ienti so zhoršenou funkciou pečene
Po podaní prípravku CAELYX v dávke 20 mg/m2 povrchu tela malému počtu pacientov s poruchou pečeňovej funkcie (hodnoty bilirubínu až do 4 mg/dl) sa ukázalo, že nebol zmene- ný ani klírens ani konečný polčas prípravku CAELYX. Aj tak je potrebné, až pokým sa nezís- kajú ďalšie skúsenosti, znížiť dávkovanie prípravku CAELYX u pacientov so zhoršenou funkciou pečene, podobne ako pri podávaní bežného doxorubicíniumchloridu. Skôr ako sa za- čne prípravok CAELYX podávať, je treba vyhodnotiť hepatálne funkcie bežnými laboratór- nymi testmi, ako sú ALT/AST, alkalická fosfatáza a bilirubín. Odporúča sa znížiť dávkovanie prípravku CAELYX podľa zvýšenia bilirubínu nasledovne: pri sérovej hladine bilirubínu 1,2 -
3,0 mg/dl podať 1/2 normálnej dávky, pri > 3 mg/dl podať 1/4 normálnej dávky.
4.2.4 Pacienti so zhoršenou funkciou obličiek
V tomto prípade by nemala byť potrebná redukcia dávky, nakoľko sa CAELYX metabolizuje v pečeni a vylučuje sa žlčou.
4.2.5 Pacienti po splenektómii
Nakoľko nie sú skúsenosti s použitím prípravku CAELYX u pacientov po splenektómii, ne- odporúča sa u nich liečba týmto prípravkom.
4.2.6 Deti
Bezpečnosť a účinnosť nebola stanovená u pacientov mladších ako 18 rokov.
4.2.7 Starší pacienti
Bezpečnosť a účinnosť nebola stanovená u pacientov starších ako 60 rokov.
4.3 Kontraindikácie
CAELYX je kontraindikovaný u pacientov, ktorí majú v anamnéze reakcie z precitlivenosti po niektorej zložke prípravku CAELYX alebo po doxorubicíniumchloride. CAELYX by sa nemal podávať tehotným a dojčiacim ženám.
CAELYX by sa nemal podávať pacientom na liečbu AIDS-KS, pokiaľ môže byť ochorenie účinne liečené lokálnou liečbou alebo systémovou liečbou alfa-interferónom.
4.4 Špeciálne upozornenia a špeciálne opatrenia
4.4.1 Špeciálne upozornenia
Kardiálne riziká
Všetci pacienti, ktorí dostávajú CAELYX, sa musia pravidelne a často podrobovať EKG mo- nitorovaniu. Prechodné zmeny EKG, ako zníženie T-vlny, depresia S-T segmentu a benígna arytmia, sa nepovažujú za povinnú indikáciu suspendovania liečby prípravkom CAELYX. Avšak zníženie QRS komplexu viac poukazuje na kardiálnu toxicitu. Ak k takejto zmene EKG dôjde, malo by sa zvážiť uskutočnenie výpovednejšieho testu na poškodenie myokardu, napr. myokardiálna biopsia.
Špecifickejšími metódami na vyhodnotenie a monitorovanie kardiálnych funkcií ako EKG je meranie ejekčnej frakcie ľavej komory echokardiografickým vyšetrením, alebo, radšej, angio- graficky (Multiple Gated Arteriography - MUGA). Tieto vyšetrenia by sa mali robiť rutinne pred zahájením liečby prípravkom CAELYX a mali by sa periodicky opakovať počas nej. Vy- hodnotenie ľavokomorovej funkcie sa považuje za povinné pred podaním každej ďalšej dávky prípravku CAELYX po dosiahnutí kumulatívnej dávky 450 mg/m2. Vždy, keď je podozrenie na kardiomyopatiu, napr. keď klesne ejekčná frakcia ľavej komory oproti hodnote pred lieč- bou, alebo ak (súčasne) má ejekčná frakcia ľavej komory hodnotu nižšiu ako je prognosticky významná (napr. < 45%), mala by sa vykonať myokardiálna biopsia a mal by sa pozorne vy- hodnotiť prínos pokračovania liečby oproti riziku možného spôsobenia ireverzibilného srdco- vého poškodenia.
