitivity dopamínergného systému (prognosticky závažné sú mimovoľné choreoatetotické pohyby). Ďalšie podávanie neuroleptík maskuje ich príznaky, preto je nutné starostlivo sledovať stav pacienta.
Závažné je i nebezpečenstvo provokácie epileptiformných záchvatov.
Zriedkavo vzniká urikosúria, dermatitída (zriedkavo exfoliatívna), zvýšená fotosenzibilita, syndróm podobný lupus erytematodes, svrbenie, erytém, ekzém, astma, laryngálny edém a iné príznaky z precitlivenosti.
Zmena endokrinných a metabolických funkcií (napr. poruchy menštruácie, gynekomastia, galaktorea v dôsledku zvýšenej hladiny prolaktínu, hyperglykémia, zvýšenie hmotnosti), narušenie telesnej termoregulácie.
Veľmi zriedkavo pri mnohoročnej liečbe vysokými dávkami pigmentárna retinopatia, lentikulárne a korneálne depozitá.
Takisto zriedkavo je možné pozorovať paradoxné zvýšenie nepokoja, najmä u manických alebo schizoafektívnych chorých (v takýchto prípadoch je lepšie prejsť na neuroleptiká s incizívnym účinkom, napr. haloperidol).'
4.9. Predávkovanie
Dávka medzi 2,5 - 4 g a viac môže byť smrteľná pre dospelých, pre deti dávka 4 mg/kg telesnej hmotnosti. Dochádza k ospalosti, apatii až kóme, vzniká respiračná depresia, hypotenzia (tá sa môže objaviť po niekoľkých hodinách a pretrvávať 2 - 3 dni), tachykardia, horúčka, stuhnutosť alebo nekontrolované pohyby, mióza. V čase ústupu intoxikácie sa môžu objaviť záchvaty kŕčov, hyperaktivita a hematúria.
Liečba intoxikácie je symptomatická a podporná. Výplach žalúdka (nevhodné je vyvolanie vracania, pretože dystonická reakcia hlavy a krku môže viesť k aspirácii vývratkov!), aktívne uhlie, salinické preháňadlá, zabezpečenie respirácie a regulácia telesnej teploty. Pri poklese krvného tlaku sa aplikuje parenterálne noradrenalín (norepinefrín) alebo metaraminol. Nie je možné použiť epinefrín (adrenalín) kvôli riziku vzniku paradoxnej hypotenzie.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
FARMAKOTERAPEUTICKÁ SKUPINA: Sedatívne neuroleptikum. ATC kód: N05AF03
Chlórprotixén je derivát tioxanténového radu štrukturálne blízkeho fenotiazínom. Jeho antipsychotické účinky sa pripisujú blokovaniu postsynaptických dopamínergných receptorov v mozgu, ďalej alfa- adrenergnej blokáde a inhibícii uvoľňovania väčšiny hypotalamických a hypofyzárnych hormónov. Koncentrácia prolaktínu je zvýšená blokádou prolaktín inhibičného faktoru (PIF), ktorý inhibuje uvoľnenie prolaktínu z hypofýzy. Chlórprotixén má oproti iným tioxanténom výrazný sedatívny efekt, pretože tlmí stimuly k retikulárnemu systému mozgového kmeňa a pôsobí antiemeticky inhibíciou chemoreceptorov v mieche.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Chlórprotixén sa rýchlo vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, účinok nastupuje do 30 minút. Prestupuje cez hematoencefalickú bariéru, rozsah distribúcie v organizme je značný. Viaže sa na plazmatické proteíny (viac ako 99%). Intenzívne sa metabolizuje v pečeni a vo forme metabolitov sa vylučuje do moču a do stolice. Jeho biologický polčas je 8 -12 hodín. Prestupuje cez placentárnu bariéru a v malom množstve sa vylučuje do materského mlieka.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita (LD50) u potkana p.o. je 380 mg/kg. Bezpečnosť lieku sa overila dlhodobým klinickým používaním.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
Maydis amylum, lactosum monohydricum, saccharosum, calcii stearas, talcum, hypromellosum
2910/5, macrogolum 300, macrogolum 6 000, flavi orangeati lacca aluminica
6.2. Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3. Čas použiteľnosti
3 roky
6.4. Upozornenie na podmienky a spôsob skladovania
V suchu, pri teplote 10 - 25°C.
6.5. Vlastnosti a zloženie vnútorného obalu a veľkosť balenia
Druh obalu: PVC/Al blister, písomná informácia pre používateľa, papierová skladačka. Veľkosť balenia: 30 filmom obalených tabliet
6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Na perorálne užívanie.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
ZENTIVA a.s., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
70/0565/69-C/S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Predĺženie registrácie do: 30.9.2009
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Máj 2006