Kongestívne zlyhanie srdca spôsobené kardiomyopatiou sa môže objaviť úplne nečakane, bez toho aby mu predchádzali zmeny na EKG, a môžeme sa s ním stretnúť aj niekoľko týždňov po ukončení liečby.
Horeuvedené testy a metódy na vyhodnocovanie monitorovania srdcového výkonu počas an- tracyklínovej liečby by sa mali použiť v nasledovnom poradí: monitorovanie EKG, meranie ejekčnej frakcie ľavej komory, endomyokardiálna biopsia. Ak výsledok niektorého testu na- značuje možnú poruchu srdca spojenú s liečbou prípravkom CAELYX, musí sa pozorne zvá- žiť prínos pokračovania liečby oproti riziku srdcového poškodenia.
Pacienti, ktorí majú v anamnéze kardiovaskulárne ochorenie, by mali dostávať CAELYX len vtedy, ak jej prínos preváži nad rizikom pre pacienta.
Pacientom s poruchou srdcovej funkcie, ktorí dostávajú CAELYX, je potrebné venovať
zvláštnu pozornosť.
Zvláštnu pozornosť treba venovať aj pacientom, ktorí už dostávali antracyklíny. Celková dávka doxorubicíniumchloridu by mala zohľadňovať aj akúkoľvek predchádzajúcu alebo sprievodnú liečbu kardiotoxickými látkami, ako napr. inými antracyklínmi/antraquinónmi alebo napr. 5-FU.
Myelosupresia
Mnohí AIDS-KS pacienti, liečení prípravkom CAELYX, majú už základnú myelosupresiu, spôsobenú takými faktormi ako je ich HIV ochorenie alebo početné súbežne podávané lieky. V tejto populácii sa zdá byť myelosupresia nežiaducim účinkom, ktorý limituje dávku (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky na strane 5). Z dôvodu možnej supresie kostnej drene sa počas
liečby prípravkom CAELYX majú robiť časté vyšetrenia počtu krviniek, prinajmenšom vždy pred podaním každej dávky prípravku CAELYX.
Pretrvávajúca závažná myelosupresia môže viesť k superinfekcii alebo hemorágii.
V kontrolovaných štúdiách, v ktorých sa porovnával CAELYX oproti bleomycínu/vinkristínu, boli náhodné infekcie zjavne častejšie pri liečbe prípravkom CAELYX. Pacienti a lekári by si mali náležite uvedomovať tento častejší výskyt a mali by urobiť potrebné opatrenia.
Reakcie súvisiace s infúziou
Pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky na strane 5.
4.4.2 Špeciálne opatrenia
Diabetickí pacienti
Je potrebné poznamenať, že každá liekovka prípravku CAELYX obsahuje sacharózu a podáva sa v 5% infúznom roztoku glukózy.
4.5 Liekové a iné interakcie
Žiadne formálne štúdie interakcií sa neuskutočnili s prípravkom CAELYX. Opatrne treba postupovať pri súčasnom používaní liečiv, o ktorých je známe, že interagujú s doxorubicíniumchloridom. Hoci sa nevykonávali žiadne formálne štúdie, CAELYX, tak ako iné prípravky doxorubicíniumchloridu, môže potenciovať toxicitu iných protirakovinových terapií. Pri doxorubicíniumchloride bola hlásená exacerbácia cyklofosfamidom vyvolanej hemoragickej cystitídy a zosilnenie hepatotoxicity 6-merkaptopurínu. Opatrne treba postupovať pri súčasnom podávaní každého iného cytotoxického liečiva, obzvlášť myelotoxických liečiv.
4.6 Používanie v gravidite a počas laktácie
Tehotenstvo
CAELYX je embryotoxický u potkanov a embryotoxický a abortívny u králikov. Nemožno vylúčiť jeho teratogenicitu. Nie sú žiadne skúsenosti s jeho použitím u gravidných žien. Preto by sa nemal CAELYX podávať tehotných ženám. Ženám vo fertilnom veku by sa malo odpo- ručiť, aby sa vyhli otehotneniu v čase keď sú ony alebo ich muži liečení prípravkom CAE- LYX, a počas šiestich mesiacov po skončení tejto liečby. (Pozri časť 5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti na strane 8.)
Dojčenie
Nie je známe, či sa toto liečivo vylučuje do materského mlieka a vzhľadom na možné vážne nežiaduce reakcie spôsobené prípravkom CAELYX u kojencov, by mala matka predtým, než začne liek užívať, dojčenie prerušiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Hoci CAELYX by nemal ovplyvňovať schopnosť viesť motorové vozidlo, z doterajších štúdií vyplýva, že sa v súvislosti s jeho podávaním zriedkavo (< 5%) vyskytli závrate a ospalosť.
Pacienti, ktorí trpia týmito účinkami, by sa mali vyhýbať vedeniu motorového vozidla a ob- sluhe strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
Otvorené ako aj kontrolované klinické štúdie u pacientov s AIDS-KS liečených prípravkom CAELYX ukázali, že myelosupresia je najčastejším nežiaducim účinkom, u ktorého sa pred- pokladal súvis s podávaním prípravku CAELYX, a ktorý sa vyskytuje asi u polovice pacien- tov.
V tejto populácii sa po používaní prípravku CAELYX najčastejšie vyskytovala leukopénia, ale možno očakávať aj anémiu a trombocytopéniu. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť na začiatku liečby alebo aj v jej priebehu. Hematologická toxicita si môže vynútiť redukciu, po- zastavenie alebo odklad ďalšej liečby. Liečba prípravkom CAELYX by mala byť dočasne za- stavená u pacientov, u ktorých počet neutrofilov je < 1.000/mm3 alebo počet trombocytov je
< 50.000/mm3. Keď klesne počet neutrofilov pod 1.000/mm3, môže sa podávať G-CSF (alebo
GM-CSF) ako sprevádzajúca liečba, aby sa podporila tvorba krviniek.
V štúdiách s prípravkom CAELYX sa klinicky významne často (≥ 5%) vyskytovali laboratór- ne abnormality. Tieto zahŕňali zvýšené alkalické fosfatázy; vyskytovalo sa tiež zvýšenie AST a bilirubínu, tieto zmeny sa však dávali do vzťahu so základnou chorobou a nie s prípravkom CAELYX. Zriedkavejšie (< 5%) bola hlásená redukcia hemoglobínu a krvných doštičiek.
Zriedkavo (< 1%) sa pozorovala sepsa viazaná na leukopéniu. Niektoré z týchto abnormalít by mohli súvisieť so základnou HIV infekciou a nie s prípravkom CAELYX.
Iné, často pozorované (≥ 5%) nežiaduce účinky, boli nauzea, asténia, alopécia, horúčka, hnačka, akútna reakcia na infúziu a stomatitída.
Pre reakcie na infúziu sú charakteristické: pálenie, krátky dych, opuch tváre, bolesť hlavy, zimnica, bolesť v chrbte, zvieranie na hrudníku a v hrdle alebo hypotenzia. Vo väčšine prípa- dov dochádza k nežiaducim účinkom počas prvého cyklu liečby. Dočasné zastavenie infúzie alebo jej spomalenie vedie k ústupu týchto príznakov v priebehu niekoľkých hodín bez ohľadu na to, či sa použila nejaká symptomatická liečba alebo nie.
Stomatitída bola hlásená u pacientov, ktorí dostávali pokračujúce infúzie konvenčného doxo- rubicíniumchloridu, a bola často hlásená u pacientov, ktorí dostávali CAELYX. Vo všeobec- nosti neohrozovala dokončenie liečby prípravkom CAELYX, ani nevyžadovala úpravu jeho dávky, pokiaľ neovplyvnila pacientovu schopnosť jesť. V takom prípade možno predĺžiť in- terval medzi dávkami o 1 - 2 týždne alebo znížiť dávku.
Často (≥ 5%) sa v štúdiách s prípravkom CAELYX vyskytovali respiračné nežiaduce účinky, a tieto možno prisúdiť príležitostným infekciám v populácii s AIDS. Príležitostné infekcie (PI) sa pozorujú u pacientov s KS po podaní prípravku CAELYX a často sa pozorujú u pa- cientov s imunodeficienciou navodenou infekciou HIV. Najčastejšími PI, ktoré sa počas štúdií
pozorovali, boli kandidóza, cytomegalovírus, herpes simplex, pneumónia spôsobená Pneumo- cystis carinii a komplexom mykobakterium avium.
Menej často (< 5%) pozorované nežiaduce účinky zahŕňali: palmárno-plantárnu erytrodyses- téziu, ústnu moniliázu, nevoľnosť a vracanie, úbytok váhy, začervenanie kože (rash), ústne vriedky, dyspnoe, bolesť brucha, reakcie z precitlivenosti vrátane anafylaktických reakcií, vazodilatáciu, závraty, nechutenstvo, zápal jazyka, zápchu, parestézie, retinitídu a zmätenosť.
Palmárno-plantárna erytrodysestézia sa vyznačuje bolestivými, škvrnito začervenanými kož- nými výsevmi. U pacientov, u ktorých sa vyskytuje, je možné ju vo všeobecnosti pozorovať po šiestich a viac týždňoch liečby. U väčšiny pacientov zanikne za týždeň alebo dva, či už s liečbou kortikosteroidmi alebo bez nej. Javí sa byť závislá na dávke a rozvrhu podávania, a možno ju znížiť predĺžením intervalu podávania prípravku CAELYX o 1 až 2 týždne alebo znížením dávky. Niektorých pacientov však môže táto reakcia tak oslabiť, že si môže vynútiť ukončenie liečby.
So štandardnou terapiou doxorubicínom je spojený zvýšený výskyt kongestívneho zlyhania srdca. Aj keď endomyokardiálne biopsie šiestich z desiatich AIDS-KS pacientov, ktorí dostali kumulatívnu dávku prípravku CAELYX väčšiu ako 460 mg/m2, neukazujú žiadny dôkaz an- tracyklínmi indukovanej kardiomyopatie, do doby, kým nebudú k dispozícii ďalšie klinické údaje, je potrebné predpokladať, že nebezpečenstvo vzniku kardiomyopatie je podobné ako u štandardného doxorubicínu. Odporúčaná dávka prípravku CAELYX pre AIDS-KS pacientov je 20 mg/m2 každé dva až tri týždne. Kumulatívna dávka, pri by vznikla obava z kardiotoxicity (> 400 mg/m2), by si vyžadovala viac ako 20 cyklov liečby prípravkom CAE- LYX počas 40 až 60 týždňov.
Aj keď dodnes nebola pozorovaná nekróza v dôsledku podania mimo cievy, je potrebné pova- žovať CAELYX za iritujúcu látku. Štúdie na zvieratách ukazujú, že podávanie doxorubicí- niumchloridu v lipozomálnej formulácii znižuje nebezpečenstvo poškodenia pri podaní mimo cievy. Ak sa objavia akékoľvek príznaky mimožilného podania (napr. pálenie, začervenanie), je potrebné infúziu ihneď ukončiť a v podávaní pokračovať do inej žily. Priloženie ľadu nad miesto extravazácie na dobu asi 30 minút môže pomôcť zmierniť miestnu reakciu. CAELYX sa nesmie podávať intramuskulárne alebo subkutánne.
Zriedkavo sa po podaní prípravku CAELYX vyvolal návrat kožnej reakcie na predchádzajúcu rádioterapiu.
4.9 Predávkovanie
Akútne predávkovanie doxorubicíniumchloridu zhoršuje toxické účinky - mukozitídu, leuko- péniu a trombocytopéniu. Liečba akútneho predávkovania u pacientov so závažnou myelosu- presiou pozostáva z hospitalizácie, antibiotík, transfúzií trombocytov a granulocytov a v sym- ptomatickej liečbe mukozitídy.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Cytostatikum (antracyklíny a príbuzné látky), ATC kód
L01DB.
Aktívnou zložkou prípravku CAELYX je doxorubicíniumchlorid, cytotoxické antracyklínové antibiotikum, získané zo Streptomyces peucetius var. caecius. Presný mechanizmus protinádorového účinku doxorubicínu nie je známy. Všeobecne sa verí, že za väčšinu jeho cytotoxických účinkov je zodpovedná inhibícia syntézy DNA, RNA a proteínov. Je to pravdepodobne výsledkom vsunutia sa antracyklínu medzi susediace bázy dvojitej DNA špirály, čím sa zabraňuje jej rozvíjaniu pre replikáciu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
CAELYX je dlho cirkulujúca, pegylovaná lipozomálna formulácia doxorubicíniumchloridu, ktorá zabezpečuje vyššiu koncentráciu doxorubicínu v nádore KS ako v normálnej koži. Pegylované lipozómy obsahujú povrchovo naštepené segmenty hydrofilného polyméru metoxypolyetylén glykolu (MPEG). Tieto lineárne skupiny MPEG sa vystierajú z lipozómového povrchu a vytvárajú tak ochranný povlak, ktorý redukuje interakciu medzi lipidovou dvojvrstvou membrány a zložkami plazmy. Toto umožňuje lipozómom s prí- pravkom CAELYX cirkulovať dlhšiu dobu v krvnom obehu. Pegylované lipozómy sú dostatočne malé (priemerný priemer je približne 100 nm) na to, aby neporušené prešli (extravazáciou) cez poškodené krvné cievy, ktoré zásobujú nádory. Dôkazy penetrácie pegylovaných lipozómov z krvných ciev a ich vstupu a akumulácie v nádoroch sa našli u myší s karcinómom hrubého čreva C-26 a u transgenetických myší s léziami podobnými KS. Pegylované lipozómy majú tiež lipidovú maticu s nízkou permeabilitou a vnútorný vodný pufrovací systém, ktoré sa kombinujú tak, aby udržali doxorubicíniumchlorid uzavretý počas celého času prítomnosti lipozómu v obehu.
Plazmatická farmakokinetika prípravku CAELYX bola vyhodnotená u 23 pacientov s Kapo- siho sarkómom, ktorí dostali jednu dávku 20 mg/m2 podanú v 30 minútovej infúzii. V nasledujúcej tabuľke sú farmakokinetické parametre prípravku CAELYX (predovšetkým predstavujúce doxorubicíniumchlorid uzavretý v lipozómoch a nízke hladiny neuzavretého doxorubicíniumchloridu), ktoré sa pozorovali po dávkach 20 mg/m2.
Farmakokinetické hodnoty u pacientov liečených prípravkom CAELYX Parameter
| Priemerná hodnota ± štandardná odchýlka 20 mg/m2 (N = 23)
|
Maximálna koncentrácia v plazme* (μg/ml)'
| 8,34 ± 0,49
|
Plazmatický klírens (l/h/m2)
| 0,041 ± 0,004
|
Distribučný objem (l/m2)
| 2,72 ± 0,120
|
AUC (μg/ml.h)
| 590 ± 58,7
|
λ1 polčas (hodiny)
| 5,2 ± 1,4
|
λ2 polčas (hodiny)
| 55,0 ± 4,8
|
* Merané na konci 30 minútovej infúzie
Plazmatická farmakokinetika prípravku CAELYX u ľudí sa významne líši od literárnych údajov pre prípravky štandardného doxorubicíniumchloridu. CAELYX vykázal lineárnu farmakokinetiku. Po podaní prípravku CAELYX nastalo rozdelenie v dvoch fázach - s prvou pomerne krátkou (∼5 hodín) a s predĺženou druhou fázou (∼55 hodín), ktorá vytvorila väčšinu plochy pod krivkou (AUC). Doxorubicíniumchlorid vykazuje rozsiahlu tkanivovú distribúciu (distribučný objem 700 až 1100 l/m2) a rýchly eliminačný klírens (24 až 73 l/h/m2). Naproti tomu, farmakokinetický profil prípravku CAELYX ukazuje, že CAELYX sa prevažne viaže na intravaskulárnu tekutinu, a že klírens doxorubicínu z krvi je závislý na lipozómnom nosiči.
Doxorubicín je k dispozícii potom, ako sa lipozómy dostanú mimo ciev a vstúpia do tkanivového kompartmentu.
Pri ekvivalentných dávkach, plazmatická koncentrácia a hodnoty AUC prípravku CAELYX, ktorá zväčša predstavuje doxorubicíniumchlorid uzavretý v lipozómoch (obsahujúci 90% až
95% meraného doxorubicínu), sú významne vyššie ako tie, ktoré sa dosiahli so štandardnými prípravkami doxorubicíniumchloridu. Biopsie z Kaposiho sarkómu a z normálnej kože sa zís- kali 48 a 96 hodín po infúzii. U pacientov, ktorí dostali 20 mg/m2 prípravku CAELYX, boli
48 hodín po podaní prípravku koncentrácie celkového doxorubicínu (uzavretého v lipozómoch aj neuzavretého) v léziách KS 19-krát (medián - rozptyl 3 až 53) vyššie ako v normálnej koži.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdiách s opakovanou dávkou prípravku CAELYX, ktoré sa vykonali na zvieratách, sa ukázal byť jeho profil toxicity veľmi podobný tomu, aký bol hlásený u ľudí, ktorí dlhodobo dostávali infúzie doxorubicíniumchloridu. U prípravku CAELYX uzatvorenie doxorubicí- niumchloridu do pegylovaných lipozómov vedie k nasledovným účinkom majúcim inú intenzitu.
Kardiotoxicita
Štúdie na králikoch ukázali, že kardiotoxicita prípravku CAELYX je znížená oproti príprav- kom s konvenčným doxorubicíniumchloridom.
Kožná toxicita
V štúdiách, vykonaných na psoch a potkanoch s opakovaným podaním prípravku CAELYX, sa pozorovali pri klinicky relevantnom dávkovaní závažné kožné zápaly a tvorba vredov. V štúdii na psoch sa znížil výskyt a závažnosť týchto porúch, ak sa znížili dávky, alebo ak sa predĺžil interval medzi nimi. Podobné kožné lézie, opísané ako palmárno-plantárne erytrodys- estézie, sa pozorovali aj u pacientov po dlhodobej intravenóznej infúzii (pozri časť 4.8
Nežiaduce účinky na strane 5).
Anafylaktoidná odpoveď
Počas toxikologických štúdií na psoch s opakovanou dávkou sa po podaní pegylovaných lipo- zómov (placebo) pozorovala akútna odpoveď charakterizovaná hypotenziou, bledými sliznič- nými membránami, slintaním, vracaním a periódami hyperaktivity nasledovanými hypoakti- vitou a letargiou. Podobná, avšak miernejšia, reakcia sa zaznamenala aj u psov, liečených prí- pravkom CAELYX a doxorubicínom.
Veľkosť hypotenznej reakcie sa zmenšila, ak sa predom podali antihistaminiká. V každom prípade však reakcia nebola život ohrozujúca a stav psov sa rýchlo upravil po prerušení liečby.
Lokálna toxicita
Štúdie podkožnej znášanlivosti ukazujú, že CAELYX, na rozdiel od doxorubicíniumchloridu, spôsobuje ľahšie miestne podráždenie a poškodenie tkaniva po jeho náhodnom podaní mimo cievu.
Mutagénnosť a karcinogénnosť
Aj keď sa nevykonali žiadne štúdie s prípravkom CAELYX, doxorubicíniumchlorid, jeho farmakologicky aktívna zložka, je mutagénny a karcinogénny. Pegylované placebové lipo- zómy nie sú ani mutagénne ani génotoxické.
Reprodukčná toxicita
CAELYX podaný v jednej dávke 36 mg/kg viedol k miernej atrofii ovárií a testes u myší. U potkanov sa po opakovanej dávke ≥ 0,25 mg/kg/deň našla hypospermia a znížená váha tes- tes. U psov sa po opakovanej dávke 1 mg/kg/deň pozorovali difúzne degenerácie semenovo- dov a výrazné zníženie spermatogenézy (pozri časť 4.6 Používanie v gravidite a počas laktácie na strane 4).
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Každá liekovka prípravku CAELYX obsahuje nasledovné pomocné látky:
♦ componens MPEG-DSPE natrica
♦ sojae lecithinum hydrogenatum
♦ cholesterolum
♦ amonii sulfas
♦ saccharosum
♦ histidinum
♦ aqua pro iniectione
♦ acidum hydrochloricum
♦ natrii hydroxidum
6.2 Inkompatibility
Nemiešať s inými prípravkami.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorené liekovky s prípravkom majú čas použiteľnosti 18 mesiacov a majú sa uschovávať pri teplote +2 °C až +8 °C. Po zriedení 5% infúznym roztokom glukózy, by sa mal zriedený prípravok CAELYX ihneď spotrebovať. Zriedený prípravok, ktorý nie je určený na bezodkladné použitie, by sa mal pripraviť za aseptických podmienok a v zhode so správnou farmaceutickou praxou, a možno ho uschovávať pri teplote +2 °C až +8 °C avšak nie dlhšie ako 24 hodín. Čiastočne použité liekovky treba zlikvidovať.
6.4 Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Uschovávať pri teplote +2 °C až +8 °C. Zabrániť zmrznutiu.
6.5 Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Obalom je sklenená liekovka typu I so šedou silikónovanou bromobutylovou zátkou a hliníkovou pertľou. CAELYX sa dodáva ako balenie s jednou alebo s desiatimi liekovkami. Každá 10 mililitrová liekovka prípravku CAELYX obsahuje doxorubicíniumchlorid 2 mg/ml ako infúzny koncentrát.
6.6 Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Nepoužívajte materiál, ktorý vykazuje známky vyzrážania alebo ľubovoľné iné tuhé častice. Určite dávku prípravku CAELYX, ktorá sa má podať (na základe odporučenej dávky a plochy
povrchu pacienta). Naberte príslušné množstvo prípravku CAELYX do sterilnej injekčnej
striekačky. Musí byť prísne dodržaný aseptický postup, nakoľko prípravok CAELYX neobsa- huje žiadnu konzervačnú alebo bakteriostatickú látku. Príslušná dávka prípravku CAELYX sa musí pred podaním zriediť v 250 ml 5% infúzneho roztoku glukózy.
Riedenie iným roztokom ako 5% infúznym roztokom glukózy, alebo prítomnosť akéhokoľvek bakteriostatického činidla, ako je benzylalkohol, môže spôsobiť vyzrážanie prípravku CAELYX.
Odporúča sa, aby bol prívod infúzie s prípravkom CAELYX napojený na infúziu 5% infúzne- ho roztoku glukózy cez odbočku infúznej súpravy.
Pri manipulácii s roztokom CAELYX treba postupovať obozretne. Vyžaduje sa použitie ruka- víc. Ak príde CAELYX do styku s kožou alebo sliznicou, umyte zasiahnuté miesto okamžite a dôkladne mydlom a vodou. S prípravkom CAELYX je potrebné manipulovať a likvidovať ho spôsobom, ktorý sa vyžaduje aj pre iné protirakovinové liečivá.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Schering-Plough Central East AG, Töpferstrasse 5, CH-6004 Lucerne, Švajčiarsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
9. DÁTUM REGISTRÁCIE
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Máj 1999
SP rev.: 29. 7. 1997